Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

"Processing power nası satarım lan" diye geldik meğersem bitcoinmiş.

Chemical

Öne çıkan mesajlar

60 lira harcayıp alabilirsin de , kendinde yapabilirsin , hani direk satın alıcağına yavaş yavaş bilgisayarında yaparsın elektrik faturanı sonra ödersin ay başında maaşını alınca falan o tarz bi mantık buyuk ıhtımalle . Ayrıca sen bitcoin kasmasan ben kasmasam kim kasıcak o mantıkla? bir müddet sonra değeri artar herkes almak ıstıyo kimse kasmak istemiyo mantığı ile.
Sosyal ağlarda paylaş

Flassh said:

silkroadı indirirler, milkroad çıkar. bitcoin yıllardır var 2 ayda mı yok olucak

var ama 1 dolar bile değildi silkroad adam etti
oranın sahibi yakalır tor a da iyi bi darbe indirilirse hayal

bir kaç satıcı içerde şu an yakalandı bile
http://motherboard.vice.com/blog/the-silk-road-is-showing-cracks
Sosyal ağlarda paylaş

birazcık karışık bitcoin profibility ama şöyle oluyor.
bitcoin difficulty level var, bitcoinler mine ettikçe zorlaşıyor, edilmezlerse difficulty düşebiliyor.
mesela ben kışın mine ederken, bitcoinlerin tanesi 25$ idi, o kadar insan mine etmiyordu ve blok başına 50 btc alıyordu sistem.
yakın zamanda blok başına 25'e düştü reward, herkes bitcoin mine etmeyi bıraktı, o esnada difficulty düştü, düşünce ben tekrar mine etmeye başladım.
yakın zamanda fiyatlar artınca, tekrar difficulty arttı ben de tekrar mine etmeyi bıraktım.

ayrıca havalar ısındı.

yani difficulty düşükken mine ediyorsunuz, elinize daha fazla btc geliyor, btc fiyatı artınca satıyorsunuz ama fiyatlar artınca herkes mine ettiği için, mine etmek profitable olmaktan çıkıyor vs.

da bundan sonra o difficulty pek düşmez.

bitcoin profibility calculator'lerden hesaplarsanız değerleri doğru girince ne kadar btc mine ediceğiniz vs görebiliyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

tamamnerd said:

bakın bitcoin balon
tek dayanağı şu an silkroad bunu herkes biliyor,yarın o site kapanırsa 1$ etmez bitcoinleriniz o vpn mpn işleri yalan bitcoini bitcoin yapan silkroaddır. üye sayısıyla direk doğru orantılı değerlendi bitcoin. oyuna gelmeyin,5-6 aya o site indirilir siz kaybedersiniz ama kısa vadede koyrım diyorsanız 1-2 aya tamam alın ama öyle makina falan sakın aman diyim

abi bu kadar basit değil
mmo oyunu değil burada konuştuğumuz şey, server kapanınca herşey gidicek falan.

ihtiyaç var, belli.

silkroad bitcoini yarattı tor darble alır diye anlatıyorsun da, o kadar basit değil yani 2 tane dolmuşcunun mafyası gibi basit bir şey değil bu.
Sosyal ağlarda paylaş

diff çok arttı ve artıcakta çünkü silkroad sürekli büyüyor herkes para basıyor ki basılacak bitcoin sayısı sınırlı sürekli artacak şayet silkroad çökerse beş para etmez o yüzden kısa süreli yatırım yapmak daha mantıklı. miner alıcağınıza o parayla direk bitcoin alın 1 ay sonra satın gitsin kısa günün kar ı fazla açgözlü olmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

abi bitcoin =/= silkroad nereden çıkarıyorsun bunu.
resmen bir ülkenin altın rezervine bağlar gibi bitcoini tek bir websitesine bağlamışsın.

yok böyle bir durum, siteler kapanır açılır, o kadar kıt değil bitcoin kullanım alanı, anlık fiyat değişimleri olur ama sistem kendini toparlar toplam kullanıcı sayısı tahmin ettiğinden daha fazla.

asıl konuşman gereken bitcoinlerin %80'i, silkroad dediğin şey piyasadaki bitcoinlerin %20'sinin %1'i bile değil, ayda 1.2m dolar hareket diyorlar o site için, bitcoinin 24 saatlik hareketi günde 200 milyon dolar civarında şuan.

