Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kredi masrafları geri ödenmesi

Masakari

Öne çıkan mesajlar

Yakında ödedikleri faizleri de geri isterler bankalardan, zaten günah... Ben de daha 8 ay önce kredi aldım bankadan. Dediler masrafı bu, sigortası bu, faizi bu. Kabul ettim, imza attım. Haksız maksız bir durum yok bana göre, adamın malı belli, fiyatı belli, kabul edip alıyorum. O zaman, geçenlerde internet üzerinden aldığım telefon için de mahkemeye gideyim, aldıktan bir gün sonra başka bir sitede daha ucuzunu gördüm.

Millette yeni bir algı oluştu, bankaların aldığı bütün masraflar haksız, yasal değil. Kredi kartları masrafları da öyle. Pahalı deseler, tamam yorumdur bu ama haksız demeleri enteresan.

Neyse, bence etik değil bu geri isteme olayı. Yine de ilgilenirseniz, donanımhaber ölücüleri bu konuyla yakınen ilgileniyorlar, bir sürü başlık ve yönlendirme bulabilirsiniz o forumda.

Son bir şey ekleyeyim, eğer banka alacağı komisyonu falan söylemedi ise, masrafsız diyip, masraf aldıysa ayrı konu, o zaman iade talep etmek vatandaşın hakkı tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

DrStein said:

Yakında ödedikleri faizleri de geri isterler bankalardan, zaten günah... Ben de daha 8 ay önce kredi aldım bankadan. Dediler masrafı bu, sigortası bu, faizi bu. Kabul ettim, imza attım. Haksız maksız bir durum yok bana göre, adamın malı belli, fiyatı belli, kabul edip alıyorum. O zaman, geçenlerde internet üzerinden aldığım telefon için de mahkemeye gideyim, aldıktan bir gün sonra başka bir sitede daha ucuzunu gördüm.

Millette yeni bir algı oluştu, bankaların aldığı bütün masraflar haksız, yasal değil. Kredi kartları masrafları da öyle. Pahalı deseler, tamam yorumdur bu ama haksız demeleri enteresan.

Neyse, bence etik değil bu geri isteme olayı. Yine de ilgilenirseniz, donanımhaber ölücüleri bu konuyla yakınen ilgileniyorlar, bir sürü başlık ve yönlendirme bulabilirsiniz o forumda.

Son bir şey ekleyeyim, eğer banka alacağı komisyonu falan söylemedi ise, masrafsız diyip, masraf aldıysa ayrı konu, o zaman iade talep etmek vatandaşın hakkı tabi.

Bankacıyım ve bu dediklerine kelimesi kelimesine katılıyorum. Herşey konuşulupta evet deyip imzalar atıldıktan sonra müşteri kabul etmiş mahkeme kabul ettiği sözleşmeyi neden bozuyor anlayamıyorum. Her dönemde illa ki bir bankanın dosya masrafsız kredisi olur oradan alabilir isteyen. Bugün bir tanıdığından para alamıyorsan bankadan alıyorsan kusura bakmayında masrafınada katlanmak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

bir kere "adam hizmet veriyor, beğenmezsen almazsın" diye bir dünya yok. danışıklı dövüşle piyasayı yükseltmek diye bir dünya da yok. öyle olsaydı, denetleme kurumları da olmazdı zaten. büyük firmalar aralarında anlaşırdı, istedikleri fiyattan sokarlardı millete kazığı.

misal bir firma, tekeli elinde bulundurup da diğer firmaları zora soktuğunda, rekabet kurulu devreye girsin. hiç sorun yok. ama firmalar birleşip müşterilerine saçma sapan fiyatlara "dosya masrafı" diyebilsin utanmadan. ve buna müdahale edildiğinde sorun olsun..

nasıl kafaları yaşıyorsunuz ya. firmaları koruyalım ama tüketicileri korumayalım diye bir şey olabilir mi? tüketicinin hiç mi hakkı yok lan?

