Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

isvec veya iskandinavya'da yasayan/yasamis olan var mi

tomkat

Öne çıkan mesajlar

tomkat said:
en medeni biziz diyip de iclerinde fasist olanlar

kritize etmem gerekiyo makalede iskandinavlarin minoritylere olan bakis acilarini

İyi de elemanlar master race, hani en kaliteli ırk gerçekten de. Gen havuzu desen tartışmasız bir numara, kültür ve medeniyet desen avrupanın ilerisinde. Lesser ırkları aşağılamayı ve hor görmeyi hak ediyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

tomkat said:
en medeni biziz diyip de iclerinde fasist olanlar

kritize etmem gerekiyo makalede iskandinavlarin minoritylere olan bakis acilarini

İyi de elemanlar master race, hani en kaliteli ırk gerçekten de. Gen havuzu desen tartışmasız bir numara, kültür ve medeniyet desen avrupanın ilerisinde. Lesser ırkları aşağılamayı ve hor görmeyi hak ediyorlar.

lol katiliyorum ama objektif olmam lazim bunu yazarken

o yuzden kotu yanlarini ortaya cikarmam gerekiyo cunku eger yazdigim makaleyi okuduysaniz bi tane bile kritize edici cumle yok

bana verilen gorev bunlari elestirmek, kotu yanlarini da yazmak
Sosyal ağlarda paylaş

kotu yanlarini bulma konusunda israr etmemin nedeni bulamamis olmam

al bu da devami, daha bitmedi ama neresini ceksem elimde kaliyo, kotu bi yanini bulmak icin kasiyorum yani

yazi

If we are to criticize the immigration policies of Sweden, we could start here.It is obvious that after receiving so many asylum seekers and refugees along with extreme quantities of labour immigration, Sweden had to do something about it in order not to get overwhelmed by taking care of those people as it requires huge sums of funding and resources so Sweden resorted to limit the amount of refugees it was receiving by implementing visa procedures and not recognizing these asylum seekers as regular refugees which was against the UN policies regarding refugees.

In the 1950’s and 1960’s, Sweden had no official policy regarding the immigrants because over 95 percent of those who migrated to Sweden were from other neighbouring Nordic countries and Swedish government thought that those people would be assimilated due to cultural similarities.However, that had to change with thousands of labour immigrants coming to Sweden both from neighbouring countries and countries from southern Europe during mid 1970’s and Sweden adopted a policy which granted those people the right to enjoy the same rights as Swedish citizens such as equality, access to the welfare system, the freedom to choose whether to be assimilated or to maintain their distinct native culture along with the right to elect and participate in both local and national elections.

The Board of Labour was responsible for managing refugee integration until The Board of Immigration took over to address the issues of the immigrants.However, the program was a failure because it generated social welfare dependency among refugees because they were allocated to parts of the country with few available jobs and high rates of unemployment among native Swedes.The refugess were sent to pre-determined locations and were not allowed to go elsewhere and this undoubtedly caused a lot of problems.In the 1990’s the refugee integration program was revised and the refugees were allowed to decide where they would like to live.

Sosyal ağlarda paylaş

tomkat said:

senin verdigin bilgileri ekliycem ama keske ezilen biri de ciksaydi

isveç'te tanıdığım balkan göçmeni türkler, arabistan/ırak'tan gelme kişiler var da, şu anda isveç'te değilim. yoksa onlara sorardım "isveç'te eziliyor musunuz" diye?

ama bana sorarsan ben halimden memnunum

illa nitpick etmek gerekirse, stockholm havaalanından girerken vize işlemi sırasında sürekli soru soruyorlardı "nerden geldin, ne için geldin, ne kadar kalıcaksın" vs vs...
kopenhag havaalanı daha iyi bu konuda, hem daha konforlu hem böyle sorular sormuyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

yaptigim roportajlardan biri

dengeli tipler hemen hemen hepsi, irkcilik her zaman var ama rasyonel tipler cogusu

