Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sınıra zepiln

dasaaa

Öne çıkan mesajlar

said:
oralar nasıl bilmiyorum ama çok dağılıksa uzaktan gözleme işi biraz yalan olabilir gibi geliyor bilmiyorum.

adamlar afganistan'da kullanıyorlar

afganistan dediğimiz yer ile bizim sınırı karşılaştıracak olursak bizim sınır çocuk parkı gibi bi yer.

meksika sınırında da kullanılıyorlar

bakım masrafları zaten çok düşük. zaten amaç da o be. aşırı mekanik, deli teknik bişi değil ki bu. şişiriyorsun ve tethered bi noktadan verileri toplamış oluyorsun. adamların konuşmalarını dinliyorsun. keni görüşmelerini şifreliyorsun..

bunları diğer heron tarzı araçlarla yapman çok daha masraflı. keza sabit bile değiller.
Sosyal ağlarda paylaş

Deathblade said:

edit : birde o zeplinleri vurması çok zevkli olur abi affetmezler.

türk mantığı.

aşağılasam da seviyorum abi türk mantığını. basit, ne düşünceğini kavraması kolay. mantıktan uzak.

dolayısı ile tahmin edilebilir.

çok güzel bi mantık
Sosyal ağlarda paylaş

ihale çok masraflı, yapılacaksa kendimiz yapalım, bizimkilerede tecrübe olur.

yalnız doçkanın menzilini tam olarak bulamadım, 2500-5000 arası rakamlar yazılmış, doğru ise vurabilirler.

ama elimizde bilgi yok o yüzden afkanların vuramadığını farz edersek, basit silah sistemleri ile vurulacak bir şey değil, zaten hareket ederken mermi ile vurmak zorolur
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

said:
oralar nasıl bilmiyorum ama çok dağılıksa uzaktan gözleme işi biraz yalan olabilir gibi geliyor bilmiyorum.

adamlar afganistan'da kullanıyorlar

afganistan dediğimiz yer ile bizim sınırı karşılaştıracak olursak bizim sınır çocuk parkı gibi bi yer.

meksika sınırında da kullanılıyorlar

bakım masrafları zaten çok düşük. zaten amaç da o be. aşırı mekanik, deli teknik bişi değil ki bu. şişiriyorsun ve tethered bi noktadan verileri toplamış oluyorsun. adamların konuşmalarını dinliyorsun. keni görüşmelerini şifreliyorsun..

bunları diğer heron tarzı araçlarla yapman çok daha masraflı. keza sabit bile değiller.

abi onların sabit durabilenleri de var. anlamadığım sonuçta sadece sensör amaçlı kullanılacaksa niye dev bir zeplin kullanılması gerektiği? sensöri kaldırabilecek büyülükte bişey olması yeter ondan sonra onların da olduğu yükseklikte ve noktada sabit durabilen versiyonları var gerekirse öyle de takılır.

yani dediğin gibi transportasyon ve iletişim merkezi görevleri falan yapmayacaksa zeplinin hiç bir mantığı yok gibi geliyor bana (karizması var ama).

senin afganistan dediğin muhtemelen iletişim ağı kurmak vs gibi şeylerde de kullanılıyordur sonuçta adamların kendi toprağı değil.
Sosyal ağlarda paylaş

o doğru bak.

kendimiz yapabiliriz bunu.

aslında LEMV yapılmalı. hybrid zeplinler yapılmalı.

üretim fiyatlarına bakarsak uzun vadede 10-15tane düşünüyor olmalılar. bence üretime geçseler 10ayda arge'yi bitirip üretime başlayabilirler.

LEMV biraz daha uzun sürer
Sosyal ağlarda paylaş

said:
senin afganistan dediğin muhtemelen iletişim ağı kurmak vs gibi şeylerde de kullanılıyordur sonuçta adamların kendi toprağı değil.

yok doğrudan görüntü de alıyorlar.

abi aleti çıkarttın sen. ben de çıkarttım. sen 2-3tip kamera kullanabiliyorsun, havada 3-5saat kalabiliyorsun. hadi 10saat kal. sadece gözlem yapabiliyorsun ve hareket etmek zorundasn. tarayabilecğein alan x km2

ben 4x km2 alanı, 24saat tarayabiliyorum. 10-15tip kameram + çok daha fazla fonksiyonum var. ucuzum, merkezi bir noktadayım, korunmam çok daha kolay. hava şartlarına daha dirençliyim. nakliyatım çok çok kolay, yerinde kurulumum kolay.

hangisini alırsın?
Sosyal ağlarda paylaş

ben yerli olanı ve nextgen olanını alırım, sonuçta bu işten tecrübe kazanılacak

ya bu kadar tan tanaya da gerek yok zaten, adamların girdikleri yerler belli bütün uzmanlar hemfikir zaten bunda, ee arazide buna izin veriyor zaten beli dar koridorlardan geçmeliler, zeplin gibi fantazi şeylere para harcanacağına zırhlılara mazot versinler millet onlarla gezsin
Sosyal ağlarda paylaş

ZEPLİNİ SEÇTİN!!!!

yalnız keşke füze falan atabilen uav'ler de alsalar. 7-24 vurabilmelisin abi adamı. yerini belirleyip de vurmamak olmaz. jetle olacak iş değil bu. accurate bi şekilde zeplin gridinin gösterdiği yere hemen missile atabilmen gerek.

beni seçin lan askeriyenin başına!!! bi tane daha bedelli çıkartır gelen para ile 40endüstri mühendisi alır, askerlikte boşa giden harcamaları ve insan gücünü azaltır.... etc...

ama en önemlisi bi sürü gadget alırım olm!

türkiye'nin de bi darpa'sı olur,silah yaparız paso!

