Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

programlama/sertifikasyon kurslarında ne öğretiyorlar?

Bone

Öne çıkan mesajlar

bu tip bir kursa gitmiş veya kursu araştırmış kişiler varsa açıklarsa sevinirim.

mesela normalde kitaplardan bir programlama dili öğrenmek istediğinde statements, functions, arrays, objects, file I/O konularını içeriyor, uzun uzun anlatıyor sonra kitap bitiyor. üniversiteler de bu tip kitapları referans aldığından gene bu kadar anlatmış oluyorlar.

peki bu kurslar bu sistemden farklı mı, ya da işleyişleri nasıl oluyor?
Sosyal ağlarda paylaş

Farklı filan değil sadece bir bilen anlatıyor onun bildiği de ne kadar malum zaten çok iyi olsaydı eğitim sektöründe çalışmazdı ama garantici zihniyette çok şey bilen adamlarda çıkıyor onlarda bu iş garanti nasılsa ben boş vaktimde piyasaya iş de çıkarım ekmeğime bakarım diyor. Ama çoğu hocanın dünyadan haberi yok.
Sonuç olarak para tuzağı.
En önemlisi kişinin hevesi ve isteği. Yoksa bu devirde kaynak sıkıntısı yok internet varken.
Sosyal ağlarda paylaş

Katilmadim ama katkilari konusunda katilmis insanlardan aldigim feedback ler olumlu olmasina ragmen yazdiklari kodu u okudugum zaman pek de olumlu olmadigina kanaat getirmistim.

Bizim egitim sistemimizin en buyuk sorunu, ortalama bir insanin kavrama yetisine ortalama bir egitim veriliyor, bu tarz kurslardada farkli bir durum yok. Eger ortalamanin altindaysan yeterli bilgiyi mevcut zamanda absorb edemedigin icin frustration basliyor. Ustunde isen slow pacing den daralma basliyor.

Isin ozu, eger ki Istanbul, Ankara vb. buyuk sehirlerde yasayip, gerekli/yeterli egitim kaynagina kitap olarak kitapcilardan ve/veya internet ten ulasabiliyorsan, coding e mutlaka tek basina baslamak lazim.
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer microsoft dreamspark yada bizspark üyesiysen,

http://pluralsight.com/training/

Bu site 3 aylık bedava eğitim veriyor. ASP'dir,SQL'dir, C#'dır Javascript'dir filan var bir sürü video.

Onun dışında bence de kurs yada paralı eğitim gibi şeylere gerek yok internette bir çok bedava kaynak var. Ayrıca kitapçılarda bir çok kitap da var, gayet yararlı.

Bence önemli olan insanın kendi hızında öğrenmesi. Projeler üzerinde çalışırken internetten kitaplardan filan sorunlu noktaları araştırıp düzelterek yeni teknikler geliştiriyor insan kendi kendine. Bu da bence en iyi öğrenme şekli çünkü teorik eğitim projeleri üzerinde değil gerçek projeler üzerinde kodun sonucu gözüküyor.
Sosyal ağlarda paylaş

codmaster said:

Bu site 3 aylık bedava eğitim veriyor. ASP'dir,SQL'dir, C#'dır Javascript'dir filan var bir sürü video.

Onun dışında bence de kurs yada paralı eğitim gibi şeylere gerek yok internette bir çok bedava kaynak var. Ayrıca kitapçılarda bir çok kitap da var, gayet yararlı.

"learn programming in 24 hours" istediğin zaman kaynak çok. referans kitapları oluyor, ilk postumda da dediğim gibi bunlar looplar, fonksiyonlar, arrayler, i/o olayını anlatıyor sonra bitiyor. üniversiteler bu kitaplar paralelinde öğretiyor, youtube'da da aynı bu kitaplar gibi anlatan kişiler var.

ancak benim sormak istediğim şey farklıydı.

sertifikasyon kurslarının öğretme biçimini sormuştum.
bu kurslar iyi midir, faydalı mıdır onu sormamıştım.
mesela kurslarda yukarda bahsettiğim hadisenin aynısını şekilde mi öğretiyorlar yoksa farklı şeyler mi var
Sosyal ağlarda paylaş

ac kitabi calis. ne ogrenmek istiyosan al kitabini, en basindan basla gosterdigi ornekleri yapa yapa bitir kitabi. tek kitabi bitirsen ortalama bi kurstan ogreniceginden fazlasini ogrenmis olursun.

kursun sana faydasi, sorularini sorabilecegin biri olur en fazla. onun da ne kadar yardim edebilecegini bilemezsin tamamen sans isi.
onun icin de bir ton site var, forumlar falan var zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

kurs seçmek zahmetli iş, kurstaki yetkiliye önce dersleri izlemek istediğini söyle, izleyip sonra karar verirsin,

misal mcitp kursuna başladım 4-5 tane kurs gezdik arkadaş ile çoğu yer teorik olarak eğitim veriyor, karar kıldığımız kursdaki hoca direk kurduruyor sildiriyor bozduruyor yaptırıyor vb. sonuçta böylesi teoride öğrenmekten daha iyi,
Sosyal ağlarda paylaş

kurs iyidir ya takildiginda bir seyi kendin cozsen 5x vakit kurstaki hocaya sorsan 1x vakit
ayrica sadece deneyimle kazanilacak seyleri de aktariyorlar.
taa lise hazirlikta asp kursuna gitmistim ben, hos sonradan anladim ki kursa gitmiyor bildigin calisiyormusum orda, ustune de para veriyormusum adama.
sonra asp oldu zaten.
bi de network kursuna gittiydim gecen sene, ccna alcam diye. hala alcam ccna.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...