Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Evde ses yalıtımı

NolaxThensbane

Öne çıkan mesajlar

Örnekte olan fotolarda alttaki tahtaya topların rahat durması için oyuklar açılmış durumda fakat buna aslında gerek yok, dediğim gibi yanları kapattığımızda (toplar gözükmeyecek yani) stand sabit kalmış oluyor bu şekilde olunca toplarda yerinde kalıyor.

Marka model konusunda elimden geldiğince yardımcı olabilirim bu arada Nolax bilgin olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Korax said:

imamizer said:

ucuz çözüm diye yumurta kolisi diyoruz. eğer maliyeti arttırma göze alındıysa tabiki profesyonel çözüm kumaşla kaplanmış akustik köpük.

onun dışında tüm duvarlara yaylı yatakla kaplamak bile ses yalıtımı sağlar. hatta en iyi yalıtımı o sağlayabilir düşününce. hele visco yatak olursa. abaav..

Sen BU linke bakmadin sanirsam? Yumurta kolisinin absorpsiyon degerlerini incele bi istersen. Yumurta kolisinin ne akustik yalitim ile ne de akustik duzenlemede hic bir etkisi yok. Ucuz cözumden öte, cöp yigini, nokta.

Yatakla tam cözum diyosun, peki yatagin icinde ne var? Sunger. Akustik köpuk dedigin seyde senin bahsettigin strafor degil, yuksek yogunlukta sunger. Dolayisiyla uzeri kumasla kaplanmaz, insan sagligina bi zarari yok cunku. Tasyunu ve camyunu kullanilan akustik panellerin uzeri kumasla kaplanir, tasyunu ve camyunun sagliga zararindan dolayi.

imamizer said:

ısı ve ses iletimi maddenin moleküllerinin titreşimi ile olur. birisi için işe yarayan diğeri için de işe yarar. yani imkan olsa odayı komple havası alınmış çift cam ile kaplarsan muhteşem ses ve ısı yalıtımını aynı anda elde edebilirsin.haliyle işe yaradığı bilinen ısı yalıtımı çözümlerinin çoğu ses yalıtımı içinde geçerli diye düşünüyorum.

Yalitim icin adi gecen her madde yogunluguna göre belirli frekanslari absorbe eder, dolayisi ile camla yalitimi saglarsin ama icerideki akustiginde icine sicarsin, davul calan birisi 1 haftada falan sagir olur heralde camla kapatilmis bi odada.

Olaya teknik olarak yaklasmaya calismissin, ama sadece binalarda uygulanan isi/ses yalitimini baz alarak, akustik yalitimi baz alarak degil. Binalarda isi ve ses yalitimini, strafor yada tas/cam yunu ile yapar gecersin evet. Netekim mevzu muzik yapmak icin yalitilmis herhangi bi oda ise(davul calisma odasi olabilir, kayit odasi olabilir, dinleme odasi olabilir) mevzu sadece disariya giden sesi/isiyi kesmekten ibaret degil. Dogru bi bi duyumda saglamak. Dolayisiyla akustik yalitim yapilirken, sesi en iyi kesecek ama akustigide pozitif etkileyecek bi yol secilir. Yalitim yapildiktan sonra, oda icine akustik duzenleme de yapilir ki dogru bi duyum olsun oda icinde. Akustik mikrofonla ölcum yapildiktan sonra, hangi frekanslarin, hangi noktadan kesilecegini belirlenip ona göre belirli buyuklukte/ölculerde/yogunlukta akustik paneller/sungerler/diffuser'lar kullanilir.

Örnek:

akustiği dikkate almadım çünkü ben daha mesaj attığımda olayın davul çalmak için olduğu belirtilmemişti. olay ses dalgalarının onu iletecek duvara direk çarpması yerine onu bir nebze absorbe edecek bir şey ile kaplanması ise yumurta kolisi en ucuz çözüm. hatta daha ucuzu evdeki eski yatakları, yorganları duvarlara sabitlemek.

