Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1'den fazla eleman istihdam eden var mı?

Esh

Öne çıkan mesajlar

amk fenerini bile düşürmediler sırf futbol zedelenmesin diye. binbir takla attılar.

bu memleket hiçbir zaman hollanda, isveç olamaz, çünkü insanlığı zedelenmiş.

sonra lavuğun biri çıkıp, bu ülkenin burjuvası alt kesimini eziyo dışlıyo diye ötüyo. kimse de demiyo ki "lavuk oturduğun apartmanın kapıcısı bile boazici mezunu, git 2 sene bağcılarda yaşa gör" diye.
Sosyal ağlarda paylaş

birde biz niye adam tutuyoruz, iş verenden çeşit çeşit vergi al, çalışandan al, basit bir işlem içinde efendim siz uzman bulun,

belediye mi artık, hangi kurum olacaksa, kursun takımını belli bölgelere baksınlar,

az para kesilmiyor vergilerden, bu da nihayetinde devletin bir hizmeti olmalı
Sosyal ağlarda paylaş

Verdiğin bir kötü örneği bin kötü örnek yaparsın türkiye koşullarında ama iki yanlış bi doğru etmiyor. Sen kayıt dışı işçiliğe karşı kural kanun yapar bunu da denetlersen %30lardan %50lere, sonra da 60 70lere çıkarsın. İş sağlığında x y z sertifikasyon firması parayı kazanacak diye serzenişte bulunursun ama belki bin tane görünmez iş kazasını önler o sertifikalar. Bi yerde eksiğimiz var diye her yerimizin eksik olmasına gerek yok yani. Hayvanların insandan çok olduğu bi ülkeyiz askerde gittik gördük ama onların da yaşama hakkı var.

Feamer işveren olarak sen bu şartları yerine getirmekle yükümlüsün, sorumluluk sana ait. Devletin yapması gereken gelip seni kontrol etmek.
Sosyal ağlarda paylaş

işte devlet kontrol etsin diyorum, niye dışardan bir adam bulalım ve ya başka kurum denetlesin ki, memur gelsin denetlesin, ekstra bir gider kalemi eklemsin, ve eğer eklerse yine işçilere girecek, ya tamamen kaçak çalışılacak, yada yasal ama daha az sayıda işçi çalışacak -tabi bu işin maliyeti ne kadardır bilmiyorum-

bilmiyorum ne kadar biliyorsunuz da, zaten bu işi yapmaya yasal olarak zorlanacak çoğu firmada pek o kadar sorun da yok -gemiciler hariç- asıl mesela kayıt dışı çalışan küçük atolyeler, adam kapıya dışardan asma kilit takıyor öyle çalışıyor 2 kat bodrum alta, ve ya geçenin bir körü çalışıyor.

hem önlemini alsan ne olur, işçinin ilk öğretimden beri öyle yetişmiş eğitim öğretim alması lazım, adam plastik hurda kırma makinesinin içine giriyor fişini çekmeden, temizlik yapmak için, öbürü gelip sigortayı açıyor adam kıyma olarak makineden çıkıyor ve bu haber bile olmuyor. buna ne önlemi ne bilir kişisi alabilirsin ki, basit mantık bu

yangın konusunda bir giriş yaptılar, hala devam ediyor mu bilmiyorum ama orada kurulan denetim şirketlerin kimler tarafından kurulduğu, insanlara ne gibi zorluklar çıkarttıkları da ortada,
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
ben çevre mühendisliği okuyorum, bunu ayrı bir dal olarak ele alıyoruz biz, bi de yüksek lisansı var ona başvurunca biraz daha öncelikli oluyoruz hani alan içi yüksek lisans gibi görülüyor. okurken ulan baret ne, iş güvenliği ne hağmınağ bununla mı uğraşıcam diyordum, şimdi bakıyorum tanıdığım istisnasız işsiz herkes iş güvenliği sertifika eğitimien başvuruyor. sıralayayım.

