Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Üniversite öğrencilerine ceza yağmuru

kolektifinsan

Öne çıkan mesajlar

okul kendi butcesinden subvanse ediyor tabiki

baslangicta okul kendi yemegini kendi yapiyormus, o zaman bi ogun 5-6 liraya cikiyormus, cateringe verince 3 liraya kadar dusurebilmisler maliyeti (ki istanbul universitesi hani, sirf ogretim uyelerini toplasan anadoludaki coguu universitenin toplam nufusunu gecebiliyor heuehu)

simdi bu adamlar cateringle anlasilinca VAY EFENDIM YANDASA PESKES CEKILIYOR diye baslar tabi protestoya, okul yarisini subvanse ediyor saniolarki okulun, devletin parasi sinirsiz bole.

sonra veritabani uyeligi almaya para kalmiyor, boru diil iki tip fakultesi var, sirf onlara gerekli veri tabanlari uyeligi almak bile servet direk, diger bolumlerin uyelikleri ve kutuphane guduk kaliyor agliyorlar sonra

daha trajikomigi ozellikle kollektifler otu boku protesto icin resmen vandallik yapiyor, kendilerine ayrilmis panolar olmasina ragmen gidip ayni posteri yanyana 4 kere asip duvarin icine siciyorlar, spreyleri filan saymiyorum bile, sonra okulu neden bok goturuyor

komun hayatini saviniyorlar ama komunu gectim toplum hayatina alisamamislar daha, o cok ozendikleri rejimler burada hukum suruyor olsa ortak mala zarar verme sucundan trenle calisma kampina gonderilmislerdi coktan
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:
sistemden çok memnunsanız susun ve yalamaya devam edin böyle rahatsızlık gibi saçma sapan yorumlar yapıp emeğe saygısızlıkta çığır açmayın..

Hiç kimse senin ne eylemine ne de emeğine saygı duymak zorunda değil. Adamı ne ilgilendirir senin çektiğin zorluk?

Bide bu kadar saygıdan dem vurup insanların fikirlerine "sus ve yalamaya devam et" ekseninde yaklaşmak da nasıl bir ikiyüzlülüktür? Senin fikrin ve emeğin değerli, başka fikirler seninkiyle çelişirse hemen efemine olup aşağılanıyorlar?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
calimero said:

GERGE said:

50 kurusa yemek yiyorduk IU'de, bunlar protesto ediyordu hala. Aklim almiyor gercekten. Hayir, yemegi de ozel firma veriyordu, devlet degil.

sen anlayamazsın Gerge. metro 2033 bedava verilince yastığına kafanı bastırıp ağladın mı bu arada?

O birsey degil Viktor. Ben bunu diyorum, adamin tepki boyle.
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

Viktor said:

bizim okulda 1.5 lira olmasina ragmen protesto ediyorlar lan yemek paralarini

devlet bize boksin

oldu canim

devletin görevi ne olm? yol yapmak mı sadece?

devletin geliri ne onu soyle sen once, saniomusun ogrenciye kiyak olsun diye butceden odenek ayrildiginda "aa bu sene 2 yol az yapip bi makam arabasini iade edelim" diyorlar? direk akaryakata ve dogalgaza abaniyorlar olusan acigi kapamak icin, gene o parayi sen oduyorsun, hicbirsey degismiyor

sahsen kullanmadigim hizmetler icin her ay devlet tarafindan duduklenmektense, kullandigim zaman duduklenecegim modelleri tercih ediyorum gerci her ay eve giren gelirin %55inin devlet tarafindan gasp edildigini bilmeyen biri icin "devlet bize boksin" nagralari atmak cok kolay olsa gerek
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

calimero said:

Viktor said:

devlet bize boksin

oldu canim

devletin geliri ne onu soyle sen once, saniomusun ogrenciye kiyak olsun diye butceden odenek ayrildiginda "aa bu sene 2 yol az yapip bi makam arabasini iade edelim" diyorlar? direk akaryakata ve dogalgaza abaniyorlar olusan acigi kapamak icin, gene o parayi sen oduyorsun, hicbirsey degismiyor

sahsen kullanmadigim hizmetler icin her ay devlet tarafindan duduklenmektense, kullandigim zaman duduklenecegim modelleri tercih ediyorum gerci her ay eve giren gelirin %55inin devlet tarafindan gasp edildigini bilmeyen biri icin "devlet bize boksin" nagralari atmak cok kolay olsa gerek

