Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bir javascript, bir mysql sorusu

Pluton

Öne çıkan mesajlar

Javascript şuan işime yarayacak hemen sormak istiyorum. Tam olarak ne dendiğini bilmediğim için php'den örnek vereyim. Şunun aynısını javascriptde yapmak istiyorum.

$paticik = array('deger','deger1','deger2');
$deger = 'Selam naber ne yaptın?';
foreach($paticik as $pati)
{
echo ${$pati};
}

Mysql sorumsa böyle biranda aklıma geldi sormak istedim. Şimdi değerlerin tutulduğu bir sütunum var. Şu şekilde; 5,8,14,54 şimdi ben bunun sonuna bir veri ekleyebilir miyim yoksa mecburen hepsini update mi etmem lazım.

Yani yine php'den örnek vereyim. Mysql'de şöyle yapmak mümkün mü?

$degerler = '1,2,3,5,6';
$degerler .= ',7'; //Şurdaki zımbırtıyı yapabiliyormuyum mysql'de
Sosyal ağlarda paylaş

Abov. Nasil bi n00b'sun olm sen. =)

Ilk sorunun cevabi javascript'teki for-in ya da jQuery'nin each metodu.

Ikincisi de PHP'de nasil yapiyorsan SQL'de de oyle yapiyosun ama string icin birlestirme operatoru ya da fonksiyonu nedir bakman lazim, aklima gelmedi.

UPDATE hede SET abc = BIRLESTIR(abc, ',7') WHERE id = ...

http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/string-functions.html
Sosyal ağlarda paylaş

Bak ya sevgili arkadaşım, each'den haberimiz var. Benim merak ettiğim olay ordaki ${$deger} olayını nasıl yaptığımız.

Soruyu iyice oku iyice :D Hatta bak şu linkte anlatmış ya bunun javascript olanı lazım bana http://www.php.net/manual/en/language.variables.php#99211

Mysql için tşk ettim hemen bakayım
Sosyal ağlarda paylaş

reyou said:

ilk soruda sunun aynisi dedigin seyin cevabini di vermis zaten iyice oku demissin linkde verdigin ornek ile posta yazdigin seyler bambaska tel allam yaa

buda sorunun cevabi

http://stackoverflow.com/questions/5939504/how-to-initialize-a-jagged-array-in-javascript

Ya anlamış numarası yapıp linkler vermeyi çok seviyorsunuz. Orda foreach'e takıldı herkes, nerde bambaşka şeyler allah aşkına.

Tamam foreach'i unutun. Unutun abi foreach falan yok. Şunu javascript ile istiyorum;

$degerler = 'Paticik';
$d = 'ler';
echo ${"deger".$d};

Orda söylemek istediğim olayda buydu. Foreach'e takıldınız kaldınız. Verdiğim linkteki olayda bunu anlatıyor işte
Sosyal ağlarda paylaş

Hah eval işimi görür işte. Hayır abi burda kaç kere soru sordum. Tim'de cevap veriyor sende cevap veriyorsun. Tim şaka yaparak söylüyor sen adamı gerizekalı yerine koyuyorsun.

Değil abi söylediğin sorunun cevabı senin verdiğin link değil. Birde üstüne adamı aşağılıyorsun "baksana di vermiş işte diye"

Ne yani soru soruyoruz diye her cevabı kabul edip "tamam abi soru sordum salağım ben" felsefesi mi yapalım. Egodan falan değil yani seviyorum sizi
Sosyal ağlarda paylaş

ufak eklemeler yapayim, eval iyi guzel ama pek tasvip edilen bi fonksiyon degil, hani sayfa yuklendiginde bir defa calisir tamam ama sonrasina ard arda calistirmak sorunlara yol acabilir

bunun disinda eger amacin bi degiskene hatta fonksiyona ulasmak ise ve globalde ise (yani herhangi bir objenin ya da fonksiyonun icinde degilse )

window[x] gibi cagirabilirsin

x yazan yer fonksiyon ya da degisken adi olabilir, bir string giricen oraya, eger fonksiyon ise parantezleri unutma
Sosyal ağlarda paylaş

cok ekstrem durumlar haricinde association table kullan her zaman, bi cok anlamda daha iyi. Performans, atomik operasyonlar istatisikler vs vs.

Yani

category tablosu ornegin

1- kultur sanat
2- oyun
3-muzik

item tablosu

kategoriler 1,2,3 gibi saklama hic bi zamana.

item id category id seklinde has and belongs to many (many-to-many) iliskisel yapisi icinde tanimlaman gerek

yani ucuncu bi tablo olucak

item_category gibi bisi

item id - category id
5 - 1
5 - 2
5 - 3
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...