Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bizdende Oruç tutanlara ait bilgiler

Katibim

Öne çıkan mesajlar

ahmedinejad said:

Ardeth said:

İlginç, sadece cehennem cennet boyutunda değil her boyutta bir ödül ceza mekanizması ile çalışıyor. tutarsan sevap tutmazsan 61 gün ceza. insan beyni de öyle geri besleme yapıyor kendine gerçi insana uygun bir sistem heh.

o da şu yüzden, ahirette misal 80bin yıl yanacağına burada 61 gün tut da kurtul. hatta dinden çıkanları öldürme sebebi de bunun gibi bişeydi. bu herif dinden çıktı kafir oldu, bu dünyada cezasını verelim de allah belki diğer tarafta merhamet eder gibi bişi.

ki bunu yapanlar herhalde ya hayatında kuran eline almamış ya da tek haneli IQ olsa gerek hehe
Sosyal ağlarda paylaş

Sosyal ağlarda paylaş

clifff said:

abi ben anlamıyorum orucu tam olarak, açlığı fakirliği anlamak için tutuyo millet, sonra akşam tek başına 3-4 kişilik yemek yiyo tek başına.

nerde kaldı anlamak?

evet nispeten daha makul olan müslümanlar zaten bir çeşit gösteri düzenledi lüks bir otelin bahçesinde peynir ekmekle oruç açtılar
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

Flaş tvde Cübbeli hocayı dinliyorum arada, adam günlük yaşamdaki şeylerin sevabın günahın baya aritmetik hesabını falan yapıyor, işte cennetin boyu bu kadar eni bu kadar, 77bin kapısı olan bi köşkün olacak falan diyor

Cübbeli Ahmet ve tarikatının İslama bakışı baya farklı. Yane bu adam televizyona çıkıyo diye bütün İslama hatta bütün orthodoks islama böle bakmak doğru deil. Mesela bi adam var Alparslan Kuytul diye Furkan vakfı diye bi tarikat lideri buda baya atışıyolar Cübbeli İle bi çok konuda. Mesela aynı sekilde Fethullahın Işık evleri ve nur tarikatıda dinler arası iletişimi kabul ettiğinden Cübbeli tarafından çok eleştiriliyor.

Biz genelde sünni bi toplumda yaşasığımızdan İslamın bi çok farklı yorumunu görmüyoruz. Mesela Amerikada bi Nation of İslam gerçeği varki epey korkutucu. Aynı şekilde mesela Hindistanda Ahmetism var oda baya fantastik.

Yane özetle Cübbelinin sölediği 3 duble rakı 45 dünah 1 milyar fitre 1000 bonus puanı her huri 500 gamer point tadındaki hesaplar sadece onun yorumu. Aynı şekilde mesela Pastor Campings vardı böle garip hesaplarla 3 defa dünyanın yok olacağını idda etti en son Mayıs 2011 ve Eylül 2011 de. İkiside faillayınca yüzbinler olan cemaati en son 30 kişiye felan düşmüştü. Family radio diye aratırsanoz detay çok internette.
Sosyal ağlarda paylaş

clifff said:

abi ben anlamıyorum orucu tam olarak, açlığı fakirliği anlamak için tutuyo millet, sonra akşam tek başına 3-4 kişilik yemek yiyo tek başına.

nerde kaldı anlamak?

Fakiri açlığı anlamanın yanında oruç bi nefis mücadelesi. İnsanın hayvani iç güdülerine dizgin vurması. Sadece islamda olan bi uygulama da değil. Pagan dinlerden tut Hristiyanlığa kadar bi çok dinin ibadeti.

http://en.wikipedia.org/wiki/Fasting

Fakirleri ve açlığı anlamasıda en azından 12 ayın 1 inde evine doğru düzgün sıcak yemek götüren bi çok insan var aş evleri sayesinde. Ha diceksin 12 ayın 12 sinde olsa ne olur çok güzel olur o ayrı sey. Aynı şekilde mesela senede 1 defa kurban da et yiyen insanlarda her dakka yese çok güzel olurda buda bi başlangıç
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

Su olkede sorsan turklerin yuzde 90ini hanefi oldugunu bilmez, sunni nin anlamini bilmez, sii diyince "onlar aliyi peygamber taniodu dimi?"der

Daha kendi dinini tanimiyan adamarla ugrasiyoruz

Çünkü eğitim sistemi berbat. İlk okulda din dersi var 2 tane adam gelip arapça anlamsızca sure ezberletip gidiyor. BEn 18 19 yaşıma kadar Alevilik ve Sunniliğin farkını doğru düzgün bilmedim. Hatta en güzel yorumuda Amerikalı koçumuz yaptı takımdayken. Adamın ailesini gezdiriyoduk Süleymaniye felan adam farkı sordu anlattım kendimce özet geçti adam.

"Political İssues"

Farkın en büyük sebebi ayrımın ilk nedeni cidden bu. Liderlik rekabeti.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Cübbeli yine aralarında en mantıklı, kuran'a en sadık olarak konuşanı. düşünün artık. alparslan kuytul o konuda iyi ama bildiğin fanatik olduğu için yorumları saçma sapan.

Cüppeli Kuranın yanına bi sürü kitap hadis (ki hadislere en büyük sıkıntı hangileri gerçek hangileri değil olayı burda da varsayımlar var yane şu adamınkiler gerçek sayılır sunlar süpheli gibi) ve yorum sokuyo.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...