tabi daytrading ile transactionlar karışıyor.

asıl korkmanız gereken şey hoarderlar, bitcoinlerin %80'i piyasada hareket etmiyor ve bunların büyük bir kısmı toplam userların %5'inde falan mı ne duruyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Tamnerd bilmeden sallamisin silk roadla fln aciklanmaz fiyat artisi! Arkasinda economic indicatorler var fiyat artisinin.bitcoini altin gibi yada baska bir commodity olarak dusunmrk lazim. fiat money guven azaldikca fiyat artislari egorulcektir cunku insanlarin bankalrindaki paranin bile hukumtlerce hic kimseye hesap vermeden calinabildigi yada butun merkez bankalarinin paralarinin degerini dusurmeye kasdigi bi economic ortamda tabiki bitcoin gerek supply inin yillar gectik azalmasi gerekse kullanimin cok kolay olmasi ve hic bir merkez bankasi tarafindan mudahale edilemez olmasi bitcoini baska para birilerini yaninda degerli kiliyor! Guvenligi hakkinda hala supheler var ama gelecekte kullanimin cok daha artacagi soyleniyor ve ayni zamanda fiyatininda articagi!
Sosyal ağlarda paylaş

ben uyarımı yaptım. şu an normal bir kullanıcı için bitcoinin silkroad dışında herhangi bir önemli(büyük meblağlarda ticaret dönen) kullanım alanı olduğunu görmüyorum. hoarderler ve minerler dışında önem gösteren insan sayısı çok fazla değil zannedersem ve ağır derecede güvenilirlik sorunları var,ki bitcoin tarihinde o mtgox olayını herkes bilir.
ben uzun vadeli bulaşmam ve tavsiye etmem,kısa vadede olabilir.

bilmeyenler için mtgox hacklendi 2011de 500000$ gitti

,
çok sakat anlayacağınız ben güvenmem

Sosyal ağlarda paylaş

benim anlamadığım bu bitcoin neyin karşılığı? normal para için altın rezervleri gösterilir, petrol rezervi gösterilir vs. ama bu bitcoin neyin karşılığı onu anlamadım.

bir de şu mining nedir? yani anladım bi blok var, normal bir bilgisayarın o bloğu çözmesi/mine etmesi bi kaç yıl alıyormuş. bu yüzden minnig pool lara katılıp birlikte mine yapılıyormuş falan. bu bloklar mine edildikçe yeni bitcoin bulma zorluğu artiyormuş ve bir noktadan sonra yeni bitcoin üretilmeyecekmiş bu yolla. yani bitecekmiş. demekki dünyada altın rezervi nasıl sınırsız değilse bu bitcoine de bir sınır koymuş.

peki anladık ama bu mining ile aldığımız bitcoini neyin karşılında alıyoruz? yani ıo mining esnasında kime ne faydamız oluyor ki bize bitcoin veriyor. bi tek bu kısmı anlamadım.

eğer yapılan altın kazar gibi mining olayını simule etmekse, yani yalandan bilgisayara kod çözdürüp piyasaya bitcoin veriyorlarsa kim neden milyonlarca doları dağıtıyor bu yolla?
yani düşünün şu anda birisi parasal karşılığı olan bitcoini bilgisayarını boşyere kastırdığını adamalara cebinden karşılıksız dağıtıyor. ama neden?
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

benim anlamadığım bu bitcoin neyin karşılığı? normal para için altın rezervleri gösterilir, petrol rezervi gösterilir vs. ama bu bitcoin neyin karşılığı onu anlamadım.

abi bşeyin karşılığı değil altın gibi iç değeri var herhangi bir emtiya gibi düşün
Sosyal ağlarda paylaş

bir şeyin karşılığı olmaması sıkıntı ya zaten. şöyle diyeyim elimdeki tüm arabaları bitcoin karşılığı satıyorum. bitcoin - dolar kurundan hesaplayınca normal ederinde bir alışveriş oluyor.

ama madem bu bitcoin birşeyin karşılığı değil birisi bir gece piyasaya milyonlarca bitcoin salabilir. böylece benim elimdeki arabaların parası anca 1 tane araba tekerleği parasına düşer.

normal parada bu yapılamaz çünkü bu çapta piyasaya altın verecek rezerv yok ve altın sınırsız bir kaynak değil. diğer türlü sistemden 2 tuşa basılarak bit basılabiliyorsa sıkıntı işte.