bazilari hala sieg heil diye geziyo mesela lol

finli roportaj

Well, strictly speaking Finland is not part of Skandinavia nor nordic country in traditional sense (Region including Finland is called Fennoskandia) but since you decided to include us in I'll shed you some of my personal opinions and experiences. I have nothing against controlled productive immigration on which people come here to study and work on fields that require more work-force. I don't care where they come from and what sort of God they hail as long as they are willing to be part of the Finnish society. Now we come to the tricky part. When I say "Finnish society", I mean that they better get integrated to it, to it's customs, it's traditions and it's laws. I don't mean they should abandon what makes them "them" at all but for example Sharia law of Islam, don't bring that shit over here. I don't mind you not eating pork and stuff and even approve making changes to foodstuff in public work (Like in army) to accomodate that. Same with religious habits. But that's where it ends really. Don't come to our schools and say that "Suvivirsi" is bad for multikultural kult or other assorted shit. It's a tradition, suck it up or leavel. We had few really nice muslims in my company at military and they were all hard-working, studying members of society without extra fluff and they were well accepted in every way possible. When you live in Finland, you live by Finnish standards or you should stay there where you came from or go to place willing to change to your wishes. Now the tough subject from my part is the employment. I mentioned "and work on the fields that require more work-force". The thing is that nowdays there is really not all that much jobs that require work-force, on the contrary the unemployment number is soaring all time high right now and even I am victim of it as the company I worked in went under due to recession. I've personally seen many of the jobs I've applied for going to people who obviously migrated to here fairly recently (Speaking AWFULLY local language being biggest of hints) and in this current situation I'd see that first priority would be to get finnish people to work before letting any more immigrants in hoping to find a job here. Unless he/she happens to be educated to some work that badly requires more people to work on it. More regulation and control to who we let in is what should happen overall.

Sosyal ağlarda paylaş

tomkat said:

abi gercekten buraya yazmaya utaniyosaniz pm atin, sakli kalicak isminiz

sadece hikayenizi yazicam

PM atsana haci utaniyomusun dfasdf

1- Esmerim, bana bakan caucasian der. Zenci lazimsa var burda somaliden, irandan falan iltica edip gelen, 2 gunde bulman bu ara imkansiz, christmas dönemi herkes ailesiyle, esiyle dostuyla falan gezmede tozmada.

2- Ilk kez turistik vize alirken sorun cikardilar. Ögrenci olmama ve bankada baya para göstermeme, kiz arkadasimin olmasina ragmen evet hem 50 bin tane soru sordular hemde vizeyi alamadim. Evlilik/sambo yoluyla basvurunca sorunsuz aldim, aldiklari diger tipleri görseniz iciniz aglar evet..

3- Gitmek zorunda kalmadim, politik degildi, kiz arkadasim vardi öylelikle geldim. Is icin alanima girmedigi icin daha cok yasamak icin geldim diyelim.

4- Mahalle baskisi burada en sakat yerlerde bile mevcut degil. Ne göcmenlerin yogun yasadigi bi yere bi isvecli geldiginde göze batar, ne de isveclilerin yogun yasadigi yere bi göcmen geldiginde. Kafede barda nordic degilsin diye sözle siddetle hicbiseye maruz kalmazsin. Irkcilik ve ayrimcilik yapmak suc gibi bisey burda.

5- Vatandaslik sinavina girmedim henuz. Netekim giren cok arkadasim oldugu icin proseduru biliyorum. Herhangi ciddi biseyi sart kosmuyolar. 5 yilda basvurma sansin varken 4. yilinda falanda basvurabiliyosun. Evliysen 3 yilda basvurma hakkin var vs. Isvecce bilmen tabiki buyuk bi avantaj. En önemlisi bi isin gucun varsa, isvece geldiginden beri calisip vergi ödemissen, duzgun bi insan hayati yasamissan, vukuatin yoksa, isveccende idare ediyosa cat diye alirsin vatandasligi. Ha bide 2-3 aydan uzun sure ulke disinda kalmak göze batiyo, neden gittin, gittiginde ne yaptin falan diye soruyolar.

