Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Turkler Kendilerini Buyuk Saniyorlar

Laurelin

Öne çıkan mesajlar

Kendi açımdan konuşayım

Tecrübem yok
Lisans denkliğim yok (Yazılım müh terk bu sene başında - 2 yıllık programlama - seneye aöf işletme bitecek)
Çok iyi bildiğim bir programlama dili yok
Daha önce geliştirdiğim kayda değer bir yazılım yok
Param yok
Yatırımcılara ulaşma boyutunda çevrem yok
Çevremde düşündüğüm tarzda bir ekip oluşturabileceğim adamlar yok.

Kafamda 4 tane proje var. Hangisinden başlayacağımı biliyorum.

Elimde olan tek şey bu.

1 tane proje.

Sizce başarılı olma şansım nedir?

İsterseniz bunu bi tartışalım :)
Sosyal ağlarda paylaş

Fikir ile demo urun arasinda (MVP yani minimum viable product) cok buyuk fark var. Elinde demo urunu olan biri otomatik %10 a giriyo zaten, ozellikle internet girisimcisinin ilk yapmasi gereken sey bu. Tasarima vs para verirsin 1000 dolar, ki o da bisi degil bi sirket kurulumu icin. HTML bilgin varsa bootstrap vs gibi bi framework le cikarirsin ona bile para vermezsin.

Hosting desen amazon vs bi ton yer bedava free opsiyonlari var ona da para vermiyosun.

Tek yatirim zamanin demo icin. Demo ciktigi zaman isler cok degisiyor. Hem sen ogreniyosun yolda yazilim, hemde urunun olduktan sonra yanina insan cekmek kolaylasiyor. Bi cok sey daha rahat. Yine buyuk challenge var, ama ilk yapilcak sey bu parada gerekmiyo oyle.

Bu ise giren herkesin ilk buna fokus olmasi gerek. Ondan sonrasi gelir zaten. Ben bi ton kucuk proje batirdim pet projesi. Bi ton param gitti, ama oyle oyle ogreniyosun zaten. Bu sektorde sevdigim en guzel seylerden biri fail kulturu. Fail olmayi bu kadar onemseyen baska bi sektor gormedim. Cunku ne kadar fail olursan o kadar deneyimli oluyosun. Herkes bi ton fail oluyo en basarililar bile. Fail olmadan basari yok.
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

Bu ise giren herkesin ilk buna fokus olmasi gerek. Ondan sonrasi gelir zaten. Ben bi ton kucuk proje batirdim pet projesi. Bi ton param gitti, ama oyle oyle ogreniyosun zaten. Bu sektorde sevdigim en guzel seylerden biri fail kulturu. Fail olmayi bu kadar onemseyen baska bi sektor gormedim. Cunku ne kadar fail olursan o kadar deneyimli oluyosun. Herkes bi ton fail oluyo en basarililar bile. Fail olmadan basari yok.

sizin sektöre özel bir konu değil fail kültürü; ama sektörün doğası bir acaip. millet boşa doluya sallıyor, tutan deve yükü para kazanıyor; tutmazsa, eğer abd'deki .com balonundan arta kalan devasa firmalardan değilse, ciddi bir maliyeti de yok.

imalat sanayinde de 20-30 kişi çalıştıran firma bile 2-3 senede bir proseslerinde değişikliğe gidiyor ya da fabrikanın bir tarafını yıkıyor, yeniden yapıyor, tutmazsa bir dünya parası gidiyor hatta işinin tamamı tehlikeye giriyor.

bir de genç girişimci arkadaşlarda gördüğüm bir hataya dikkat çekmek istiyorum. en iyi fikrinizi sakın ilk önce kullanmayın. yeterli sermaye ve tecrübe olmadan en iyi fikrini ilk önce harcayıp, başarısız olan çok insan var. sonra görece daha kötü fikirler ve sermayesizlikle başbaşa kalınıyor ve başarı şansı iyice azalıyor.

