Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

29 Ekim'de Ankara'da yapılacak olan Seferberlik Yürüyüşü'nden haberiniz var mı?

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

benim yazdıklarımda sana hakaret olarak algıladığın yeri yaz bileyim. kimseye hakaret etmiyorum, kimsenin düşüncesine de hakaret etmiyorum, kimseye ne yapması veya yapmaması gerektiğini de söylemiyorum. nereden çıkarıyorsun bunları?
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

edit: anıtkabir'de dangalakça gösteri ne demek? şimdi sen burada benim gibi düşünen insanları dangalaklıkla ya da dangalak gibi davranmakla suçlamıyor musun? senin ki düşünce özgürlüğü, benimki seviyesizlik; öyle mi?
B)-

anıtkabirde kuran açıp atatürk'ü ve atatürkçüleri imana davet etmek falan gibi şeylerden bahsetmiştim. bir mezarlık veya anıtmezar eylem yeri olmamalı. insanların hassas oldukları bir yer orası. yasak olmalı demiyorum bak, insanlar kendi ferasetleriyle böyle bir şeye kalkışmamalı.

dangalakça bulduğum şey bu. seninle nerede alaka kurdun bu olay arasında?
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:

beyincik düşünme işlerine bakmıyor yalnız

neyse kavramları tartışarak meselenin özünden insanları uzaklaştırdığın durumunu kabullenebilmen bile aylar sonunda bu forumdaki insanlardan az da olsa birşey öğrenebildiğini gösteriyor. senin adına sevindim

ben düşünme işlerine bakıyor demedim zaten :)

ben senin dediğin gibi bir durumu kabullenmiyorum, aksine bunu senin de içinde bulunduğun ve her zaman belli konularda karşımda Çin seddini oluşturan insan topluluğunun yaptığını söylüyorum. tartışılan konunun özünü sulandırmak,bozmak için kavram kargaşası yaratıyorsunuz. bunu söylüyorum. benim adıma sevindiğine de inanmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Pardon suclu yine biz olduk, biz ogretmisiz. Keske fikirlere saygiyi da ogretebilseydik ama yanlis seyleri kapiyosun napalim.

fikirlere saygı?
öğretmek?
sen (gerçi sürekli "biz" diyorsun ya, neyse)?
B)-

fikirlere bu kadar saygılısın-saygılısınız da neyi tartışıyorsunuz kaç gündür benimle? yaptığım anketi sorgulayarak başladın-başladınız, aha kaçıncı gün oldu, geldiğimiz günde tartıştıklarımıza bak.
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

KuddusiMavra said:

edit: anıtkabir'de dangalakça gösteri ne demek? şimdi sen burada benim gibi düşünen insanları dangalaklıkla ya da dangalak gibi davranmakla suçlamıyor musun? senin ki düşünce özgürlüğü, benimki seviyesizlik; öyle mi?
B)-

anıtkabirde kuran açıp atatürk'ü ve atatürkçüleri imana davet etmek falan gibi şeylerden bahsetmiştim. bir mezarlık veya anıtmezar eylem yeri olmamalı. insanların hassas oldukları bir yer orası. yasak olmalı demiyorum bak, insanlar kendi ferasetleriyle böyle bir şeye kalkışmamalı.

dangalakça bulduğum şey bu. seninle nerede alaka kurdun bu olay arasında?

sap ve samanı bir arada söylediğinden yanlış anlamışım. ancak Anıtkabir'in anlamı farklı, sıradan bir mezar yeri değil orası. Zaten bu yüzden yapılırken öyle geniş bir meydan planlandı, Ata'sını ziyaret edecek halk yığınları için planlandı. dolayısıyla insanlar Atalarını ziyaret edeceklerdir. bunun önüne kimse de geçemez. burada yapılmak istenen şey belli, sen de bunu anlayabilecek zekaya sahipsin.

ulusalcılığa karşı olmak ya da ulusalcı düşünceye sahip olduğunu söyleyen insanlara karşı olmak senin bileceğin iş. ancak benim gibi adamların da bunu anlamasını bekleme. bir insan kendini nasıl ifade etmek istiyorsa o şekilde ifade eder. kendi adıma ben ille ifade etmem istenirse ulusalcılık yerine milliyetçiliği tercih ederim ama ulusalcıyım diyen adamları da dışlamam.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben senin eylem hakkina birsey demiyorum ki deme hakkim yok.