15m2'lik bir odayı zemini iptal ederek hesaplarsak ve şeklini küp kabul edersek 75m2'lik yüzeyi kaplaman gerekiyor. akustik köpüğün metrekare fiyatı 20 lira civarı 1500 lira gibi bi yalıtım maliyeti oluyor kumaşı mumaşı derken yuvarladım rakamı.

hala inatla bedavaya veya taş çatlasın 50-100 liraya halledebileceğin yumurta kolisi çözümünü 1500 liralık materyalle kıyaslayıp işe yaramaz diyorsun.
e tabi işe yaramaz. ama çıplak duvardan iyi midir iyidir.

istersen nasa'nın mekiklerinde fln kullandığı materyalle akustik köpüğü kıyaslayıp akustik köpük işe yaramaz diye devam edelim veya odanın duvarlarını yıkıp arasına ses yalıtımı materyali ile doldurup tekrar ör diyelim.
Sosyal ağlarda paylaş

Yumurta kolisiyle kaplamak, hayatında bir şekilde bir kere stüdyo görüp duvarlardaki girintili akustik köpüğü yumurta kolisine benzeten dahi fakirlerin uydurduğu bir efsanedir. Evet ucuzdur, ama hiçbir işe yaramadığı için herhangi bir fiyat/performans kıyaslamasına dahil etmemek gerekir. Bu kadar ucuzcu olunacaksa duvarları battaniye/yorgan ile kaplamak bile daha iyi sonuç verecektir.
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

akustiği dikkate almadım çünkü ben daha mesaj attığımda olayın davul çalmak için olduğu belirtilmemişti. olay ses dalgalarının onu iletecek duvara direk çarpması yerine onu bir nebze absorbe edecek bir şey ile kaplanması ise yumurta kolisi en ucuz çözüm. hatta daha ucuzu evdeki eski yatakları, yorganları duvarlara sabitlemek.

15m2'lik bir odayı zemini iptal ederek hesaplarsak ve şeklini küp kabul edersek 75m2'lik yüzeyi kaplaman gerekiyor. akustik köpüğün metrekare fiyatı 20 lira civarı 1500 lira gibi bi yalıtım maliyeti oluyor kumaşı mumaşı derken yuvarladım rakamı.

hala inatla bedavaya veya taş çatlasın 50-100 liraya halledebileceğin yumurta kolisi çözümünü 1500 liralık materyalle kıyaslayıp işe yaramaz diyorsun.
e tabi işe yaramaz. ama çıplak duvardan iyi midir iyidir.

istersen nasa'nın mekiklerinde fln kullandığı materyalle akustik köpüğü kıyaslayıp akustik köpük işe yaramaz diye devam edelim veya odanın duvarlarını yıkıp arasına ses yalıtımı materyali ile doldurup tekrar ör diyelim.

Hala yumurta kolisi diyosun, bu konudaki cahilligini zaten ortaya koyup tescilliyo. Ucuz cözum degil, cöp yigini, absorpsiyon degeri yok, bir nebze cözer kafasi neyin nesi? Kartonun yogunlugu ile sungerin yogunluguna bak bakalim bi aynimi degerler? Bi maddenin nekadar absorbe edebilecegini maddenin göruntusu belirlemiyo. Yolladigim test sonucundaki yumurta kolisinin degerlerine bak, bakipta hala anlamadiysan ben söyleyim absorpsiyon degeri yok yumurta kolisinin.

Ayriyeten 15m2lik bi odanin 75m2lik kismini full akustik sungerle kaplarsan, sagir bi odaya sahip olursun. Akustik sungerin uzerine kumas gecirilmez. Akustik sungerle yalitim yapilmaz, akustik duzenleme yapilir. Yalitimi ancak yogunlugu daha yuksek maddelerle yaparsin, yaziyorum yine ya bosuna..

Teknik konusmaya calisiyosun ama konusmaya calistigin konu hakkinda bilgi sahibi degilsin, fikir sahibi olmaya zorluyosun hala, zorlama, bilgi sahibi oldugun sey hakkinda konus. Teknik konusucaksak önce bilgi sahibi ol konuyla ilgili, muziktek, gearslutz, soundonsound falan hatim et, ondan sonra konusalim.

Akustik yalitim, akustik duzenleme yumurta kolisiyle, straforla yapilacak kadar basit bi mevzu olsaydi, turkiyede bu isi adamakilli yapan sadece 4-5 tane firma olmazdi, fiyatlarda astronomik olmazdi dolayisiyla. Ucuzu yok bu isin, evde davul calincaksa ya tam yapilir ya da yapilmaz. 100 degil 1000 tane yumurta kolisi koysan yine ise yaramaz.

