Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Troy - Truva

ghaldszar

Öne çıkan mesajlar

hektor aşil'in kuzenini oldurdu..gelecegini dogal olarak tahmin edebiliyordu..Ayricaa;
Spoiler icerebili

Zaten filmin sonununda aşil'in sesi vardi sanirim soyle seyler diyordu ;

Beni ilerki caglarda devlerle beraber yuruyup,tanrilara karsi gelmis gibi anlatin.. gibisinden seyler tam kelimeleri hatirlamiyorum ama ilerde bu bir destan olsun demek istiyordu. ve film tamamiyle gercekciydi..destanin nasil olustugunu anlatmak istiyordu bence destansi degildi.. iste askerler aşil'i sadece topugunda ok varken gorduler..boyle bir hikaye turedi,aşil cok iyi ziplar,manyak mizrak atar,1e1 herkesi gebertir falan oluncada yari tanri gibi bahsedilmeye baslandi falanda filanda..[signature][hline]Meshcharakou -ElitE-
Sosyal ağlarda paylaş

Allah SPOILER
hatta doğruysa Marşbiel SPOILER'ı
haa o acilibilies(adı her neyse)'in türkçesi aşil'mi. hani şu aşil tendonuna ismini veren aşil.şu annesi tarafından ölümsüzlük suyuna ters batırılan.ayak bileklerine kadar batırıldığı için sadece ordan yaralanabilen.oradan yaralandıktan sonra büyüsü bozulan adammı?[signature][hline]Cennet Annelerin Ayakları Altındadır

[Bu mesaj Ra_d tarafından 16 Mayıs 2004 01:55 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

evet evet aynen o , aşil tendonu vs. o evet.[signature][hline]unity100, 09 Mayıs 2004 21:55 tarihinde birilerine demiş ki:
tamam ben seni tehlikeli goruyorum seni ortadan kaldirtmaya karar verdim. 3-4 tane cember sakalli ninja yollayip kestirticem bi arka sokakta.

Sosyal ağlarda paylaş

* spoiler gibi*
*
*
*
*
*
en hoş sahnelerden biri Achilles'in Apollon tapınağından mızrak attğı sahneydi, Hectorun yardımcısı blöh! diye boğazından mızraklandı attan uçtu falan; orda hectorda süper afallamış bir surat ifadesi var; ohaa adam naaaptı laaan?! şeklinde :)

ayrıca birçok replik çok güzeldi, tam imza yapılmalık replikler var filmde.[signature][hline]FR - Wow - MM - G.Spot - SmS
Sosyal ağlarda paylaş

güzeldi ama süper değildi bence.
yani bi matrix'ten yada bi usual suspects'den yada bi BABA'dan sonraki etkiyi hattta ve hatta benzer bi kahramanlık hikayesi olan gladiator'daki etkiyi bile bırakamadı bende.yani eve geldiğimde filme gittiğimi unutmuş gibiydim. ama yinede güzeldi. 7,8/10 veririm ben.[signature][hline]Cennet Annelerin Ayakları Altındadır
Sosyal ağlarda paylaş

yanlız bu arada bu film vizyona girmeden önce MTV'de yapılan şu Competition dedikleri şeyde TROY filminin galasına bilet vermek için "Troy'un hikayesi nerde geçmektedir?" sorusunu sordular.şıklar:
a) Greece
b) Italy
c) France

üzüldüm.yani doğru cevap turkey olmalıydı.yanlışmı düşünüyorum acep?[signature][hline]Cennet Annelerin Ayakları Altındadır
Sosyal ağlarda paylaş

savaş sahneleri ile ilgili olarak bence savaslar oldukca gercekci idi eski savaslar hakkında biraz arastırma yaparsanız oyle braveheartta oldugu gibi herkes kılıc ustası degildi insanlar birbirine cullanıyordu kımın mızragı kıme girerse o anlamda bence oldukca yerindeydi ozel karakterler tabi ki normalden farklı olacaktı tanrı meselesi olmamıs asıl hikaye cok uzundu belki ondan kısalttılar o olabilir ama saglam emek harcanmıs[signature][hline]JENGA RULEZ!!!
Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

ordular ilk truva ya yürüdüklerinde ön safhalardaki çullanma cok iyiydi şimdi aklıma geldi. hepsi mızraklı oldugu için orda bi kargaşa cıkıyordu ve uzaktan kürdanlık gibi gözüküyordu.

ilk çarpışanlar direk karşıdakilerin üstüne cıkıyordu cok güzeldi oralar (ıhh cok kötü direk ölüyorsun)
Aşil de yukardan izleyip kendi kendine teknikler söylüyordu.[signature][hline]"All those moments will be lost in time, like tears in rain..."
Bish'in akıllara durgunlık vericek görüntüsü !
Sosyal ağlarda paylaş

Önce yönetmenden başlayalım. Yönetmenin bugüne kadar çevirmiş olduğu filmlere bir baktığımızda genelde orta dereceli filmler ile karşılaşıyoruz. Bunu da bildigimden aslında çok fazla bir beklenti içerisine girmedim, girdiğim zamanlarda da Arcane sağolsun çıkmam kolay oldu.

