Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Turkler Kendilerini Buyuk Saniyorlar

Laurelin

Öne çıkan mesajlar

Evet melek yatırımcılardan bahsediyorum.
Türkiyede bu iş olmaz çünkü hem Türkiyenin bu konuda gücü ve tecrübesi yok. Entellektüel sermayesi sınırlı. Bir ABD değil.
Ayrıca şöyle birşey var ABD de bu işler daha gelişkin olduğu için işler o kadar büyüdü ki artık iş girişimcilerin yatırımcı seçmesi noktasına gelmiş.

Yatırımcı nasıl yatırım yaptığı girişim kazanınca kar elde ediyorsa ve ona kimsenin birşey deme hakkı yoksa girişimciyide yatırımcının sermaye gücü ile korkutmamak gerekiyor. Burada esas önemli olan girişimci. Çünkü birşeyleri başlatan o. Fikir ve uygulama olmazsa yatırımcının yapacağı hiçbirşey yok. Trde öyle komik ki durumlar ha yatırımcı bulmuşsun ha bankadan kredi çekmişsin :)
Sosyal ağlarda paylaş

Dusuk fiyat yuksek hisse nedir tabii, vague yani. Eger %90 istiyosa ve 10 bin dolar veriuosa tabii ki sacmalik. Ama hic sirket kurmamis birine ve sektorde backgroundi olmayan birine 10 bin dolar verip %30 istiyolarsa bence kacirilmamasi gereken bir firsat. Yurtdisinda onu da vermiyolar cunku. Fikre 30 bin dolar fiyat bicmis demek, ki deli isi bu. Deneyimli yatirimcilarin hic biri yatirmaz bunu. Sanslisin demektir.

Birincisi takima bakarlar. Tek basina isen, kimse yatirim yapmaz. (3-5 sirket kurup satttiysan durum farkli) takim herseyden onemlidir. Acik ara hemde.

Ikincisi senin backgroundina bakarlar. Daha once sirket kurdun mu. Kurup batirdiysan bile hic kurmanis birine oranla ondesin demektir. Cunku fail oldun, hayat teorilerle gitmez diye gordun derler. Gerci gercekten neden battigini da ogrenmek isterler. Yani halen sucu baskasina atiyosan bisi ogrenmemissin.

bunlardan sonra is ne yapacagina gelir ve gelir modeline gelir. Eger ki site acicam reklamdan kazanicam dersen bitersin yine ornegin.

turkiye de sektor son 5-7 yilda cok ilerledi. Angel investorlar cok daha fazla. O zamanlar en buyuk exitler 1 milyon dolar civari iken simdi 150-200 milyon dolar civari degerlemelere ulasiyor. Ve yurtdisindaki yatirimcilarda artik tr ye bakiyor. Ama yurtdisindan yatirim bulacak seviyeye gelmen icin turkiye de zaten cok isler bi yapiya ulasman gerek, para kazaniyo sekle gelmen gerek. O asamayida yine tr investorlari ile veya kendi paranla atlatmak durumundasin.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

Sylian said:

Doğru düzgün hiç bir standart'ın olmaması zibille dandik mühendislik firmasının kurulmasına sebep oluyor. Eee bu durumda piyasadaki kalite düşüyor ve o kadar saçma firmalar ihalelere o kadar saçma rakamlar veriyor ki aklınız şaşar. Müşteri de zaten hizmet olarak ne istediğini bilmiyor, doğrudan en ucuz firmaya koşuyor. Sonra proje 1-2 sene içinde bozuluyor.

Böyle piyasada pazar araştırması yapsan kaç yazar, müşteri mal ki.

ya aslinda denetimlede alakasi yok, turk halkninin kafa yapisi ile ilgili o

sark kurnazligi direk

porterin cok guzel bir tespiti var, uluslararasi pazarlarda basarili olan turk firmalarin tipik ozleliklerinden biri bu, direk cahil cesareti ile hurrraaaa modunda dusunmedne planlamadan fizibiliteye filan kafa yormadan atliyorlar, tutarsa tutuyor tutmassa batiyor, tam kumar gibi yatirim yapiyoruz

herkesin hayalinde az emek ve masrafla kisa yoldan koseyi donmek var cunki bu ulkede

adam erzurumlu erzincanlı, ULAN KETE SEVILMEZMI BE COK GUZEL diyip gidip fransizlara kete satmaya calisiyor misal hic pazar arastirmasi filan yapmadan, tutarsa kazaniyor ama tutmazsa gitti o kadar para

hep en ucuz, en masrafsiz, en dusuk, en kolay gibi kelimelere fixlenmisiz, sark kurnazliginin getirdigi bisi iste bu

gidip kolonyaya veya ickiye etil alkolden daha ucuz diye metil alkol koyan insanlarin yasadigi bir ulkedeyiz yani