ekip, fikir, tecrübe, sermaye vs hepsi önemli; ama benim gördüğüm en önemli şey zamanlama. doğru zamanda doğru hamleyi yapacaksın. hazır olduğunda, yani doğru zamanda çok kötü bir hamle bile yapsan tolere edebilirsin. yanlış zamanda, şartlar uygun olmadığında her şeyi çok iyi yapsan bile çuvallama ihtimali çok yüksek.
Sosyal ağlarda paylaş

valla bu tür bilgiler için zaman+kafa falan gerekiyor,
dayım bi 15 sene önce o noktadaydı,
şimdi adam sosyal medyaya sokuyor otomasyon şirketini,türkiyede üretim yapıcam diye kasıyor 1-2 senedir, çinden adamları bağlamaya çalışıyor işi bilen, ve ikimizde muabbet ederken farkediyoruz; para kazandıran şey marketing.

Vodafonenun yeni ceo su, ben mühendis gözüyle baktığım için şirketi benim açımdan zor duruma sokuyor. Belki ileride bir sürü sorun yaşayacak düşük kalite teknik kadrosu yüzünden,
ama kadın bu sene en çok kar ettirenler listesinde.
Neden?
reklam+pazarlama > mühendislik.

bunun dünyada en güzel örneği apple dır.

bide ego var tr de, bi projeye başlamnaya çalışıyorum mesela, egolar giriyor devreye. Ben gene dayımı örnek alırım hep, şirketinin adını asla adın koyma, amaca yönelik olsun
Çalışanlarını ortak yap, verimli çalışsınlar
motivasyonu yüksek tutmaya çalış, kriz anında işçi çıkarmak yerine zam yapma ve arge çalış
bir aile gibi davran vsvs.

ama işte zamanla aşıyoruz böyle şeyleri, yani düşünürsen, 1980-1990 diye bişi yok.
1990-2012 arasına baktığında, eski kadro tamamen ortadan kalktığı zaman, bizim grup yani Y grubu mu ne diolar, bide Z generasyonu, başa geldiğinde bu ülke adam olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

işler değişiyo ki, önceki nesil her zaman diretir benim yolumdan gideceksin biz böyle gördük diye, kafası çalışan o diretmeye karşı çıkar.
Çok basit bi tespit, y ve z direk haklarını arayan loyaltileri "0" olan bi kesim, kendimden biliyorum.
-neden çalışıyorum? para kazanmak için. O zaman adam bana paramı vermiosa, ya da başkası daha ii veriosa çıkar giderim.
-Neden böyle bir iş var? para kazanılması için. O yüzden, ben para kaybettiriyosam şirketim beni çıkarmakta haklı hiç ağlamam.

eskiler olsa tırı vırı, sadakat maraba
Sosyal ağlarda paylaş

Şirket sahibi ya da girişimci için yapılan eleştiriler yerinde de, bakalım bizdeki yatırımcı da amerikadak yatırımcı gibi mi?

huun said:

Soris said:

Yalnız şu çok önemli ki yatırımcıyı ben seçmeliyim yatırımcı beni değil.

orada kural şu: kim, kime gitti? sen adama gidersen o seni seçer, adam sana gelirse sen seçersin. kapı kapı yatırımcı gezip, ben seni seçerim dersen, bi yol al evladım derler.
Sosyal ağlarda paylaş

şu angel investor arayan türk yazılımcıların tavrını bazen doğudaki devlet bize bokmir kompleksine benzetiyorum. yatırımcı aramadan önce 'benim elimde şu kadar para olsa bir sürü garanti yatırımım varken buna yatırır mıydım durup dururken' diye düşünmek gerek. mesela soris, yazılım mühendisliği terk bir öğrencinin ilk projesine yüzde kaçlık bir ortak alabilirsin ki? yerinde olsam yüzde 5'e falan bile razı olurum.

risk falan değil bu, ver ve unut, tutarsa tutar, tutmazsa sadaka olsun, o kafada yani ilk projeni fonlayacak adam.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
bunun dünyada en güzel örneği apple dır.