1-Öğrenciye, işçiye vs kıyak olsun diye ödenek ayrılmaz, onların tamamı muhalefetin kazanımıdır

2-Devlet halktan alabildiğini kadarını alma doğrultusunda hareket eder, doğalgaza üniversitelerden elde edilen kar artsa da azalsa da zam gelecek

3-doğal gaz eylemleri

Yemekhane eylemlerinden başka bir iş yapmıyoruz gibi bir durum yok, biz her alanda sömürüye karşıyız

Bu arada bu söylediğin bir toplumsal muhalefeti bölme yöntemidir. "Bütün millet üniversitelileri mi besleyecek","Bütün millet THY çalışanlarını mı besleyecek","Bütün millet tekel işçilerini mi besleyecek" vs diye uzar gider mevzu, sonra kimse beslenemez

EK: Devlet bize baksın demiyoruz, öyle bir beklentimiz yok devlet burjuvanın baskı aygıtı sonuçta.

Bu kadar mücadeleye de kimse kendini düşündüğünden girmiyor, "Harcı ödemek zor geliyor, o parayı taksimde yiyebilirdim, hmm o zaman benim gibi düşünenlerle toplanıp harçlar kaldırılsın diye mücadele vereyim obarey" gibi bir durum yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Masquerade said:

senko said:

abi yalniz 1.5'a cathering sirketi nasi kar edio lan?

su an odanda seni isitan dogalgaz ile kompanse ediyor parasini dsagj.

Biz hesabını yapmıştık bizim üniversitede 75 kuruş civarı bir şey maliyeti, biz kar etmeyen yemekhane, kar etmeyen kantin için eylem yapıyoruz. Üniversitelerde özel sektörden hizmet alımına da karşıyız bu açıdan, üniversite kendine bağlı bir AŞ kurup ordan işçi statüsünde çalışanlar alarak yemeği kendi hazırlatıp satarsa, kantinleri bu AŞ'ler üzerinden kar etmeyecek şekilde işletirse, çalışanlar, tesislerin bakımı vs dahil tüm maliyeti topladığında onu karşılayacak gelirin elde edilmesi için ücretlendirme yaptığında çok cüzi yemek ve kantin fiyatları çıkıyor karşına.
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

Viktor said:

calimero said:

Viktor said:

devlet bize boksin

oldu canim

1-Öğrenciye, işçiye vs kıyak olsun diye ödenek ayrılmaz, onların tamamı muhalefetin kazanımıdır

2-Devlet halktan alabildiğini kadarını alma doğrultusunda hareket eder, doğalgaza üniversitelerden elde edilen kar artsa da azalsa da zam gelecek

3-doğal gaz eylemleri

Yemekhane eylemlerinden başka bir iş yapmıyoruz gibi bir durum yok, biz her alanda sömürüye karşıyız

Bu arada bu söylediğin bir toplumsal muhalefeti bölme yöntemidir. "Bütün millet üniversitelileri mi besleyecek","Bütün millet THY çalışanlarını mı besleyecek","Bütün millet tekel işçilerini mi besleyecek" vs diye uzar gider mevzu, sonra kimse beslenemez

EK: Devlet bize baksın demiyoruz, öyle bir beklentimiz yok devlet burjuvanın baskı aygıtı sonuçta.

Bu kadar mücadeleye de kimse kendini düşündüğünden girmiyor, "Harcı ödemek zor geliyor, o parayı taksimde yiyebilirdim, hmm o zaman benim gibi düşünenlerle toplanıp harçlar kaldırılsın diye mücadele vereyim obarey" gibi bir durum yok.

1-kiyak olsun diye ayrilir, muhalefet kazanimi diye bisey yoktur tamamen keyfi verilmis kararlardir bunlar ve tamamen goz boyama amaci ile verilmistir ki harclar kaldirildigindan beri issiz universite aktivistleri protesto konusu bulmakta zorluk cekmektedirler

2-Devlet halktan alabildiğini kadarını almaya kasmaz, saga sola propaganda yapmaya harcadigin zamani butce nedir, ekonomi nedir ogrenmeye ayirsaydin sende anlardin bunu. Butce fazla veriyorken "nihahah hadi zam yapalim" diye gelmez bu zamlar. devletin ogrenciye beles yemek verip onlari el bebek gul bebek yasatmaya calismak disinda yaptigi kamu guvenligini saglamaya calismak gibi birazcik daha onemli gorevleri var.

