Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mühendis Asgari Ücreti Belirlendi

roket adam

Öne çıkan mesajlar

adını vermedi etik olmadığı için olabilir bilmiyorum.

ben özel üni'ye komple karşı biriyim bence parayla okumak insan şahsına edilmiş en büyük hakarettir (kendi yorumum beğenmek zorunda değil kimse) ha dersinki burslu kazandım, e zaten eşşek kadar puan yaptıysan git muadili olan devlet üniversitesine.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

KidLazer said:

ustaların (%90'ının) bildiği şey yanlış bilgiden başka bişe değildir.

aga işte sen mühendise çok para verip ustadan kısan firmalarda çalışmışsın. öyle firmada mühendise de kariyer çıkmaz, değiş sen firmayı.

ben son 2 yıldır fabrikalara makina danışmanlığı yapan bir firmada çalışıyorum. çoğu zaman vermiş olduğum hizmet 1 haftayı buluyor. o yüzden kimin ne kadar bildiği çok güzel ortaya çıkıyor. acı ama gerçek itiraf edeyim (senin g.tün kalkmış diyebilirsin anlarım) ustasını geçtim bu kadar top noktadaki firmada ne arge mühendisleri gördüm makinacı, onlar argeci diye orda saksılık yapıyorsa ben bu halimle pratt&whitney'de falan çalışmalıyım. çok ciddi söylüyorum. ya adını vermek istemiyorum ülkenin önde gelen bir firmasında bir argeci ile konu tartışma gafletinde bulundum, üzülerek söylüyorum ama o an orayı terketmek istedim, utandım.
Sosyal ağlarda paylaş

KidLazer said:

adını vermedi etik olmadığı için olabilir bilmiyorum.

ben özel üni'ye komple karşı biriyim bence parayla okumak insan şahsına edilmiş en büyük hakarettir (kendi yorumum beğenmek zorunda değil kimse) ha dersinki burslu kazandım, e zaten eşşek kadar puan yaptıysan git muadili olan devlet üniversitesine.

ahaha götümün devlet üniversitelerinde sürüneceğime param varsa giderim bilgi, sabancı, koç mezunu olurum.

odtü,itü,boun dan sonra bütün okullar her bölüm açısından tırt. Ben bilgi'de hukuk bıraktım benim girdiğim zaman puanlar yüksek değildi. O zamandan gerçekten işi bilen kendini adıyan adamlar şu an çok çok iyi yerlerde.

Özel ünilere şu gözle bakmayın evet 3-4 tane adam akıllı özel üni var gerisi faso fiso ama o gereksiz olanlarında piyasa ile ilişkileri çok iyi.
Örneğin kadir has mezunu rts ci çok çok iyi işler buluyor. Turizm sektörüne baktığında bilkent mezunları en iyi noktalarda istanbul ticaret mezunları da onların altına yetişiyor.
Finans sektöründe bahçeşehir'in hakimiyeti var.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

screwy said:

"bir vakıf okulu"? İstanbulsa net ışık falandır topluyodu bi ara tum iyi hocaları parayı basıp. Mesela bizim hocaların bi kacı Yeditepede yarı zaman calısıyolar para emmek icin hepsi size sorduklarımızın baya hafifletilmisini soruyoruz yoksa zaten bitiremezler okulu diyordu.

oradakilere de size kolay sorduğunu söylüyordur. kaşarlık parayla değil ya?

belki diyodur ama deme ihtimaline bakıyorum ve goremiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye'de mühendislik yapılmıyor zaten diyorsanız da bunun temel sebebi özel üniversiteler temelde, kâr amaçlı kurumlar, son açılan 50 üniversitenin 45'i özel üstelik. Koç-Sabancı-Bilkent hariç diğerlerine eşşek bağlasan daha önce mezun olur okuyanlardan. Mezun olsa hiçbir vasfı yok, nasıl mühendislik yapsın katil olmadan?
Sosyal ağlarda paylaş

screwy said:

Bosverin abi bunları benim bi dersimin %10 luk projesinin yarısını bitirme projesi diye veren arkadaslarım var bazı universitelerde. Simdi o muhendisse ben neyim ben muhendissem o ne? O yuzden gecin bunları yani. Zaten ben bogazici odtu ve ituden iyidir demedim hic bi yerde bunlar ust tabakadır dedim bilkenti koc u sabancıyı katarsın, bazı ozel muhendisliklerde baska bi kac universiteyi katarsın ne biliyim orman muhendisliginde antalya en iyidir belki ne bileyim.

Uluslararası kurumsal sirketlere su universiteler dısından giren kisi sayısı elin parmaklarını gecmeyecektir geciyosa da amacı muhendislik yaptırmak degil istatistiktir bak bi 200 muhendis calısıtırıyoruz demektir. Hic duydunuz mu P&G Belcika argesine sutcu imamdan giden muhendis ben duymadım gormedim. var demekki bi fark.