Konuya gelince iki tür Truva hikayesi vardır. Biri tanrıların oyununu anlatan efsanevi savaşı anlatan mit, diğeri ise bilgimiz truva savaşı hikayesi. Burada yönetmen truva savaşını çekmek istemiş mitolojik olan hikayeyi değil ama orda da çok büyük sapmalar yapmış. Bu hikayede bilinen bir gerçek vardır. Helen' in Paris' e aşık olup onunla Truvaya kaçması yunanistan için Truva saldırma nedeni olmuştur. Çok büyük bir orduyla saldırmalarına rağmen 10 yıl boyunca truva çok başarılı bir savunmayla kuşatmanın altından kalkabilmiştir. Yunanlılar da en son olarak çareyi at hediye etmekte bulmuşlar ve bu sayede truvayı ele geçirmişlerdir. Yani bu savaşı bu kadar bin yıldır hala dillerde dolaştıran şey at hikayesi değildir. 10 sene boyunca o kadar güçlü ve büyük bir orduya karşı verilmiş savaş ve bu savaşın bir hileyle kazanılabilmesidir. Ama filmde bundan eser yoktu.

Aslında konu oscara bile aday olabilecek bir konudur. Bir aşk ve onun etrafında dönen bir savaş hem de efsanevi bir savaş. Ama filmde ne savaş gördük, ne bir aşk, ne bir duygusallık. BAzılarınız gladiator filmine benzetmişler. O arkadaşlar bence biraz daha dikkatli bakmalı filme. Filmde gladiatoru andıran tek şey kılıçlar kalkanlar ve romalılara benzeyen zırhlardır ve mekanlardır. Gladiator filmini gladiator yapan daha dogrusu bugun bile tartışılıak noktaya getiren esas olay orada bir konunun işleniyor olmasıydı. Olay onurdu. Bir tarih sayfasının içinde onuru için herşeyi göze alan bir adamın hikayesinde imparatoru oldurmeyi hedefleyen bir kişi vardı. Hepimiz o onuru o duyguları içimizde taşımıştık filmi seyrettiğimiz saatler boyunca. Diğer taraftan arenadaki kaliteli kavga sahneleri ve seyirciyi fazlasıyla tatmin eden oyuncuların sınırlarını zorlayan bir oyunculuk vardı. Fakat Troy' da bunları görmek maalesef mümkün değil ve bu yüzden ben bu filmi Gladiator taklidi olarak göremiyorum.

Film gnellikle herşeyden biraz mantığıyla riske girmeden çekilmeye çalışılmış bir filmdi. O yüzden de hiç bir şeyi tam alamadık. Karamanlık, aşk, savaş, hile. Her şey azar azardı ve hiç biri tatmin edici değildi. Oyunculuklar kesinlikle oyuncuların daha önceki performanslarına bakıldığında performanslarının çok iyi kullanılamadığını gösteriyordu. Brad Pitt Achilles rolune cuk oturmuş ama maalesef oyunculuğunu gösterememişti. Orlando Bloom ise Legolas rolundeki performansının yanında Paris performansı hiç bir şey değildi. Yönetmen maalesef oyuncuları belki doğru seçmiş ama onların performanslarını filme iyi aktaramamıştı.

Filmi eğer taklit olarak bakarsanız bence fazlasıyla LOTR etkisinde kalmış olduğunu görebilirsiniz. Bu özel efetlerde de bir çok görüntüde de kendini çok net gösterdiği gibi bence LOTR den 2 oyuncu da kullanmak yönetmenin en büyük hatası olarak düşünüyorum. Bir kaç sahnede elimde iki filmin de DVDsi olsa bire bir aynı görüntülerin olduğunu size burada da gösterebilirdim ki bu bence çok büyük bir hataydı, hele böyle büyük bir prodüksyonda.

Müziklere gelince müzikler fena değildi, gerçi bir Gladiator ya da bir braveheart ya da bir LOTR gibi duydugunuzda "aha Troy' un müziği" diyebileceğiniz karakteristik bir müzik olmasa da fena sayılmazdı ama orda da çok çok çok büyük bir hata vardı o da müziğin kullanım şekilleri yanlıştı. Çok duygusal bir sahnede savaşa hazırlanırken çalması gereken müziği duymak, ya da savaşa başlarken zafer sonucu çalması gereken müziği duymak maalesef insanın filmden alması gereken duyguları da engeleeyici duruma geçiyordu.

Bence tamamen yönetmenin acemiliginden daha dogrusu projenin bu yönetmene 2 numara büyük gelmesinden dolayı olan şeylerdi bunlar. Ama Achilles' in ikili kavgalarındaki koreografi hiç fena da değildi her ne kadar kendini tekrar etse de filmin en elle tutulur yanını oluşturuyordu.

