Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kendi marka ve logon ile urun cikartmak

di

Öne çıkan mesajlar

Selam,

Bu konulardan hic anlamayan biri olaraktan sizlere danisayim.

1 - Diyelim ki ben standart kalitede cikolata/seker gibi bir urunu, kendi ambalajimi/logomu/markami kullanarak piyasaya surmek istiyorum ama oturup fabrika kurup uretim yapacak halim yok. Bu durumda kime gidiyorum, nasil anlasiyorum? Piyasaya surerken baska birinin urettigi urunu kullanmak beni zilyon tane izin derdinden kurtariyor mu?

2 - Groupon gibi sitelerde urun listelenmesi hakkinda bilginiz var midir? Prosedur ve komisyonlar ne alemdedir?
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Onlar cok dert olmaz sanirim zira cesitli araliklarla az miktarda urun surmek benim aklimda. Limited edition misali.

şöyle bir sıkıntı yaşaman muhtemel bu durumda. fason üretim yapan firmalar biliyorsun genelde belli kalitenin altında ve ucuz fiyatlı ürün çıkartırlar. haliyle sürümden kazandıklarından senelik miktar anlaşmaları ile çalışırlar. belli miktarın altında siparişleri de dikkate almamaları ile ünlüdürler.

limited edition kısmı sorun yaratabilir belki.
Sosyal ağlarda paylaş

türkiyeden getirteceksen şeker çukulata benzeri ürünlerde sorun yoktu

mantık aldığın ürünü paketleyip satmak

ama paketin üstünde fason imalatı yaptırttığın yerin ünvanı, adresi ve üretim izin belgesinin numarası olmak zorunda (türkiyede böyle en azından orada da farklı değildir)

en nihayetinde sen üretim izini/ithalat izni alınmış malı getirip ambalajını değiştirip satacaksın tam tüccar işi, ona göre de vergini ödediğin sürece sıkıntı olmaz
Sosyal ağlarda paylaş

2.soruyla ilgili: Groupon gibi fırsat sitelerinde ürün satışı için fiyatın en az %30'unu kırman lazım. Yani 100 TL ise en az 70 TL den başlıyor olmalısın [ ortalama %50 ]. Ama aynı segmentte ürünler varsa daha da fiyat kırılabilir. Çünkü kullanıcı satın alma kararını diğer tüm siteleri de tarayarak yapıyor. Fırsat sitelerinin alacağı komisyon yüzdesi yapacağın anlaşmaya bağlı. Ama genelde %10 - %30 arası diye biliyorum. Kategorize edilme konusu ise aynı ürün veya senden daha çok talep gören güçlü bir marka yoksa kendi prosedürlerine göre sıralıyorlar mayk.B)
Sosyal ağlarda paylaş

Şirket şart marka tescili için, iso belgeleri falan lazım oluyor standartların tamamını sağlaman lazım yani(tanıdık bulursan 5bin-7bin arası halledersin hepsini sanırım, gerçi ne satıcaksın bilemiyorum ben misal pirinç için konuşuyorum.) üretim yoksa işler çok daha kolay oluyor. Satış için belediyeden falan ruhsat/izin alman gerekir bi yere tezgah açacak isen. Paketleme tesisi kuracaksan el altından halledebiliten var ama yakalarlarsa üzüyorlar her türlü.

Bir de bir işe yeni giriyorsan yani ismin duyulmamışsa herkesten düşük fiyat vermek müşteriyi kaçırır adı sanı bilinmemiş en ucuzu alacağıma bildiğim bir şeyi biraz daha pahalıya alırım mantığı ile. Ortalama ya da biraz daha fazla fiyat verilip sonradan düşülmesi daha makuldür.
Sosyal ağlarda paylaş

Yok yok hic oyle seylere girmeme gerek yok.

Bir neyi konsept urun olacak. Haliyle kendi sitem, kendi satis magazam olmasin. buldumbuldum.com, grupon ve turevi sitelerde olsun yeter bana.

Gerisi ile ugrasmak anlamsiz zaten cunku gelip gecici bir trend olacak.

Ornek vermek gerekirse, atiyorum M&M'leri alicam, yanina jelibon ekleyip daha farkli daha albenili kutularda saticam.
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

niye fiyat kırsın ki?

süslü paketini hazırlar şık elit bir de isim bulur iteler baba..

yani 70 e aldıysa fiyatı 120 desin indirimli fiyatı 80 olsun yine satar

tüketiciler "realist" değil, yeterli miktarda da gerizekalı barındırıyorlar

Çok spesifik ürünler/markalar için aynen dediğin gibi sistem. Mesela adam yaşam koçu/stilist/astroloji uzmanı vs. Yani ürünün piyasasını kendi belirliyor. Tüketici zaten bilmiyor fiyat aralıklarını. Ürün fiyatı 70 TL yse, fırsata çıkmadan 100 tl benim fiyatım diyor. 50 ye satsa yine kar diye bakıyor mevzuya. Ama bu dediğimiz şey Balon Kafe'de kahvaltı, Büyükada'da tek kişilik konaklama için geçerli değil.

Bu bahsettiğiniz şeyle ilgili bir startup örneği var. Molapaketi.com. Şuan siteleri güncelleniyor. Adamlar Maslak'ta ofisi kurmuş 5 metrekarelik. Atıştırmalık ürünleri paketliyor yolluyor ofis mağdurlarına. Ne reklam için bütçeleri var ne de yatırımcı desteği vardı bildiğim. Fırsat sitelerine iteliyor, bundan iyi reklam olmaz.. diyorlar. Adam haklı beyler.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Yok yok hic oyle seylere girmeme gerek yok.

Bir neyi konsept urun olacak. Haliyle kendi sitem, kendi satis magazam olmasin. buldumbuldum.com, grupon ve turevi sitelerde olsun yeter bana.

Gerisi ile ugrasmak anlamsiz zaten cunku gelip gecici bir trend olacak.

Ornek vermek gerekirse, atiyorum M&M'leri alicam, yanina jelibon ekleyip daha farkli daha albenili kutularda saticam.

Eğer ki 3e alıp 5 e satma olayı var ise sadece amacı uygun şirket yeter çünkü al sat yapıyorsun. Şirkette fatura kesmek için lazım başka bir şeye değil yani. Sahibinden gibi sitelere şirket gerekmeyebilir ama bilemiyorum şuan kontrol nasıl oluyor.

olay zate;

üretici > işleme tesisi > büyük tüccar-hibermarketzinciri falan > sen > tüketici şeklinde olursa karın minimum olur ama derdin de öyle. sistemde sola doğru kaydıkça da en büyük karı elde ediyorsun ama tanıdık olması lazım böyle işler için ^_^
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...