Bunlarin disinda sorun varsa sor cevaplayim detaylica. Politik mevzulardan örnek vermem gerekirse en son olanlardan birisi su;

Pepparkaka diye bi kurabiye var. Bu kurabiyeyi cocuklarla ailecek falan aralik ayi icerisinde christmas muhabbetine bagli olarak evde yapiliyo vs. Bide lucia(saint lucy's day) diye bi gelenek var. 13 aralikta okullarda falan böyle gösteri/kutlama gibi cocuklar ellerinde mumlarla yuruyo vs. En arkada ustlerinde kahverengi/koyu kiyafetler olan, pepparkaka'ya benzeyen sekilde giyinmis cocuklar yuruyo. Hatta bi sarkisi var "vi kommer, vi kommer från pepparkaka land" yani "pepparkaka ulkesinden geliyoruz" anlamina gelen.

Bu yil ilkokul mudurlerinden birisi uzun yillardir suregelen gelenegi delerek lucia'da yapilacak gösteride pepparkaka olarak giyinme muhabbetini kaldirdi. Sebep olarakta siyahi olanlarin kendini assagilanmis olarak hissedebilecegini dusunerek böyle bisey yaptigini söyledi. Tabi bi sure insanlar pepparkaka demeye korkar oldu irkci damgasi yenir diye. Sonra gaza gelip facebook'ta "istedigim kadar papperkaka derim" vs diye gruplar acildi, tvlerde tartisip bunun sacmalik oldugu(göcmenler ve siyahiler dahil) söyleyerek mevzuyu deldiler ama akillara kazindi tabi.

Bi baska mevzu ise, negerbollar(niggerballs) diye bi cikolatali tatlinin ismi chokladboll olarak degistirildi.

Bi de en son sey vardi; irkci partilerden birisinin ekonomik sözcusunun bi videosu ortaya cikti. Videoda herif komedyenin birine imali bi laf söyluyo, kizin birinede "kucuk orospu" diyo. Buyuk olay oldu tabi, bizim siyaset meydani gibi oturup parti elemanlariyla gazetecileriyle göcmenleriyle vatandaslariyla partiyi yerden yere vurdular, videosu ortaya cikan adamda direk istifa etti tabiki. Erik Almqvist

Yunanlilar turkler göcmenler falan ezilmiyo abi burda. Aksine eziyolar, Ulkede 2 milyona yakin göcmen var. Cogunluklarin hepsinin mecliste/partilerde temsilcileri var. Devletin ve ulkenin her kademesinde her noktasinda bi isveclinin aldigi her hizmeti rengi, tipi, dili, irki ayirt edilmeksizin herkes alir. Aleniyen bi irkcilik görmek cok zor. Ben bi kere bi bar'a girerken tartismistim herifin biriyle. 45-50 yaslarindaki bi herif, arkadasimla sirada sohbet ederken benim hatuna asilmisti. Herifi uyardim, kiz arkadasim dedim, cekil dedim "ne kiskanclik yapion, ne dedimki" diye atarlandi. 50 yasina gelmissin hala 20li yaslardaki kizlarami yavsiyosun? dedim. Herifte rage'e girip "kesin arapsindir irakli falansindir(o dönem 500.000 tane irakli gelmisti isvece) bide muslumansindir oyuzden böyle kiskaniyosun bla bla" diye dirdir ederken yapistirdim bitane. Guvenlik zaten dibimdeydi, patlatmamla herifi disari attilar muhabbeti duyduklari icin lol.

