Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Torrent Olaylarına Giriş Sorunu

StRencher

Öne çıkan mesajlar

Yıllarca p2p kullandım ama artık torrent işlerine girme vaktim geldi de geçiyor diye düşündüm.

Aramaya inanarak biraz araştırma yaptım ama yeni başlayacak birisi olarak şu an piyasanın en iyisi hangisidir bilemiyorum.

işte bu nokta da sizlerin yardımınızı istiyorum.

En iyi program hangisidir? En son sürümü nereden indirilir? En iyi client hangisidir? En popüleri hangisidir? Mldonkey torrent indirirmi vs vs vs

bana yardımcı olursanız ve bu şekilde bir torrent'e başlama rehberi oluşturabilirsek çok sevinirim...[signature][hline]
Reality Isn't What You See
Reality Is What You Feel
Sosyal ağlarda paylaş

racta,
eskiden audiogalaxy vardı bilmem hatırlar mısın?
bunun bir sitesi vardı.
ordan audiogalaxy'i indirirdin.
ayrıca şarkı database'i vardı sitede.
şarkıcı veya şarkı arıyarak bazı şarkılar bulurdun.

bu şarkılar arasında istediğini (en çok user'ı olan, veya istediğin kbps olan şarkıyı) gözüne kestirip üstüne kliklerdin,
bunu audiogalaxy görüp, kendi listesine atardı,
programı açtığında otomatik olarak bu şarkıları, sırayla, indirirdi. Tabii ki siteden değil, başka kullanıcılardan indirirdi. O yüzden az kullanıcı olan bir şarkıyı daha zor, ama çok kullanıcı olan bir şarkıyı daha kolay indirirdin.

Benzer mantık Torrent'te de işliyor.

Kazaa ve emule, normalde arama yaparsın, tüm kullanıcıları tek tek didekler, bulduklarını sana sunar,
sen de o dosyayı indirirsin, karşı kullanıcılardan çekmeye başlarsın..

Oysa torrent ve eski audiogalaxyde,
kullanıcılardan çekmene rağmen, bir sitede arama yapman gerek. Programların kendi arama imkanları yok.

Avantajları, fake veya bozuk olma olasılığı düşük. Çünkü belli güvenilir sitelerdeki versiyonları çekiyorsun.
Sitelerden arayıp bulduğun için, çekeceğin dosyanın büyüklüğü, özellikleri, kaç kullanıcının sahip olduğunu felan stabil olarak görmen mümkün.
Mesela kazaa'da sürekli ararsın, sürekli kullanıcı sayısı ve bulunan dosyalar artar. Ama bittorentte herşey sabittir, çabuk bulursun, ve neyi indireceğine çabuk karar verirsin.
Bu programın download olayı, kazaa ve emule gibi diğer programlardan kolaydır. Queue gibi şeylerle uğraştırmaz.

Ama bazı dezavantajları var.
Sitelerde kolay bulmana rağmen, sitelerde bulunan dosyalar çok az olabiliyor.
Program içinde bir arama özelliği olmadığından, kısıtlı bir arşive ulaşabiliyorsun.
Diğer bir dezavantajı, dosyanın tamamı çekilmeden, o dosyanın parçacıklarını izleyemiyorsun, illa tamamını çekmen gerekiyor.

-----------
-----------

Strencher:
sadece torrent indirmek istiyorsan, mldonkey ve shareaza kesinlikle önermiyorum.
Onlar sadece torrent değil, başka dosya paylaşım teknikleri de kullanıyor.
Ama bu, o programın torrent konusunda yetersiz olmasına yol açıyor.

Normal bittorrent, bittorent experimental, shadow's client, azureus ve ABC kullanmış biri olarak,
en sevdiğim ve en kolay kullandığım ABC olmuştur.
çünkü Audiogalaxy kadar kolay kullanımı olan bir client.

Bittorent experimental, shadow's clientta, internet explorer ile download edermiş gibi her downloada farklı pencere açılıyor.
Bu biraz dağınıklığa yol açıyor. Ayrıca o dosyalar hakkında fazla detaya inemiyorsun.

ABC ise kazaa benzeri tek bir pencere açıyor.
ama kazaa'daki bir sürü tab bir sürü ayar arasında kaybolmuyorsun. Bir tek download listesi var, kazaa veya emule gibi birçok tab yok.
Download listesini görüyorsun, her dosya bir satır halinde.
bu dosyaların birçok özelliğini görebilmen mümkün.

