Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çalışanların geniş sosyal hakları neden yok?

Chaotic

Öne çıkan mesajlar

sipeysin söyledikleri kısmen doğru ama bi işletmeden işletmeye çok değişecek bişey.

biz de mesela anti kurumsal bi şekilde 3 kişilik falan çekirdek kadro çalışıyoruz. ciromuz ne kadar yüksek olursa olsun yanında çok adam çalıştır veya çalıştırma farketmiyo nakit akışını ayarlamak çok çok önemli.

yani bazen hesaplar müsait olmuyor misal, vadeden çıkmamış oluyor, hesap boş oluyor, patronun kredi kartı o ay azıtmış oluyor, çocuğunun mastafı bilmemnenin bişeyi maaş alamıyorum.

ama böyle bi durumda da benim "kredi borcum var, bilmemne faturam var, cebime de azcık harçlı koy" u ben daha söylemeden patron hallediyo. halletmezse de ben bunu dile getiriyorum adabıyla, çünkü hakkım olan şeyi vaktinde almalıyım ki ben de harcamalarımı ekonomik düzenimi ona göre ayarlayayayım.

ha bir de patronuma ben fırça kayabiliyorum bu ay kredi kartını abartmışsınız, gereksiz harcamaları biraz kısalım diye şaka yollu söylüyorum. iş vereniniz, işçinizle aranızda ekonomik yönden samimiyet yoksa zaten gününde para al/ver bi noktada problem yaşamaya mahkümsünüz.

Saygılar..
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

Zaten ender olan bisi ise belli seylerin ust uste gelmesinden dolayi, genelde karsinda ki isci de olsa anlar, ki anlamak zorunda da degil.

yok abi, anlamıyorlar işte.

dünyadaki en vefasız insanlar olabilir türkler. anlamak zorunda değillerse de giderler düzenli maaş veren ama onları köpek gibi sömüren, köle muamelesi yapan bi işverenin altında çalışsınlar. insan muamelesi fazla bazılarına.
Sosyal ağlarda paylaş

Ha bu arada dasaaa çok merak etmişsin, fiat doblo'ya biniyorum. Çünkü işe bu tarz bir araba lazımdı, hem işte malzeme ot bok taşınıyor hem özel hayatımda kullanıyorum.

Birçoğunuzdan da az maaş alıyorum, miktar söylemek zorunda değilim.

Hayal ettiğiniz gibi her kendi işini yapan insan mersoya binip reinaya gitmiyor yani.

Neyse.

Anlatacak bir şey yok emanet. Küçük düşünen insanlar küçük kalmaya, zenginin malı züğürdün çenesini yormaya devam edecek. Biz ne desek boş.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

size bi hikaye anlatayım

vasıflı patronun biri gecede sadece keyfine 300 400 500 lira para harcarmış, gezer eğlenirmiş.

ama işçisine maaş ödemeye geldiğinde hiç param kalmadı ah tüh.. bi ara öderiz ya.

dermiş.

hikaye bitti.

İnanmamız gerekiyor sanırım.

İşçilerin kolları, parmakları kopmuş çalıştıkları yerde, her gün onlarca kaza oluyor üzerine çalıştığını da alamıyorsun.
Nerede yaşıyoruz gerçekten...
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

size bi hikaye anlatayım

vasıflı patronun biri gecede sadece keyfine 300 400 500 lira para harcarmış, gezer eğlenirmiş.

ama işçisine maaş ödemeye geldiğinde hiç param kalmadı ah tüh.. bi ara öderiz ya.

dermiş.

hikaye bitti.

Diyecek bir şey kalmadı buna mı taş atıyorsun?

sipeyskeyk said:

Eskiden mal gibi 300 400 500 allah ne verdiyse harcayıp sonra parasız kalıyordum. Şimdi 100'ü geçirmiyorum genelde, bazen o kadar bile değil fazla içesim yoksa. Kız arkadaşım da sülük familyasından olmadığı için bu böyle mümkün zira.

Ha işin içine "yemek" girdi mi bu katlanarak artıyor tabi.

Ben yemek masasına gelen hesabı kız arkadaşıma elletmiyorum kesinlikle. Ala turkalık belki ama yemek sofrasına gelen hesabı erkekler ödemeli benim gözümde.

Çıkıyoruz içiyoruz sıçıyoruz falan büyük oranda herkes içtiğini veriyor zaten.

Bunu açıklamama bile gerek yok. Haftada 1 çıkabiliyorum gece dışarı, geri kalan günler eve gidip yemek yiyip anca uyuyorum falan.

Adam bir şey bulamadı harcadığım parayı falan hesap ediyor, löl.

Param varken istediğimi harcarım, yokken harcamam?

Şu mesajdan hafatada 7 gün dışardayım, kıyamet kopsa bu paraları harcarım anlamı mı çıkıyor?

ah be kardeşim.
Sosyal ağlarda paylaş

Öyle abi.

Gelip buraya ahkam kesmeyin. Ben kendi iş yerimdeki durumu anlatıyorum, böyle kişiliğe hakaret tarzı yorumlarla kendinizi komik durumuna düşünüyorsunuz.

Sizin işyerlerriniz über işyeridir, bizde böyle. Nakit akışını ayarlayamıyoruz eheh.

32 yıllık firmayız ama bir türlü beceremedik şu nakit akışını.
Sosyal ağlarda paylaş

maaş-iyilik-kötülük sorunları kurumsallaşamamaktan kaynaklanıyor.

sosyal haklara gelirsek, patron kendi cambazlığı, iş bilirliği ile kazanıyorsa kazanıyor, çalışanların firmaya bir eğer katması ile değil, bu yüzden parayı sosyal haklar gibi şeylere aktarmak yerine kendine saklıyor, ses çıkartan da kovuluyor niye hem artı bir değer üretemiyor, hem daha ucuza çalışacak bir sürü insan var,

bu sadece patronların tutumları ile açıklanacak bir durum değil çok ayaklı bir sorun,

ayrıca büyük şirketler, orta ölçeklilere ödemelerini zamanında yapsalar zaten onlarda ödemelerini zamanın da yapabilirler, sırf bu yüzden geçen krizde çok firma sıkıntıya düştü
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...