kaldı ki bankalar, en çok pisliğin döndüğü firmalardır bu anlamda. legal yoldan tefecilik işte. bir de kendileri iyilik yapıyormuş gibi "ama ben size sıkışınca para veriyorum yeaağ" diye ağlıyorlar. sanki bundan kar etmiyorlar. aksine milletin borçlanması işlerine geliyor. kredi kartlarını keyfiyetten dağıtmıyorlar bayram şekeri gibi.

yani sen piyasayı istediğin gibi şekillendir. hatta kanunları bile yorumlayacak gücün olsun (bkz.: yıllır kredi kartı ödenekleri).. ondan sonra "imzayı attın hacıt, eti kemiği benim" diye bir kafa yok. imza her zaman için "kabul ettin, söyleyecek başka sözün olamaz" anlamına gelmiyor hukuken.
Sosyal ağlarda paylaş

DrStein said:

Şartlı atılan imza mı etik?
Piyasada bunu yapmayan banka vardıda, kredisiz bir şey alınabiliyorduda insanlar keyfen mi imza attılar?

Şu koşullarda, bankaları kullanmak mecburi, sen banka olarak aranda anlaşıp bi harekete kalkıyosan, devletin buna engel olmaması ayıp.

Burdan anlayacağımız şu,
zamanında bankalar çok güçlüydü devlet gıkını çıkaramıodu, şimdi devlet daha güçlü ve vatandaşını ezdirmiyor.

ayrıca selam,
nefret ediorm bankalardan. Ama mecburum, yoksa çok rahat sabaha kadar yazarım buraya neden nefret ettiğimi pis hırsızlardan.
Sosyal ağlarda paylaş

bankadan para + hizmet satın alıyorsunuz.
paraya ödediğiniz ücret faiz,
hizmete ödediğiniz ücret masraf/komisyon.

şimdi paranın kaynağı mevduat, onun da maliyeti verilen faiz.
nasıl ki bakkal bi malı 3e alıp 5e satıyosa, banka da parayı satın alıp, üzerine faiz koyup satıyor. diğer bütün ticari işletmeler gibi.

masraf/komisyon denen kısım ise faizin bir türevi. yani banka sana atıyorum %5 faiz diyeceğine, %3 faiz artı komisyon diyor. banka faiz %5 dese, hiç masraf komisyon almasa gıkınız çıkmayacak.

bankalar kendi arasında oligapol bir piyasa yaratıp "hadi hacılar %5in altına inmiyoruz" demiyorlar. aksine rekabet ön plana çıktığı için faiz olabildiğince düşürülüp üstüne masraf alınıyor. çünkü faizin tabanı belli, bi yerden sonra indirilemez zira merkez bankası tarafından belirlenen faizler bir nevi tabanı oluşturuyor. bu noktada, her banka, kendi iç sistemi ne kadar verimliyse ya da kaynak maliyeti ve/veya pazarlama stratejisinin gücüne göre komisyonu olabildiğince düşürüyor. o yüzden bankalar birleşip anlaşıp kan emiyor gibi bir düşünce yanlış.

tamam faizi düşürsünler ama üstüne niye masraf alıyorlar, almasınlar diyenler de olacaktır. bu noktada da faiz marjının daralması devreye giriyor. uzun uzun anlatmayacam ama şöyle özetleyeyim,
bundan 20 yıl evvel bir vatandaş 100 lirasını bankaya koyarsa banka ona 1 yılda 70 lira faiz verirdi. o 100 lirayı da atıyorum 200 liraya başkasına satardı. banka 100 kazandı, 70i verdi, kazancı 30 lira. şu anda banka 100 liraya 9 lira faiz veriyor, 100 liralık krediden de 15 lira faiz kazanıyor. ne oldu, eskiden 30 kazanırken şimdi 15-9=6 lira kazanıyor. en kaba anlatımıyla, faiz marjı bu demek oluyor. 30'dan 6'ya olan bu düşüş sebebiyle banka bu kaybı kompanse edecek yeni gelir kalemleri üretiyor.

buraya kadar olan kısmı kredi masraf ve komisyonları ile ilgili.
gelelim bir de kredi kartı ücretine laf edenlere.