Kan çıkar.
Sosyal ağlarda paylaş

melek yatirimciligin olayi ama zaten bankanin bile kredi vermeyecegi projelere finansman saglamak :p

cidden sartlar ordada cok agir yani, evet yatirimci secen var ama arz talep bu is direk, amerikada cok aprasi olan ama bunu degerlendirmek icin yer bulamiyan yiginla zengin var, bizde ise bu fazla paralarla burgulu buzgulu kuleler ile koca koca aytlar aliniyor, zenginlerimizin cogu sonradan gorme oldugu ve cocuklarinida semih universitesi gibi mekanlarda yetistirdikleri icin mal gibi yerlere harciyorlar parayi, geleceklerini riske atiyorlar

gelecek demsiken, ISO500 listesindek isletmelerin sadece 86si halka acik, emerging market kardeslerimizi ve hatta gelismekte olan ulkeleri gectim az gelismis ulkelerden bile kotuyuz bu konuda , uganda bile bizi gecmis lan ki borsaya girmemis koca koca kurumsal sirketler var

sorsan kafasiz patronlarina "IMKB ye inanmiyorum ama bi guc var" dicek, kucuk olsun bizim olsun dicek, hep ayni tatavalar

cunki adam biliyro yani, halka arz etse kendi diktasi bozulucak, aptal saptal planlarina muhalefet gelicek yatirimcilardan, bin turlu dertle ugrasicak, babasinin ciftligi gibi yonetmeye devam ediyor o yuzden ki genelde aile sirketi oldugu icin babasinin ciftligi tanimi cuk oturuyor
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

buyuk yerine aslinda bi bok saniyorlar yazilmaliymis

said:
4- ABD’YE GÖRE KÜÇÜK
Sorulduğu zaman Türkler kendilerini büyük sanıyor ama ABD şirketleri için küçük ölçekliler.

türklerin egosunun büyük olmasından bahsediyoruz topicte,
ama alıntılanan yazıda çok başka bir mevzudan bahsediyor.

türkiye'de nüfusun da getirdiği bi olay yüzünden, "küçük şirket" 10-20 kişilik şirkete deniyor. 100-1000 kişilik bir şirket kendisine "büyük şirket" diyor haliyle.

amerika'da nüfus da kalabalık. haliyle mega büyüklükte şirketler oluyor, 10.000, 100.000 felan
"biz büyük şirketiz" diyince türkiye'de normal oluyor da, amerika'daki dev şirketlere kıyasla küçük şirket kalıyor.

benim yazıdan anladığım bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Viktor said:

buyuk yerine aslinda bi bok saniyorlar yazilmaliymis

said:
4- ABD’YE GÖRE KÜÇÜK
Sorulduğu zaman Türkler kendilerini büyük sanıyor ama ABD şirketleri için küçük ölçekliler.

türklerin egosunun büyük olmasından bahsediyoruz topicte,
ama alıntılanan yazıda çok başka bir mevzudan bahsediyor.

türkiye'de nüfusun da getirdiği bi olay yüzünden, "küçük şirket" 10-20 kişilik şirkete deniyor. 100-1000 kişilik bir şirket kendisine "büyük şirket" diyor haliyle.

amerika'da nüfus da kalabalık. haliyle mega büyüklükte şirketler oluyor, 10.000, 100.000 felan
"biz büyük şirketiz" diyince türkiye'de normal oluyor da, amerika'daki dev şirketlere kıyasla küçük şirket kalıyor.

benim yazıdan anladığım bu.

http://freshbread.blogs.com/photos/uncategorized/2007/09/04/captainobvious.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Ben sadece internet yatirimciligindan bahsediyorum bu arada diger alanlar hakkinda bilgim yok.

Melek yatirimcisi demek sirf para demek degildir gerci. Bugun sektorde onlarca yuzlerce insan var gel yatirimci ol bedava vereyim hisse diyen.

Eger ki yatirimcin fabrikatorse isin birqz zor zaten. Cunku yatirimcinin getirdigi para haricinde kendi network u var. Sana ne katkisi olacak. Para disinda katkisi yoksa kotu oldukca zaten. Ha sen cocuk urunleri satacaksindir, yatirimcin cocuk urunleri toptan satiyodur win. Onun disinda yatirimcin early stage yatirimcidir, o zaman onunla ilgili deneyimi vardir stage a sirketlerle iliskisi vardir vs.