Sorun, sectiginiz yerin uygun olmayan yer kapsamina girmesi ve inat etmeniz. Inadiniz yuzunden bi suru olay yasanacak, siz bu olaylardan yine prim yapicaksiniz.

Bi sakirt grubu ayni seyi yapmak istese "orda gosteri yasak" diye kendinizi parcalarsiniz. Varsa bi yer kisitlamasi, her birey uymak zorunda.Zaten sizin eyleminize yasak koymuyor, sizden istenilen gosteri izni olmayan yerde gosteri yapmaya diretmemeniz.
Sosyal ağlarda paylaş

çetintaş, bana hakaret etme dediğim zaman alakasız bi yerde alakasız birisi veya bi durum için kullandığım kelimeyi çıkarıp "aha bana bunu dedin" diyorsun. ancak seninle az hakaret yiyerek tartışabildiğimiz bu günlere gelebildiğimize de şükrediyorum. eskiden neydi soysuzlar şerefsizler havada uçuşurdu. şimdi arada bir hakaret kaçıyor ondan da yarım ağızla bile olsa özür geliyor. iyidir, gayet makuldur.

bir de kafanda kalıplar var onlara koyuyorsun seninle tartışan insanları. sürekli mesajlarım söylediğim bir laf üzerine "yahu onu mu dedim ben bi dön bak" la geçiyor. ya yazılanları hiç okumuyorsun veya üstün körü 1-2 satırı hızla geçiştirip yazmaya başlıyorsun ya da cidden çok zorluyorsun kafandaki kalıba sığdırabilmek için.

şakirt etiketli kişi: yaşlılara saygı duyucaz elbet
çetintaş: yeşile saygı duyucaz dedin, demek ki şakirtsin.
şakirt etiketli kişi: yahu yaşlı dedim yeşil değil. ayrıca yeşil iyidir, böyle kırlara verirsin kendini.
çetintaş: nak yine yeşili övdün, maklubeci seni, senin gibiler...
şakirt etiketli kişi: la havle vela...
çetintaş: dememiş miydim? B)-

kurtar bizi bu döngüden çetintaş. allah rızası için.
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21755621.asp

"Ankara Valiliği Başkent'teki 29 Ekim yürüyüşünün yasal olmadığı gerekçesiyle engelleneceğini duyurdu. İstanbul'da ise 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını her yıl Bağdat Caddesi’nde ‘Cumhuriyet’e bağlılık yürüyüşü’ ile kutlayan Kadıköy Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında caddenin süslenmesi konusunda gerginlik yaşandı.Ankara Valilliği'nden yapılan yazılı açıklamada STK'lar tarafından yapılması planlanan 29 Ekim yürüyüşünün yasal olmadığını gerekçesiyle engelleneceği duyuruldu."

haber bu, içeriği de bu, mantıklı bir insanın bu yasakları haklı gerekçelere dayandırmasını, veya haklı gösterme çabası içine girmesini anlamıyorum.

ve buna itiraz edenleri de, ulusalcılar, milliyetçiler, wisdomsuzlar diye yaftalamak?

işgal edilmiş bir devletin kurmaylarının, ülke olarak belirledikleri bölgedeki insanları örgütleyip, kendince farklı sebeplerle bağımsızlıklarını kazandıktan sonra kurdukları bir devlet ve bu bayramlar ilde bu insanların yaptıkları kutlamalar bu manevi duygular ile gerçekleştiriliyor.

