Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

TRT'den John Lennon Sansürü

S-H

Öne çıkan mesajlar

çeviri skandalından bağımsız olarak:

senin ülkenin soylularının olmadığını hayal ediyorum
senin ülkenin emperyalizmi insanlığın başına bela etmediğini hayal ediyorum
senin ülkenin dünyanın kanını emmediğini hayal ediyorum
senin ülkenin sömüre sömüre afrikayı 1 avuç bulgura muhtaç etmediğini hayal ediyorum
senin ülkenin diğer kankalarıyla birleşip unescolar kurarak soydukları ülkelerde şeker dağıtmadığını hayal ediyorum
sonra senin çıkıp "ülkelerin olmadığını hayal et" diyerek kendi ülken dahil bütün sistemi protesto etmediğini hayal ediyorum

bunların suçu tabi ki bireysel olarak sende değil ama ortadaki ironiyi de görmeden edemiyorum mr. lennon.
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

çeviri skandalından bağımsız olarak:

senin ülkenin soylularının olmadığını hayal ediyorum
senin ülkenin emperyalizmi insanlığın başına bela etmediğini hayal ediyorum
senin ülkenin dünyanın kanını emmediğini hayal ediyorum
senin ülkenin sömüre sömüre afrikayı 1 avuç bulgura muhtaç etmediğini hayal ediyorum
senin ülkenin diğer kankalarıyla birleşip unescolar kurarak soydukları ülkelerde şeker dağıtmadığını hayal ediyorum
sonra senin çıkıp "ülkelerin olmadığını hayal et" diyerek kendi ülken dahil bütün sistemi protesto etmediğini hayal ediyorum

bunların suçu tabi ki bireysel olarak sende değil ama ortadaki ironiyi de görmeden edemiyorum mr. lennon.

wtf is this s*** ?

edit: religion kelimesini editledim.
Sosyal ağlarda paylaş

söylediğimi yanlış anlıyorsun. john lennon keşke bunu demeseymiş falan demiyorum, iyi ki demiş. aynı şey diğerleri için de geçerli, pink floyd'undan tut graham nash'ine kadar. elin taşın altında değilken konuşmak kolay, aynen şimdi bizim yaptığımız gibi. yine diyorum yapmasalar mıydı? yo hayır iyi ki yapmışlar. ama öyle dünyanın en ulvi şeyini söylemişler gibi yapmanın da anlamı yok.

bi de benim esas dikkat çekmek istediğim şey ortadaki ironiydi. ama zaten o ironik durumlara da muhtacız. elinde imkanın olacak ki elinde saz halkçı türküler yakacaksın. etiyopyada doğmuş olsaydın kıçını yırtsan john lennon olamazdın.
Sosyal ağlarda paylaş

karar ver abi sende okula gitmeden önce birine double critic vurucam ki 3 saatlik yolu rahat geçireyim. bir o öyledir diyon, yok aslında öyle olduğundan öyle yapmış olmasıda mantıklı diyon sdf.

Neyse yola çıkayım ben, sabah sabah köprü trafiğinin hıncını çıkartmadan bir güne daha başladım.

ama lennon dediğin insan pofuduk yataktada kalmış, gitmiş hippi kamplarında da yaşamış bir insan. o yüzden gene bir düşün diyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

sufi anlamadım ne demek istediğini, yani biri iyi koşullarda yetişti diye duyarsız olmalı diyorsun. duyarlıysa da o acıyı yaşamadığı için önem vermeyin diyorsun.
ama aynı zamanda da sömürülen insanların sesi duyulsun istiyorsun...
ironi içinde ironi olmuş seninkisi.. ironiception
Sosyal ağlarda paylaş

daha düz anlatmaya çalışayım.

lennon diyor ki ülkeler olmasaydı (başka şeyler de olmasaydı diyor da ben sadece bu cümle üzerine söylüyorum)

ben de diyorum ki evet haklısın ama senin ülkenin başını çektiği hakim düzen olmasaydı sen zaten bunları söylemek zorunda olmazdın.

bahsettiğim ironi sadece bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

söylediğimi yanlış anlıyorsun. john lennon keşke bunu demeseymiş falan demiyorum, iyi ki demiş. aynı şey diğerleri için de geçerli, pink floyd'undan tut graham nash'ine kadar. elin taşın altında değilken konuşmak kolay, aynen şimdi bizim yaptığımız gibi. yine diyorum yapmasalar mıydı? yo hayır iyi ki yapmışlar. ama öyle dünyanın en ulvi şeyini söylemişler gibi yapmanın da anlamı yok.

bi de benim esas dikkat çekmek istediğim şey ortadaki ironiydi. ama zaten o ironik durumlara da muhtacız. elinde imkanın olacak ki elinde saz halkçı türküler yakacaksın. etiyopyada doğmuş olsaydın kıçını yırtsan john lennon olamazdın.

bu birazda nil karaibrahimgilin "ben buraya çıplak geldim kimseden korkum yok" demesi, aşk şarkıları falan yapmasına; Şebnem ferahın hayat tarzı olmamasına rağmen böle duygusal falan takılıo gözükmesine;jessie j in rolls roys içinde para önemli değil falan demesine benziyor.

hoşumuza giden bizi dinlerken bişi yaptığımıza inandıran şarkıları, justify eden şeyleri seviyoruz. Onlarda ünlü olup para kazanıolar heh
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

hoşumuza giden bizi dinlerken bişi yaptığımıza inandıran şarkıları, justify eden şeyleri seviyoruz. Onlarda ünlü olup para kazanıolar heh

aynen budur. üniversitedeyken bağıra bağıra söylerdik bu şarkıları yurt koridorlarında falan. dünya düzenine isyan etmiştik. evden de para geliyordu, kolaydı zaten isyan etmek :)
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

kıçın ipek yastıktayken, sağında ekmek solunda şampanya musluğu varken ucuz popülizm yapmak kimbilir ne kadar zordur.

dünyada çiçek olsunmuş böcek olsunmuş... oldu canım.

daha da anlamayan şu filmi seyretsin:

Bi gir de bari internetten falan John Lennon politik aktivizm adına yaptığı şeylere falan bak. Adam oturup da sadece hadi barış diye şarkı yapıp sonra parasını yemiyor anti-vietnam eylemleri yüzünden Amerikadan sınır dışı edilme tehlikesi yaşamış (o sıralar orda yaşıyormuş). Ölümü de zaten yaptığı şarkılara "blasphemy" diyen bir adamın ellerinde olmuş sdf.

Bi de "Şarkıcılar hep sisteme karşı şarkı yazıyor ama sonra para içinde yüzüyorlar onlar da sistemin bir çarkı" lafı ben ortaokul 2deyken falan çıkmıştı herhalde (13 sene önce falan yani) bu da baya popülist bir söylem haline geldi artık (bir şey doğru bile olsa hiç geliştirilmeden bir milyon kez tekrarlanırsa bir anlamı kalmıyor). Hatta bu ve buna benzer laflar da kendi için de mini bir sistem olmaya başladı hehe. Gördüğümüz gibi John Lennon bu tasfire birebir uymuyor en azından şarkısında tavsiye ettiği şeyleri bizzat kendi hayatında uyguluyor bunun için eylem vs yapıyor. Doğru olan bir şey varsa o da araştırıp yorum yapmak sdf
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...