mining kısmı bi tuhaf kısaca. onun dışında 1 bit 1 dolar dersin yeni bir currency çıkartırsın piyasada dalgalanır kendi değerini bulur gider. tamam derim ama mining ile bit dağıtılması bi tuhaf.

vaktim olunca verdiğin linke göz atıcam.
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

ama madem bu bitcoin birşeyin karşılığı değil birisi bir gece piyasaya milyonlarca bitcoin salabilir. böylece benim elimdeki arabaların parası anca 1 tane araba tekerleği parasına düşer.

normal parada bu yapılamaz çünkü bu çapta piyasaya altın verecek rezerv yok ve altın sınırsız bir kaynak değil. diğer türlü sistemden 2 tuşa basılarak bit basılabiliyorsa sıkıntı işte.

ama şöyle düşün sen bitcoini satıyosan karşıdakide alıyor yani bitcoin yok olmuyor sadece el değiştiriyor ve demand olduğu sürece fiyatın düşüşünü etkilicek bi durum değil. Ayrıca atladğın nokta bitcoinlerinde supply ı sınırlı son bitcoin 2127 yılında mı ne çıkarılıcak ve her dört yılda bir supplly yarı yarıya azalıyor( yani mine edilebilecek bitcoinler) ve costlarda doğru orantılı olarak artıyor. Yani sınırsız bişey değil! Adam sistemi kurarken ozmana kadar çıkarılacak bitcoinlerin tüm transactionları gerçekleştirebilece seviyeye kadar artacağını öngörmüş tabi nekdar doğru olur bilmem.
Sosyal ağlarda paylaş

bourbon said:

ama şöyle düşün sen bitcoini satıyosan karşıdakide alıyor yani bitcoin yok olmuyor sadece el değiştiriyor ve demand olduğu sürece fiyatın düşüşünü etkilicek bi durum değil.

bitcoinin ederini piyasadaki talep belirler. o da büyük oranda piyasada dolaşan bitcoin miktarı ile orantıldıır. mining ile piyasaya sürekli bitcoin verilmeye devam edecekse bitcoinin değeri düşecektir demektir. hele tüketilir birşey olmadığını da hesaba katarsak.

bourbon said:

Ayrıca atladğın nokta bitcoinlerinde supply ı sınırlı son bitcoin 2127 yılında mı ne çıkarılıcak ve her dört yılda bir supplly yarı yarıya azalıyor( yani mine edilebilecek bitcoinler) ve costlarda doğru orantılı olarak artıyor. Yani sınırsız bişey değil!

iştebunu ne kısıtlamış? neden sınırlı değil? kim belirlemiş sınırı? yarın birgün bu sistemin kurucusu mining ile artık 2 kat bitcoin piyasaya vericez neden demesin? yada şöyle izah edeyim. rakamları bilmiyorum o yüzden sallıyorum; şu an piyasada 1 milyon bitcoin olsun. piyasada gördüğü işlemlerde de 1 bitcoin = 1 dolar olsun. 2127 yılına kadar piyasaya sürülecek olan yani kalan bitcoin miktarı ise 1 milyon bitcoin daha olsun. şimdi soruyorum bu sistemin başındaki adamın elinde 1 milyon dolar havadan gelmiş para var mı yok mu? tam hesap yaparsak bitcoin karşılığı işlem görmüş 1 milyon doların yarısına bu adam şimdiden sahip mi değil mi? ve kim bu adam asfgadf

diyelimki yarın merkez bankası karar aldı ve tüm darphanelerde delicesine 100 liralık banknot bastı ve tüm şehirlere uçaklarla attı. ertesi gün 100 lirayla bir ekmek falan alırız herhalde. değere düşer baya. aynı şekilde o zaman bu bitcoinin değeri de sürekli düşecektir. o zaman şimdi insanlar neden bitcoin ile alışveriş yapsın? parasını o currency ye çevirsin? uzun vadede sürekli zarar etmeye mahkum bir kurdan bahsediyoruz.

o altın örneği dolar için. o başka birşey. benim demek istediğim paranın alım gücünün altın üzerinden ölçülebilmesi ve altının sonsuz olmaması.
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

bourbon said:

ama şöyle düşün sen bitcoini satıyosan karşıdakide alıyor yani bitcoin yok olmuyor sadece el değiştiriyor ve demand olduğu sürece fiyatın düşüşünü etkilicek bi durum değil.

bitcoinin ederini piyasadaki talep belirler. o da büyük oranda piyasada dolaşan bitcoin miktarı ile orantıldıır. mining ile piyasaya sürekli bitcoin verilmeye devam edecekse bitcoinin değeri düşecektir demektir. hele tüketilir birşey olmadığını da hesaba katarsak.

