Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Orhan Pamuk: Türk burjuvazisi beni tiksindiriyor.

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

sipeyskeyk said:

kapasiten ile üslübunu birbirine yakıştırdım.

/discuss dedikten sonra bu mesajı atmak da senin kapasitenin sınırlarını çizmiş.

hızımı alamadım. =)

türkiye'deki bir iki sosyo-ekonomik kesimin birbirine ne dediği birbirleri hakkında ne düşündüğü seni niye ilgilendiriyor ki gelip foruma başlık açıyorsun? git paranı kazan sen. düşünme böyle şeyleri. zaten zar zor para kazanıyorsunuz bir de bu meselelerle memleketin gündemi bulandırılıyor. allah allah!
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Die Zeit Gazetesi, 60 yaşındaki Nobel Ödüllü Türk yazarın, ülkesindeki üst sınıf insanlara katlanamadığını söylediğini belirtti. Pamuk, Alman gazetesine şunları söyledi: “Burjuvazi beni sinirlendiriyor. Kibirleri, dar görüşlü bir şekilde bencillikleri ve kendi ülkesinin insanlarından nefret etmeleri beni tiksindiriyor. Olağandışı Türk üst sınıf, askeri darbelerden ve de Kürtlere karşı yapılan kötü muameleden dolayı rahatsız olmuyor. Çoğunluğu oluşturan başörtülü kadınlara yukarıdan bakıyor. Bu da bana eskiden Güney Afrika’da beyazların siyahlara olan davranışını hatırlatıyor.”

http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/768867-pamuk-turk-burjuvazisi-beni-tiksindiriyor

Yorumum: Her kelimesine katılıyorum. Her kelimesine ama. Ben konuşacak olsam aynı cümleleri seçerdim o derece.

/discuss

Genç kemalist burjuvalar rahatsız.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

ben de tiksiniyorum
orhan pamuk gibi bir adamın da kitlelerce hain ilan edilebilmesinin meşru olabilmesi de tiksinilecek başka bir durum
çok ezik bir ülkeyiz lan

yoo

ayağından baş aşağı asacaksın bunu mussolini gibi. kitapları da çok osuruk zaten (gerçi bi tanesini okudum ama gerek kalmadı diğerlerini okumaya). hain olmasa zor alırdı nobeli, parayla tutulan kalitesiz sıfır adamlar bunlar hep
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Burjuvazi beni sinirlendiriyor. Kibirleri, dar görüşlü bir şekilde bencillikleri ve kendi ülkesinin insanlarından nefret etmeleri beni tiksindiriyor. Olağandışı Türk üst sınıf, askeri darbelerden ve de Kürtlere karşı yapılan kötü muameleden dolayı rahatsız olmuyor. Çoğunluğu oluşturan başörtülü kadınlara yukarıdan bakıyor.

http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/768867-pamuk-turk-burjuvazisi-beni-tiksindiriyor

Yorumum: Her kelimesine katılıyorum. Her kelimesine ama. Ben konuşacak olsam aynı cümleleri seçerdim o derece.

/discuss

bu topiği senin açmana şaşırmadım aslında.

toplumu ve devleti eleştiren ve "laikçi kesim" olarak tanımlanan kişileri zaman/taraf gibi gazeteler sevmez ve bu kesimin "başörtülülere yukardan baktığını, sürekli askere sırt yasladıklarını, kendi ülkesindeki insanlardan nefret ettiğini" iddia eder.

orhan pamuk da zaten zaman ayarında birisi olduğundan zaman ayarı gazetelere yaranmak için böyle bi açıklamada bulunmuş.

ancak orham pamuğun bu açıklamalarına ahmet hakan gereken cevabı vermiş,
çünkü orhan pamuk "laikçi kesim" ile "neoliberal burjuvalar" birbirine karıştırmış...

said:

Burjuvazi beni de kızdırır Orhan Abi

ORHAN Pamuk şöyle demiş:
- Türk burjuvazisi beni öfkelendirir.
- Egoistliklerinden ve kendi vatandaşlarından nefret etmelerinden hiç hazzetmem.
- Laik Türk üst sınıfını askeri müdahaleler de, Kürtlere yapılan baskılar da rahatsız etmez.
- Türk kadınlarının birçoğuna, sadece başörtüsü taktıkları için tepeden bakarlar.

* * *

Açık söylüyorum:
Burjuvazi beni de öfkelendirir.
Ancak benim öfkelenme gerekçelerim, Orhan Abi’nin öfkelenme gerekçelerinden çok farklı...

* * *

Ben bizim burjuvazinin...
- Her duruma adapte olma hızına öfkelenirim.
- “Her iktidarın baş dostu” olma azminden hiç hazzetmem...
- Asker iktidardayken Atatürk rüzgârları estirmesinden, muhafazakârlar iktidara gelince de anında tornistan edip başörtülülere selam durmasından tiksinirim.
- Eskiden Atatürk albümleri yayınlayan kocaman şirketlerin, birden bire “hat” ve “tezhip” albümleri yayınlamasından nefret ederim.
- Açılım rüzgârları estiğinde “baş açılımcı” kesilmelerine, “açılım” rüzgârları dindiğinde “vuralım, kıralım” edebiyatı yapmalarına ifrit olurum.

* * *

Orhan Pamuk’un tarihi yanılgısı şurada:
O Türk burjuvazisinin her durumda “başörtüsü karşıtı”, her durumda “askeri müdahale yanlısı”, her durumda “uyumsuz ve “aykırı” olduğunu sanıyor.
Bense Türk burjuvazisinin her durumda “belkemiksiz” olduğu kanaatindeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...