Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Şemdinli'de 2 haftadır neler oluyor? Bilen, okuyan, duyan var mı?

cetoritto

Öne çıkan mesajlar

NiccoloMachiavelli said:

RRa said:

atamız yüksek iqsu, zengin vizyonu ile türkiye cumhuriyeti vatandaşı demiş işi bitirmiş.

Tam olarak neden bahsediyorsun? Ona göre herkes Türk ve müslümandı değillerse bile öyle kabul edilecekti. Bırak Kürtleri, Alevi Türk'e bile tahammülü yoktu.

Yetmedi Ermenilerin bu feyizli ülkede hiç bir hakkı olmadığından bile bahsetti.

Bu mu eşit vatandaşlık?

türkü üst kimlik belirleyip tc vatandaşlarını tamamen eşit kılmak yerine keşke etnik ırkçılık yapsaydı di mi? gerizekalılık parayla olsa iyi olurdu
Sosyal ağlarda paylaş

NiccoloMachiavelli said:

RRa said:

atamız yüksek iqsu, zengin vizyonu ile türkiye cumhuriyeti vatandaşı demiş işi bitirmiş.

Tam olarak neden bahsediyorsun? Ona göre herkes Türk ve müslümandı değillerse bile öyle kabul edilecekti. Bırak Kürtleri, Alevi Türk'e bile tahammülü yoktu.

Yetmedi Ermenilerin bu feyizli ülkede hiç bir hakkı olmadığından bile bahsetti.

Bu mu eşit vatandaşlık?

http://inciswf.com/bitmednz.swf
Sosyal ağlarda paylaş

Neyine eşit değiliz bende onu anlamıyorum. Özel sektör türke daha çok maaş veriyor, devlet türk memurlara çift maaş ikramiye veriyor, askerlik türklere 2 ay, bu türkler üniyede sınavsız giriyor da ulan bi bizim mi haberimiz yok. Bu yaşıma geldim şu ülkede türk olduğumdan ötürü faydalanmam gereken nimetlerden faydalanamadım bak görüyormusun.
Sosyal ağlarda paylaş

RRa said:

Neyine eşit değiliz bende onu anlamıyorum. Özel sektör türke daha çok maaş veriyor, devlet türk memurlara çift maaş ikramiye veriyor, askerlik türklere 2 ay, bu türkler üniyede sınavsız giriyor da ulan bi bizim mi haberimiz yok. Bu yaşıma geldim şu ülkede türk olduğumdan ötürü faydalanmam gereken nimetlerden faydalanamadım bak görüyormusun.

seyi unutma, hırsız kürtlerin kullandıgı elektrigide sen oduyorsun Kacak kullanım bedeli altında her ay faturanda, cunku senin odedigin vergilerle gecinmeye, devlet bana baksın kafasından kurtulamayan asalaklar bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

böyle arkadaş muhabbetinde falan
tavuk mu şey yapıyosun sen derler
sizin temizlik muhabbeti de öyle
mutfak masasını mı temizliyonuz diyesi geliyor insanın

kardeş aç bak tarihe

temizlik dolu geçmiş. ethnic, mezhepsel, politik, stratejik her türlü temizliğin tarihte binlerce örneği bulunmakta. absolute sandığın humanism son 50 yıldır falan geçerli, o da yalandan geçerli. sadece batı dünyası için ve otoritenin işine geldiği zaman insan canının değeri var.

şu an ben bu postu yazarken dünyanın biyerinde, çevredekilerin umarsız bakışları arasında birini kör satırla canlı canlı parçalıyorlar. işleri bitince cesedine tükürecekler büyük ihtimal.

insan hakları diye birşey yok.
insan canının meyve sineğinin canından fazla değeri yok.
sen sadece generic bir vatandaşsın, istatiksin.

sandor clegane'in dediği gibi "this world is built by killers"

o yüzden geçelim bu gerçeklikten uzak pembe hayal dünyalarını. ha benim de hoşuma gitmiyor ama yapacak birşey yok, işler böyle yürüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

emanet said:

sandor clegane'in dediği gibi "this world is built by killers"

o yüzden geçelim bu gerçeklikten uzak pembe hayal dünyalarını. ha benim de hoşuma gitmiyor ama yapacak birşey yok, işler böyle yürüyor.

