Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Node.js for Beginners

reyou

Öne çıkan mesajlar

iki tane app gelistirdim node.js ile, cok guclu kesinlikle cok iyi bi gelecegi var.

ama daha halen major eksiklikleri var. tam gucune erismesi icin daha zaman var. Ama bi 5 yil sonra bi ton node.js powered app gorucez. Eskiden mumkun olmayan tarzda seyler, browser based multiplayer real time oyunlar (flash vs degil)

Cok guclu, ben cok sevdim, ama sorunlu dedigim gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Mesela pet project isteyen birine bi proje onerisi vereyim.

Node.js powered forum. Hic refreshlemeden konular update olucak, anasayfa update olucak (son mesaj atanlar vs dahil)

O sayfada durdugun surece, refresh yapmissin gibi aninda update edicen push ederek, pull ederek degil.

Node.js ile mumkun bu, php ile de teknik olarka mumkun ama 1000 kisilik forum icin 100 bin kisilik server kaynagi harcarsin. O yuzden node.js guclu.
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

Mesela pet project isteyen birine bi proje onerisi vereyim.

Node.js powered forum. Hic refreshlemeden konular update olucak, anasayfa update olucak (son mesaj atanlar vs dahil)

O sayfada durdugun surece, refresh yapmissin gibi aninda update edicen push ederek, pull ederek degil.

Node.js ile mumkun bu, php ile de teknik olarka mumkun ama 1000 kisilik forum icin 100 bin kisilik server kaynagi harcarsin. O yuzden node.js guclu.

analytic ve adserving için kullanıoruz. inanılmaz kesinlikle. geleceğin teknolojisi
Sosyal ağlarda paylaş

Abi server client olayini karistirmayin hic. Neyle yazarsan yaz, client'a ne gonderirsen, client tarafina gore o olur. HTTP Header'i ile html data gonderirsen web sitesi olur, 3306'dan MySQL Stream'i yaparsan, mysql server gibi calisir. 23. port'tan komut alip cevap donersen telnet server olur, 21 ustunden dosya islemi yaptirirsan FTP server olur ama nihayetinde hepsi node ile kodlanmis olur.
Sosyal ağlarda paylaş

ha yok mesela hamalligi kaldiran ufak bir library falan sunuyor mu karsi tarafta bir nodejs servisi calisiyorsa

zira c++ sunucu ile yapmistim az ustteki interaktif messageboard gibi biseyi de (iki tarafta da esek yukuyle angaryaya girerek tabi) da su anda da daha ciddi bisey yapayim amerikayi tekrar kesfetmeden, ne kullansam diye bakiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Peki node.js yerine websocketin handshake protokolünün falan, C# veya Java librarysi olsa daha iyi olmaz mı?

Çünkü karışık bir server'ı javascriptle yazmak ne derece hayırlı olur? Daha performanslı da olmaz zaten büyük ihtimalle.

Ama chat serverı gibi şeyler için ideal tabii.

Son olarak html5 online oyun yazarken anti-hack için tüm mekanizmaları serverda da yazmak lazım, bu gibi bir durumda js ile zaten yazılmış şeyi bir de başka bir dille bir daha yazmak hamallık olacağından node.js uygun olur :)

@nedanko: long polling'le mesela niye mümkün değil bu?
Sosyal ağlarda paylaş

node.js aksine cok performansli.

Ha ama java librarysi ile yazabilirsin backend i dogru. Fakat node.js zaten java ile yarisacak (hatta ileride rahat gececek) kadar performansli, ayrica cross browser support yapiyosun socket.io gibi librarylerle. ayrica frontend yazdigin javascripti backend e kullanabiliyosun.

Ne kadar is websocket gibi gozuksede, node.js cok daha fazlasina izin veriyor. Gercek javascript heavy yazilimlara yol aciyor, ki websocket kullanacak app lerin cogu zaten backend java bile olsa javascript heavy olacaktir.

edit: mozillanin browser based mmo suna bakin mesela. node.js ile bi demo.

edit2: Long polling le mumkun ama long polling cok fazla sunucu kaynagi yiyor. O yuzden dedim 1000 kisi icin 100 bin kisilik altyapi kurarsin. O kadar resource yer. Yani teknik olarak tabii ki bi cok sey mumkun, ama pratik degil. Node.js bunu pratik yapiyor.

edit3: linkedin API icin node.js ye gecmis, 16 sunucudan 4 sunucuya dusurmusler, daha da cok yerleri varmis.
Sosyal ağlarda paylaş

v8 engine ile calisiyor, o kadar da yavas degil (gorundugu kadariyla)

Artariel said:

amerikayı keşfetme sözünü hiç doğru bulmuyom programlama dilleri için. yapacağın şeyi en performanslı neyle yapabiliyosan onu kullan işte. zaman faktörü de önemliyse o faktörü de göz önünde bulundurarak seçim yaparsın hangi dil kullanacağına.

iste c++'da epoll ile kendi event driven sunucumu yapmak eglenceliydi de web sayfasi sunmuyordu, reverse ajax isteklerine bakiyordu sadece
halihazirda kullanilan ve kullanici toplulugu olan biseye bakmak daha avantajli o yuzden bir an once baslamak gerekiyorsa

biraz kafam karismisti greenthread event i/o gelince nasil hizlaniyor ki derken de da tutoriala baktim
python tornado framework ile de ugrasmistim, sanirim o tarz bisey bu da
yine tipik istek yolluyoruz ama php gibi eski kafa olmadigi icin concurrent baglantilarda daha basarili

dpgru mu anladim ?
Sosyal ağlarda paylaş

dogru gordun
hatta bazi benchmarklara gore benim ilgilendigim vakit python yeni modaydi
formspring gibi meshur bir site icin ona framework yapmisti eleman sonra baska buyuk bir servis satin almisti vs
python equivalentlerinde daha hizli mesela bu

yalniz aklima cok sirin bir proje geldi ilk firsatta basliyorum tesekkurler konu icin fdgh
Sosyal ağlarda paylaş

Kojiroh said:

Bu ne abi, javascriptle http server mı yazıyoruz ben mi yanlış görüyorum

Abi javascript baya baya dil, hem de saglamindan lakin browser kisitlamalari yuzunden degeri bilinemeyen bir dil.

Adamlar aldilar Chrome'un V8 js engine'ini, caktilar server side interpreter olarak, oldu sana server side js.
Sosyal ağlarda paylaş

v8 oldukca iyi ama v8 sayesinde degilde, javascriptteki gelismeler yuzunden diyelim. Bugun v8 olmasa spidermonkey de kullanilirdi, keza mongodb server side JS icin onu kullaniyo.

V8 halen browser mantiginda ilerliyor, v8 bi nevi geride de tutuyor bazi alanlarda node u. Ornegin memory limit var, 1gb limit var. Tabii node.js tek process de calistigi icin genelde cpu sayisi kadar node spawn ediyosun. 8 core varsa 8 gb a cikmis oluyo.

Simdi o 1gb limiti de artiracaklar yeni versiyonlarda gerci.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...