Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Turkler Kendilerini Buyuk Saniyorlar

Laurelin

Öne çıkan mesajlar

Bi fikrim var dedim amma laf söyledin Viktor.

Benim ısrarla savunduğum şey şu işi kafamda tasarlarım başlatırım live a geçiririm. Bunun ilerilemesini istediğim boyutta bana kimler yardımcı olabilecekse artık alacağı rol ne kadar kritikse o kadar yüzde verilir. Verilmeside gerekli. Ama adam bana sen mezun değilsin senin iş tecrüben yok al bakalım 5% i derse. Gülmekten de kendimi alamam.

Olay Steve Jobs wannabe olmak filanda değil. Bu argümanlar tamamen kendini zeki sanan ticaret kekolarının fiyat kırmak için ürettiği argümanlar bunlara da inanan adam girişimci olamaz zaten. İt iti dakikada tanır hesabı. Orada senin ürettiğin iş önemlidir ve siz anlamasanızda ego inanılmaz gereklidir. Gereksiz ve zararlı olan kompleksdir. Kompleksli insanın egosu kırılgandır işleri berbat eder. Ama egosu yüksek ve kompleksi bulunmayan adamın egosu sıvı veya gaz hale geçmiştir çoktan herkesle kolayca iletişim kurabilir çığ gibi büyüyebilir. İnsanlarla kolay birleşebilir çünkü.

Madem okul bitirmek veya tecrübe çok önemli neden tüm dünyada en fazla kullanıcı çeken şeyler tecrübesiz deli cesareti ile birşeylere atılmış adamlardan çıkıyor?
Steve e bakın adam okul terk cesaret edip atlamış birşeylere fail ola ola gelmiş
Bill e bakın adam okul terk oda deli bir cesaretle atlıyor işe. Cin olmadan adam çarpıyor. Ben çocuklarla iş yapmam diyen adama telif hakkını daha da çıkarttırıyor. Niye çünkü ürettiği değerin farkında adam.

Ha neden okumuş tecrübeli adam birşey yapamıyor
Onuda söyleyeyim çünkü kalıplaşmış oluyor. Tecrübeside olduğu için kolayca karar alamıyor. Korkuyor vizyonu daralıyor.

Bu forumda biliyorum ki çoğunuz bilgisayar mühendisi yazılımcı veya bu konularda çok bilgili insanlarsanız. Neden bir girişiminiz yok? Cevap çok da basit. Çünkü hepiniz iyi eğitim almışsınız ve kalıplaşmışsınız.

O işler öyle basit değil aga modundasınız. Bende diyorum ki
girip bakalım batıralım çıkalım ne kadar basit veya zor olduğunu kendi gözlerimizle görelim.

Okulda öğretmene saygı duyulması gerektiğine inandıralarak eğitim hayatı geçmiş bir nesilde tabiki parası olan kısacası otoritesi olan insana saygı duyacaktı. Biraz vizyonunuz geniş olsa girişimcinin avantajlı olması gerektiğini savunurdunuz. Girişimci olmadan yatırımcı bir hiç. Yatırımcı olmadan bir girişimci tamamen hiç değil. Çünkü burada işi başlatan adam girişimci.

Çok havalarda uçmamak gerek tabi.
Ama kendi ürettiğin değeri de bilecek ona göre davranacaksın. Yani tabiki az hisse alırsın. Bağlantın yoktur tecrüben yoktur. Yanına işleri batırma diye birini verirler. John Sculley gibi. Onların hepsi ayrı. Ama şunun farkında olun orada o işi başlatan sensin. Yatırımcı veya kodomanlar değil. Onu hayal eden vizyonunu ve emeğini ortaya koyan sensin.
Yok gelcek 95 ini alacakmış boşversene sen.
Bu resmen orta yaş boşanmış kadınların genç erkeklerle yatıp daha sonra sende çok gençsin tecrübesizsin demeleri gibi bişi. E ama kendin geldin yattın o adamla. Onun için geçeceksin bu işleri gibi bişi bu.
İşte sana ne diyor marka değerini düşürüyor fazla havalanma gibi bişi.
Adam sana sıralasın
Okul mezuniyetin yok
Paran yok
Çevren yok
Bimmne
Ee sonra?
İşte bunları sana sayayım ki marka değerin düşsün.
Ee onlar yok ama elimde proje var çatır çatır ziyaretçi çekiyor belirli bir parayı döndürüyor. Demekki saydığın şeylere gerek yokmuş bunları yapabilmen için onun için o saydığın sebepler pazarlık için sana şans tanımaz. Sana şans tanıyacak şey yatıracağın para ardından networkun ardından benimle birlikte bu vizyonu paylaşabilecekmisin. İşte seni güçlü kılan budur yatırımcı olarak. Onun dışında gerisi hava civa.
Sosyal ağlarda paylaş

