Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çalışanların geniş sosyal hakları neden yok?

Chaotic

Öne çıkan mesajlar

Turkiye'de genel olarak yok. Baska ulkelerde var. Birincisi ulkenin yasam standardlari ile ilgili. Aldigin maas dunya ortalamasindan ne kadar dusukse, sosyal haklarinda bi o kadar az olur, cunku ikisi de paraya bakar.

Turk isverenlerinin bu konuda ki malligindan bolca bahsedilmis. Cunku biz yonetmeyi de sonradan ogrenenlerdeniz, o yzuden de geriden geliyor. Biliyosunuz yonetim zaten kapitalizm in kendi urunu. Sanayi devrimi ile birlikte kapitalizm den sonra bu bildigimiz haliyle cikiyor.

Eh biz de tabii o yuzden sonradan ogrendigimiz hersey gibi geriden geliyoruz. Ornegin halen bizim zenginlerimiz cocuklarini yurtdisinda egitiyor vs sirketin basina gecsin diye. Halen feodal lik var yani.

O yuzden, Dunya anlayisi boyle olan bi adamin sirketinde de sosyal hak bekleyemezsin.

Ha yurtdisinda eed var, abartanlar bile var. Haftanin bir gunu masana masoz gonderen var, var da var.

Ama O ulkelrde bile herkese yok bunlar. Yani eed bizim isverenler mal ama, onu hakedicek insan sayisi da ayni oranda az. (Haketme derken, normalin disinda olan sosyal haklardan bahsediyorum)

Yani normalin disinda ki bisileri yine normalin disindakiler aliyor o ulkelerde de.
Sosyal ağlarda paylaş

Bide şey var,
aslında haklarımız var ama onları arayamıyoruz.

2.5 yıldır çalışıyorum, girdiğimden beri ( sektörümün proje bazlı olmasından,sektörün tabiatında şirket değiştirmek var ) 3. şirketim ( 5. projem falan ). Ama ilk ayrılışımın sebebi, haklarımı alamayışımdı ( detaya girmiyorum ).

O zamanlar başkalarına bakıyordum, insanların bazıları mecbur, bazıları korkak. Gereksiz bir sadakat duygusu var, sanki hep patron haklıymış gibi bir dürtü var.
Yalanın bin bir para.

Hak sen aradıkça var olan bişey, o zamandan beri çevremdeki herkese kendimi örnek gösterip, bakın böyle yapın, saçma sapan borca girmeyin, kendinizi geliştirin basın istifayı istemedğiniz bir şey olduğunda. Her şirket değişiminde maaşınız artar çünkü.

Dolandırılmayın, şirketler dolandırırlar.

Hakkını aramak, arayabilmek önemli. Aslında bir sürü güzel kanuni hakkın var. Haklarınızı, kanunları bilin, oturun iş hukukunu biraz okuyun.

Öyle girerken senet falan imzalamayın, imzalamıyorum diyin, ha illa imzalatıosa ve gerçekten zor durumdaysan, farklı adres + yanlış imza. Zorla senet imzalattılar dersin,30bintl ye kadar cezası olması lazım.

Maaşını vermiyor mu? baktın adam vermiyor ama kendinden de ödün vermiyorsa, önce lafla uyar, "canım paramız yk hemen bak bu ay gelicek" lavukluğu yapıosa bekleyin biraz. Sonra basın ihtarı. Ertesi gün yatar maaşınız.
Bu denenmiş ve onaylanmıştır, ihtar çekicem demeniz bile yeterlidir. Siz nasıl her sabah işe vaktinde geliyorsanız, onunda zamanında ödemesi gerekiyor.

Mesai vermiyor mu?yanında benefiti yok mu? çok güzel. Para biriktirin, kendinizi toplayın. Öğreniceğinizi öğrenip, adam gibi dürüst çalışan bir firmaya geçin sonra.

Boktan bir yere zorla mı gönderdiler? çok güzel, gene para biriktirin. İş arayın, çıkın direk.
Onlar para kazanıp ahkam kesicek diye sizin sefalet çekmenize gerek yok, hele ki kalifiye adamsanız.

Patron şirketlerde çalışmak biraz zordur, patronların geneli ukaladır çünkü, bi bokta yol alamazlar bu kibirleri & ben bilirimcikleri yüzünden.

