Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Evde ses yalıtımı

NolaxThensbane

Öne çıkan mesajlar

imamizer said:

en ucuzu yumurta kolisi ile duvarları kaplamak.

Yumurta kolisi tamamen sehir efsanesi. Sesi ne yalitir, ne absorbe eder ne de diffuse eder, hic bi boka yaramaz kisaca. Piramit sungerlere benzediginden olsa gerek, sivri zekalinin biri sayesinde yayildi gitti zamaninda.

Straforla da olmaz o is. Straforla daha cok isi yalitimi yapilir.

Apartmanda ses yalitimi imkansiz gibi bisey. %100 sonuc istiyosan oda icinde oda tek cözum. "Yok ben birazcik yaliticam" gibi bi kafayla tam yalitim zaten olmaz. Ses dalgalari herhangi bi duvarla/kolonla, kalorifer petegiyle temas ettigi surece uste alta gider ses.

Yapabilecegin en fazla, duvarlari ve tavani yuksek yogunlugu olan cam ya da tas yunuyle kaplayip ustunude kalin bi kumasla kaplarsin, bi nebze faydasi olur ama tabi ne yapmak istedigine bagli birazda.

Amacin ne tam olarak? Ne icin yalitim yapmak istiyosun?
Sosyal ağlarda paylaş

Yumurta kartonu testi

Akustik davul icin yalitim, oda icinde oda olmadan imkansiz full yalitim. Dedigim gibi duvarlari kaplasan bile gider ses.

http://www.diy-home-theater-design.com/room-within-a-room.html

Part 2-3-4 devam ediyo.

Ki bunlarin yaptiklari sekilde yinede cok saglikli degil, profillerin hepsi full temas halinde yine duvarla. Profilleri sert kaucukla yere ve yan duvarlara minimum sekilde temas ettirip arayada farkli yogunluklarda 70 cm kadar nifaf ve tasyunu kullanmistik studyoyu yaparken. Odayi 4-5m2 falan daralttik ama kesin sonuc.

Evde davul icin en mantiklisi ve uygunu elektronik davul. Akustige harcayacagin parayla 2 tane elektronik davul alirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

ucuz çözüm diye yumurta kolisi diyoruz. eğer maliyeti arttırma göze alındıysa tabiki profesyonel çözüm kumaşla kaplanmış akustik köpük.

onun dışında tüm duvarlara yaylı yatakla kaplamak bile ses yalıtımı sağlar. hatta en iyi yalıtımı o sağlayabilir düşününce. hele visco yatak olursa. abaav..
Sosyal ağlarda paylaş

Korax said:

Straforla da olmaz o is. Straforla daha cok isi yalitimi yapilir.

ısı ve ses iletimi maddenin moleküllerinin titreşimi ile olur. birisi için işe yarayan diğeri için de işe yarar. yani imkan olsa odayı komple havası alınmış çift cam ile kaplarsan muhteşem ses ve ısı yalıtımını aynı anda elde edebilirsin.haliyle işe yaradığı bilinen ısı yalıtımı çözümlerinin çoğu ses yalıtımı içinde geçerli diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

ucuz çözüm diye yumurta kolisi diyoruz. eğer maliyeti arttırma göze alındıysa tabiki profesyonel çözüm kumaşla kaplanmış akustik köpük.

onun dışında tüm duvarlara yaylı yatakla kaplamak bile ses yalıtımı sağlar. hatta en iyi yalıtımı o sağlayabilir düşününce. hele visco yatak olursa. abaav..

Sen BU linke bakmadin sanirsam? Yumurta kolisinin absorpsiyon degerlerini incele bi istersen. Yumurta kolisinin ne akustik yalitim ile ne de akustik duzenlemede hic bir etkisi yok. Ucuz cözumden öte, cöp yigini, nokta.

Yatakla tam cözum diyosun, peki yatagin icinde ne var? Sunger. Akustik köpuk dedigin seyde senin bahsettigin strafor degil, yuksek yogunlukta sunger. Dolayisiyla uzeri kumasla kaplanmaz, insan sagligina bi zarari yok cunku. Tasyunu ve camyunu kullanilan akustik panellerin uzeri kumasla kaplanir, tasyunu ve camyunun sagliga zararindan dolayi.

imamizer said:

ısı ve ses iletimi maddenin moleküllerinin titreşimi ile olur. birisi için işe yarayan diğeri için de işe yarar. yani imkan olsa odayı komple havası alınmış çift cam ile kaplarsan muhteşem ses ve ısı yalıtımını aynı anda elde edebilirsin.haliyle işe yaradığı bilinen ısı yalıtımı çözümlerinin çoğu ses yalıtımı içinde geçerli diye düşünüyorum.

Yalitim icin adi gecen her madde yogunluguna göre belirli frekanslari absorbe eder, dolayisi ile camla yalitimi saglarsin ama icerideki akustiginde icine sicarsin, davul calan birisi 1 haftada falan sagir olur heralde camla kapatilmis bi odada.

Olaya teknik olarak yaklasmaya calismissin, ama sadece binalarda uygulanan isi/ses yalitimini baz alarak, akustik yalitimi baz alarak degil. Binalarda isi ve ses yalitimini, strafor yada tas/cam yunu ile yapar gecersin evet. Netekim mevzu muzik yapmak icin yalitilmis herhangi bi oda ise(davul calisma odasi olabilir, kayit odasi olabilir, dinleme odasi olabilir) mevzu sadece disariya giden sesi/isiyi kesmekten ibaret degil. Dogru bi bi duyumda saglamak. Dolayisiyla akustik yalitim yapilirken, sesi en iyi kesecek ama akustigide pozitif etkileyecek bi yol secilir. Yalitim yapildiktan sonra, oda icine akustik duzenleme de yapilir ki dogru bi duyum olsun oda icinde. Akustik mikrofonla ölcum yapildiktan sonra, hangi frekanslarin, hangi noktadan kesilecegini belirlenip ona göre belirli buyuklukte/ölculerde/yogunlukta akustik paneller/sungerler/diffuser'lar kullanilir.

Örnek:

Konustugun sey hakkinda net bilgi sahibi degilsen muhalefet olmak icin kasmaya gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Korax said:

Evde davul icin en mantiklisi ve uygunu elektronik davul. Akustige harcayacagin parayla 2 tane elektronik davul alirsin.

Aynen katılıyorum, elektronik davul aldıktan sonra da bazı problemler yaşayabiliyorsun gerçi. En başında kick pedal sesi geliyor bunların, eğer alt katta biri oturuyorsa tüm kick vuruşları aşağı kata gidiyor. Sorunun önüne geçmek için elektonik davulu biraz yükseltmen gerekiyor.

Bunun için çok basit yöntemler var. Ahşap malzemeden, davulun ve taburenin rahatlıkla sığabileceği boyutta bir stand yaptırıyorsun, sonra bu standın içine tenis topu dolduruyorsun. Üstünü tekrar ahşap ile kapatıp, güzel bir de halı serip allah ne verdiyse çalmaya başlıyorsun.

Örnek

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...