Aleniyen irkcilik yok, gizli olarak var tabiki. Bide inanilmaz bi önyargi var. "Bu adam benim ulkeme tasindigina göre = benim ulkem onun ulkesinden iyi, benim ulkemde hersey var ve hersey daha iyi" kafasindalar. Cahil olanlarin cogu(ki bi cogu diger ulkeler ve durumlari hakkinda pek bilgili degiller), afrikanin adi bilinmeyen bi ulkesinden gelenle esit tutuyolar. Haksizda degiller aslinda, 20 yil önce gelip hala dogru duzgun isvecce konusamayan tipler var. Arada 3-5 tane kisa sure önce gelip iyi isvecce konusabileni falan görunce cok sasiriyolar. Yani ezmekten daha cok göcmenlerin yapabilitelerini daha dusuk göruyolar. Genelde yapabilitenin yuksek oldugunu göstermen gerekiyo, dolayisiyla curetkar ve medeni cesaretininde yuksek olmasi lazim. Yoksa sessiz bi ezme muhabbeti var, bilincli olarak yapilmasada. Ha cahil olmayip oturup senle turkiyenin son politik durumunu tartisabilecek kadar bilgili ve kulturlu insanlarda var o ayri. Ama cogunluk bu sekilde.

Aklima gelen baska bisey yok simdilik. Sormak istedigin seyler varsa sen sor ben cevapliim.

burda kizlar teklif ediyo
Sosyal ağlarda paylaş

Korax said:

tomkat said:

abi gercekten buraya yazmaya utaniyosaniz pm atin, sakli kalicak isminiz

sadece hikayenizi yazicam

PM atsana haci utaniyomusun dfasdf

1- Esmerim, bana bakan caucasian der. Zenci lazimsa var burda somaliden, irandan falan iltica edip gelen, 2 gunde bulman bu ara imkansiz, christmas dönemi herkes ailesiyle, esiyle dostuyla falan gezmede tozmada.

2- Ilk kez turistik vize alirken sorun cikardilar. Ögrenci olmama ve bankada baya para göstermeme, kiz arkadasimin olmasina ragmen evet hem 50 bin tane soru sordular hemde vizeyi alamadim. Evlilik/sambo yoluyla basvurunca sorunsuz aldim, aldiklari diger tipleri görseniz iciniz aglar evet..

3- Gitmek zorunda kalmadim, politik degildi, kiz arkadasim vardi öylelikle geldim. Is icin alanima girmedigi icin daha cok yasamak icin geldim diyelim.

4- Mahalle baskisi burada en sakat yerlerde bile mevcut degil. Ne göcmenlerin yogun yasadigi bi yere bi isvecli geldiginde göze batar, ne de isveclilerin yogun yasadigi yere bi göcmen geldiginde. Kafede barda nordic degilsin diye sözle siddetle hicbiseye maruz kalmazsin. Irkcilik ve ayrimcilik yapmak suc gibi bisey burda.

5- Vatandaslik sinavina girmedim henuz. Netekim giren cok arkadasim oldugu icin proseduru biliyorum. Herhangi ciddi biseyi sart kosmuyolar. 5 yilda basvurma sansin varken 4. yilinda falanda basvurabiliyosun. Evliysen 3 yilda basvurma hakkin var vs. Isvecce bilmen tabiki buyuk bi avantaj. En önemlisi bi isin gucun varsa, isvece geldiginden beri calisip vergi ödemissen, duzgun bi insan hayati yasamissan, vukuatin yoksa, isveccende idare ediyosa cat diye alirsin vatandasligi. Ha bide 2-3 aydan uzun sure ulke disinda kalmak göze batiyo, neden gittin, gittiginde ne yaptin falan diye soruyolar.

Bunlarin disinda sorun varsa sor cevaplayim detaylica. Politik mevzulardan örnek vermem gerekirse en son olanlardan birisi su;

Pepparkaka diye bi kurabiye var. Bu kurabiyeyi cocuklarla ailecek falan aralik ayi icerisinde christmas muhabbetine bagli olarak evde yapiliyo vs. Bide lucia(saint lucy's day) diye bi gelenek var. 13 aralikta okullarda falan böyle gösteri/kutlama gibi cocuklar ellerinde mumlarla yuruyo vs. En arkada ustlerinde kahverengi/koyu kiyafetler olan, pepparkaka'ya benzeyen sekilde giyinmis cocuklar yuruyo. Hatta bi sarkisi var "vi kommer, vi kommer från pepparkaka land" yani "pepparkaka ulkesinden geliyoruz" anlamina gelen.

