Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Android Custom ROM'ları

ShadowFax

Öne çıkan mesajlar

Claiborne said:

şimdi ben de xda topiğindeki insallation guide'ı göstereceğim ama anlamsız olacak. oradaki talimatlara göre yapıyorum çünkü her şeyi.

uzattım neyse.

o threadlerde root yazmışlardır. Belki dev orada bootloader'in kilidinin acık olması için roottan bahsetmiştir vs vs.

Root yap bence. Garanti konusunda endişe ediyorsan, unroot etme guideları da var
Sosyal ağlarda paylaş

abi gözünü seveyim anlatamıyorum ki. bilgim yetmiyor.

samsungta hiç custom rom yükledin mi? arkadaşın s2'sine de ben custom rom yükledim. odinden kernel flashlayıp cwm'den cm10 yükledim tek yaptığım bu. kernelle gelmiyorsa romla geliyor, romla gelmiyorsa kernelle geliyor. ama rootsuz olmuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

kernel rom'dan sonra flashlanır.

Benim bildiğim, aşina olduğum cihazlar HTC Desire ve HTC Sensation. Samsung olarak bi Galaxy Fit'e GB ROM yüklemiştim.

Belki sen bootloader'i flashlamıştın.

odini indirip baktım. Bu Odin denilen şey ADB komutlarını kolaylaştırmış bir tool gibi sanki. Bir de perm root hakkı falan da alabiliyormuşsun.

Odinden kernel yüklemek, sonrasında CWM ile Cm10 kurmak gereksiz olmuş. CWM ile yüklediğin CM10'un default kernel'ini kullanıyor o cihaz şuan. Yüklemek istediğin kernel'i Odin'le ya da CWM'den tekrar flashlamanız lazım.

odin ile root edip + CWM'yi flashlatip sonrasında Cm10 kurmuşsundur.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Ben önce kernel sonra rom flashlıyorum hep. Ama o Odin ile yaptığın olay için root gerekmiyor zaten. Root sadece içinde yüklü rom ile ilgili, kernelle ya da bootloader ile hiçbir ilgisi yok. Sen unlocked bootloader ile root işini karıştırıyorsun gibime geldi. Root Linux kullanıcı izinleriyle ilgili sadece, kernel yükleyerek rootlayamazsın. Rootlamak zaten kullanıcıya sistem yönetici hakları vermek sadece ama bu haklar sırf yüklü olan romun içinde geçerli; bootloaderda bir işe yaramazlar. CWM ile de ilgisi yok bu yetkilerin.

Bazı programlar var ama yüklü sistemin içinden rom ve kernel değiştiren, onları çalıştırmak için root yetkileri gerekli ama onları asla kullanmayın diyorum. SDK yükleyip elle yapın kernel işlerini, çok daha güvenli sistemin sağlığı için.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
kontrol ettim simdi, kernel aynen duruyor; romdan ince yuklemistim yine. Zaten wipe'den sonra kerneli kullanarak CWM'ye tekrar girebiliyorum da.

HTC kullanirken de, Sony kullanirkende ADB ile yukledigim kerneller rom ile silinmedi hic. Benim elimden gecen her telefon bir garip ya da?
Sosyal ağlarda paylaş

linux kullanıcı izinleri dediğiniz şeyi androidde superuser halletmiyor mu?

ben diyorum ki hiçbir işlem yapılmamış i9100'ü download modda açıp, odinden kernel flashlayıp (telefonun cwmsini kullanmamak için), cm10 kurduğumda superuser otomatik olarak geliyor. dolayısıyla sistem dosyalarına vs. ulaşabiliyorum yani root permission.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Superuser root erisimini kullaniyor iste ama onun kernel ile ilgisi yok. Odin ile yaptigin root'lamiyor zaten, CM10 root erisimi ile geliyor, rom onunla geliyor yani, kernel degil. Superuser sadece CM10'un icinde bir program, tek basina root haklari da veremez, sadece CM10'un verdigi izni kulaniyor o.
Sosyal ağlarda paylaş

şu kernel olayında kafam karıştı benim.

Gerge,

yüklediğin ROM kernel included değil mi? ADB ile kernel flashlayabiliyorsan, ROM'u flashlarken de ROM'un kernel'i gelmesi lazım diye düşünüyorum.

nette biraz baktım. Her kernel installation Guide olsun, konuyla alakalı sorular olsun cevaplar hep ROM, sonrasında Kernel şeklinde.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1460307

tabi her xda thread'i kaynak gösterilemez ama şeyi de bulamadım mesela, ROM Flashlamada mevcut kernel'in korunması vs gibi bir bilgi de yok.