ardeth'i de alırım. takılsın işte. bombe falan yapsın.
Sosyal ağlarda paylaş

abi bazı yazdığın şeyler baya ters geliyor mesela zeplinin nakliyatı nasıl daha kolay olabilir? İkisi de uçan araç, ikisinin de bir merkezden diğerine gidebilecek kadar havada kaldığını var sayıyoruz diye düşünüyorum. dediğim gibi hareket etmek zorunda değil. ve dediğim gibi birincil ve bence tek amaç gözlem yapmak. Bunun için 3-4 çeşit kameradan fazlasına gerek var mı? Benim gördüğüm çoğu sistem 3-4 çeşit tarama sistemi ile çalışıyor zaten. Ayrıca zeplin niye durduğu yerde daha geniş bir alanı tarayabiliyor onu da anlamadım. Niye korunması daha kolay? küçük uçan hava araçlarını teknolojik donanım olmadan tespit etmek daha zor. söylediğin tek mantıklı şey hava şartlarına dirençli olmak. onun dışında söylediğin şeyleri bilgilerle doğrulamadığın sürece bana baya ters gözüküyor.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

ZEPLİNİ SEÇTİN!!!!

yalnız keşke füze falan atabilen uav'ler de alsalar. 7-24 vurabilmelisin abi adamı. yerini belirleyip de vurmamak olmaz. jetle olacak iş değil bu. accurate bi şekilde zeplin gridinin gösterdiği yere hemen missile atabilmen gerek.

o haberin sonunda var takacaklarmış ucuna taramalı:

"ANKA’YA SİLAH

Irak sınırının gözetlenmesi için ilk insansız hava araçları İsrail’den alındı. Heron adlı araçlardan randıman sağlanamadı. Bunun üzerine Türkiye ANKA adı verilen Türk yapımı aracın üretimine 2004’te başladı. 2010’da ilk ANKA hangardan çıkarıldı. Biri ile test uçuşu birkaç ay önce yapıldı ancak teknik sorun nedeniyle kontrolden çıktı. Üzerine silah da yüklenebilecek ikinci nesil ANKA’lar için düğmeye basıldı. Havada 24 saat kalabilen, 30 bin feette uçabilen, 1.5 ton ağırlığı olan ANKA’ların silahlandırılması için önce, güçlü pervane motorunun takılması planlanıyor. ANKA’lara monte edilecek silaha, “cirit füzesi” deniyor."
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:
ya bu kadar tan tanaya da gerek yok zaten, adamların girdikleri yerler belli bütün uzmanlar hemfikir zaten bunda, ee arazide buna izin veriyor zaten beli dar koridorlardan geçmeliler, zeplin gibi fantazi şeylere para harcanacağına zırhlılara mazot versinler millet onlarla gezsin

lol.. bu da türk usulü işte sdfsdfsfsdf.

lan adamlar 2004'te yeni savaş düzeni gibi bi adı olan bi çalışma yaptılar. çalışmada darpa'nın dediği şunun gibi bişiydi. yüksek irtifa balonlarından alınan görüntüler, uydulardan alınan görüntülerle birleştirilmeli ve hareket eden araçlara bilgisayar oyunu şeklinde bir animasyon ile anında sunulabilmelidr. bu sayede hareket eden birliklerin friendly fire ile ölmeleri engellnirken komutanların savaşları çok daha iyi bir şkeilde idare etmeleri sağlanabilir.

yaptı sayılırlar. adamlar gerçekten büyük resimi görebiliyorlar. dar alanda kapalı değil zihinleri.

senin dediğin "mazot versinler abüüü" bugünü kurtarır sadece. ufuk açmaz, gelişmeye sebep olmaz. ha ne kadar bugünü kurtarır o da ayrı bir konu tabii
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

abi bazı yazdığın şeyler baya ters geliyor mesela zeplinin nakliyatı nasıl daha kolay olabilir? İkisi de uçan araç, ikisinin de bir merkezden diğerine gidebilecek kadar havada kaldığını var sayıyoruz diye düşünüyorum. dediğim gibi hareket etmek zorunda değil. ve dediğim gibi birincil ve bence tek amaç gözlem yapmak. Bunun için 3-4 çeşit kameradan fazlasına gerek var mı? Benim gördüğüm çoğu sistem 3-4 çeşit tarama sistemi ile çalışıyor zaten. Ayrıca zeplin niye durduğu yerde daha geniş bir alanı tarayabiliyor onu da anlamadım. Niye korunması daha kolay? küçük uçan hava araçlarını teknolojik donanım olmadan tespit etmek daha zor. söylediğin tek mantıklı şey hava şartlarına dirençli olmak. onun dışında söylediğin şeyleri bilgilerle doğrulamadığın sürece bana baya ters gözüküyor.

3-4 kaeradan fazlasına tabii gerek var.

abi nakliyat sırasında sen koca uçak götürüyorsun. ben bi kasa havası indirilmiş "balon" nakliyatı yapıyorum. bi kasa da kamera. yakıt derdim seninki kadar yok.

zeplin daha geniş alanı tarıyor çünkü sen atıyorum Y kiloluk, belli bir sınırı olan bi kamera kullanıyorsun. ben 5Y ağırlığında kamerayı takıyorum rahatlıkla. hatta bi sürü daha takıyorum. o kadar farkı olacak sdsdfsdfsf

@cirit? cirit javelin mi abi bizde sdfsdf komikmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

fenn said:

Google earth uzaydan görüntü verse o teknoloji yok mu.

uydu olarak düşünürsek eğer
hava bulutlu, sisli.. ne olacka o zaman?

bir de tabii şu tarafı da var işin, bi sürü gadget götürebiliyorsun abi. işine yarayacak bi sürü sistemi üret, tak, uçur.

yerli üretim şart tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...