Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

'Üniversiteler fizikçi değil pastacı yetiştirsin'

zeper

Öne çıkan mesajlar

Ergün, “Öyle meslek dalları açılmış durumda ki meslek yüksekokulu olsun fakülte olsun piyasada karşılığı yok ve insanlar o meslekleri üniversitede okumaya devam ediyorlar. Bizim piyasamızda hiç karşılığı olmayan meslekler ya da çok sınırlı ama üniversite eğitimi bunun 10 katı. Örneğin fen edebiyat fakültelerinin sayısı çok fazla ancak kimya, fizik, biyoloji mezunlarının çalışabileceği alan çok kısıtlı. Bunların yeniden planlanması lazım” diye konuştu.

ne güzel demiş işte lan "hmmphs pis takkeliler" diye okumamışsındır bile belki
Sosyal ağlarda paylaş

yok abi kullandığı filan. örnek ben mesela üni'de for döngüsü öğrendiysem hergün kullanıyorum. oraya efilli lineer hızlandırıcı filan yazıo da sanki hergün lineer hızlandırıcıda kanser kovalıo.

Abi çoğunuz no-lifersınız, buradan başka arkadaşlarınız yok derecek kadar az. Her kanser tedavisini buradan arkadaşlarınızla yapıyosunuz. fizik kültürünüz yok. fizik'i tanıma kültürünüz yok. lineer hızlandırıcı kültürünüz yok. Kafanız tek bakış, fizik çeşitliliğine hazır değilsiniz. Ben fizikçiyim diyeniz de tatava. fizik her çeşidini kullanıyorum diyo, ara sokakta bir esnaf cernine uğramamıştır mesela. Duyulmuş cernleri görmüştür.
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

kanser hastalarının tedavisinde hangi fizik equation'ını kullandığını anlatabilir misin bana?

Ahah Game Theory bile kullanılıyor kanser hücrelerinin nasıl hareket ettiğini gösterebilmek için artık. Keza wavelet ler üzerinden ekometrik modeller oluşturuluyor. Kusura bakma ama "hocam bunu gerçek hayatta nerde kullanacağız" diyen öğrenciler gibisin.

Konuya gelirsek adam haklı belli yerlerde ama vizyon sıfır. Madem bakansın, ya mezun ettiğin fizikçileri kullanacaksın ya da 14512343 tane üniversite açıp fen fakültesini default yapmayacaksın. Sanki üniversiteleri halk açmış da bize dert yanıyor gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

Redeagle said:

Joker said:

kanser hastalarının tedavisinde hangi fizik equation'ını kullandığını anlatabilir misin bana?

Kanser hastalarının tedavi edilmesi için lineer hızlandırıcılar ve doğal radyoaktif kaynaklar kullanılıyor. Bu nedenle nükleer fizikten ve radyasyon dozimetrisindeki her konuyla ilgili çalışabiliyorsun.

Gerçekten merak ediyorsan pratik tedavi formülleri ve yöntemlerini ICRU Raporlarından takip edebilirsin.

tamam mesela bu gün kullandığım bir tane equation yaz buraya o zaman.

Bugün bitirme çalışmama koymak üzere tedavi simülasyonu yaptım güzel arkadaşım. Lise eğik atış hesapları yapmadığımızdan bilgisayara simüle ettiriyoruz sonuçları. Akciğer imrtsi yazarsan bulursun ne yaptığımızı. Yani sen kendi kafandan uydurduğun "fizikçi bir iş yapmaz" ifadesini desteklemek için zorlasan dahi tıbbi radyofizik mesleğinin olduğunu ve bu mesleğe mensup olan herkesin yasalarca fizik mezunu olması gerektiğini, üniversiteye iş olsun diye girmemiş her fizikçinin sağlık alanında, endüstrilerde, ar-ge'de iş bulabileceği gerçeğini değiştirmiyor. Ortada temel bilimler gibi bölümlerin mezun fazlası varsa da bu durumun zaten sızlanan bakanların kendi eliyle kurdurttuğu tonlarca saçma sapan üniversite yüzünden oluştuğu gerçeğini hiç değiştirmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Diyelim ki Türkiye inanılmaz bir yer oldu, birden öyle güzel bi sistem geldi ki HERKES istediği bölüme girebiliyor. Şimdiki kontenjanlar Fizik isteyen tutkulu on binlerce genç doldu.

