Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fotoraflari.

Seele

Öne çıkan mesajlar

ilkinde kadraj sıkıntısı var, croplanabilir belki ama fenere doğru istenen perspektifi sağlamak zor gibi geliyor bana. sağdaki bina feneri pis baltalamış.

ikincisinde kompozisyon çok güzel aslında, hikayesi var. fotoşok seviyorsan hatta kontrastıyla da oynanabilir hatta, ama orada da yine sağdaki kadın croplanmalı bence.

devam Seele.
Sosyal ağlarda paylaş

ya kadraj sorunları var işte, ilk fotorafta perspektifte, kare ciidneki karelerde, duvarlarda, denzi feneride, catı kenarlarıda vs vs hic biri ne kadrajın kenarlarına paralel, nede dutch angel olucak kadar obliq. en dert kuvvetli bir single point perspective var ortada ama karenın böle alakasız bir yerinde, orayamı bakıcaz kuleymi bakıcaz, bide yamuk falan derken iyi değil hiç.

ikincidede kadraj sorunu yine, en yakındaki direkin altı cokanlamsız bı yerden kesilmiş mesela, neki şimdi o? ya eccik yukardan al ya eccik asağıdan al.

photoshop falan sorun değil pek
Sosyal ağlarda paylaş

abı ogretme gibi bişi, pek olabilicek bişi değil, zaten benım haddimde değil sadece usta ismi veriyim baksın.

Josef Koudelka kadraj konusunda benı duman etmiş biridir mesela, bualbildği kadar fotorafını bulsun, geomeetrik sekillere indirgesin, kontürlerinden cizgin, vektörlerie baksın ne nereye gidiyo görsün, artık fotorafa bakınca analiz etmek içine girmek için kullandığı yöntem neyse onu kullansın işte. bi sindirsin.

hanı eninde sonunda bu işin kuralı yok, ama neler yapılıyo neler yapılabiliniyo'su var
Sosyal ağlarda paylaş

ben çekmeyin demiyorum ki :D, sadece çekerken kafa da yormuş olun diyorum. Herkesin fotoğraf çekmesi güzel bir şey bence ama kötü şeylerin kabul görmesi genel manada kaliteyi düşürdüğünü düşünüyorum.

Ama eğer fotoğraflarını bir platforma yükleyip altına da tag atıyorsan bazı şeyler hakkında fikrin olması gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

7thBreath said:

fotoğraf o kadar basit bir iş değil, bence bu fotoları çekenin öğrenmesi gereken ilk bu, sonra açıp en basic tutorialdan başlasın kadrajdır perspektiftir ritmdir harekettir falan filan.

total noob birisi böyle bir fotoğraf çekemez, zor yani

http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/536734_10151181252472529_1889244440_n.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

abi ben şöle hesaplanmış fotoların benzerlerini, 4-5tane bunun gibi foto tipini bakar bakar çekerim.

çok bi olay yok yani

ha sadece benzer şeyleri çekebilrim
ama tutup da "total noob birisi böyle bir fotoğraf çekemez, zor yani" denilecek bi bok değil abi fotoğrafçılık. hakikaten değil.

sanki sicim teorisinden bahsediyoruz, 5sene eğitim, her biri külçe ağırlığında yüzlerce kitap devirmek gerekiyor gibi bi tavır tamamen saçmalık! muhteşem bir abartı yani.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

ama tutup da "total noob birisi böyle bir fotoğraf çekemez, zor yani" denilecek bi bok değil abi fotoğrafçılık. hakikaten değil.

ışığı görmek var, kompozisyonu görmek var, sahneyi iyi ayarlamak var, bir sürü teknik var, o anı yakalamak var...

"nolcak herkes fotoğraf çeker, fotoğrafçılıkta bi bok yok" diyorsan, çıkar cep telefonunu fotoğraf çek sen de, ara güler olursun bi anda, meşhur olursun, diskolu partilere gideriz, zenginler bizim kapının önünde kuyruğa girer felan...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...