Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

öldükten sonra yaşama, ahirete inanmayanlara

ateyizlerebirsoru

Öne çıkan mesajlar

Merhaba arkadaslar:

Ben müslümanim.
Dini alet ederek yanlis ve kötü seyler yapan insanlar oldugunu kabul ediyorum.
Bu insanlarin yüzyillardir ülkemize ve milletimize zarar verdigini de kabul ediyorum.
Ama bu benim inancim.
Hindu da olabilirdim.
Budistte olabilirdim.
Ama müslümanim.
Ultimatr zamanindan beri foruma üyeyim. Pepelek dönemini de gördüm, paticik basladigi dönemleri de gördüm.
Ama su an sürekli hep gerçek islam bu degil, dinimiz amin, islam fuck yeah seklinde sürekli ama sürekli bu dini kendi emelleri için araç olarak kullananlarla dalga geçiliyor. Son dönemde ise bu artik hemen hemen açilan her konuda yapilan birsey oldu.

Müslüman olan, insanlarin inançlarina saygi duyan, dini bir araç degil amaç olarak gören, ülkenin iyiligini ve çikarlarini gözeten insanlara saygi duydugunuzu da biliyorum.
Fakat o insanlardan biri olmaya çalisan ben kendi adima forum içerisinde sürekli böyle mesajlar görmekten üzüntü duyuyorum.
Lütfen mesaj yazarken benim gibi düsünen, hisseden insanlarin oldugunu da düsünün.

Saygilarimla.
Sosyal ağlarda paylaş

ateyizlerebirsoru said:

ben sonrası hakkındaki fikirlerinizi sormuyorum.
sonrası olmamasına nasıl tahammül ettiğinizi soruyorum.
sonrası olmamasına inanarak nasıl bu kadar sakin kalabildiğinizi soruyorum.
sonrasının olmadığına inanırken nasıl bu kadar kolay sigara içebildiğinizi, yeni tanıştığınız insanların yanında sarhoş olmayı göze alabildiğinizi soruyorum yada
sonrasının olmadığına inanırken neden telomerlerin kısalmasına nasıl engel olabilirimi araştırmadığınızı soruyorum
sonrasının olmadığına inanırken nasıl her sabah işe gidip bilgisayar başında bir dürümcü için kod yazabildiğinizi soruyorum
sonrasının olmadığına inanırken nasıl bu kadar sakin kalabildiğinizi soruyorum.

sonrası için yaşamamak. bunun çözümü bu. neden kod yazmayı, işe gitmeyi ahiret yatırımı olarak görüyorsun?

şu anki yaşamımı idame ettirmek ve en iyi hale getirmek için uğraşıyoruz işte genel olarak.

ha şunu sorabilirsin ama: çocuğunuz kesilse, karınıza tecavüz edilse, ardından bi de haksızlıkla tüm malınız elinden alınsa, bu dünyada da elinizde bunlara cevap olarak yapacak hiç bir şeyiniz olmasa, ahirete de inanmadan ne yapardınız? işte bu cidden zor bir soru. insanın akıl sağlığını kaybedip, bunların hesabını bu dünyada sormaya çalışması işten bile değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

TeddyLop said:

Aket-Atum said:

olm sizde şimdi ciddi ciddi Valhalla inancı yok mu? Buz devleri geldiğinde napıyorsunuz lan siz? Bu kadar dinsiz nasıl yaşıyorsunuz?

Valhall onun gerçeği.

Arkadaşım sen hiç Valhalla'nın 99 ismini duymamışsın galiba, aç biraz Poetic Edda oku

Vallallaha duymadım hehe
Sosyal ağlarda paylaş

ateyizlerebirsoru said:

ben sonrası hakkındaki fikirlerinizi sormuyorum.
sonrası olmamasına nasıl tahammül ettiğinizi soruyorum.
sonrası olmamasına inanarak nasıl bu kadar sakin kalabildiğinizi soruyorum.
sonrasının olmadığına inanırken nasıl bu kadar kolay sigara içebildiğinizi, yeni tanıştığınız insanların yanında sarhoş olmayı göze alabildiğinizi soruyorum yada
sonrasının olmadığına inanırken neden telomerlerin kısalmasına nasıl engel olabilirimi araştırmadığınızı soruyorum
sonrasının olmadığına inanırken nasıl her sabah işe gidip bilgisayar başında bir dürümcü için kod yazabildiğinizi soruyorum
sonrasının olmadığına inanırken nasıl bu kadar sakin kalabildiğinizi soruyorum.

Ahiretin bitti yerde postmodernizim başladı. Sen hala nasıl işe gidiyorsunuz diye soruyorsun.

1500'lü yılların ahlakıyla gelirsen buraya, balonun yakında ahirete gönderilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Feuer said:

Merhaba arkadaslar:

Ben müslümanim.
Dini alet ederek yanlis ve kötü seyler yapan insanlar oldugunu kabul ediyorum.
Bu insanlarin yüzyillardir ülkemize ve milletimize zarar verdigini de kabul ediyorum.
Ama bu benim inancim.
Hindu da olabilirdim.
Budistte olabilirdim.
Ama müslümanim.
Ultimatr zamanindan beri foruma üyeyim. Pepelek dönemini de gördüm, paticik basladigi dönemleri de gördüm.
Ama su an sürekli hep gerçek islam bu degil, dinimiz amin, islam fuck yeah seklinde sürekli ama sürekli bu dini kendi emelleri için araç olarak kullananlarla dalga geçiliyor. Son dönemde ise bu artik hemen hemen açilan her konuda yapilan birsey oldu.