eger elinde isleyen ve hali hazirda para kazandiran bir modelin varsa melek yatirimciay ihtiyacin yokki zaten, aha aga elimdeki data budur, pazar budur diye normal yatirimci ariycaksin

adamlara gunde bole senin gibi yiginal adam geliyor gel parani bize gom diye, adam sinirli zamaninda seni cagirip 2-3 hafta muhabbet edip tanimaya kasmicak, hayat hikayeni ve magduriyetlerini dinlemicek, cabucak hemen etikete bakiyor, referanslarin ve genel olarak networkun onemi zaten bu etiketleri asmakta "mehmedin yolladigi cocuk" daima "su gecen gelen cocuk" dan iyidir

eeth turk yatirimcilar salak, sark kurnazi ve etiket takintil iadamlar ama dunyadaki yatirimci profilide buna yakinki zaten? iste

guncel ornek vericem gene activision-blizzard dan, koticki burda sirketi yatirimci odakli yonettigi icin yerden yere vuruyoruz, adam gidiyor belkide omrunde bilgisayar kullanmamis, oyun oynamamis yatirimcisini ikna etmek icin "sirketimzide korku kulturu hakim, ekstradan zirnik vermiyoruz calisanlara, eglenceye gelmiyorlar, oyun yapim isindeki butun eglenceyi oldurdum" filan diyor, kendini gereksiz ahrcama ve siraf yapmiyan sirketini ise "ya oyun sirketi, laylaylomdur bunlar" diil nazi kampi gibi pazarliyor yatirimcisina

sonra biz bunalri okuyup kafasina kafasina vuruyoruz, sirketin piyasa degeirni arttirip yatirimciyi elinde tutmak hatta daha cok yatirim cekmek zorunda, kapitalizmde guc sermayededir, sermayen ne kadarsa pazarlik payinda o kadardir. sermayen yoksa, ortaya birsey koyamiyorsan haliyle konusturtmazlar, fikirler eglenelim super oclak buyuyelim diye degil para kazanmak icin var, hersyein odagi para ki sen karsindakinden senin tarafli baktigin mukemmel fikrine guvenip karsiliksiz parasini koymasini istiyorsun, tutarsa kazanicaksiniz tutmazsa senin kaybin yok, o adam kaybedicek, riski kim ustlenirse soz hakki ondadir ki yapicagin maksimum sey kendini iyi pazarlamak olabilir senin durumunda

ha hemen "muhendis" demissin, hayir muhendis filan diilim, uluslararasi isletmecilik ustune yuksek lisans yapiyorum su anda ki bunlar direk bizim uzmanlik konularimiz, normal isletmecilik anca kapali bir kutu olan model bir isletmenin isleyisi ile ilgilenirken biz aman bu kadar kobiyi nasil ihracat yapar hale getiririz, turkiyeden nasil uluslararasi sirket cikaririz, nasil uluslarasi bir markamiz olabilir, hangi ulkelerle nasil is yapilir, ulsualrarasi ticaret nasil isler filan ona kafa yoruyoruz, ulkenin rekabet gucunu arttirabilmek icin calisiyoruz

gordugumuz tipik sey turkiyede herkesin YAPARIZ, EDERIZ, OLUR modunda cahil cesareti ile kendini buyutmesi ondan sonra sifir bilgi ile girip batirmasi isi birde ustune kendinden sonra geliceklerinde yolunu bu basarisizligi ile tikamasi

ozguven iyi ama biryere kadar, kendi pozisyonunuda iyi biliceksin
Sosyal ağlarda paylaş

Kompleks kotu ama ego da cok kotu. Hatta bana gore bir CEO da bulunmasi en kotu ozelliklerden biri.

Steve Jobs tam egoist ve bu adama iyi de gelmedi. Mac in ilk sunumunu izleyin adam bilgisayara bile text-to-speech kendini oven seyler okutuyo.