İhbarınız, tazminatınız bunları her zmaan alın. İstifa falan ederken, borcum yoktura imza atmayın hemen öyle. Sürünsünler peşinizde biraz sizi süründürdükleri kadar.
Sigortanızı muhtemelen brütten yatırmayacaklar zaten, bekleyin. Bişey söylemeyin. Ayrılırken, "tazminatımı ve ihbarımı brütten alırım, yoksa davalık oluruz" dersin. 5 yıla kadar geri ödemek zorundalar ( sigortanın öyle yatırıldığını farkettiğinden 1 sene sonraya kadar dava açma hakkın var ).

Unutmayın, devlet parasını söke söke alır, ve patronlar bunu bilir ve korkarlar. Sizi ezicek iş verenler varsa, onları ezicek devlet var, bunu kullanın.

Ha bir de iş yerinde kraldan çok kralcı olan; kendi hakkını arayamamış yalaka adamlar vardır. Sen vaktinde çıkarsın, müdür yokken , "hoop nereye" falan derler, hadlerini bildirin eziklerin.

Kısaca, hakkınızı aramassanız kimse size hakkınızı vermez. Bide bi avukat arkadaşınız varsa süper ona sorarsınız arada.

bide yukarda gereksiz borca girmeyin demiştim, açayım.
Eğer ciddi anlamda mecburi harcamanız yoksa, lükse hatta saçma sapan lükse para yatırmayın. 1500 tl alıoken gireceğiniz 12 aylık ayfon taksiti sizi köle yapar misal.
Sosyal ağlarda paylaş

çalışanın "hakkı" nı vermek,çalıştığı süre boyunca sosyal güvencesini sağlamak,sağlığını bozmayacak çalışma koşulları sağlamak çalışana yapılan bir "iyilik" değildir.sizin 3 kuruş sermayeniz var ve adamlar da dar gelirli bir aileye dogdu diye bu bir iş vereni kral yapmaz,ha kendini öyle zannedebilir o ayrı,adam ne iş yapıyorsa hakkını sadece hakkını hak ediyor,daha fazlasını değil,yalnız bunu da lütüf gibi gösteren türkiye de çok sonradan görme var.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Ben bir "işveren" olarak yazayım bir şeyler. Bir aile şirketini yönetiyoruz, 3 kişiyiz ve 15-20 civarı çalışanımız var.

Benim burada bulunduğum süre içerisinde ve babamın tecrübelerine dayanarak konuşuyorum; Çalışana iyilik karşılık bulmaz.

5 senedir yanımızda çalışan birisi vardı, çok severdik çok iyi davranırdık iyi para verirdik. Gençti 30 lu yaşlarda. Bir gün yakaladık adam projeleri çalıyor. Kendisi "eğitimli" bir beyaz yakaydı.

Gelelim mavi yakalara. 20 yıldır yanımızda çalışan imalat elemanı gider bizi iş mahkemesine şikayet eder, imalattan çalar çırparlar, baret tak dersin arkanı dönersin en vefalı elemanın baret takmamak için lobi yapar. Arkanı dönersin işi sallar. Yanlış yapılan bir iş görür bana ne der uyarmaz, arkadaşlarına yanlış bilgi verir hata olsun da azar yesin diye, bir ton malzeme gider umru olmaz. Sen a dersin, işçi b der.

Ve en önemlisi, ne kadar verirsen o kadar isterler. Sen hep onların emeğini sömürüyor olursun, hep haksız kazanıyor olursun. Hep onlar çalışır, sen yersin. Kaç para maaş verirsen ver. Kendinden kısıp onların maaşlarını tamamladığını bilmezler zaman zaman, senin hep çok paran vardır, hep onları sömürürsün.

Bizim sorunumuz işveren değil, alt kültür. Bu seviyedeki insanların 90%'ı vefasız, çakal, düzenbaz.

Benim amcam ben küçükken bana işçi milletini yerde gördün mü bir tekme de sen vuracaksın demişti, oha demiştim ne diyor lan bu adam.

Şimdi düşünüyorum da, sert de olsa haklı bir yorum.

