Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

TRT'den John Lennon Sansürü

S-H

Öne çıkan mesajlar

olm adam bütün paranızı bırakın komünistler gibi yaşayın dememiş ki neyi kanıtlamaya çalışıyonuz onu anlamadım. herif barış ve seviş demiş onun için de baya uğraşmış, "sisteme isyan ediyoruz" diyen standart rock ve metal gruplarına kıyasla 1000 kat falan daha çok hem de hehe. adam mükemmel değil de kim mükemmel sanki sdf
Sosyal ağlarda paylaş

konu dağıldı başka yerlere gitti. esas söylemek istediğimi 3. kez söyliyim:

ülkelerin olmadığını düşün...

evet düşünüyorum, ingilterenin olmadığını düşünüyorum, afrikayı sömürmediğini düşünüyorum... e bi bakıyorum john lennon yok böyle bi durumda, "ülkelerin olmadığını düşün" demeye ihtiyaç duymuyor çünkü.

budur. başka bişey demedim. sadece ironiyi gördüm ve güldüm.
Sosyal ağlarda paylaş

O mantıkla İngiltere'den çıkan hiç bir insanın hayatta birşeyleri değiştirmek için çabalaması, elinden geleni yapması mantıksız. Ben mantığı anlamadım. İngiltere muhtemelen sömürmese de John Lennon olurdu, o olmasa X kişisi olurdu, önemli olan o kişi olduğun zaman onları söyleyebilmek zaten. Bu dünyada birileri birilerinden daha iyi müzik yapacak, daha ünlü olacak, kendini insanlara daha çok duyurabilecek. O insanlar ellerindeki kısıtlı güçle birşeyler anlatmaya çalışırlarsa bir anlamı olur zaten. Biz ülkemizdeki sanatçıların boş olmasını eleştirmiyor muyuz?
E o zaman diyebiliriz ki Türkiye olmasaydı Barış Manço olmazdı. Maksat o değil ki. Maksat o kişinin, Barış Manço'nun, o kişi olduktan sonraki yaptıkları bilmem anlatabildim mi. O olmasa, başkası olacaktı, o zaman o kişiler ünlü oldular diye senin ülken olmasaydı böyle olamazdın, o yüzden ne yapsan yetersiz demek saçma.

Cebinde milyonları olmasa zaten muhtemelen sen o adamın o şarkısını bilmiyor olacaktın, o gücü olduğu için (daha doğrusu iyi şarkıcı olup, o güce erişip, o şarkıyı sana duyurabildiği için) bunu yapabiliyor olması, onun para sahibi olmasını kötü yapmaz. Dünya'da daha çok kişiye erişebilen insanların belli bir farkındalıkla o gücü iyi şeyler için kullanmaya çalışmasında hiç bir sıkıntı yok. Kimse mükemmel değil. Bir de hayatta şunu unutmayın: Kendine verecek birşeyi olmayan adam başkasına birşey veremez. Sen birine para, yemek vereceksen, önce ona kendin sahip olmalısın. Bu karşı bile çıksanız, hayatın kuralı. Ben burada bir terslik göremedim. İngiltere'nin yaptıkları ne John Lennon'un ne de sonrakilerin suçu değil. Hayatta herkes gibi o insanlarda yaşamlarını daha kaliteli yapmaya çalışıyor ki, bu dünyadaki herkesin en doğal hakkıdır. O açsa ben de aç kalayımdan çok, ben toksam o da tok olmalı buradaki mantık...
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman İngiltere olmasaydı John Lennon olmazdı demek anlamsız. O olmasaydı yine bir X kişisi olacaktı. Burada suç İngiltere veya John Lennon'un değil. Zaten sen oraya geldiğinde bunları yapabiliyor musun önemli olan o...