Adam bi de gizli degil, bi Edison bi Newton bi de ben varim diye geziyomus. Bunu diyen Wozniak. Butun calisanlari illallah etmis egosundan. Millet fikirle gidiyo, bu fikri cok boktan diyomus, sonra 1 hafta sonra ayni fikri kendisi getiriyomus super fikir buldum diye.

Egosu yuzunden sirketten kovuluyo zaten, kendi ise aldigi CEO'su ve yatirimcilar bir olup atiyo adami sirketten.

Kendi de sonra diyo ya cok aci bi ilacti, ama hastanin tatmasi gereken bi ilac. Adam kendini tanri goruyo. Kompleks yok, sirf ego var.

Ve cok zararli.
Sosyal ağlarda paylaş

apple zaten adamin egosu uzerine kurulmsu bir sirket, o yuzden sitivden sonra daha iflah olmazlar, kalici olmiyor bu kadar CEOsu uzerinden donen sirketler iste bakiniz her gun dahada dibe batan maykrosoft ki daha bill hayatta

bu sene birisi sunum yapio, sitiv jobsu ORNEK ALINACAK IDEAL LIDER, CALISANALRIAN GEREKTIGI SYAGIYI VEREN vs vs seklinde tanitti, bi kiside cikip demedi aga sitiv pislik herifin tekiydi diye, cunki tanidiklari sitiv medyada cikan apple in dahi cocugu sitiv, saniolarki ayfonu bu icad etti, idela lider cok demokratik ve butun pozitif vasiflara sahip

sitiv jobs misal klasik isletme literaturunun ortasina kakasini yapan bi lider modeli, ama herif sahane bir hatip ve kitleleri pesinden surukliyecek karizmaya sahip, yeni icad ettik diye bok cikarsa siraya girecek kadar drone olmus muridleri var, ailesi ortadoguda kalmis olsa kesin tarikat seyhi olurdu
Sosyal ağlarda paylaş

acaba değişik bir şeylere denk gelebilir miyim diye 6 sayfayı da okudum

hadi eğitimsiz, vasıfsız düz işçilerin yapmalarını anlıyorum da, belli bir eğitim ve görgü sahibi insanların da "kötü patron, kötü sermaye v.b." argümanlar savurmalarını anlamıyorum.

burada da var, geçen staj konusu olmuştu orada da, daha önce sosyal haklar vardı....

adamın elinde para var, iş var istediğine harcar, sana bana ona buna harcama zorunluluğu yok...

kadın erkek ilişkisi gibi, birinden bir şey istersen tabi işi zora sokacak ve vasatsan zaten olmayacak, kızlar piç erkek seviyor diye dolaşmak gibi oluyor (manidar oldu), en iyisi olacaksın, yada sende kendi pazarlamanı ona göre yapacaksın, yok hala olmuyorsa, belkide yeteneğin yoktur başka işe bakacaksın

ortaya bir şeyler koymadan en iyisini istenmesi de abest, o adam ortaya en azından para koyuyor

ama ne yazık ki, son 3-4 senedir benim gözlemim aksi yönde, verecek yapacak alacak

değişik mevkilere 3-4 kişi almam lazım sırf bu muhabbetten artık gına geldiği için ilan v.b. işler den uzak duruyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor dediğin çoğu şeyde haklısın birşey demiyorum ki zaten aynı fikirdeyiz çoğu noktada. Özellikle sermayeye hesap verme konusunda. Bu çok doğru birşey. Sonuçta Soros bile birilerine hesap veriyor :) Herşeyde kar odaklı ona da tamamen katılıyorum.

Benim dediğim olay şu
Ben başlattım birşeyi belirli bir noktaya getiriyorum misal sitem kendi başına şu kadar para çekiyor şu kadar büyüme payı var 2-3 ayda şurdan şuraya geldi. Bunun daha çok büyümesi için bana personel gerekli ve birsürü pazarlama masrafım var diyelim. Yatırımcı bana bunları gerçekleştirmem için gerekli yoksa ben 0 dan bir yatırımcıya gidecek kadar salak değilim.
Adamda zaten bu verileri ve benim büyüme durumumu görünce aynı zamanda doğru bir sunum yapınca bu işe para yatırabilir.
Yatırımcının bana katacağı şey sırf para da değil. En önemlisi aradığım doğru adamlara ulaşma kapasitesi de çok önemli.