ki konu universitelerse devlet zaten ugrasmaz, universiteye havale eder. Universitede adam gibi tesis veya tamir bakim ve temizlik kalemlerinden kisar, yemek verir. sonra pislik dolu tuvalet kagidi ve sabun bile bulunmaya tuvaletler, tavani akan anfiler, veritabanlarindan yapilan kesintiler ve cagdisi elektronik ekipman ile basbasa kalirsiniz, hadi pislik ve bakimsizlik neyse, avantadan karninizi doyurmak icin aldiginiz zaten kalitesiz olan egitimin kalitesinden feragat etmeye ragzi iseniz o sizin bileceginiz is.

gercek hayatta herkesin kazandigi senaryolar yoktur, iki tarafta kaybeder cunki istekler olanaklar ile sinirlidir.
Sosyal ağlarda paylaş

Lancelion said:

nerede o hesap ?

İÜ'de geçen yıl 1 liraydı yemek fiyatı, ona rağmen kar ediyorlardı(burda basit, gerçekçi bir tutumla daha hiç yemekhane eyleminin olmadığı bu okulda bu şirketin kar etmeyecek biçimde satış yapmayacağını söyleyebiliriz)
Bir anda 1.85 oldu fiyat sonra başladı yemekhane eylemleri

Sanırım bu açıdan bakıldığında arayıp bulup o hesabı uzun uzun buraya geçirmeme gerek yoktur.
Sosyal ağlarda paylaş

Sosyal Hizmetler AŞ'si var pek çok üniversitenin, üniversitenin genel sekreterine de bizzat hizmet alımı yerine bu modeli kullanmalarını önerdik, cevabı ''Bu yıl ihaleyi vermiş olduk, seneye bakarız'' tadında bir şeydi. Biz gene yaparız tabi eylemi vermeseydiniz ihaleye, geçen sene deli gibi boykot olmuş, istekler kabul edilmiş, yeni rektör gelip ihaleye veriyor tekrar kantini yemekhaneyi

Neyse ben burda bizim eylemlerimize sempatiyle bakan bir arkadaşın da aklı bu ''doğalgazdan çıkarır onu devlet'' muhabbetinden bulanmasın diye dahil oldum tartışmaya, herkese afiyet olsun
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

Masquerade said:

senko said:

abi yalniz 1.5'a cathering sirketi nasi kar edio lan?

su an odanda seni isitan dogalgaz ile kompanse ediyor parasini dsagj.

Biz hesabını yapmıştık bizim üniversitede 75 kuruş civarı bir şey maliyeti, biz kar etmeyen yemekhane, kar etmeyen kantin için eylem yapıyoruz. Üniversitelerde özel sektörden hizmet alımına da karşıyız bu açıdan, üniversite kendine bağlı bir AŞ kurup ordan işçi statüsünde çalışanlar alarak yemeği kendi hazırlatıp satarsa, kantinleri bu AŞ'ler üzerinden kar etmeyecek şekilde işletirse, çalışanlar, tesislerin bakımı vs dahil tüm maliyeti topladığında onu karşılayacak gelirin elde edilmesi için ücretlendirme yaptığında çok cüzi yemek ve kantin fiyatları çıkıyor karşına.

hayir cikmiyor, IU senin dedigini yapiyordu, cateringe verince anca maliyetleti dusurduler, olcek ekonomisi denen birseyin varligindan haberdar degilsin sanirim, devir outsource devri, herseyi yapip hicbirseyi yapamayan kurumlar tarih oldu, artik herkes iyi yaptigi seyde uzmanlasiyor.

universite saniyormusunki etkin ve verimli calisiyor, burda temel organizasyon yonetiminden bahsediyoruz, isi catering olan bir firmami maliyetlerini kontrol edebilir yoksa bu isten hic anlamiyan universitemi?

universite kamu ihale kanunu ile alim yapar, universite bugdayin kilosunu 10 liraya alirken catering sirketi ayni bugdayi kilosu 7 liradan alabiliyor, universite cunki 100 kiloluk alim yaparken cateringci 2 ton aliyor bi seferde, adamin sakliyicak deposu var, saticak musterisi var

oyle ogrenci hayali ile ne yazikki donmuyor bu isler, sana rakam veriyorum iste ki kar ederekte satmiyorlar, 3 liraya malolan ogunun yarisini universite cebinden oduyor, son derecede lezzetli ve cesitli yemekler cikiyor.

isci statusunde alinan calisanalrin yaptigi yemegin lezzetini yazmicam bile, haftada 3-4 gun kurufasulye, nohut ve pilav yersiniz anca.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...