Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Orhan Pamuk: Türk burjuvazisi beni tiksindiriyor.

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

Die Zeit Gazetesi, 60 yaşındaki Nobel Ödüllü Türk yazarın, ülkesindeki üst sınıf insanlara katlanamadığını söylediğini belirtti. Pamuk, Alman gazetesine şunları söyledi: “Burjuvazi beni sinirlendiriyor. Kibirleri, dar görüşlü bir şekilde bencillikleri ve kendi ülkesinin insanlarından nefret etmeleri beni tiksindiriyor. Olağandışı Türk üst sınıf, askeri darbelerden ve de Kürtlere karşı yapılan kötü muameleden dolayı rahatsız olmuyor. Çoğunluğu oluşturan başörtülü kadınlara yukarıdan bakıyor. Bu da bana eskiden Güney Afrika’da beyazların siyahlara olan davranışını hatırlatıyor.”

http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/768867-pamuk-turk-burjuvazisi-beni-tiksindiriyor

Yorumum: Her kelimesine katılıyorum. Her kelimesine ama. Ben konuşacak olsam aynı cümleleri seçerdim o derece.

/discuss
Sosyal ağlarda paylaş

hangi burjuvazi?

orhan pamuk hala 2004 turkiyesinde yasiyor demekki lulz

artik burjuvazi = turban + jip + burgulu buzgulu varoslara yapilmis rezidans

turbanlada kimsenin bi sorunu kalmadi, kilicdaroglu komple kapatti konuyu, bole sizofren kadinlarla yatip disarda gununu gun eden outdated yazarlar iste hala ayni muhabbeti yapiyor

kurt olayi ise ayri lulz, geldigimzi noktada CHP teror yandasi suclamasi yerken yeni muhafazakar burjuvazi ASALIM KESELIM KANDILI YAKALIM ile basbakanin pesinde

bi insan guncel konulardan bu kadar uzak oldugu halde bole aciklama yazmamali, dalga gecerler adamla

bu yazinin altina 2012 de imza atabilmekte ayri komik, sirada ne var? nasyonel sosyalizmin avrupayi nasil tehdit ettigi almanyadan kacan yahudileri hicbir ulkenin kabul etmedigimi? yoksa apartheid rejimi ile demir perde ulkelerle berlin duvarinimi elestirelim?

cok yanlis yapti su CIA, kennedy gul gibi adamdi valla
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:

e tamam da 2004 te burjuva olanlar türban takıyo taktı şimdinin burjuvası oldu işte. çok mu bişey değişti anlamıyorum ki. kayseriden burjuva mı ithal ettiler istanbula?

aynen ole oldu

bakkal cakkal abuk subuk kendi adamlarina ihaleler ile servet transferi yaptilar, heleki insaat sektorunde felaket durum su anda

en guzel ornekte torunlar gida dir, tayyip erdoganin zamaninda calistigi bakkal bugu nturkiyenin sayili holdinglerinden biri oldu, 1990 da belediye baskanligindan sonra mehmet toruna allah yuru ya kulum dedi resmen

servet transferinin bir numarali araci ihaleler turkiyede, kamu ihale kanununa bosuna el dokundurtmuyorlar, 2001 den beri ulkede degismeyen tek sey o lol
Sosyal ağlarda paylaş

hangi beyaz turkler?

burda iste kavram karmasasi var

yurt disinda "beyaz turk" tabiri genelde batili sistemde yabanci dilde egitim almis veya yurtdisinda okumus, turkiyenin batisinda dogup buyumus ve batili degerleri benimsemis turkleri taninmlamak icin kullaniliyor

turkiye icinde ise beyaz turk eski laikci burjuvaziyi ve onun elitizmini tanimlamak icin kullaniliyor, cikis noktasi liberal yazarlar ve bayrak tasiyicisi ertugrul ozkok

ikisi ayni sey degil

birinci gurup icinde muhafazakarda var, liberalde suda buda hepsi var ama tutuculuk cok yok

ikinci gurup nasyonal sosyalist cizgiye yakin eski elitler, ulusalci soyleme sarilmalarinin en buyuk sebebi ise yeni yesil burjuvazi tarafindan konumlarindan edilme tehlikesidir, merkez cevre etkisi direk

bunlarin daha omurgasizlari zaten direk taraf degsitirir her iktidar degisiminde
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:

o dediğin bakkal çakkallar eşi dostu adamların onları getirecekler zaten default tiksiniliyo onlardan. bi de 100 senedir parayla oynayan burjuvazi var onlardan bahsediyo adam orda.

ayrıca türkün sadece burjuvazisi değil herşeyi tiksinç. ayrım yapmak doğru olmaz

100 yildir kim parayla oyniyor? sermayemi vardi?

saysak 10 tane filan aile var bole, bunlarda genelde "cemiyet hayati" iel filan pek one cikmaz, zaten eski zenginler daha gorgulu olur kural olarak, tiksinc olanlar ozal, demirel ve ciller doneminde yaratilan zenginler

burda elestirilen sonradan gormelik ki turkiyedeki zenginlerin %95i sonradan gormedir, bir maksimum iki kusaktir zenginlikleri, sonradan gordukleri parayi nasil harciyacaklarini bilmediklerinden full gosteris ile tiksindirirler kendilerini

http://www.youtube.com/watch?v=EaeF3hyA-7A

iste su adam direk
Sosyal ağlarda paylaş

Ben ikinci gruptan bahsediyodum. Dogru diyosun. Cok belirgin degil.

Ama ikinci durum benim dedigim.

CHP li 40 yasini gecmis kadinlar mesela. cok tipik.

CHP liler kizmasin, cok uzun yillar CHP ye milletvekili vermis bi ailedenim.

Ama boyle, CHP li yasli kadin, diktator kafali, kendini ozgurlukcu zanneden jakoben. (baska tiplerde var tabii, her CHP li kadin da oyle degil)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...