Yani tekrar altığını çizerek söylüyorum bu olay sırf yatırımcıyla da alakalı değil mesela ekibimdeki bir sistemciyi ele alalım. Bu adamın gayreti o işi yürütmem için bana ne kadar gerekli konumu ne kadar önemli buna göre o da hisse alabilir.

Facebook kadar büyüyen birşeyde bile kurucunun hissesi 24%. Birisi 5% filan demiş o biraz sallamadan öte komik bir rakam.

Ego konusu için ben egonun çok gerekli olduğunu düşünüyorum. Steve Jobs da ne yazıkki kompleks de çok fazla varmış. Yaptığı çoğu hareket ego ile kompleksin birleşimden dolayı.

Neyse mesela benim şu an kafamdaki projede benim temel saç ayaklarımı zaten Mühendislik - Pazarlama - Finans oluşturuyor.

Viktor bu arada yüksek lisans yapıyordun sen değilmi?
Sosyal ağlarda paylaş

Bazi insanlar var, dini lider karizmasi olan. Steve Jobs oyle bi adam. Adam icin uretilmis bi soz var, reality distortion field. Adam gercegi yamultuyo ve sana inandiriyomus. Adam calisanlarina imkansiz seyleri yaptiriyomus, oyle motivasyon veriyomus. Apple in unlu t shirt u vardi, calisanlari giyiyodu. Haftada 90 saat calisiyoyrum ve bunu seviyorum diye. (Bu arada over time yoktur silikon vadisinde, yani ayni maasi alirsin %90 oraninda)

Adam yaptirabiliyo ve bu yetenekleri sirkette tutabiliyo. Steve Jobs un en buyuk olayi o .

Gerisi cidden bayagi cirkinliklerle dolu, adam wozniak a is yaptiriyo parasini o aliyo, ve az aldim, bu kadar verdiler diye kandiriyo vs hirsizlik yani gercek anlami ile.

Steve Jobs'un ornek alinacak seyleri var, adamin yenilgi bilmemesi ornegin. Sirketten kovuluyo bi sure depresyonda, sonra next i kuruyo, ha o da basarisiz oluyo gerci, ama yilmiyo pixar i kuruyo ve pixar i disney e satiyo. Sonra calisanlara 90 saat calistirabilme ve o yetenekleri (creme de la creme adamlar bi de her yerde is bulur o adamlar) sirkette tutabilme vs ornek alincak seyler.

Ama innovator demiyolar mi, iste newton edisonla fanleri kiyaslamiyo mu, off hezeyan iste o da. Adam yonetici icat ettigi bisi yok. Wozniak innovator, ortagi, icat eden o, veya diger calisanlar. Kendinide oyle goruyo tabii oradan geliyo, ziyan onlar. hype var cok, religion gibi iste.

Sonra apple a geri dondugunde daha olgun donuyo, ama bu sefer de bill den buyuk kapitalist oluyo. Biseyi sonradan ogrenenler zaten nedense abartir. Sonradan turk olanlar ornegin bizim turk milliyetcilerinden (ozellikle gocmenlerde gorursun, gocmen varsa aranizda ustune alinmasin, hepsi degil tabii) daha milliyetci olur. Sindire sindire o kulturde yasayan daha olgundur. Bill Gates kapitalist adam, gencliginden beri, steve jobs sonradan oldugu icin, kovuluyo geliyo vs, bu seferde abartiyo adam :)
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

apple zaten adamin egosu uzerine kurulmsu bir sirket, o yuzden sitivden sonra daha iflah olmazlar, kalici olmiyor bu kadar CEOsu uzerinden donen sirketler iste bakiniz her gun dahada dibe batan maykrosoft ki daha bill hayatta

bu sene birisi sunum yapio, sitiv jobsu ORNEK ALINACAK IDEAL LIDER, CALISANALRIAN GEREKTIGI SYAGIYI VEREN vs vs seklinde tanitti, bi kiside cikip demedi aga sitiv pislik herifin tekiydi diye, cunki tanidiklari sitiv medyada cikan apple in dahi cocugu sitiv, saniolarki ayfonu bu icad etti, idela lider cok demokratik ve butun pozitif vasiflara sahip

sitiv jobs misal klasik isletme literaturunun ortasina kakasini yapan bi lider modeli, ama herif sahane bir hatip ve kitleleri pesinden surukliyecek karizmaya sahip, yeni icad ettik diye bok cikarsa siraya girecek kadar drone olmus muridleri var, ailesi ortadoguda kalmis olsa kesin tarikat seyhi olurdu

şunları diyen adam applefag olmasa içim yanmayacak
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko tespitler çok doğru.