Müslüman olan, insanlarin inançlarina saygi duyan, dini bir araç degil amaç olarak gören, ülkenin iyiligini ve çikarlarini gözeten insanlara saygi duydugunuzu da biliyorum.
Fakat o insanlardan biri olmaya çalisan ben kendi adima forum içerisinde sürekli böyle mesajlar görmekten üzüntü duyuyorum.
Lütfen mesaj yazarken benim gibi düsünen, hisseden insanlarin oldugunu da düsünün.

Saygilarimla.

islamofaşizm yüzünden banlanmıştı bir çok değerli insan bu saçma mesajın olduğu başlıkta
Sosyal ağlarda paylaş

Abi bak yaşam derken aklınız hep fiziksel olgulara takılıyor. Öteki dünya, cennet cehennem kavramının sıkıntısı burada. Sizin daha büyük bir kaynaktan ve muhtemelen o kaynağa geri dönecek bir enerjiniz var. Biz buna ruh diyoruz. Kendinizi fiziksel olarak algılamayın, fiziksel beden sadece bu dünyadaki formunuzdur. Başka formlar geçirdiniz mi, başka formlara girecek misiniz bunu biemeyiz. Ama şu an olduğu haliyle siz bu dünyadaki fiziksel halinizle cennet cehennem (varsalar bile eğer) oraya gideceğinizi mi düşünüyorsunuz?

Eğer herkes şu anki fiziksel görünümü ile gidiyorsa cennetin dünyadan ne farkı vardır. Cennet-cehennemin sıkıntısı buradadır. Bunlar insanları kötülükten korumak için veya roket adam'ın dediği gibi bilinci rahatlatmak için muhtemelen uydurulmuş şeylerdir. Biraz düşünürseniz dünyada aslında günah diye birşey olmadığını, iyilik ve kötülük kavramının oldukça göreceli olduğunu kavramak zor değil. Bunun dışında zaten fiziksel olarak milyarlarca insan yaşıyor/ölüyor, kimisi bebek, kimisi 80 yaşında. E ne olacak şimdi cennette, herkes 30 yaşındaki fix haliyle mi olacak. Anne-baba tanıyacağınızı filan mı zannediyorsunuz. Afrika'daki kabile reisi aynen kabile reisi haliyle, bundan zilyon yıl önce olan adam doğru dürüst konuşamayan haliyle, Michael Jackson Smooth Criminal'deki haliyle mi orada olacak. E bildiğimiz dünyadan ne farkı kaldı la bunun..

Bizim hayatla ilgili bilmediğimiz çok şey var, ama kesin bildiğimiz tek şey fiziksel bedenden ibaret olmadığımızdır. O, ruhun veya enerjinin, buna bilinç de diyebiliriz, bu dünyadaki form bulmuş halidir. Bu yüzden form ölür, ruh kalır. Ancak ruhun zaten fiziksel bir görünümü olmadığından, cennet-cehennem vaatleri ve fikri fail oluyor. Şimdi biz bu enerjinin nasıl olduğunu ve nereye döneceğini, başka bir form alığ almayacağını, kaynağına mı döneceğini bilmiyoruz. Ancak öteki tarafta yaşam, üzerine biraz düşünülünce oldukça anlamsız. Çünkü işin fiziksel boyuttan bir farkı olması gerekiyor. Eğer orada da yaşanacaksa, o zaman bu dünyaya ne gerek var?

Kaldı ki zaten kötülük, iyilik, günah, cezalandırma....Üstüne biraz düşünerseniz bunların mantıksız olduğunu, sadece dünya üzerinde oldukça göreceli anlamları olduğunu görürsünüz. Ben bu dünyada kötülük yapan insanların, evrensel ahlak değerleri ölçüsünde (ki biz bunun kararını veremeyiz ama herkesin kabul ettiği kötülükler olarak varsayalım), bu dünyada bir başka yerden başlarına o kötülüğü bulaştırdığına inanırım ama elbette bu bile havada kalıyor.

Bazı doğu felsefelerinde insanın her yaşamının bir aydınlanma aşaması olduğu öngörülür. Mutlak sonuç, ulaşılacak nokta, egoların kırılması, insanın bu enerji ve bilinçle bütünleşmesi (bunlar elbette ki yaşanmadığı sürece anlamsız kalacaktır) olarak görüldüğünden her yaşam aydınlanmaya bir adım daha gibi görülür. Bu yüzden belki insanlar arasında "level" farkı var diyebiliriz, kim bilir belki zamanının önde gelenleri, -aydın insanlar-, bizden daha önce buna varmıştır. Elbetteki bunlar farklı farklı inançların görüşleri/teorileri. Ama dediğim gibi eğer fiziksel olarak bedeninizle bir ödül/ceza bekliyorsanız bence bu oldukça yanılgıya düşmek olur. Kaldı ki öbür yaşam korkusuyla iyi biri olmaya çalışmakta bir egosal sonuçtur ki oraya hiç girmeyeyim detaylı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...