Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ayak kırığı ile ilgili sıkıntılar

mascio

Öne çıkan mesajlar

selamlar,

yaklaşık bir ay önce motor kazası ile sol ayağımın baş parmağının tarak kemiği ile bağlandığı noktada hem parmakta hem eklemde hem de tarak kemiğinin ucunda kırık teşhisi kondu ve ayağım alçıya alındı.

30 günlük işkence gibi bir dönemin ardından ayağım alçıdan bugün çıktı.

daha önce benzer kırıklar yaşayanlar varsa bu konuyu bir destek grubu olmaya davet ediyorum.

şaka bir yana sormak istediğim bazı şeyler var:

- ayak bileği ve alt bacak kaslarım iptal durumda kullanılmamaktan. düzelmesi ne kadar sürer ve ne tür egzersizler düzelmes sürecini hızlandırır?

- ayağımın üzerine basamıyorum. doktor bas gitsin yürüyebilirsin dediği halde ayakkabı yoksa hele imkansız yani çünkü yer çok sert geliyor ve ayağım hala ödemli olduğundan hem kırık bölgesi hem topuğum hem de tarak kemiğim genel olarak acıyor. bu durum normal midir?

- baş parmakta sıklıkla uyuşma oluyor. kan dolaşımında bir problem olsa kangrene kadar yolu var diye düşündüm ama renk konusunda falan sıkıntı yok, parmağım da hareket ediyor az çok ama bu uyuşma normal midir?

galiba bu kadar sorularım şimdi emin olamadım bir anda. aklıma gelirse bilgisi olan da denk geirse sorarım.

iyi akşamlar efenim
Sosyal ağlarda paylaş

Benim el bilegim catlamisti. Alcidan sonra bilegim resmen incecikti. Bi bardak suyu bile tasirken zor geliyordu resmen.

Bi sure oyle devam etti. Ayri bi egzersiz yapmadim gunluk aktivite disinda, 1 ayda toparlamisti. Sonra ne agri ne sizi.

Ama ayak biraz daha hirpalanan bi organ, daha fazla uzayabilir. Uyusukluk fln normaldir, sonucta sinirler cok fazla uyari almiyor alcidayken, simdi garip hissiyatlar olabilir. Dolasim sorunu olsa belli eder zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

cevaplar için ve geçmiş olsun dilekleriniz için çok teşekkürler. özellikle uyuşukluk beni çok rahatsız ediyor. yürüme konusunda bir hafta içerisinde biraz daha normale döneceğini düşünüyorum.

kısacası mesajlarınızdan anladığım ben kafadan iki ay daha aksak bir şekilde hayatıma devam edeceğim.

en azından uyuşukluk ve acı konusunda panik yapmamam gerektiğini de anlamış oldum.
Sosyal ağlarda paylaş

Yaz ortasında annemin sağ ayak bileği 3 yerden kırıldı. Aynı sıkıntılar onda da vardı, hala da var. Ayağın alçıda kaldığı süre içerisinde hareketsizlikten kas erimesi gerçekleşmiş olabilir. Bide o kemik şuanda çok hassas, acıması ve şişmesi ödem yapması normal. İnce ve oynak kemik bide, çok normal, için rahat olsun. Sana verilen ayakkabıyla dolaş bir süre, fazla yüklenme. Kilo almamaya dikkat et. Ödem sökücü ilaç kullanabilirsin ek olarak. Ayrıca mümkün olduğunca yatarken/otururken ayağını duvara falan yaslamaya çalış altına destek koy, havada dursun.
Kötümser olmak istemiyorum ama az 1-2 ay daha çekersin. Fizik tedavi bu süreci kısaltır.
Ama yaşın ve kilon varsa unut o ayağı 3-4 ay:)
Belli başlı egzersizler var ezbere konuşmim doktoruna danış.
Geçmiş olsun
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...