Ahaha cidden tam bir liseli argümanı. Adam on bin yıllık medeniyetin gelişimini tek kalemde çöpe attı. Aga ne gerek var ekip biçmeye, avlanıp devam edelim işler böyle yürüyor. Aga ne gerek var köleliği kaldırmaya işler böyle yürüyor devam edelim... Şeye benziyor bu da, higgs bosonunu bulunca elektrik ucuzlamayacak, herkesin ayfonu olmayacaksa neden uğraşıyoruz bu kadar?

Emanet aramızda dünya meselelerinde en bilgili ve en farkında sen olduğundan, hepimiz de penbe hayal dünyalarında yaşadığımızdan böyle gelir böyle gider birincilik ödülünü sana veriyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

bombilo said:

imamizer said:

adam siyasi parti baskani o kadar firsat gectiki programda hukumeti elestirip partisinin reklamini yapmak icin ama adam partisinin adini bile soylemedi hala.
adam anlatikca bir daha emin oldumki son yillarda yetismis askeri dehalardan kesinlikle.

abi öyle diyorsunda, adam pkk olayını tamamen askeri şekilde çözecez diyor (ki bencede oyle olmalı) ama fatih altaylı bu devlet askere bugune kadar tank tufek verdi, kimsede cıkıp imkansızlıklar yuzunden bitiremedik pkk diyemez dediğinde, cevap veremiyor, açıklama getiremiyor. o kısmı garip geldi.

bizim ordu düzenimiz nizami harbe yöneliktir. biz cephe ülkesiyiz. sovyet tehlikesine karşı amerika'nın donattığı bir ordumuz var. tüm savaş tekniklerimiz, stratejilerimiz esasen nato'nun cephe ülkesi olarak yapacağımız bir savaş için hazırlandı. Yani sayısı 2k ya varan hava kuvetin var, 600-700 jetin var. Bu ne demek düzenli bir savaşta ezici hava gücümle tankları, kışlaları, köprüleri, radarları, harekat merkezleri vs. çok güzel bombalarım, gerektiğinde düşman jetlerine karşı savunma yaparım demek. aynı şekilde birsürü tankımız var. bunları küçük gruplar haline araziye dağılmış terörist vurmak için kullanamazsın. yani insan kafasına uçak bomba atmaz. neredeyse tüm uçaklar görerek atış yapmaz. önceden yüklenen koordinata gider vurur gelir. buna karşılık şu anda doğuda öldürülen terörist sayısında en çok frag yapan ne? saldırı helikopterleri. kaç tane 30 yıldır teröristlerle savaşan koca ülkenin? 20-30 civarı. asdfad demezler mi adama? lan sen 30 yıldır gerillalarla savaşıyorsun hala yüzbinlerce kişilik amfibik ordun, 2k'lık hava gücün, bir sürü tankın var ama helikopterin yok, gelişmiş piyade tüfeğin bile yok demezler mi?
osman paşa çok bilen bir insan bu her halinden belli. dün bir şey anlatırken önemli gördüğü başka bir şeye atlayıp sonra başka bi şeye atladığı çok oldu. çoğu noktayı açıklamayı unuttu konu değişti. ama zaten bu soruya cevap verdi, contgerilla yetiştirip araziye dağılıp savaşacaksınız dedi. yani sadece tsk ya imkan, para verdik neden bitmedi değil olay. askerlik yapanlar bilir askeriyede oturmuş bir anlayışı değiştirmek imkansız gibidir. heleki bu yüksek rütbeli subaylar arasında oturmuş bir anlayışsa çok daha zor işte.

işte bu yüzden açıklama yapamıyor. imkan verildi edildi ama adamın bahsedildiği 20 bin kadar bekar, para pulla işi olmayan, genç gönüllülerden oluşan özel eğitimli askerleri yetiştirip söylediği gibi 4 e bölüp güney doğuya dağıtarak birebir mücadeleye girdin mi? hayır. karakoldan çıkmadın. terörist vurdu peşinden top atışı ve hava saldırısı. adam karakolları kaldırmalıyız diyerek nedenlerini açıklıyor toki hala kale gibi karakol yapacağım diyor gsdfg gerçi o ne yapsın kamuoyunda öyle bir beklenti oluştu.

bir de olay sadece siyasi iradenin ordunun ihtiyaç duyduğu tüm silah ve mühimmatı vermesi değil. son dönemde terör = fail dış siyaset arkadaş. sen irana karşı kürecik radar kurdurtur, irana petrol yaptırımı uygular, amerikanın üslerine ev sahipliği yaparsan adamlarda kendi topraklarında faaliyet gösteren pkk lılara göz yumar. sen ırak'ın iç işlerine karışırsan, merkezi hükümetiyle zıtlaşırsan adam kuzeyindeki oluşumları ses etmez, üstüne senin en ufak bi sınır ihlalinde nota bile verir. sen suriyede amerikanın sataşsın diye yolladığı küçük çocuk gibi dalaşırsan, muhalif silahlandırırsan, topraklarından gidip suriyeyi vurup geri dönen muhaliflere ses etmezsen adamında umrunda olmaz pkk topraklarından türkiyeyi vuruyormuş. hatta pkk yı destekler ve müttefik olarak görür.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

RRa memleket gençliğinin özeti gibi adeta,
dünyadan haberi yok.