Aslında pek ironi değil. Aç olan, belli bir standartta yaşayamayan insanlardan dünya barışı o bu demelerini beklemeyin. Elbette ki dünya barışı diyen adamın parası olacak. Bu hayatın en temel kuralı ki. Bunu yok saymak anlamsız. Sen hayatta önce karnını doyurup belli standartlara ulaşacaksın ki ondan sonra bütün dünyayı düşünesin. Dediğim gibi buradaki mantık o açsa ben de aç kalıp derdini anlayayım değil, ben toksam onu da nasıl tok yaparım olmalı...

Maslow's Hierarchy of Needs zaten en basitinden gösteriyor bunu...
http://en.wikipedia.org/wiki/Maslow's_hierarchy_of_needs

http://media.tumblr.com/tumblr_lusf5vGOvt1qi17ru.gif
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Bi de "Şarkıcılar hep sisteme karşı şarkı yazıyor ama sonra para içinde yüzüyorlar onlar da sistemin bir çarkı" lafı ben ortaokul 2deyken falan çıkmıştı herhalde (13 sene önce falan yani)

şunu atlamışım.

bu laf benim üniversite yıllarımda da vardı. yani ben ilk üniversite yıllarımda duymuştum (24 sene önce falan yani) daha eskiyse de bilmiyorum. malesef üniversiteden önce duyamamışım çünkü o zamanlar interneti bırak bilgisayar yoktu. televizyon tek kanal. kitaplar da ancak yetişebildiğin kadar. bişey lazım olursa kocasinan parkındaki şimdiki harabe yapıdaki kütüphaneye giderdik. o yetmeyince bakırköy kütüphanesi. bi de beyazıttaki büyük kütüphane vardı ama uzaktı. bilmemek değil öğrenmemek ayıp lafı o zamanlar içindi. şimdi bilmemek de ayıp.
Sosyal ağlarda paylaş

sotto aslında benim canımı sıkan konu başka. dünya barışı çiçek böcek diyen insandan uzak durcaksın. dikkat: bu kavramlardan değil bunu söylem yapanlardan. çünkü bir insan gerizekalı değilse bu dünyada asla dünya barışı diye bişey olmayacağını, çiçeğin açıp böceğin uçmayacağını bilir. bir insanın dilinde sürekli bunlar varsa en iyi ihtimalle tepedeki deviller o kişiyi kendi önlerine perde olarak koyarlar çaktırmadan.

dünya barışı, çiçek ve böcek... isteriz tabi. ama hayal olarak kalacağının farkında olmak şart.
Sosyal ağlarda paylaş

sizin gibiler illallah dedirtmiş adama zaten.

LENNON: Right. I am just going to do it privately. I am not going to get locked into that business of saving the world on stage. The show is always a mess and the artist always comes off badly.

LENNON: Where do people get off saying the Beatles should give $200,000,000 to South America? You know, America has poured billions into places like that. It doesn't mean a damn thing. After they've eaten that meal, then what? It lasts for only a day. After the $200,000,000 is gone, then what? It goes round and round in circles. You can pour money in forever. After Peru, then Harlem, then Britain. There is no one concert. We would have to dedicate the rest of our lives to one world concert tour, and I'm not ready for it. Not in this lifetime, anyway.
Sosyal ağlarda paylaş

e adam yapmış zaten? yaptığından daha fazlasını yapmamasının veya yapamamasının nedenlerini de açıklamış.

burda Bono'yu, angelina jolie'yi, paul mccartney'i falan tartışıyor olsaydık size katılırdım herhalde. ama john lennon'ı bu konuda eleştirmeyi, hele "madem ingiliz, o zaman yapamaz" gibi olağanüstü bir argüman geliştirmeyi aklım almıyor.

ya yazılanları okumuyorsunuz, ya anlamıyorsunuz ya da trollüyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

olmayan bişey üzerine anlatmaya çalışırsan anlatamazsın tabi. bu yukarıda son yazdığım benim düşüncem değil, benim inanıyor olduğum şey değil. sadece durum tespiti. diyorum ki böyle bi durumda insanların böyle demesinin önüne geçemezsin. sen hala diyorsun ki "sizin gibiler".

ne diyim yoruldum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...