+1
Sosyal ağlarda paylaş

screwy said:

barnacle said:

bilkent koç sabancı mühendislik puanları çok düşük değil ki?
bunlar zaten sorun olanlar degil. ozel ahmet universitesi falan sorun bunlara cunku 1milyonuncu adam da giriyo parasını verip. simdi oss de 1milyonuncu olmus adamdan muhendis cıkma ihtimali nedir?

evet o konuda haklısın. ben devlet okulunda okudum, keşke param olsaydı aldığım puanla bu okullarda okusaydım dedim mesela. tabi bu okulların parası da evlat acısı gibi yıllık 30k. iş kursam daha iyi olabilir o paraya dersin sdfs.
Sosyal ağlarda paylaş

boğaziçi'nde okudum, çeşitli üniversitelerden insanlara özel ders verdim yüksek lisans yaparken. aynı hoca dersi verdiğinde bile arada fersah fersah seviye farkı oluyor. bu saydığım üniversiteler koç, yeditepe, okan, bilgi, doğuş.

her bölüm, her hoca böyle değildir muhtemelen ama gözlemlediğim kadarıyla böyleler.
Sosyal ağlarda paylaş

buarada itüde hardcore mühendislik eğitimi iyi olabilir ama hem itüde hem boğaziçinde bulunmuş biri olarak o ders seçme sistemi ile ordan çıkan mühendislerin hepsi makinadan çıkmış gibi olur diyorum. programının dışında başka mühendisliklerden falan ilgini çeken bir dersi almak için matrixe inip registration programını falan öldürmen lazım. biraz yaratıcılığa yer bırakmaları ve potansiyeli olan öğrencilere kopup gitme fırsatı (akademik olarak) vermeleri lazım ama hepsi torna makinasından çıkma gibi yetiştiriyorlar.

benim bir temel bilimci olarak boğaziçinde ders almadığım bölüm kalmadı ve bunların hepsi bana artı olarak döndü. mühendisliklerde yine biraz durum katı ama çok kötü değil.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

lan sen ne okuyacağına karar verememişsin, ondan sonra hepsini okudum süper oldu. olmaz öyle.

gayet güzel oldu. okuduğum alanlarda gerçekten sağlam bir matematik alt yapısı olmadan ciddi teorik işler yapılamayacağını düşündüğüm için burdayım dostum. yoksa ilgilendiğim problemler yine fizikten ve biyolojiden
Sosyal ağlarda paylaş

İyi ve kötü üniversite diye bir şey maalesef ki var Türkiye'de, yapacak bir şey yok. Kabul etmek lazım.

Ama şu çok ayrı bir konu: P&G Belçika'da Sütçü İmam mezunundan çok Boğaziçi mezunu olmasının sebebi, Boğaziçi'nin öğrencilerine yurtdışında bir yere başvurup, çalışabilecek kendine güven ve imkanı vermesinden kaynaklanıyor. Yurtdışında Boğaziçi TR'nin en iyi üniversitesi diyene rastlamadım, ha keza 'aa sen x üniversitesindensin senin üniversiten ortalamanın altında' diyen birini de görmedim. Emin olun özellikle Almanya'da, ortalama Türk üniversitelerinden mezun olup sadece kendini geliştirip yabancı dil kasarak iyi yerlere gelmiş bir sürü insan var (bizzat tanıyorum)

Atıyorum Van 100. yıl kazanan birine 'kendine geliştir, Ford'a gir' diyemiyorsanız, zaten o adamdan bir şey beklemeyin. Ve bu sistem, bu anlayış bu adamları en baştan kaybediyor.

Ülke olarak boğaziçi olmayan herhangi bir üniversitede okuyan insana gereksiz, leş, zaman kaybı muamelesi yaparak zaten en baştan kaybediyoruz. Herkesin ezberi muhteşem olmak zorunda değil, bu kadar tek tip bir eğitim sisteminde herkes sisteme uymak zorunda da değil. E ÖSS'nin mühendislik ve pratik zeka ölçmediğini de biliyoruz? Bunları bilmemize rağmen, belki 10000 kişilik hayali seçkin bir grup yaratarak ülkeden bir şey çıkmasını zaten imkansız hale getiriyoruz, o 10000 kişilik grubu da ülke içinde tutsak bile 1000 lira maaş farkı var diye yabancı firmalara kaptırıyoruz.

Yani özünde Türk mühendisliği diye bir şey olmayacak yakın zamanda, zira 180 dakikalık bir testi hala 'mühendislik ölçütü' olarak alan insanlar var, üstelik bunlar yüksek mühendis falan.

Ama postun başında söylediğim gibi, Van 100. yıl mezunu birinin Boğaziçili biri ile arasındaki farkı kapatabilmek için 'çalışması' gerekecek, o bir gerçek. Diyorum ki, bu adama en baştan 'sen başarısızsın' demeyip çalışmaya teşvik edelim. Çıkacak sonuçların inanılmaz olacağına eminim.

edit: çok dağınık yazmışım. umarım anlayan biri çıkar sdf
Sosyal ağlarda paylaş

ÖSS ne kadar focusu yanlıs olan bi sınav olsa gosterdigi bazı sonuclar vardır.

Belli bir deadline icersinde sana sorulan x sorunun kac tanesini dogru olarak yapabiliyorsun. Bu yuzden bir cok danısmanlık firması(McKinsey falan dahil) ÖSS sırasını bir kriter olarak görür. O yuzden 1 milyonuncu adamın yapamıycagı bazı seyler vardır.

Evet kisisel caba ile her sey olabilir. Mumkundur tabi. Ama ÖSS ye o ozeni gostermemis adamın o ozeni daha sonra gostericegi nerden belli? Zaten gösterebileni de parmakla gösterip bak bu herif farklı diyebiliyosun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...