Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rusya'da kiliseye ilginç dava: "Ya Tanrının varlığını kanıtlarlar, ya da..."

coco

Öne çıkan mesajlar

coco said:

bir de;
Feamer said:

forgotten realms ın tanrıları mesela,

bahsini ettiğin bu dünyaya çok hakim değil ben.

ama "kuzgun kıral" (black raven) dünyasını ve derin olmasa da tokenın kini bilirim mesela.

örnek için dersen bilinecek bir şey o kadar, genel olarak dersen fr eğlenceli yerdir
Sosyal ağlarda paylaş

Fly said:

yazarken nasil disleksi oluyor koko

8-)bu soruyu soraraken samimi misin yoksa herhangi sözlükte okuduğun ilk paragraftan yola çıkarak kendince sevimlilik(!) mi yapıyorsun?

disleksi doğustan gelen bir hastalık olduğu için en genel kapsamda öğrenme(okuma) bozukluğu olarak tanımlanır. çocukluk evresi sebebiyle.
(travma sonucu oluştuğu durumlarda vardır bu arada)

ve senin burada sevimlilik yapman ve sanılanın aksine yetişkin disleksiler bariz okuma zorluğu çekmez, biraz daha yavaş okurlar ve arada non-sense kelimeler çıkarabilirler çünkü okuma bozukluğu ya da disleksi aslında heceleme zorluğudur. harfler kayar yer değiştirir, hecelere eklentiler gelir yada eksilir vs.

ve insandan insana farklı semptomlar gösterir.
ama en genel çerçevede 4 ana disleksi çeşidi vardır. çoğu diskleksi de disleksi olduğunun farkında değildir malesef.

mesela ben çok kelime uydururum,
yazarken sesli sessiz harfler çok yer değiştir, -rir, -ler, - dir, -di vb gibi kelimenin ya da yüklemin kıçına eklenen hecelerde sıklıkla tekrar hatası yaparım hatta ayrı yazarım.
okurken heceleme de anlamsız sesler çıkardığım olur.
dikkat edicem diye cümlelerim uzar uzar gider. :(
hatta paragraf gibi cümle yazar ya da kurarım.
formüllerde doğru sonuca ulaşmış olsam da anlamsız sayılar/semboller araya girer vs.vs.

konusu burası değil, uzatmıcam. meraklısı da bulur netten.
ama sosyal fobiyle içiçe hashas/psikolojik tarafları var.
gereksiz sevimlilik gerçekten yersiz olabilir burada. aklında olsun diye söylüyorum.

ps:vesile olmuş olsun, eğitim hayatım boyunca bana anlayışlı ve yardımcı davranan hocalarıma da şükran burdan.
Sosyal ağlarda paylaş

coco said:

Ahahaha
iste bunlar hep disleksi manevralari lol

su kismi anlamadim. tam olarak nasil gerceklesiyor bu durumda disleksi. mesela ekrana tolkien yazmak amacli tolken yazdin yanlislikla diyelim. ondan sonra durup ekrana bakinca onun tolken oldugunu goremiyor musun?

dip not: sorgulama amacli degil merak amacli sordum
Sosyal ağlarda paylaş

mesela verdiğin örnek üstünden ilerleyeyim ben de:

şimdi hata yapılan kelimenin doğru öğrenilip öğrenilmemiş olması devreye giriyor.

mesela ben son msj editimde tolkein'ı tolken ya da tolkien diye yazmakta ısar ettim 3 kez. ?. ve şuan bile hangisi doğru bilmiyorum.
çünkü tolken diye not etmişim adamın soyadını zihnime. ha doğrusu bir tab google uzaklığında, eywallah lol.

işte burada da, yazdığını/çizdiğini sürekli "double check" kuramı devreye giriyor.
çünkü bakınca ve spell kontrolü yaparak görüyorsun yaptığın yanlışı.
hatta buna içinden ama öncül fonetik okuma eşlik ediyor. (bu benim kullandığım bir teknik, telaffuz öncesi için de kullanabiliyorum bunu)

ama dikkat dağınıklığı ya da acelecilik işte , herkesin başına gelebildiği gibi...
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Feamer said:

inançsız kimsenin dahi inançsızlığa inandığı gerçeğini var birde, oda bir inanç nihayetinde...

Hayir. Hatta detaylandirayim:

a. kanitlanmadan dogru oldugu soylenilen seylere dogma denir.
b. kanitlanmamis dogrularin dogru oldugunu dusunmek inanctir.
c. dogrular birseyin varolup olmadigini kanitlarlar.
d. dogrular olmayan dogmalar varliga kanit degillerdir.
e. tanrilar hakkinda dogrular yoktur, sadece inanclar vardir.
f. dogmalarin dogru oldugunu dusunmemek dogmalarin dogru oldugunu dusunmenin zittidir.
g. tanri hakkindaki dogmalarin dogru oldugunu dusunmemek ateizmdir.
h. ateizm tanrilara inancin zittidir.
i. bir sey zitti olamaz.
j. ateizm bir inanc degildir.

// son mesaje git dedim, 5. sayfaya gittim, alinti dedim. havadan geldi biraz sanirim. 17 sayfa olmus be ben bakmayali.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...