Pirates of Silicon Valley i 10 kere izlemiş birisi olarak ardına birde Steve in biyografisini okuduktan sonra Steve i ilah olarak görenlere gülüyorum. Normal sıradan başarısızlıklarla dolu bir adam ki zaten onu normal insan yapanda bu. Gerekli bir çok yanı var. Saçmaladığı bir çok nokta var. Mesela ilk kuracakları fabrikalarının her yerini beyaza boyatmak istemesi.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

Viktor said:

şunları diyen adam applefag olmasa içim yanmayacak

sunu diyen spark olmasa icim yanmicak...

hayir apple fag degilim, tiskiniyorum hatta, ama heriflerin yaptigi urunlerin rakiplerinin 3-4 kat ustu kullanici deneyimi olarak

omrum boyunca elektronikte populeri tercih etmedim, ipod alicagima sirf apple olmasin diye creative zen aldim, arayuz berbat, SD kart destegi var guya ama yazilim bok gibi oldugundan bri kere kullanamadim, garanti suresi icinde iki kere ariza cikardi degistirdim, hala bi sarki atabilmek icin 10 dakiak ugrasiyorum

gittim ayfon almamak icin nokia 5800 aldim, ekrani kucuk, net girilmiyor dogru duzgun, symbian zaten gg, ovi de hicbi halt yok, stylus olmadan kullanmasi iskence arayuz gene bok gibi, abuk subuk kitleniyor, gps kullaninca asiri isiniyor, bir resim ceksem bilgisayara atmasi iskence

apple artik standart uretiyor, ipad alirken abuk subuk oyunlarin authenticatori veya mobil uygulamasindan tut tablet icin cikicak her yazilima kafadan erisicegimi biliodum, gidip dandrik bi android tablet alsaydim gene ceremesini cekicektim kiydim paraya aldim, icim rahat. nerd damarimi kabartan hicbri ek ozelligi yok ama yaptigi isi %100 yapiyor alet, gecen safari yerine chrome kullaniyim dedim evdeki ile synclerim diye sokakta onemli bi arama yaparken ust uste 5 kere coktu program, apple in kendi programlarinda ne yavaslama ne kitlenme sorunu yasadim

aletin sim kart slotu gg oldu, pazartesi okul donusu garantiye verdim, carsamba sabahi kutusu ile yenisini teslim etti adamlar, daha elektronik bi aleti 2 haftadan once servisten teslim almadim bu ulkede

adamlar ne kadar les olsada ustun hizmet veriyor, urunleri ustun gayet bunu kabul etmek icin sitiv bok cikarsa satin alicak fanboy olmaya gerek yok, anca fakirler diretir bole

microsofttan tiksinmeme ragmen hala neden windows kullaniosam ayni sebeplerden apple kullaniyorum, ayfonda alcam 5 i cikarinca adamlar direk
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada dendi mi bilmiyorum ama melek yatırımcı kavramı yanlış kullanılıyor bizde.
angel capitalist denen şey birincil önceliği temettü olmayan yatırımcıdır. mesela tekel bayi açmanız için babanız para verir, ulan bu sıpa bu işi beceremez ama evlattır vereyim der.
girişimcileri bulup para yatıran adamlar venture capitalisttir.
daha önce aradaki ayrıma değinildiyse de mükerrer post olmuş olur, ben de haybeye post kasmış olurum, iyidir.
Sosyal ağlarda paylaş

Bende de apple urunleri var kiz arkadasimada iphone aldim ama samsung galaxy e bi sans verin derim. Bu kalitede gittigi surece iphone a bakmam, iphone da kullandim bu arada.

Ben dev makinesi olarak windows ve mac kullaaniyorum. Mac linux un yerine gecti. Sirf bi kac yazilim icin kullaniyorum mac I. Onlarda apple urunu degil. Sirf os kiyarlarsam dusunmeden windows cok daha uygun power user icin. Ve pratik. Ama mac kullananida yargilamam. Applecilarin windowsculara yaptigi sey yani. :)

Isim oldugu icin gerci genelde herseyi denerim. Ayirim yapmam eger yararli ise, zaten sirf steve jobs icinde bana daha yararli yazilimlari kullanmicak kadarda amator degilim :)

Sequel pro mesela 200 dolar bile oderim :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...