-çorum hitit makine müh mezunu, yeni mezun.
-itü kimya müh mezunu
-yıldız kimya müh mezunu, yüksek lisansını da yıldızda kimya müh üzerine yapmış.

yani hayretler içerisindeyim. bence inanılmaz bi eleman enflasyonu olacak yakın zamanda, herkesin elinde patlayacak 4-5 milyarlık kurs ve sertifikalar. asıl şu aşamada yapılması gereken sertifika almaktan ziyade kurs açmak, yetişmiş olsam varımı yoğumu yatırır kurs açardım sdfkjlsdf. işin garibi, sanıldığı kadar yüksek bi maaş yok, hatta adam gibi bi maaş yok kesinlikle, ve yasal sorumluluğu inanılmaz yüksek. salak işçilerin mallığı direkt sana patlıyo. anlam veremiyorum yetişmiş insanlar niye böyle dandik bi dal seçer.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben İzmirde 1700 e gidiyorum. Bursada 1k ya eğitim veren yer var.
Bunun amacı kayıt dışını önlemek değil arkadaşlar. Bizim ülkemiz dünyada iş kazası olma sıralamasında üçüncü. Bu çoğu işyeri kazaları bildirmediği halde böyle.

Dünyada kaydedilen iş kazası ve meslek hastalıkları oranı 2/3 iş kazası, 1/3ü meslek hastalığıyken, Türkiye’de her 133 iş kazasına karşın bir meslek hastalığı kaydedilmektedir. Yani Türkiye meslek hastalıkları bakımından dünyanın en iyi durumda olan ülkesi gibi görülmektedir. Halbuki durum tam tersidir.

Türkiye iloya üye ve bu yüzden ilo tarafından sıkıştırılıyor. Durum gerçekten vahim olduğu için böyle bir sistem kurdular.
İş güvenliği uzmanı denetçi değildir tavsiye vericidir. İş kazalarını sıfıra yaklaştırmaya çalışır. Denetçiler iş müfettişleridir.
Sosyal ağlarda paylaş

o öyle kolay para yöntemi değil yalnız. demir çelikte çalışırken gördüğüm en ağır sanayii üretimi ordaydı. başmühendis her 2-3 günde bir jandarmaya uğruyordu.yılda 2-3 kez mahkemeye çıkıyor;ölen her işçi her ihmal işçiden çok ona o görevi verenlere bağdaştırılıyor.bunun bilincinde olup kursa giden yok.benim tanıdıklarımdan hepsi işsiziz zaten yeni iş kapısı açıldı heyo modunda;ya tabi daha ufak işletmede ne olur bilememde çok,bahsettiğim yerde ayda 2-3 ağır kaza 6ayda bir ölü falan çıkıyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

daha çok iş kazalarının sorumluluğunu şantiye/fabrika şefleri ve firma sahiplerinden, 4kya kursa gidip hevesle işe başlayan yeni mezunlara yıkmanın planlandığı bir komplo gibi geliyor insanın kulağına.

iş güvenliği uzmanı olarak başlayıp, iki aya istifa eden bir iki arkadaşım da var yeni mezun. yasal zorunluluklardan kurtulmak için gerekli şeyleri yaptırmaya çalışıyor, fakat firma yapmıyor, ve sorumluluk uzmana kaldığından, herif ya istifa edip kurtulacak, ya da kelle koltukta her an birine bişi olmasın diye dua edecek. yani şöyle düşün, 3000 tane baret alınması gerekiyor, firma almıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

fistan bu 2 işi birden yapman biraz sakatlık çıkarabilir. İSG uzmanını sorumluluğu gerçekten çok büyük. şantiyelerde ölümlü kaza olursa ilk gitcek kişisin. bunu önlemek için sürekli riskleri takip etmen ve kaza olmadan farketmen lazım. hatta işçi mallık yapmasın diye işçiyi iş kazaları konusunda eğitmen lazım. anca böyle kendini kurtarabiliyorsun. bu işte biraz paranoyak olmak gerekiyor . A sınıfı uzmanların %20 si içerde.
Sosyal ağlarda paylaş

santiye sefi olarak zaten bu sorumluluk var ben de.ayrica isg uzmanligi cok yuk getirmez bana.zaten ayagi takilip düşen işçiyi dövüyorum direk.
oncede yazmistim 2020den sonra santiye sefligi icin isg uzmanligi zorunlu olacak.simdi alayim sertifikayi, isletirim bi yerde, zorunlu oldugunda da direk A sinifi olurum zaten iyi olur, farkimiz olur.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
abi tehlikeli maddelerin, ağır işlerin olduğu yerler için zaten yeni bitirmiş birinin sertifikası yetmiyor. o tecrübe ve seviyeye gelene kadar da bilinçlenmiş olur. ek gelir için alınan sertifikalar 5-10 kişinin çalıştığı ağır iş olmayan yerlerde düşük ücretlerle imza atmaya yarar anca.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...