Yatirimci sirkete deger katar. Duzenli ilgilenir. Bu cok onemli. Bizde ki fabrikatorden 50 bin dolar alsan cok degeri yok zaten web anlaminda, ha hic yoktan iyidir orasi oyle. Ama ben yatirimci derken seasoned investorlardan bahsediyorum.

O son dedigin cok dogru viktor. Adam diktatorlugu bozulsun istemiyor. Baskasina hesap vermek istemiyor. Neden bu sirket ucak aldi vs hesap vericek yoksa.
Sosyal ağlarda paylaş

Millet sunu anlamiyor, butun finansal riski ustlenicek adamin banka faizi ayarinda getiriye tav olmasini bekliyorlar

Ole bisi degil girisimcili, staj gibi ilk 2-3 yatirimda karin tokluguna bile tav olucaksin tecrube icin, tek bi fikrim var onu hic para olmadan gerceklestirip milyarder olcam diye bisi yok, melek yatirimciidrek elalaemin seyi ile gerdek deyimine cuk diye uyuyor cunki

Anca bole asiri iyi uc fikirler icin okur o, oda anca dragons den filan paklar ki izlemiyorsaniz izleyin siddetle tavsiye ederim, en azindan hayatin ole "ben xxxx gibi super oldugunu sandigim bisi buldum, kesin bi yatirimci cikar koseyi donerim paraya para demem, hersey super gider" hayallerindne ibaret olmadigini gormek icin
Sosyal ağlarda paylaş

Mesela benim bir projem var aklımda. Bunu bir arkadaşla paylaştım. Adamın parası yok. Para koymayacağım diyor ısrarla. 50% hisse talep ediyor. Hisseleri dağıtarak gideriz diyor (ki bu benim fikrim esas ben kendisine inception ettim). Programcı değil. Mühendis değil. Web tecrübesi yok. Networku yok.
Projenin nasıl yürüyeceğini bilmiyor hayal gücü yeterince yok.
Şimdi ben bu adama neden 50% hisse vereyim. Dağıtıp dağıtmayacağının da garantisi yok.

Kime hisse verilmesi gerekiyor
Yapamadığın birşey vardır diyelim o şeyin işinin istediği aşamaya gelmesi için ne kadar önemi var. Önce bunu ölçüp o boşluğu dolduracak kişilere ona göre hisse verilmesi gerektiğini düşünüyorum ben.

Network konusunada kesinlikle katılıyorum. O yüzden zaten Türkiyede yatırımcı pek düşünmüyorum. 2-3 senede sağlam bir proje ve Amerikada konaklama ile onların networküne yakın bir network edinebileceğini düşünüyorum.

Benim şu an kafamda bir proje var mesela.
Benim için kritik önem arz eden yerler
Mühendislik Pazarlama ve Finans
e bu boşlukları dolduracak adamların hisse alması gerek.

TR de adam öncelik sırasına göre hisse almaya çalışıyor projeye katacağı değere göre değil. Bu da bana mantıklı gelmiyor açıkcası.
Birde yatırımlar düşük. Adam 15 bin dolara kitlemeye çalışıyor insanları. Çok az para koyayım çok fazla kazanayım mantığı hakim. Güven vermiyorlar hiçbir şekilde girişimciye.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

Millet sunu anlamiyor, butun finansal riski ustlenicek adamin banka faizi ayarinda getiriye tav olmasini bekliyorlar

Ole bisi degil girisimcili, staj gibi ilk 2-3 yatirimda karin tokluguna bile tav olucaksin tecrube icin, tek bi fikrim var onu hic para olmadan gerceklestirip milyarder olcam diye bisi yok, melek yatirimciidrek elalaemin seyi ile gerdek deyimine cuk diye uyuyor cunki

Anca bole asiri iyi uc fikirler icin okur o, oda anca dragons den filan paklar ki izlemiyorsaniz izleyin siddetle tavsiye ederim, en azindan hayatin ole "ben xxxx gibi super oldugunu sandigim bisi buldum, kesin bi yatirimci cikar koseyi donerim paraya para demem, hersey super gider" hayallerindne ibaret olmadigini gormek icin

Valla beni diyorsan benim böyle bir fikrim yok bile.
Fikrim var şimdi herkesi hallederim diye birşey yok zaten.
Fikrin başlı başına önemi bile yok. İyi bir fikir kötü uygulama ve yanlış insanlarla heba olabilir ki çok büyük bir riski de var bunun.
Ha benim fikrim var ben bunu zaten belirli bir aşamaya getirdikten sonra yatırımcı aramayı düşünüyorum.
Yalnız şu çok önemli ki yatırımcıyı ben seçmeliyim yatırımcı beni değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Masquerade said:

Viktor said:

dragons den filan paklar ki izlemiyorsaniz izleyin siddetle tavsiye ederim

şurda dursun.
http://www.youtube.com/watch?v=9oOgI1lFokI

haha çok sağlam dalga geçmişler. İşte anlatmaya çalıştığım şey de biraz bu. Yatırımcılara Allah diye bakmamak gerek. Oda sonuçta belirli bir para koyup ondan kar elde etmek isteyen bir işadamı.
Sosyal ağlarda paylaş

EEd yatirim sistemi nasil isliyor haberi yok. Amerikan startuplarinin durumundan daha fazla beklentileri var, ki onun yarisi bile olmsi sacma. Cunku orasi amerika, orada 500 milyar dolarlik teknoloji sirketi var, beklentilerini coook daha dusureceksin.

Ornegin Mark Zuckerberg %24 une sahip sirketin, ki dedigim gibi orasi Amerika. Steve Jobs sirkete geri dondukten sonra %2 sine sahip oldu. Bill Gates'de Zuckerberg oraninda bisi idi. Bagisladi servetinin 90% ini gerci.

Ilk isten para bile kazanmayi dusunmemeleri gerekiyor, o kadar reality den kopuklar. Ilk is basarili olsun, zaten 2. 3. isinde milyoner olursun kesin, yatirimci bulman asiri kolaylasicak, daha cok insan tanican vs vs.

Adam dha ilk iste investor az alsin diyo, benim fikrim 100 bin dolar degerinde diye geliyor. Gercekle baglantisi yok.

Asiri iyi uc fikirde yok abi aslinda. Bugun facebook olmasa, ve ben tum facebook un screenshotlarini alsam ve dokumante etsem, Turkiye'de o isi yapan cikmaz. Avustralya'da da cikmaz. Tum nufusa dagitsam kopyasini, yine olmaz. Fikrin o yuzden degeri yok kesinlikle. Takim iyi oldugu surece her fikri iyi execute eder zaten. Once her zaman takimdir o yuzden, en uc fikir bile olsa. ki bu investor anketlerinde vs de ayni cikiyo. Adamlar diyo ilk takima bakariz en onemlisi. Adamin deneyimi var mi sektorde? Neler yapmis vs.

Early stage yatirimci buna bakar.

Ha stage d ye gelirsin artik gelir giderlerine vs bakarlar ayri, ama early stage yatirimci, fikre bakmaz. Taki m iyi olsun fikri pivot edersin zaten, hic bi sirkette ilk fikri halinde degil bugun, fikir surekli degisiyor yolda duzeltmeler yaparak. Bugun google ciktiginda da fikir ayni degildi. Adamlar ustune 500 sey ekledi, algoritmaya yani. o algoritma fikri ile kalsalar basarili olamazlardi bugun, o diger 500 sinyali ekleyende takim yine.

Dragons den de yine gorundugu gibi degil bu arada. Her yatirim sozunden sonra (90% oraninda, early stage lerde bazen takima adama gore bu es gecilir) bi due diligence periyodu vardir. Yani sen ciktin sunum yaptin, soyledin ama adamlar onaylarlar dediklerini. Ornegin dedin ki bu fikri ilk ben yapiyorum DUnya'da yok. Due diligence yapilirken bakarlar cidden yok mu? Patenti bende dedin vrar mi yok mu vs bakilir.Dragons den de de var, ve okumustum bayagi bi sayida deal due diligence de dusuyo bu sebeplerden.

Ornegin kanada versiyonunda bi cocuk motosiklet yapmisti.

http://www.youtube.com/watch?v=hXO4Ki8qsvk

Bu da dustu sonra cunku cocugun kullandigi parcalar hep patentli, ve o adamlarin patentleri bunu yapmaya izin veriyo mu diye bakmak icin 3-4 yil mi ne suruyomus. Sonra dustu deal perde arkasinda.
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

O yazıdaki herşeye katılıyorum. Ama hisse konusunda söyleyeceklerim var mesela ben bir girişimci adayıyım. Projemi işler hale getirdikten sonra yatırımcı bulmak istiyorum. Ama bunu Türkiyeden bulmayı kesinlikle düşünmüyorum. Çünkü inanılmaz maddeler koyuyorlar ve düşük fiyatla yüksek hisse opsiyonu istiyorlar. Şimdi bu benim işime gelmiyor. Herkes direk karşıdakinin çok salak olduğunu düşünüp herkesi çarpmak istiyor.