ve senelerden beri bu bayramlara ve cumhuriyet fikrine karşı çıkanlar, o zamanlar yapılan mücadeleye ve kendi kaybetikleri otoriteleri için karşı çıkıyorlar.

bunu görmemek için farklı bir bilinç lazım, hal böyle iken de kendi hesapları için bu bayramları yasaklayanlara karşı verilen tepki doğal olarak vatan savunmasındaki tepki ile eş değer olacaktır, niye çünkü orada kutlanan ve bunların yok etmeye çalıştıkları şey bu manevi yapıdır.

ha meşrebinizce bu uygulamanın haklı olduğunu falan anlatmaya çalışabilirsiniz ama bu çırpınışlarınız ile anca şehin çorabını duvarına asan kafaları kandırabilirsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:
şakirt etiketli kişi: yaşlılara saygı duyucaz elbet
çetintaş: yeşile saygı duyucaz dedin, demek ki şakirtsin.
şakirt etiketli kişi: yahu yaşlı dedim yeşil değil. ayrıca yeşil iyidir, böyle kırlara verirsin kendini.
çetintaş: nak yine yeşili övdün, maklubeci seni, senin gibiler...
şakirt etiketli kişi: la havle vela...
çetintaş: dememiş miydim? B)-

vallahi sufi şunu alıntılarla hazırlsaydı gerçek olduğuna inanabilirdim. bazen gerçek kurgudan daha acayip.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

Feamer said:

kim onlar yeşil kuşak mhplilerimi, osmancıklarmı, milliyetçiliğin kriteri nedir?

ulusalcı milliyetçi olamaz diye birşey yok ama, milliyetçilikle ulusalcılık aynı şey değil.

doğru ama nüans çok az işte

tdk dan:

said:
ulus
a. Millet: “Doğrulup gürlüyorsun yeryüzünde yeniden / Her silkinen, kalkınan, kurtulan ulusla sen” -B. K. Çağlar.
Güncel Türkçe Sözlük

ulus Fr. Population
BSTS / Tıp Terimleri Kılavuzu

ulus
1. Göçebe. 2. Oba. 3. Aşiret, kavim.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

ulus İng. nation
Belli bir sınır içinde yaşayan ve halk kültürüyle seçkin kültürünü yaratan insanların oluşturduğu siyasal toplum, bk. halk kültürü, seçkin kültürü, ulusal kültür.
BSTS / Halkbilim Terimleri Sözlüğü 1978

ulus İng. nation
Derebeylik düzeninin yıkılışı ve anamalcı düzenin oluşumu döneminde ortaya çıkan, toprak, ekonomik yaşam, dil, ruhsal yapı ve ekinsel.özellikler yönünden ortaklaşalık gösteren en geniş insan topluluğu biçimi.
BSTS / Toplumbilim Terimleri 1975

ulus
Aşiret, halk, millet, kavim.

said:
millet Ar. millet
a. 1. Çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğu, ulus: “Bu eser, Türk milletinin hürriyet ve istiklal fikrinin layemut abidesidir.” -Atatürk. 2. Bir yerde bulunan kimselerin bütünü, herkes: “Millet tütün paralarını alınca borcunu öder.” -N. Cumalı. 3. hlk. Benzer özellikleri olan topluluk: “Şu kadın milletinin kıskançlığının hiç sonu yok.” -A. Midhat.
Güncel Türkçe Sözlük

millet
< Ar. millet: millet; halk; aynı dinden olanla. || miri milleti: yakınları || gar mi yağdi İlicenin düzüne || ahmah millet uydi elin sözüne || kimse bahmaz erzürümün yüzüne
millet
Ahali, halk, topluluk

said:
milliyet Ar. milliyyet
a. 1. Millete özgü olma veya millî olma durumu, ulusallık: Milliyet davası. 2. Bağlı bulunan millet, tabiiyet: Bu adamın milliyeti nedir?
Güncel Türkçe Sözlük
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...