kredi kartına yılda atıyorum 50 lira ödeyerek ve hiç dönem borcunuzu geciktirmeden yani faiz ödemeden,
-ödemelerinizi hiç faiz vermeden 40 güne kadar öteleme hizmeti
-acil durumlarda anında borç alma hizmeti
-taksitli mal satın alabilme lüksü
-puanlar vasıtasıyla harcamalardan belli oranda indirim
-anlaşmalı yerlerde direk alışveriş tutarı üzerinden indirim
-kartlara özel uçak bileti, vale, lounge vb. hizmetlerden yararlanma
-vs. vs.
satın almış oluyorsunuz. bu sistemin işlemesini sağlayan, dış firmalarla anlaşmalar, IT sistemi, çağrı merkezi sistemi, kartın satış faaliyetleri, reklam giderleri, kartın fiziki olarak ücreti, pos cihazlarının alımı/ücreti, atm ağının kurulması, bakımı ve ücreti gibi tonla gider de bu vesileyle sağlanıyor.

hesap işletim ücretine laf edenler, hesap sayesinde,
-paranın güvenlikli bir biçimde tasarrufunuza geçmesi
-yukarıda bahsedilen atm ağı sayesinde paraya anında erişim
-ödemelerin (fatura vb.) otomatik olarak gerçekleştirilebilmesi hizmeti
-bankasına göre alışverişlerden belli oranda puan/indirim kazanma
-vs. vs.
hizmetler satın alıyorsunuz.

kart ücreti ile hesap işletim ücretini bir amme hizmeti olarak görmek gerçekten bana garip geliyor. emlakçılar kendilerine ait olmayan evi satıp %3 komisyon alırken, noterler bi damga vurmak için 70 lira alırken, dolmuşa binip iki adım ötede inmek için 3 lira para verirken kimse laf etmiyor. bankaya gelince rererö. ulan banka zaten para kazanıyor, benden de kart ücreti almayıversin diyonuz da dolmuşa binince abi nasolsa yolunun üstü o tarafa gidiyosun, benden para almayıver diyor musunuz. sinirlendim bak.
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle %5 faiz yerine %3 faiz + dosya masrafı bir yalan. sonra reklamlarında da dosya masrafından bahsetmeden, "%3 faizle.." demek de haliyle yalan.. bir tür kandırma. ve bunu yapamaz. etik değil. etik olmadığı kadar da hukuki bir dayanağı yok. tüm konu bu.

kart ücreti konusuna gelirsek.. özellikle banka kartında, benim banka hesabımdaki para da bir değer katıyor bankaya. bunu yok sayıp, herkesten sabit ücret kesmek de tartışılır bir durum. ya da bozuk para vermeyen atm'ler de tartışılabilir. bu argüman, bankayı tamamen hayır kuruluşu gibi varsaydığımızda geçerli olabilir. yani banka, ona yatırdığımız paradan kar elde etmiyor da, hizmetten sabit ücret alıyormuş gibi.. ama öyle olmadığını biliyoruz.

kredi kartı olayı biraz karışık tabii. zira bize borç veriyor ve her zaman faizini alamıyor. ama genellikle faizini aldığı kadarı da, toplamda kredi kartı bölümünü karlılığa geçirebiliyor. bir de kredi kartı, bankanın marka değeri için de önemli. diğer hizmetlerini satabilmesi için. çünkü bankalar aslında çok az müşteriden, büyük kar eder. amaç bizim gibi ufakları tutmak değil, bizimle marka değerini güçlendirmek ve büyük para sahiplerini çekmektir daha çok. bununla ilgili bir case vardı ama banka içi bir durum, açıklayamayacağım.

vs. vs..

temel olarak bankaların, işi olduğu kadar hukukuna uyduran sömürücüler olduğunu düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:

bankadan para + hizmet satın alıyorsunuz.
paraya ödediğiniz ücret faiz,
hizmete ödediğiniz ücret masraf/komisyon.