Hatta ROM flashlarken installation log'una bakinca Kernel hep en son step'te flashlaniyor.

Bu arada, evet, wipe kernel'i götürmez. Ama her custom ROM'un içinde Rom DEV'inin koyduğu bir kernel var ve flashlamada mevcut kernel'i overwrite ediyor.

Slint,

Hangi cihazı kullanıyorsun? Cihaz'ın S-ON ise, o boot partition'ununda değiştirmeyeceğin yerler olduğu için her Custom ROM'u kuramıyorsundur. Cihazın mevcut kullandığı kernel'a uygun ROM'lar çalışır, farklı bir şey kurduğunda bootloop'tan çıkamazsın.

MoriQ mesela HTC Sensation'da S-OFF değil HTCUnlocked'dı. Pyd kernel'i flashlayamadığı için bootloop'a düşüyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Simdi Linux'un nasil calistigini dusununce benim de kafam karisti. Bende kerneller korunuyor ama, eminim ona. Girdim kerneli kontrol ettim iste, ayni tamamen. Uc romdur ayni kerneli kullaniyorum, module flashliyorum sadece romdan sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

HTC Sensation için,

Elegancia 3.5.0 çıktı. S-off olmayan telefonunuza da kurabilirsiniz. (Sebastian FM ve Bricked kernel'dan birini seçmeniz lazım)

Chrome'daki glitchler gitmiş, PYD ile yaşanan Wifi hotspot problemi gitmiş.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1429953

Changelog

xda said:

BT Download page is working (received files)
Captive backlight setting in tweaks app is working (Reboot needed to change)
Fixed MusicBox EQ, all sound eq's should be working now
Fixed poping sound when selecting next or previous songs in music app
Fixed some system errors and this means more battery life
Chrome working without glitches
WiFi Hotspot working on PYD 4.1.9
Fixed SuperSu issues
Batt calibration added to init.d script
Bricked kernel v1.4 added as optional
Faux 01b10 added as optional
SebastianFM v1.5.2 added as optional
Reintroduced the Aroma config backup (Needed testing)
Fixed wrong low mem config, kernel overrides init.d settings (thx axetilen for helping)
Fixed Spanish IME which wasn't installed, Aroma typo
Updated SuperSU to v1.0.1
Set fixed ADJ/OOM settings which should fix issues for some users
Updated all market apps
Added latest Chrome version to Aroma
Zipaligned with the latest SDK
And some stuff i may have forgotten about
Sosyal ağlarda paylaş

HTC Desire (GSM) için;

Tuş bozukluğundan dolayı garantiye yollamıştım. Geldi cihaz. Stock ROM'u biraz hantal olduğundan Custom ROM kurdum. Buraya da yazayim da belki ROM arayan, nasıl yaparim diyen varsa uğraşmasın.

Garantiden cihaz her şeyiyle Stock geliyor tabi.

önce, http://revolutionary.io/'dan telefonu root edin. Yazılım son stepte CWM'yi de indirip kurayim diyecek. Onu da kabul edin isterseniz.

Sonrasinda yanlış hatırlamıyorsam, Hboot'u ya Cm7 r2 yapiyor bu site. yapmiyorsa da http://alpharev.nl/ sitesinden istediğiniz bi hboot'u seçin. ( benim bahsettiğim bu rom'da cm7 r2 kullanıyoruz )

Niye Hboot cm7 r2?

Desire'ın stock Hboot'u system'i 250mb, cache'i 40mb datayi'da 147mb olarak kullanıyor. system partition'ı AOSP için baya gereksiz fazla kaçiyor. 250mb cok fazla. Bu yüzden cm7 r2'yi kullanıyoruz. (System 145, cache 5, data 287 mb) böylece app'lara daha fazla yer kalıyor.

bütün bunları yaptıktan sonra telefonun hboot'u cm7 r2, S-OFF ve cwm kurulu oluyor. geriye sadece ROM'u flashlamak kalıyor (Wipe etmeyi unutmayın stock ROM'u)

Benim tavsiye edeceğim ROM Mildwild v 4.9 Oxygen based.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1353861

ROM aşırı hızlı. Olmaması gerektiği kadar akıcı ve hızlı. Şiddetle tavsiye ederim. Tabi Desire kullanan kaldıysa burada.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...