Yav, seninde memleketinden haberin yok. kürt sorunu ne, kürdün sorunu ne diyince diyarbakır cezaevinden öteye gidemiyorsunuz.

ve

Fistan, ana dilde eğitim diye de bir sorun olamaz.

RRa said:

Ana dilde eğitim diye birşey çıkartıyorlar şimdi. Bir ülkenin, bir dili olur. O da vatandaşları iletişim kurabilsinler diye. Bu dilin ne siyasi bir boyutu olur, ne manevi bir boyutu. Dil iletişim içindir. İletişebilmek için herkesin çocuk yaşta aynı dili öğrenmesi gerekir. Bunda gücenecek, gocunacak birşey yoktur. Onlar kendilerine kürt, ben/biz kendimize türk diyorsak eğer. Biz daha 100 yıl öncesine kadar türkçe değil osmanlıca konuşuyorduk. O zaman devletin dili osmanlıcaydı ve herkes biliyordu. Şimdi ülkenin dili türkçe. Her doğan çocuk önce aileden, daha sonra okuldan öğrenecek. Şuan da aileden öğrenemeyenler özellikle okuldan öğrenecek.
Sosyal ağlarda paylaş

Yoo gidiyoruz senin işine gelmiyor ilk linki açıp kapamışsın abv deyip sdfg

demin amerikan vatandaşlığından bahsettin
o ülkede güneydeki birçok şehirde memurundan öğretmeninene polisinden hakimine ispanyolca konuşan amerikalıların olduğundan haberin yok sanırım (dünyadan haberin yok demiştim literally oldu sfd)

http://en.wikipedia.org/wiki/United_States#Language
said:
While neither has an official language, New Mexico has laws providing for the use of both English and Spanish, as Louisiana does for English and French.[237] Other states, such as California, mandate the publication of Spanish versions of certain government documents including court forms.[238] Many jurisdictions with large numbers of non-English speakers produce government materials, especially voting information, in the most commonly spoken languages in those jurisdictions. Several insular territories grant official recognition to their native languages, along with English: Samoan and Chamorro are recognized by American Samoa and Guam, respectively; Carolinian and Chamorro are recognized by the Northern Mariana Islands; Spanish is an official language of Puerto Rico.

Devlet yetemeyen beyinleri ucuz politikalarla yönetmek yerine başka yollar bulmuş anlaşılan hehe.
Sosyal ağlarda paylaş

Yani mesela doğu ve güneydoğu anadolu'da Kürt nüfusunun yoğun olduğu yerlerde insanların yaşadıkları yerlerin orjinal isimlerini ATATÜRK BULVARI şeklinde değiştirmek yerine kürtçe bırakmak gibi.

Türkçe bilmeyen insanların legal ve veya bürokratik işlemlerini kürtçe halletmelerine olanak sağlamak gibi.

Çaktın?
Sosyal ağlarda paylaş

e adamın dediği gibi anadilde eğitim diye birşey yok işte.

ortak dilden farklı bir dilde konusan cok insan olan yerlerde onlara kolaylık sağlancak uygulamalar yapılmış.

hatta bildiğim kadarıyla 2.dil dersi olarak falan okunabiliyo ispanyolca.

bunlar gayet mantıklı zaten.

herkes kendi dilinde konussun, diğer insanları anlamasın sonunda da zaten ayrılığa kadar gideriz mantığıyla değil, herkes birbirini anlasın mantığıyla yapılmış
Sosyal ağlarda paylaş

iyi de adam abd'den bahsettiği için biraz örnek verelim dedik yoksa abd'yi örnek alalım orası ideal ülke demiyoruz
hatta ben abd bile böyle böyle diye örnek vermiştim

RRa said:

Amerikan vatandaşının yüzde kaçı amerikalı? Lütfen biri bunu söylesin ya.

buna cevaptı yani üsttekiler

bu arada amerika'da yaşayan herkes amerikalı zaten lol
ama amerikan olmayabilirler.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...