Program aslında çok basit.
Hiç bir ayarlama yapmana gerek yok.
Direk siteden linke bas, ABC'de download listesine eklensin, ABC o dosyayı indirsin, sen elleşmene gerek yok..
Hatta dosyalarda hata çıkınca hatasını yanında yazmasına rağmen, senin gene ellemene gerek yok, o hatayı kendi kendine düzeltecektir.

Ama bazen ince ayarlamalar yapmak isteyebiliyorsun.
ABC çok basit bir program olmasına rağmen, tüm bu ince ayarları yapabileceğin kadar da kullanışlı.
Bu yüzden ABC'yi çok sevdim.

Bittorent client'ı söyledim.
Kaynak site olarak ise
http://www.suprnova.org veriyorum, birçok torrent sitesi denedim, hiç biri suprnova.org kadar kullanışlı değildi.
Sosyal ağlarda paylaş

BoneCrusher, fizban; çok teşekkür ederim ABC üzerinde yoğunlaşıcam. suprnova vw torrentbits'i ise bir karşılaştırmam gerekicek...
Hangisinden en yüksek performans sağlarsam onda odaklanıcam(Şu an malaesef 56k bağlantım var ama çok kısa bir süre içinde adsl'e geçicem -256 yada 128-).[signature][hline]
Reality Isn't What You See
Reality Is What You Feel

[Bu mesaj StRencher tarafından 27 Ağustos 2004 21:56 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.litezone.com
böyle bir site var, bittorent sitelerini karşılaştırmışlar.
birçok torrent sitesi kullandım da en rahat suprnova.org'a alıştım.
pop-up olayı var, mozilla kullandığım için o konuda hiç sorunum olmuyor suprnoca.org'da..

ha bi de, genelde tüm torrent siteleri 3 aşşağı 5 yukarı aynı dosyalara sahip.
suprnova'da bulamadığım bazı dosyaları başka sitelerde aramıştım ama bulamamıştım
aynen diğer sitelerdeki dosyalar suprnova'da da oluyor..

yani hangi siteyi daha rahat kullanabiliyorsan, ordan torrentleri çekmeni tavsiye ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
said:
Disappear, 27 Ağustos 2004 17:59 tarihinde demiş ki:
hayir tam tersi ne kadar ul yapiyodan dl hizin o kadar dusuyo

Aslında böyle birşey yok daha kapsamlı anlatmak gerekirse torentte bazı trackerlar haricinde ul'ye önem veren yok buyüzden 0 ul yapıp 100 len dl yapabilirsin.Yurtdışında bağlattıgın hızın yarısı kadar upload veriliyor ama Tr'de verilen ul çok düşük misal 128ul için 512 bağlantınız olması gerekiyor.
Tr geneline bakarsak insanlarda 256/64 bağlantı bulunuyor buda ortalama 8ul demek yurtdışında 8ul çok basit bir rakam oldugundan program bunu sonuna kadar kullanmak istiyor ve adsl'si olan kişilerin bağlantıları kitleniyor.Kablosu olanlara ise ul koymaz çünkü veri alışverişi çift kanaldan yapılır adslde ise tek yerden yapılır kısacası 256/64 adsl'si olan biri 25dl 8ul yapamaz.
Ayriyetten torentte hız düşürecek bir başka konuda çok kişiye bağlanmak veya onların size bağlanmasıdır.
Client olarakda java client olan azureusu öneriyorum eğer yok javaylan uğraşamam derseniz ABC öneririm kendisi shadow clientin son geliştirilmiş versionu ama yok kardeş ben sömürecem diyorsanız xantorent.Unutmadan bazı trackerlarda xantorent yasaklıdır :/ niye çekemiyorum allah allah demeyin.
Son uyarımda ul'nizi 0 a getirmeyin unutmayınki p2p programlarını bitiren bir konudur bu.
Adsl için ul hızları (dlyi etkilemez)
128 -- 2 , 256 -- 4 , 512 -- 8 veya 10[signature][hline]*I am an avanger..I must obtain power no matter what,even if i must let the devil take hold of my body...
Virus,SatanixVirus,Satanix,Virus-sensei
Sosyal ağlarda paylaş