Su isi kendim yapiyo olmasam suphe duycam lan acaba ise yararmi diye. Her gun illaki bi gerizekali cikiyo "abi yumurta kolisiyle falan dösesek olmazmi yav?" diyen.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

bu arada straforda, yumurta kolisi de bir ölçüde ses yalıtımı sağlar.konu da akustik değil ses yalıtımı.malzeme bilimi bilmeyenler konuşmasın.

sus la sen, cafeci safdsagf

Yumurta kolisinin yaptigi yalitim odada ossurdugun sesi kesecek kadar bile yalitmaz, görunus olarak yalitir he. Strafor ses yalitimi yapmaz demedim, belirli araliklardaki frekanslari keser. Netekim davul calinip muzik yapilacaksa genis frekanslari kesmen gerektigi icin, bu genis bant yutucularida(akustik sunger bile degil) yogunlugu yuksek olan tasyunu camyunu nifafla falan saglandigi icin onlar tercih edilir. Malzemeyi nerede nasil kullanacagini bilmeden malzeme bilimi ise yaramiyo
Sosyal ağlarda paylaş

Eh.. Kompleksle ne alakasi var, bisey kanitlamaya calismiyorum ben burda. Rage falanda yok. Yanlis verdigin bilginin dogrusunu yazdim sadece, hala itiraz edip biseyler kanitlamaya calisan sensin. Konustugun sey hakkinda tam bilgiye sahip degilsen ha ok dogrusu buymus dersin cekilirsin kenara, bunda bisey yok. Ergen gibi arizaya baglayip hala yanlisi dogru diye diretince kompleks oluyo asil.

Herkes kendi isini bildigi isi yapsa neguzel olur. Yalan yanlis kulaktan dolma bilgilerle sacmalamaya hic gerek yok. Insanlari yalan yanlis yönlendirmeye de gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

ya allan kartonu sesi bu kadar iyi yalıtacak olsa ucuz ucuz kullanırdık.

taş yünü-cam yünü levhalar kullanılır. alt katın tavanını falan da kaplaman gerekir. metal boruların etrafı da kapatılır.

ben karton içinde yaşıyorum çok ses geliyor.
yumurta kartonunda da yaşadım hatta.
Sosyal ağlarda paylaş

evet size çok basit bir yöntem söyleyeceğim.

malzemeler

yettiği kadar 3 cm'lik foamboard dedikleri köpük

yettiği kadar plastik dübel

bir adet dübel uznluğu kadar matkap ve matkap ucu

1 top saten filesi

ve en önemlisi saten alçı:D

saten alçı filesi

foamboard

foamboard dübeli

BAŞLIYORUZ...

ilk olarak ve en önemlisi dikkat edilecek husus deleceğiniz duvarda elektrik tesisatına dikkat etmeniz gerektiğidir:D bu çok önemli

başlıyoruz...

önce tavan da bir nokta belirleyerek o hizada cetvelle 15*20 cm genişliğinde matkapla delik açıyoruz,
daha sonra,foamboardları duvar ve tavan farketmiyor,önce yüzeye gelecek kısmı,sıva alçısıyla sıvıyoruz bir güzel..

ve mıçıp sıvar gibi yüzeye yapıştırıyoruz,tabii çizgileri takip ederek...

daha sonra plastik foamboard dübellerini ki önceden deldiğimiz matkap deliklerine foamboard'un üstünden iteleyerek sokuyoruz.daha sonra da resim de görülen çivisini yerleştiriyoruz ki iyice tutsun ...

tabii bunlar işin basit kısmı geldik zor kısmına:D

kuru olan bize bakan yüzeyini file ile kaplama yaparak üstüne de saten alçı çekerek dübel izini ve file izini yok etmeye çalışarak güzel ve düzgün bir zemin yakalamaya gayret etmeliyiz ki,üzerine boya vurduğumuz da agopun ahırı gibi durmasın.

bu kadar lan işte,3 sene önce 2 odayı kendim yaptım süper oldu,şantiye de geçen ustalar yine yapıyordu,özenmedim değil de patronluğa bok sürdürürüm diye ellemedim:D zevkli aslında denemenizi tavsiye ederim ama cidden sabır işi:D

ya da yapmayın,matkapla delme işlemi yaparken,elektrik tesisatını delersiniz,sigortayı da indirmeden tabii,gelip basarsınız kalayı lan boşverin siz,bir rüya gibi düşünün...

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...