Bu yil ilkokul mudurlerinden birisi uzun yillardir suregelen gelenegi delerek lucia'da yapilacak gösteride pepparkaka olarak giyinme muhabbetini kaldirdi. Sebep olarakta siyahi olanlarin kendini assagilanmis olarak hissedebilecegini dusunerek böyle bisey yaptigini söyledi. Tabi bi sure insanlar pepparkaka demeye korkar oldu irkci damgasi yenir diye. Sonra gaza gelip facebook'ta "istedigim kadar papperkaka derim" vs diye gruplar acildi, tvlerde tartisip bunun sacmalik oldugu(göcmenler ve siyahiler dahil) söyleyerek mevzuyu deldiler ama akillara kazindi tabi.

Bi baska mevzu ise, negerbollar(niggerballs) diye bi cikolatali tatlinin ismi chokladboll olarak degistirildi.

Bi de en son sey vardi; irkci partilerden birisinin ekonomik sözcusunun bi videosu ortaya cikti. Videoda herif komedyenin birine imali bi laf söyluyo, kizin birinede "kucuk orospu" diyo. Buyuk olay oldu tabi, bizim siyaset meydani gibi oturup parti elemanlariyla gazetecileriyle göcmenleriyle vatandaslariyla partiyi yerden yere vurdular, videosu ortaya cikan adamda direk istifa etti tabiki. Erik Almqvist

Yunanlilar turkler göcmenler falan ezilmiyo abi burda. Aksine eziyolar, Ulkede 2 milyona yakin göcmen var. Cogunluklarin hepsinin mecliste/partilerde temsilcileri var. Devletin ve ulkenin her kademesinde her noktasinda bi isveclinin aldigi her hizmeti rengi, tipi, dili, irki ayirt edilmeksizin herkes alir. Aleniyen bi irkcilik görmek cok zor. Ben bi kere bi bar'a girerken tartismistim herifin biriyle. 45-50 yaslarindaki bi herif, arkadasimla sirada sohbet ederken benim hatuna asilmisti. Herifi uyardim, kiz arkadasim dedim, cekil dedim "ne kiskanclik yapion, ne dedimki" diye atarlandi. 50 yasina gelmissin hala 20li yaslardaki kizlarami yavsiyosun? dedim. Herifte rage'e girip "kesin arapsindir irakli falansindir(o dönem 500.000 tane irakli gelmisti isvece) bide muslumansindir oyuzden böyle kiskaniyosun bla bla" diye dirdir ederken yapistirdim bitane. Guvenlik zaten dibimdeydi, patlatmamla herifi disari attilar muhabbeti duyduklari icin lol.

Aleniyen irkcilik yok, gizli olarak var tabiki. Bide inanilmaz bi önyargi var. "Bu adam benim ulkeme tasindigina göre = benim ulkem onun ulkesinden iyi, benim ulkemde hersey var ve hersey daha iyi" kafasindalar. Cahil olanlarin cogu(ki bi cogu diger ulkeler ve durumlari hakkinda pek bilgili degiller), afrikanin adi bilinmeyen bi ulkesinden gelenle esit tutuyolar. Haksizda degiller aslinda, 20 yil önce gelip hala dogru duzgun isvecce konusamayan tipler var. Arada 3-5 tane kisa sure önce gelip iyi isvecce konusabileni falan görunce cok sasiriyolar. Yani ezmekten daha cok göcmenlerin yapabilitelerini daha dusuk göruyolar. Genelde yapabilitenin yuksek oldugunu göstermen gerekiyo, dolayisiyla curetkar ve medeni cesaretininde yuksek olmasi lazim. Yoksa sessiz bi ezme muhabbeti var, bilincli olarak yapilmasada. Ha cahil olmayip oturup senle turkiyenin son politik durumunu tartisabilecek kadar bilgili ve kulturlu insanlarda var o ayri. Ama cogunluk bu sekilde.

Aklima gelen baska bisey yok simdilik. Sormak istedigin seyler varsa sen sor ben cevapliim.

burda kizlar teklif ediyo

az cok tahmin ettigim gibiymis

cok sagol
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...