virus bu arada u/l yi maksimum yaparsan uzayda bile olsan dl yi etkiler bunu butun siteler bangir bangir soyluyor ul nizi %75 falan yapin diyor ama ben 3kb ye indiriyorum en iyisi o ha mesela torrentbits de ratio olayi var indirdiginle upload ettigin ayni olursa 1:1 power user oluyorsun dosyalar ciktiginda 48 saatlik leech engeline takilmiyorsun yani 48 saat power userlara onem var [share ratioya gore ceza saati azaliyo 0.7 de sanirsam 24 mu 12 mi ne][signature][hline]duty ... honor ... courage... *cough* semper fiiiii....
Sosyal ağlarda paylaş

ben de azureus kullanıyorum. 768k/s dsl bağlantım var.

emule kazaa falan dosya başına max 15 vs verirken, azureus köküne kadar kullanıp 90'a kadar çıkarabiliyor seed varsa. ama torrent'in mantığını pek sevmiyorum. netlimiter'la upload'unuzu 1'e düşürseniz bile dl hızınız düşmüyor. çoğu kişi de bunu yaptığı için yeni dosyalar hariç hızlar çok düşüyor. emule'de yok böyle bir şey zannedersem.

ne kadar upload ne kadar download en iyisi. upload'u keserek rezillik yapanlar azalıyor bu durumda.[signature][hline]"Ben bir şeyi iki kere demeeeeem, iki kere demeeeeem." Sezai Gündoğdu
Sosyal ağlarda paylaş

bu rehber benim için de baya yararlı olucak ben de strencherla aynı durumdayım torrent olayına yeni giricem.

yannız kafama takılan bi yer war:
said:
Bonecrusher, 27 Ağustos 2004 19:10 tarihinde demiş ki:
Kazaa ve emule, normalde arama yaparsın, tüm kullanıcıları tek tek didekler, bulduklarını sana sunar,
sen de o dosyayı indirirsin, karşı kullanıcılardan çekmeye başlarsın..
kazaa, emule vsvs hepsi kullanıcılar arasında nasıl bağlantı kuruluyo? her kullanıcı hem client hem de server konumunda oluyo
peki torrentta nasıl oluyo? bi sitede görünen bi dosya linkine tıklıyosun o senin client programına kaydediliyo, sonra da indiriyosun. işte burda bi sorum war. clienta kaydedilen o şey nedir? yani daha dorusu nereye/kime bağlanır? suprnova nın kendi serverına deil heralde. ama o zaman bi linke tıklayarak başka kullanıcılardan dosya çekmek nasıl mümkün olur? acaba suprnovadaki o linkler diğer kullanıcılarda bulunan dosyaların filename inden mi ibarettir?[signature][hline]a.k.a "bay bomba"
SWG: Ottkoo Jeliyeer of Eclipse Galaxy
Sosyal ağlarda paylaş

Torrentbitz.org :
Cok elite bir site diyebilirim cogu user du$unceli oyle kazaa mantigiyla sirf download yapmiyolara adamlar 4 5 saatte indirip 1 gun sirf upload'a birakiyorlar release ler direk release grubunda olan ki$iler tarafindan upload ediliyo cok kaliteli ole elden ele gezen oynanmi$ release degil hic biri tek kotu yani nostalji vs $eyleri yapmamaniz yani ozellikle oyunlarda falan eski oyun bulamiyorsunuz...
Suprnova.org :
Cok daginik ve onune gelen upload ediyo capulcu yeri gibi yani indirdiginiz $eyin cali$acagi garantisi verilemiyor size malesef ozellikle millet diger trackerlardan calip buraya yolluyor uyuz bir durum cogu zaman dl acarken tracker uye olmadigim icin ip'mi red ediyo tek guzel yani eski dosyalarin bulunmasi [3 hafta once phantasmagoria 2 upload edildi super oldu]
client hakkinda : anlamadigim $u 2 tane BT yazisinin trayde durmasi sizi cokmu rahatsiz ediyo anlamadim bittornado su anda bence en guzel client gerek torrentlerin icindeki istediginiz dosyayi indirme / indirmeme gerek upload siniri gerek her dl'ye ozer pencere acmasiyla cok cok kullani$li bir client[signature][hline]duty ... honor ... courage... *cough* semper fiiiii....
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...