Tutkulu fizikçiler mezun olunca o on binlerce fizikçiyi işe alabilecek bir ortam oluşacak mı sence? Bence oluşmayacak. Hala fazla olacak yani. İşin kendini doldurup çıkmakla falan alakası yok. Mezun ÇOK fazla.
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

yok abi kullandığı filan. örnek ben mesela üni'de for döngüsü öğrendiysem hergün kullanıyorum. oraya efilli lineer hızlandırıcı filan yazıo da sanki hergün lineer hızlandırıcıda kanser kovalıo.

http://www.iuonkolojienstitusu.org/anabilim_dallari.php?dl=klinik

Bir şeye bağlamak için yazıyorsun ama fikrin var, bilgin yok. Bak bu sayfada ne yazıyor?

İstanbul Tıp Fakültesi'nde her gün hasta alan 5 adet lineer hızlandırıcı var. Lineer hızlandırıcıların hepsinin sorumluluğu fizikçilere aittir. Aleti kullanan teknisyenin kontrolünden, tedaviye giren hasta planlarının simülasyonundan, acil durumlarda aletin kontrolünü üstlenmekten ve kalite kontrolden sorumlular. Özetle aletin sorumlusu her gün lineer hızlandırıcıda kanser kovalıyor evet.
Sosyal ağlarda paylaş

@Redeagle fizikçi bir iş yapmaz demiyorum. Türkiye'de kullanılacak alanlar inanılmaz kısıtlı. bende hobi olarak fizikle ilgileniyorum. yapıyorum ama hobi olarak yapıyorum. o her yıl 7000 mezun'a da diyorum. yapmasınlar demiyorum yapsınlar ama hobi olarak yapsınlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

@Quadrophenia arkadaşım dünyada kullanılmıyor demiyorum. Türkiyede kullanılıyor mu?

Neden kullanılmasın? Applied fizik için Türkiye'de kaynak olmayabilir ama teorik fizik için bir insanın ihtiyacı olan şeyler kalem, kağıt ve bilgisayar sadece. Üniversitelerde, özel sektörün belli yerlerinde çalışabilirler. Bu mezunları doğru yere yönlendirilmesi gerekiyor sadece. Ki bu yerler yurtdışı da olabilir pekala, ama hükümet gidip CERN'e üyelikten vazgeçiyor mesela. Dediğim gibi, önce vizyon gerek.

Ben de katılıyorum, gereğinden fazla mezun var ama bu hükümetin suçu. Üniversite açacaklarına meslek yüksek okulu açsalarmış. Bu adam da çıkmış, kendi "Bilim" bakanı sıfatıyla kendi hükümetinin hatası nedeniyle resmen halka dert yanıyor. Şaka gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Redeagle said:

Temel bilimler mezunları gereğinden(ihtiyaçtan) fazla evet. Fakat fazla olmasının nedeni bu fazlalıktan şikayet eden bakanların kendi teşvikiyle her mahalle arasına gecekondu yerleştiriyormuş gibi üniversite açılması.

Bak ilk mesajımda ne yazmışım?

Okudun mu?

O zaman, "Sen bugün ne formül kullandın? Her gün lineer hızlandırıcı kullanıyon sanki?" gibi lafı döndüren, gereksiz ve bilgi eksikliğinden kaynaklanan sorularına cevap vermek zorunda bırakmazsan 7000 tane fizikçinin birikmesinin zaten bakanlıkların suçu olduğunu ilk mesajımda yazdığımı görebilirsin. Kullandığım formülden lafa başlayıp o tutmayınca, bir anda 7000 fizikçi için sızlanman lafın çevrilmesine şahane örnek teşkil ediyor zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

hersene 7000 teorik fizikçi gerçekten teorik fizik yapabilcek kapasitede olup, gerçekten uygulasalar heralde dünyanın teorik fizik merkezi oluruz. her fizikçi her ay bi teori geliştirse/sallasa kesin yüzde biri tutar anasını satim. tarih kitaplarında okuruz türk fizikçi bunu ön görmüştü diye.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...