Filmin başarısı başta Brad Pitt olmak üzere oyuncu kadrosunun hep ünlü isimlerden oluşmasından kaynaklanıyor bence. AMa gidilmeli mi derseniz bence gidin fazla bir şey beklemeyin ama gidin. Bu kadar büyük bir prodüksyonu izelemden geçmeyin ama sonra gelin Homeros' un İlyada' sını da okuyun.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
ghaldszar, 16 Mayıs 2004 03:56 tarihinde demiş ki:
Önce yönetmenden başlayalım. Yönetmenin bugüne kadar çevirmiş olduğu filmlere bir baktığımızda genelde orta dereceli filmler ile karşılaşıyoruz. Bunu da bildigimden aslında çok fazla bir beklenti içerisine girmedim...

aslinda evet, ama sonuçta adam "das boot" gibi bir eser de dünyaya getirmiş, demek ki belli bi potansiyel vardı yönetmende diye düşünerek gittim ben şahsen, ama sonuç eh işte.[signature][hline]unity100, 09 Mayıs 2004 21:55 tarihinde birilerine demiş ki:
tamam ben seni tehlikeli goruyorum seni ortadan kaldirtmaya karar verdim. 3-4 tane cember sakalli ninja yollayip kestirticem bi arka sokakta.

Sosyal ağlarda paylaş

said:
jenga81, 16 Mayıs 2004 02:43 tarihinde demiş ki:
savaş sahneleri ile ilgili olarak bence savaslar oldukca gercekci idi eski savaslar hakkında biraz arastırma yaparsanız oyle braveheartta oldugu gibi herkes kılıc ustası degildi insanlar birbirine cullanıyordu kımın mızragı kıme girerse o anlamda bence oldukca yerindeydi ozel karakterler tabi ki normalden farklı olacaktı tanrı meselesi olmamıs asıl hikaye cok uzundu belki ondan kısalttılar o olabilir ama saglam emek harcanmıs

evet boyleydi ama neden herkes sanmki ilk defa savasa katilmis gibi savasiyordu onu anlamadim. disiplinli bir ordu sonucta[signature][hline]
Sosyal ağlarda paylaş

ghald harbiden guzel yazmissin

film holywood filmi oldugu icin ben haberini aldigim andan itibaren filmden kesinlikle guzel birsey beklemedim.

Hollywood un otta bokta ask herseyden ustundur, asik olan umudunu kaybetmez, herseyin icinde ask vardir demesi sinirlerimi bozmaya basladi ve sirf bu yuzden her hollywood cikimi filme istemeden gidiyorum.

ufak bir dusunce, Hector un karisini oynayan kadin Helen i oynayan kadindan kat kat guzel biri

Paris karakterini aptal gerizekali moron yapmayalim diye en sonunda babasini yak su ati dedirtmisler, olmamis. Agamemnon u tamamiyla kotu karakter yapmislar, hic olmamis. Ve film nerdeyse surekli Achilles in etrafinda doner gibi gecmis, onu da asik edip maymun etmisler ayri olay. Bence Hector en saglam karakterdi ve en iyi oynanandi.

Biri cok guzel yazmis, Oddyseus un gelip ati yapalim demesini ve atin yapimini gosterselerdi film biraz daha ilginclesirdi.

En mantikli sey heralde tum Ilyada destanini 2-3 filmde birlestirip yayinlamak olurdu, alistik artik trilogy lere, hem tanrilara da yer verebilirlerdi bu sayede, her karakterin bir gelisimine de.

Ve en son yorumum olarak: Oddyseus un filmi onceden cekilmisti, pek cok konuda Troy dan kat kat iyi bir film oldugunu solemek zorundayim. En azindan yonetmen kendini Hollywood un lanetine kaptirmamisti onda[signature][hline]Be nice to your computer
'cause one day they'll take over the world
Sosyal ağlarda paylaş

abi bence adamlar destanı "gercekci" bir bicimde yansıtmıslar. cogu destan sonucta birtakım gerceklerin üzerine zamanla binbir türlü abartının binmesiyle meydana gelir. Olaya bu yönden bakarsanız adamların yapmak istedigini anlayabilirsiniz bence.

Achilleus mutlaka zamanının en iyi savascısıdır da öle harelde attan hızlı koşacak hali yok..Annesi de tanrı deildir harelde :P
Kısaca adamlar bir destanı alıp, kendilerince gercege en yakın şeklinde anlatmıslar..

SPOILER
Bütün bunların yanında 1 vs 1 da gördügüm en iyi kılıc sahneleriydi diyebilirdim. Daha sonra o geceleyin atilan oklari ben adamlara atıyorlar zannederken, o yuvarlanan ateş toplarını görmek hayet hoştu..
----------------

Bence cok güzel bir filmdi, tekrardan izlenilesi bir film..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ra_d, 16 Mayıs 2004 01:54 tarihinde demiş ki:
Allah SPOILER
hatta doğruysa Marşbiel SPOILER'ı
haa o acilibilies(adı her neyse)'in türkçesi aşil'mi. hani şu aşil tendonuna ismini veren aşil.şu annesi tarafından ölümsüzlük suyuna ters batırılan.ayak bileklerine kadar batırıldığı için sadece ordan yaralanabilen.oradan yaralandıktan sonra büyüsü bozulan adammı?

SPOİLER A DEVAm

topugundan tutulup olumsuzluk suyuna batırıldıgı için topugundan oluyo
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...