Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bir yemek programının düşündürdükleri

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

SeaGle said:

ayican said:

SeaGle said:

Okurken "acaba sıkmabaş kelimesini ilk kacinci cumlede kullacak" diye dusundum.

Ne guzel dini genellemissin. Ben de cikip butun kemalistim diyenler hedelolo desem aglarsin ama sinir krizinden.

Yapmayin boyle seyler, gercekten ayip. Kotu dusunebilirsin ki ben de hoslanmadim olaydan ama dine genelleme. Sadee dine degil hicbirseye genelleme.

O zaman halkın % 98 i müslüman diil.... ??

Evet değil. Yoksa cok kızdığınız rte gibi nüfus cüzdanı üzerinden istatistik mi yuyuyorsunuz yahu?

Abi lafım sana diil ama her tartışmada savunma tezi olan halkın % 98 müslüman olan ülkede bu gavurluk olmaz deme hakkıda yoktur o zaman . İşine gelince öyle işine gelmeyince böyle olmaz. Adama dansöz derler o zaman. RTE de bu örf adetimizde yok demesin o zaman.
Sosyal ağlarda paylaş

abi bence çetintaş gibi din cahili insanlara bu dini tekrar anlatmalı ve veya araştırmaya teşvik etmeli,son 80 senedir 18 yaş muhabbeti var dünya genelinde daha önce,14*15 yaş üstü evlilikler gayet normal görünüyordu.hayır bide bunu sapıklıkla bağdaştıranlara anlam veremiyorum,biraz sonra da birisi gelir,mohammad 9 yaşında bir kız çocogoylo ovlonmoşto der.yok yani yürümüyor beyler,bu ülkede bariz bir kemalist-müslüman ayrışması gerçekleşiyor,ha kötümü oluyor? hayır bence iyi oluyor.80 yıl müslümanım demagojisi yaparak,kemalistim ayağına yatanların foyası ortaya çıkıyor işte :D
Sosyal ağlarda paylaş

maesselam said:

sadece dini olan ülkelerde,veya dini dibine kadar yaşayan ülkelerde bu yokki,başkasına 16 yaşındaki kızla evlenmek normal geliyorsa,sana da 16 yaşındaki kızın,gece sabaha kadar erkek arkadaşının evinde kalması normal gelmemeli öyle değilmi?

Bu mantık denizanasında yok.

Sosyal ağlarda paylaş

maesselam said:

sadece dini olan ülkelerde,veya dini dibine kadar yaşayan ülkelerde bu yokki,başkasına 16 yaşındaki kızla evlenmek normal geliyorsa,sana da 16 yaşındaki kızın,gece sabaha kadar erkek arkadaşının evinde kalması normal gelmemeli öyle değilmi?

iki seyin alakasi yok. 14-15 yasinda kizin evlendirilmesi demek o kizin gencligini yasayamamasi demek onun fikrinin sorulmamasi demek.

digeri ise (dogru veya yanlis bilemem) kizin kendi iradesi ve ozgur secimi dogrultusunda gencligini yasamasi demek.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

niye

gencligini yasamanin tanimini yapmami istiyorsun sanirim.

tanimin pek cok yani var ama onemli kosullardan biri, ergenlik ve genclik cagini kendi ozgur iraden dogrultusunda belirledigin insanlarla arkadaslik iliskisi veya duygusal bag kurarak gecirmek (en azindan mumkun oldugunca).

tabi o yaslarda bir aileye bagli oldugun icin hic bir zaman %100 mumkun olmayacaktir bu ama %70 ile %10 arasinda daglar kadar fark var.
Sosyal ağlarda paylaş

bazı memleketlerde kızlar özgür olmak için evleniyorlar. bekar bir kızsan sokağa yalnız çıkamazsın, bir yere yalnız gidemezsin, akşam evden çıkamazsın.

bu şartlardan kaçmak için erkenden evleniyorlar. karşılarına çıkan koca artık piyango. ya dayakçı şerefsiz herifin teki çıkıyor ya da iyi çıkıyor işte.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaş,konuşunca hakarete varan tepkiler gösteriyorsunuz.15 yaşındaki kızın erkek arkadaşının evine gitmesiyle,15 yaşında kocaya verilen kız arasındaki paradoksal ahlak anlayışını biri bana anlatsın.

bu topraklarda 5000 senedir,gah fakirlikden,gah toprak zengini olabilmek için,gah mal mülk için,gah padişahla,valiyle hısım akraba olmak için,kadın bir meta olarak kullanıldımı?

evet...

peki başka topraklarda,amerikadan alın,çine kadar bizdeki din anlayışının,değişik varyasyonlarıyla hıristiyanlık olur,budizm olur,kast sisteminde yaşayan güzel bir hint kızı olur...

ahlak anlayışının evrenselliği burada devreye giriyor.ahlaken bir yanlış görülmüyorki bu tür evliliklerde veya işte ne derseniz diyin...

arkadaşım anlattı mesela,93 harbi denilen osmanlı-rus harbinde,savaşa alınan ve bir daha geri dönmeyen dedesinin dedesinin eşini dedesinin dedesinin kardeşine 3 çocukla beraber verdikleri gerçeği var mesela,bunu hangi ahlak anlayışıyla bağdaştırabilirsiniz?

sebebini söylesem buna da kulp bulacaksınız eminim...
sebebi,3 çocuğuyla ortada kalacağına bekar olan kardeşe,gelin verilir anlayışı,bu anadoluda epey yaygın bir gelenekti,bundan 30*40 yıl öncesine kadar...

yani size ahlaksız gözüken hareketler,özünde ahlakın dibini barındırıyor olabilir.ahlak'dan anlayışınızla,x kişinin anlayışı da farklıdır..

güneydoğuda vatandaş memet,para bulamadığı için başlık parasını veremediği sevdiği gülonun karşılığında,sevdiği kızın abisine kendi kızkardeşini veriyor,burada gönüllümü gönülsüzmü olduğu tartışılır zaten de,çoğu gönüllü gidiyor,çünkü biliyorki kocasından şiddet görme olasılığı,normal başlık parasıyla gideceği bir evdekine oranla %90 daha az...
Sosyal ağlarda paylaş

türkiyede ortalama evlenme yaş düzeyi bazı bölgelerde o kadar çok düşüyor ki bu bölgelere kesinlikle el atılması gerektiğini düşünüyorum.her bireyin kendi kararlarını kendisi vermesi gerektiğini düşünüyorum.aslında 16 yaşındaki bir kızın psikolojisi kararları kendinden büyük kişilerin vermesinin daha iyi olacağı yönünde olabilir.tabii buna yaşadığı çevreyi de katarsak böyle bir sonuç kaçınılmazdır bence.insanlar kendileri karar vermek yerine başkalarının kendileri haklkkında, karar vermesinin kendisinin sorumluluğunun azaltacağını düşünür.bu da onlarda karar verme yetisini başkasına bırakma eğilimini arttırır.problem küçük yaşta çocuğa yeterince özgüven empoze edememekte.tabii bunda aile bireylerinin rolü büyüktür.aile ise ne gördüyse onu gösterir .istediğimiz kadar 21 .yüzyıldayız diyelim 21. yüzyılda olmak insanların değişmesi gerektiği anlamına gelmez. belki kendilerinin değişmesini değil başkalarının gelip onları değiştirmesini bekliyorlardır.kaçıncı yüzyıla gelirsek gelelim değiştirmeye çalışmassak değişmezler diye düşünüyorum
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...