Güçlüysen bu duruma düşmezsin. Taviz vermesi gereken sensin, çünkü elin güçsüz. Sen adamın parasını istiyorsun. Bana güven diyorsun. Niye güvensin? Öncelikle bir iki düzgün iş yapmış olsan belki güvenilirliğin artar, insanlar sana yatırım yapmak için can atar ama öyle bir durumun da yok. Haliyle böyle ilk startup'ınsa taviz verip aza tamah etmen lazım.

said:
Türkiyedeki girişimcileri Türkiyede yatırımcı aramaktan kaçırtan en önemli şey bu. Hatta burda daha önemli bir konu var ki karşıdaki muhattabın çoğunlukla servetini internet üzerinden elde etmemiş adamlar olması ve konuya hakim olmamaları. Klasik ekonomiden servet edinmiş insanlardan kaçınmaya çalışıyorum her durumda isterse cebinde sonsuz parası olsun.

Bu aslında iyi bir şey. İşe iş olarak bakmalarını sağlıyor. Sen son kullanıcı gözüyle bakamıyorsun ama onlar bakabiliyorlar. Olaya fayda/maliyet açısından bakmak gerek.

said:
Doğru adamlarla doğru noktada buluşmak gerektiğini düşünüyorum.
Bir insanın kendi kurduğu şirkette 20% bile olsa pay sahibi olabilmesi çok büyük bir onurdur. Bende bu mantıkta düşünüyorum. Fakat böyle bir noktaya gelebilmek için küresel oyuncularla çalışmak gerek Türkiyedeki yatırımcılar olsun mühendisler olsun veya diğerleri olsun bu kadar büyük bir hisse opsiyonunu hak etmiyorlar bence. O yüzden Türkiyede iş yapacak adam kesinlikle Amerikan ekolünde gitmemeli çünkü sistem buna müsait değil. Amerikada ve tüm dünyada iş yapmak isteyen adamda burdaki kurallar neticesinde orada iş yapamaz zaten yazı da bunu anlatıyor.

Söylediklerini ben bilmiyorum. Senin kadar emin konuşamıyorum bu konuda. Benim bildiğim tek şey var, iş yapmak istiyorsan, her yerde yaparsın. Bunun TR'si ABD'si yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

tekniker yerine muhendis kullaniliyor yada imza makinasi olarak bakiyoruz

çoğu yerde ustabaşından hallice mühendisler, özellikle makinacılar. zaten elektrik ve makina mühendislerinin de çoğu tesisatçı. uyduruk binalara kalorifer telefon döşemekten ibaret mesleklerinin icrası. en değerli mesleki tecrübeleri ise "belediyede işler nasıl yürür".
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

melek yatırımcı konusunda labX ve etohum'dan başka ne gibi oluşumlar şirketler var peki memlekette bildiğiniz?

lol.. güldüm ama soruya değil. bir sürü var.

netiniz var, arayın abi. gerçi bunları bulmak dert değil, bunlarla iş yapacak kalitede takımı kurabilmek daha büyük sıkıntı

nedanko said:

Ilk isten para bile kazanmayi dusunmemeleri gerekiyor, o kadar reality den kopuklar.

şu doğru zaten bismillah soracakları ilk 10 sorudan bir tanesi "ya sonra ne yapıcaksın" oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

daha ihtiyacım olmadı olsa arardım
neye güldün?
etohum'un özyeğin üniversitesi'nde çokgzel eğitimleri oluyor mesela yeni ekonomi,girişimcilik vs. üzerine. bunun gibi melek yatırımcı bulmaktan gayri bilinç geliştirmeye, açmaya yönelik başka yerler var mı hiç fikrim yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

Yalnız şu çok önemli ki yatırımcıyı ben seçmeliyim yatırımcı beni değil.

orada kural şu: kim, kime gitti? sen adama gidersen o seni seçer, adam sana gelirse sen seçersin. kapı kapı yatırımcı gezip, ben seni seçerim dersen, bi yol al evladım derler.
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

Viktor said:

tekniker yerine muhendis kullaniliyor yada imza makinasi olarak bakiyoruz

çoğu yerde ustabaşından hallice mühendisler, özellikle makinacılar. zaten elektrik ve makina mühendislerinin de çoğu tesisatçı. uyduruk binalara kalorifer telefon döşemekten ibaret mesleklerinin icrası. en değerli mesleki tecrübeleri ise "belediyede işler nasıl yürür".

yalnız bu adamların sucu yok
ülke kötü
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...