Piyasaya girmek isteyen yeni kullanıcıları unutuyorsun, eğer bitcoin bu hızda yayılmaya devam ederse mine edilebildiğinden daha hızlı yeni kullanıcı gelicek, şu anda oha bitcoin diye bişey varmış, hmm 50 dolarmış, 10 tane aliyim nolur nolmaz lol diye 100.000 kişi girse, 1000 dolar olur btc değeri.

bourbon said:

Ayrıca atladğın nokta bitcoinlerinde supply ı sınırlı son bitcoin 2127 yılında mı ne çıkarılıcak ve her dört yılda bir supplly yarı yarıya azalıyor( yani mine edilebilecek bitcoinler) ve costlarda doğru orantılı olarak artıyor. Yani sınırsız bişey değil!

imamizer said:

iştebunu ne kısıtlamış? neden sınırlı değil? kim belirlemiş sınırı? yarın birgün bu sistemin kurucusu mining ile artık 2 kat bitcoin piyasaya vericez neden demesin? yada şöyle izah edeyim. rakamları bilmiyorum o yüzden sallıyorum; şu an piyasada 1 milyon bitcoin olsun. piyasada gördüğü işlemlerde de 1 bitcoin = 1 dolar olsun. 2127 yılına kadar piyasaya sürülecek olan yani kalan bitcoin miktarı ise 1 milyon bitcoin daha olsun. şimdi soruyorum bu sistemin başındaki adamın elinde 1 milyon dolar havadan gelmiş para var mı yok mu? tam hesap yaparsak bitcoin karşılığı işlem görmüş 1 milyon doların yarısına bu adam şimdiden sahip mi değil mi? ve kim bu adam asfgadf

diyelimki yarın merkez bankası karar aldı ve tüm darphanelerde delicesine 100 liralık banknot bastı ve tüm şehirlere uçaklarla attı. ertesi gün 100 lirayla bir ekmek falan alırız herhalde. değere düşer baya. aynı şekilde o zaman bu bitcoinin değeri de sürekli düşecektir. o zaman şimdi insanlar neden bitcoin ile alışveriş yapsın? parasını o currency ye çevirsin? uzun vadede sürekli zarar etmeye mahkum bir kurdan bahsediyoruz.

o altın örneği dolar için. o başka birşey. benim demek istediğim paranın alım gücünün altın üzerinden ölçülebilmesi ve altının sonsuz olmaması.

abi bu konu çok karışık.
bitcoin independent dolaşan bi virus gibi bişey değil, kodu var sistem var, p2p şekilde bütün herkes birbirinin ne yaptığını kontrol ediyor, sistem tabiki zamanında tasarlandı ama open source şekilde ne olduğu gözüküyor, yapan gelip kafasına göre değiştirmesi pek mümkün değil.
bitcoin kodunun içerisinde built in şekilde var kaç coin mine edilebileceği vs.

işin bu kısmını araştırman lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

mantık çok dahiyane zaten. esasen direk mmo sisteminden esinlenilmiş çok belli. 1k wow gold 1 dolar ediyorsa ve birçok kişi wow oynuyorsa ben gidip bakkaldan ekmeği wow goldla alabilirim asdfasd. aynı mantık ikisinde de işleyen. hatta mine kısmı da bildiğimiz wow daki bot farmerlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Biz anlamayanların sorusu asıl şu,

Ben bilgisayarımı açık tutup bitcoin mineladım dıyelim , benim bilgisayarımın kime ne faydası oluyor kimin ne işine yarıyor ki bana karşılığında para verıyor? Soru bu aslında. Yok blok çözüyormuş yok onu bunu yapıyormuş , sonuçta bu işlemler ile kime ne faydam oluyor ki bana para veriyor adam onu soruyoruz.

Yani kim neden bana bitcoin farmlamam için para veriyor en büyük soru bu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...