şimdi paranın kaynağı mevduat, onun da maliyeti verilen faiz.
nasıl ki bakkal bi malı 3e alıp 5e satıyosa, banka da parayı satın alıp, üzerine faiz koyup satıyor. diğer bütün ticari işletmeler gibi.

masraf/komisyon denen kısım ise faizin bir türevi. yani banka sana atıyorum %5 faiz diyeceğine, %3 faiz artı komisyon diyor. banka faiz %5 dese, hiç masraf komisyon almasa gıkınız çıkmayacak.

bankalar kendi arasında oligapol bir piyasa yaratıp "hadi hacılar %5in altına inmiyoruz" demiyorlar. aksine rekabet ön plana çıktığı için faiz olabildiğince düşürülüp üstüne masraf alınıyor. çünkü faizin tabanı belli, bi yerden sonra indirilemez zira merkez bankası tarafından belirlenen faizler bir nevi tabanı oluşturuyor. bu noktada, her banka, kendi iç sistemi ne kadar verimliyse ya da kaynak maliyeti ve/veya pazarlama stratejisinin gücüne göre komisyonu olabildiğince düşürüyor. o yüzden bankalar birleşip anlaşıp kan emiyor gibi bir düşünce yanlış.

tamam faizi düşürsünler ama üstüne niye masraf alıyorlar, almasınlar diyenler de olacaktır. bu noktada da faiz marjının daralması devreye giriyor. uzun uzun anlatmayacam ama şöyle özetleyeyim,
bundan 20 yıl evvel bir vatandaş 100 lirasını bankaya koyarsa banka ona 1 yılda 70 lira faiz verirdi. o 100 lirayı da atıyorum 200 liraya başkasına satardı. banka 100 kazandı, 70i verdi, kazancı 30 lira. şu anda banka 100 liraya 9 lira faiz veriyor, 100 liralık krediden de 15 lira faiz kazanıyor. ne oldu, eskiden 30 kazanırken şimdi 15-9=6 lira kazanıyor. en kaba anlatımıyla, faiz marjı bu demek oluyor. 30'dan 6'ya olan bu düşüş sebebiyle banka bu kaybı kompanse edecek yeni gelir kalemleri üretiyor.

buraya kadar olan kısmı kredi masraf ve komisyonları ile ilgili.
gelelim bir de kredi kartı ücretine laf edenlere.

kredi kartına yılda atıyorum 50 lira ödeyerek ve hiç dönem borcunuzu geciktirmeden yani faiz ödemeden,
-ödemelerinizi hiç faiz vermeden 40 güne kadar öteleme hizmeti
-acil durumlarda anında borç alma hizmeti
-taksitli mal satın alabilme lüksü
-puanlar vasıtasıyla harcamalardan belli oranda indirim
-anlaşmalı yerlerde direk alışveriş tutarı üzerinden indirim
-kartlara özel uçak bileti, vale, lounge vb. hizmetlerden yararlanma
-vs. vs.
satın almış oluyorsunuz. bu sistemin işlemesini sağlayan, dış firmalarla anlaşmalar, IT sistemi, çağrı merkezi sistemi, kartın satış faaliyetleri, reklam giderleri, kartın fiziki olarak ücreti, pos cihazlarının alımı/ücreti, atm ağının kurulması, bakımı ve ücreti gibi tonla gider de bu vesileyle sağlanıyor.

hesap işletim ücretine laf edenler, hesap sayesinde,
-paranın güvenlikli bir biçimde tasarrufunuza geçmesi
-yukarıda bahsedilen atm ağı sayesinde paraya anında erişim
-ödemelerin (fatura vb.) otomatik olarak gerçekleştirilebilmesi hizmeti
-bankasına göre alışverişlerden belli oranda puan/indirim kazanma
-vs. vs.
hizmetler satın alıyorsunuz.

kart ücreti ile hesap işletim ücretini bir amme hizmeti olarak görmek gerçekten bana garip geliyor. emlakçılar kendilerine ait olmayan evi satıp %3 komisyon alırken, noterler bi damga vurmak için 70 lira alırken, dolmuşa binip iki adım ötede inmek için 3 lira para verirken kimse laf etmiyor. bankaya gelince rererö. ulan banka zaten para kazanıyor, benden de kart ücreti almayıversin diyonuz da dolmuşa binince abi nasolsa yolunun üstü o tarafa gidiyosun, benden para almayıver diyor musunuz. sinirlendim bak.