şu çoook yanlış.
apple bariz ağır mühendislik gücü ile ilerleyen bir şirket.
tek farkı isteğe bağlı teknoloji yönünde gitmesi, teknolojiye bağlı istek değil.
form follows function yahut limitler dahilinde kalmak kültüründen muaf bir şirket diye zaten oyunun kurallarını koyan bir şirket adamlar.

pazarlama ile marka değeri arttırma üzerine örnek gösterebileceğiniz firmalar değişimin aslında kaplumbağa hızı ile olduğu,10sene önceki teknolojileri dahi yeni gibi kakalayabildikleri ve halkın bu güya teknolojik gelişmeleri dünyanın en muhteşem şeyleri gibi düşünebildikleri otomotiv piyasasıdır.

eğer ürünü gerçekleştirebileceğine dair bi demon varsa, yahut yapabilecek bir takımın varsa. know how sendeyse kimse
said:
yerinde olsam yüzde 5'e falan bile razı olurum.

şöle bişi yapmaz. kimse de %5 demez zaten.

genelde verilen paralar, iş için gereken para,kâr, paranın geri dönüşü için gerekecek süre vs gibi şeyler düşünülüp karar veriliyor.
%95'i benim olsun, 5% senin kalsın. diyeceğin bi işten ya çok para beklemiyorsun ya da karşındakinin salak olduğunu düşünüyorsun demektir.

abi amcalardan birisinin söylediği bir söz var.o kadar iyi ki bariz hayatın her anı için düstur sayılabilir.

her ne için olursa olsun, pazarlık yaptığında iki tarafta masadan içinde hafif bir buruklukla kalkmalı. ben yahut sen rahat kalkıyorsam kesin bir sorun var demektir. kazandım derken kaybetmiş olabilirim demektir. iki tarafta gerektiği kadar taviz vermeli.

senin %5 manasız yani.

son olarak Z generationdan bi bok olmaz. o kadar kopuklar ki onlardan sonra gelen jenerasyon ailelerinden nefret ettiği için bişiler yapıcaktır büyük ihtimalle.
Sosyal ağlarda paylaş

Doğru apple teknolojik açıdan üstün firma tabi de, pazarlama tarafı çok daha ağır basıyor.

yani macbook alırken süper bi donanımı olduğu için değil, beyaz ufak ve virus free olduğu için almıştım. O tasarım olmasa, o marka imajı olmasa vaio ya da hp ya da ne bilim toşi alabilirdim zamanında.
Sosyal ağlarda paylaş

ya öle de atladığın nokta şu.

adam sana bakıyor.
tecrübe falan kısmını geçiyorum. çünkü senin dediğinde biz anlaşmaya gelmişiz.
adam sana güvenmiş, projene güvenmiş. senin bunu gerçekleştirecek birisi olduğuna yahut gerçekleştirecek bir ekibinin olduğuna da inanmış.
ona göre bi miktar söyleyecek.

yoksa salak birisine "kötü bi fikir, kesin batıcak. al sana 50k$ şirketin anahtarını ver çık. 5% falan bişi kalsın sende" değil olay.

5 lafın gelişi. 10-20% değil demek istiyorum. oldukça mantıklı miktarlar konuşuluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

@suark:
apple alırken uzun süreden beri güvenilir bir firma imajı yarattığı ve sorundan uzak olduğu inancına sahip olduğun için alıyorsun aslında.
tasarım bi yerde kreması.

çok uzun süredir adamlar hi-end ürünler çıkartıyorlar ve içerik olarak yüksek teknolojik olan bu ürünlerin dışının da hi-end olmasını sağlıyorlar.

misal adam retina display çıkartıyor. bunu çıkartırken "ay kasası çoook şirin olur! ışınsu da alıır, berkecan da" diye üretmiyor ki.

böle bi mantığı olsa şirketin haklısın derdim de adamların fikir üst düzey üründen başlıyor.

ha teknolojiden anlamayan ışınsu, berkecan,ilayda, naz, efehan falan apple markasının bandwagonuna bindiği için alıyor bunları. ki teknolojiyi kullanamamalarından falan anlıyorsun bunların ne kadar salak olduğunu.

z jenerasyonu da böle bişi zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Deathblade said:

High end dediğin üründe 640x480 kamera var sdf.

cidden, şimdiye kadar gördüğüm en özenilerek tasarlanmış ve üretilmiş laptopu da 'webcami 640x480' diyerek aşağıladılar ya, stiv mezarında dönüyor olmalı sdfsdf

o berkecan'ın nazlı'nın beğendiği kasayı yapmak bile ayrı bi mühendislik, ayrı bi ince iş. macbook air'deki webcam'in 'çalışıyor' yeşil ışığının nasıl üretildiğini ve tasarlandığını okuyun mesela, çok enteresandı.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben konuya hızlı bir giriş yaptığım için öyle oldu.

Zamanında 1k üstü fiyatla satılan ipadler için demiştim ben onu.
"iPad 2 rear facing camera is .92 megapixel." imiş zaten 1280 miş. Ama gene de bu çamur fotoğraf kalitesini değiştirmiyor.

Siz nooblara her bir farklı model ittirebilmek için yapıyorlar zaten bunuda. iPad3'te 10 mp kamera olucak dediklerinde, milletin eli başı titriyor. Genel olarak tüm piyasa böyle, intel de bunu yapıyor, nvidia da bunu yapıyor, bmw de bunu yapıyor. Ama bu şirketler standartları belirleyenler. Apple başkalarının belirlediği bulduğu teknolojilerden ürün yapmasına rağmen resmen günün gerisinde donanımsal ürün çıkartıyor, fakat tasarım + dayanıklılıktan tokatlıyor. Birde kendi işletim sistemi olduğu için yırtıyor "Uuu çok hızlıymış ki bu" imajı var.

Macboor Air güzel mi, evet güzel o ayrı konu.

Edit: iPhone alırmıyım, evet alırım o da ayrı bir konu.

Edit2: iMac de alırım ki ben.

Edit3: Ama apple dandik.
Sosyal ağlarda paylaş

Gene apple a geldik eheuehu

Ozellikle isletme okullarinda ogrencilere birsey ogretirkende yapilan en buyuk hata bu, kolay anlasilsin diye olcegin bokunu cikarip milletin kendisini bisi sanmasina neden oluyorlar

Hayir sen bi sitiv jobs diilsin, sitiv jobs olsan isletme okulunda zaman kaybetmek veya internetten yatirimci aramak yerine coktan paralari saymaya baslamistin, elma armut kiyasi bu direk

Facebook gibi, google gibi, twitter gibi, apple gibi bisi cikmicak sizden, ciksin gel dalgani gec hirs yap cikar ama gercek bu, cikmiycak

Ole lisanslarda goruyorum, isletme bitirip mezun olur olmaz ceo olarak buyuk ve kurumsal bi sirkette calisacagini saniyor, mudur filan dese icimyanmiycak hayal kursun hadi cocuk dicem, bu kadar kopuklar gerceklikten, umut fakirin ekmegi tamamda cok ucarsaniz topigin ana konusuna donuyoruz, ozguven cok onemli ama asiri ozguven direk felakete ckartilan bi davetiye gibi, isveren olsam ozguveni sifir bi adami bole hayalperest bi adama tercih ederim kafadan, ozguveni sonradan basari ile verirsin adama ama patlamis egonun ilaci yok, failliya faillaya anca iniyor o ego o arada girdigi her isin icine ediyor

Isletme bitirenlerin yuzde 70i banka subesinde calisicak, cok super fikri oldugunu iddea edenlerin yzude 80 i isin icine katmadikalri bi faktorden dolayi baticak, yuzde 15 inin fikrini mali gucu daha iyi olan birileri calicak ve daha iyi bi sekilde pazara sunucak, yuzde 4 u basabasi anca yakaliycak ancak yuzde 1 i milyoner olcak

Olasiliklar ortada yani, 5milyar insan var ciddi anlamda bir birey olarak cok onemsizsiniz, kapitalizm pazarlama yoluyla size bi bok oldugunuzu pompaliyor surekli daha cok tuketin diye ama realite bambaska birsey

Simdi bana kufredin saydirin direk
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...