Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yeni çipli kimlikler 2013'de

escape

Öne çıkan mesajlar

telefon sirketleri telefonunuz otomobil tamircilerine bile veriyor hehe.

benim eskiden babamin uzerine kayitli bir telefon numaram vardi. bir gun beni babamin arabasini tamire verdigi yer aradi babamin ismini soyleyerek ama babam benim telefon numarami hic bir yerde kullanmaz baya alakasiz yani. sonra anladik operator sirketten ogrenmisler. gerci operatoru nerden bildikleri muamma.
Sosyal ağlarda paylaş

Kaliko said:

Nufus cuzdani boyutundan sikayet edenler, iphone, samsung galaxy gibi telefon hem daha agir, hem daha kati. Onlari tasimaktan da sikayet ediyor musunuz?

Kagit nufus kagidi degissin tabi, devlet daha cok hakim olsun vatandasa ama bu boyut elestirisi nedir?

KIZLAR ÇÖNTÖ TÖŞÖYÖ
Sosyal ağlarda paylaş

riglous said:

Abi dedigim gibi cep telefonun varsa emin ol su kimlikle yapilabileceklerden cok daha fazlasini yapabilirler. Kimlik biraz alt kume oluyor.

Bak senin kimlik bilgilerin devletin elinde zaten var.
Cep telefonu operatorunden seninle ilgili her turlu bilgiyi alabilirler, varsa telefonunda GPS`ten yerini de ogrenirler zaten..

...

Şu dediklerin çok ciddi çalışma istiyen şeyler, bi ton veriyi toplayıp analiz etmen lazım. Tek kişi üzerine yoğunlaştığında bile bu kadar kolay değil, ki kitlelerden bahsediyoruz burda. Teorik olarak mümkün ama pratikte uygulanamayacak bir durum o kadar gps verisi çek yerini belirle takip et falan.

RFID ile amaçlanan bunları kolaylaştırmak zaten, sıfırdan bişey icad etmiyorlar. Tıpkı depodaki mallar gibi rahat rahat izlenebileceksin. Ki asıl amacın da fişleme olduğunu sanmıyorum, veresat ilamından tapu noter mahkeme işlerine bi ton kolaylık sağlayıp devletin personel giderlerini düşürecek bi sistem.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Şu dediklerin çok ciddi çalışma istiyen şeyler, bi ton veriyi toplayıp analiz etmen lazım. Tek kişi üzerine yoğunlaştığında bile bu kadar kolay değil, ki kitlelerden bahsediyoruz burda. Teorik olarak mümkün ama pratikte uygulanamayacak bir durum o kadar gps verisi çek yerini belirle takip et falan.

RFID ile amaçlanan bunları kolaylaştırmak zaten, sıfırdan bişey icad etmiyorlar. Tıpkı depodaki mallar gibi rahat rahat izlenebileceksin. Ki asıl amacın da fişleme olduğunu sanmıyorum, veresat ilamından tapu noter mahkeme işlerine bi ton kolaylık sağlayıp devletin personel giderlerini düşürecek bi sistem.

Bu dediklerimi tüm telko firmaları yapıyor zaten.

Benim argümanım baya sade:

Bu durum olduğunda belki daha rahat yapılabilecek, ancak şu anda zor da olsa zaten yapılabiliyor. Bu nedenle çipli sisteme geçmek kimsenin özgürlüğünü, mevcut durumdan daha kötü bir duruma sokmuyor.

----

Kişisel görüşüm, sağlayacağı fayda, zarardan çok daha fazla. Tabi insanların buna inanmasını beklemek mentıklı değil. Fotokopi de gelmesindi...
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
bir sürü şey yerine geçecekmiş yenisi:

"Bu sizinle ilgili birçok özelliği barındıracak. Parmak izinizden, damar izinizden tutun da birçok özelliğiniz orada olacak. Ehliyet görevi görebilecek, banka kartı görevi görebilecek, stadyumlara girerken bilet yerine kullanılabilecek, ulaşım sisteminde akbil yerine kullanılabilecek. İsterseniz bankamatikten para çekeceksiniz. Sağlık hizmetini onunla alabileceksiniz."
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...