valla güzel açıklamışsın.

ayrıca hesap işletim ücreti ve kart aidatı çoğu bankada hesap ve kartı vermli kullanıyorsanız yada otomatik ödemeleriniz varsa alınmaz.
bankalar ticaretini mal yerine para ile yaptığından diğer ticaretlerde göze batmayan şeyler işin içine nakit girince göze batıyor. aslında aynısının fındıklısı
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi şöyle bir şey var.
Kredi kartı ve atm kullanmaya mecburum. Bunlar zorunlu sağlanan hizmetler, sadece hangi bankadan alacağıma ben karar verebiliyorum.
Bu açıdan bakıldığında, bunlar için alınan her para benim kazıklanmam anlamına geliyor benim için.

Ama mesela, altın nokta uygulaması var. Gidiyorum başka bankadan çekiorm, benden para kesiyor. Kessin, o benim tercihim. Buna gıkım çıkmaz, ama kredi çektiğimde zaten benden faiz alıyor adam, onun dışında aldığı her para bana batıyor. Belki kayıtsız belki bambaşka yerlere giden bir para o çünkü standart olarak herkesten almıyorlar.
Mesela benim bankam benden eft ücreti almıyor, ama başka arkadaşlarımdan alıyor. Ee neyin parası bu, ne diye fatura ediyorlar bu parayı? "kafamıza estik almadık parası" resmen.

Hiç kalkıp bana bankaları savunmayın,
paranız olduğunda, işleri size düştüğünde aman efendim vay efendim
paranız olmadığında ya da işiniz düştüğünde, hemen yan çizme yokuşa koşma.
Mesela sırf bu yüzden, beni arayan soran banka vs olduğunda, anlat diorm, anlat konuş boşluğa dinliorm öle paso. Şikayetlerimi söylüorm, ikna etmeye çalışmalarını bekliorm telefonu açık bırakıp tuvalete falan gidiyorum.

Mecbur olmasam kuruşunu yatırmam, ama mecburum bu devirde.

ha bir de %3 yerine %5 alınsa gık çıkman denmiş,
hepsi anlaşıp böyle bir karar aldı diyelim, o zaman faizler arttı muabbeti çıkıp piyasaya etki etmeyecek mi? hım?
Sosyal ağlarda paylaş

kredi kartı kullanılınca bankanın satıcıdan aldığı faizler yokmuş gibi konuşmuşsunuz valla. adam resmi dolandırıcı modundalar bişi de yapamıyorsun.
edit: pos makinası için bankaya verilen paraları söylemiyorum bile. hem ben aidat ödücem hem kredi kartı kullanılınca satıcı da para ödücek herkesi sömürsünler. sonra siz de bak 50tl verdin rererö hizmeti aldın. tamam aldık da tek benden alara olmuyor ki. satıcılardan %2-3ten %8e kadar alınıyor
Sosyal ağlarda paylaş

Ben kredi çektim ve sadece faiz ödedim. dosya parası vs yoktu. Demekki dosya parası alınmayabiliyormuş. Kural basitçe şu faiz yüksek olursa dosya parası düşük kalıyor dosya yüksek olursa faiz düşük kalıyor gibi birşey banka her halukarda kazanıyor

Kredi kartı olayında ise benim yatırdığım borcu bu banka 40 gün sonra ödüyor şirketlere yani 40 gün işletiyor. Daha benden neden yıllık kullanım ücreti alıyorsun be adam.( yanlışsam düzeltilsin) Şu an kullandığım 3 kredi kartı yıllık kart aidat ücreti almıyorlar. Bu adamlar iflas mı etti şimdi. Çatır çatır tv de her an reklamları da oynuyor

Bugün tv de gördüm serdar ortaç konserine giden ece erken? ile annesi 2 bardak kokteyle tam 1700 lira fatura çıkmış. 1700 lira neye göre kime göre. İtiraz sonucu 750 tl ödemiş gitmişler. Bazen sallayan güzel sallıyor
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...