Abi dertler aynı. Babam 68 kuşağı şu güne kadar bi kişinin emeğini çalmamak için kendini yırttı. Millet SSKsız işçi çalıştırdığı dönemde bizde 1 tane sigortasız eleman yoktu onu geçtim herkesin SSKsı maaşı üstünden yatıyodu. SSK memuru geldi o bile şaşırdı nasıl yane asgariden ödemiyor musunuz diye. Benim 4 5 milyar maaş alan avukatlık şirketi çalışan arkadaşlarımın ssksı 1000 tl den gösterildiği bi ülkeden söz ediyoruz bu arada. Krizde millet işçileri takır takır attı milletin çoluk çoçuğu açmı kalsın diye bi kişi cıkarmadık biz.

Maaş ödenir ikramiye derler ikramiye ödenir izin parası izin parası ödenir prim prim ödenir avans. Diceksiniz ki bunnarın hepsi adamların hakkı tabiki ödencek. Öle ama krizin en janjanlı zamanında öle olmuyo o işler işte. NE yaparsan yap yaranmak mümkün değil. Ben kaç defa gözlerinin önünde maaş almayı geçtim cebimdeki parayı cıkardım verdim maaşlar tamamlansın ödensin diye. Gene sen hiç bişi yapmıyo para alıyo olursun. Zaten patronun oğlu oldupundan götünle kuş tutsan iş yapmıyosun o ayrı meselede.

Bu arada sipeys o beyaz yakalıyı biz 3 defa yaşadık. Üç defa mühendisler ya ayrıldı rakip şirket kurdu ya başka şirkete geçti.

Adam aylarca şirkete borçlu kalır. Maaşsının 6 katı avans çekmiştir hastası var diye. O parayı 5 senede öder. 100tl 100 tl. Ama maaşlar 2 hafta geç yatınca çalışmaz. Daha komiği adam bütün maaşını avans olarak alır maaş günü para almayınca avans ister verilmeyince isyan eder para var kasada vermiyolar eve aç mı gidicez diye.

Orta seviye 20 -100 arası çalışanlı kurumsallaşmamış şirketlerin hepsinde aynı bu sorunlar. Şu anda en büyük hayalim şu kıdem tazminatı yasasının geçmesi. Şu anda en büyük sıkıntı işçi çıkarırken ödenen tazminat. Onuda devlete ödeyelim tıkır tıkır. Kriz dönemi işçinin yarısının kıçına tekmeyi atan "kurumsal" firma oluruz bizde.
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

çalışanın "hakkı" nı vermek,çalıştığı süre boyunca sosyal güvencesini sağlamak,sağlığını bozmayacak çalışma koşulları sağlamak çalışana yapılan bir "iyilik" değildir.sizin 3 kuruş sermayeniz var ve adamlar da dar gelirli bir aileye dogdu diye bu bir iş vereni kral yapmaz,ha kendini öyle zannedebilir o ayrı,adam ne iş yapıyorsa hakkını sadece hakkını hak ediyor,daha fazlasını değil,yalnız bunu da lütüf gibi gösteren türkiye de çok sonradan görme var.

sonradan görmelikle bi alakası yok. bi kere işveren pozisyonundan bakın sonra konusun. onnar dar gelirli aileden geldi de babalarımızın aileside koç deildi. krizde patır patır evraklar dönerken krediler geri çekilirken zaten 3 kuruş kazanacağın malzeme imalatında durunca o zaman görürüm ben seni.

ütopik herkesin ödemelerini tıkır tıkır yaptığı bi yerde maaşlar ödenmiyor patron mercedes çekiyosa altına eyvallahda günlük yaşanan türkiye kobi piyasasında o dediklerin biraz zor.
Sosyal ağlarda paylaş

abi rage e cıkmış gibi gorunduysem kusra bakma
sana deil sinirim
genel kendi içimde sinirlendim ahahah
abi çalışan kötü diye bişi yok
herkesin kendi derdi tasası var
ama yane sonradan görmüşlük felan deil onu anlatmaya çalısıyorum

bu arada havuz spor salonu felan cogunlugu var buyuk sirketlerde siemens anel nortel turkcell felan ama onun icin kampus felan lazım
Sosyal ağlarda paylaş

yok estafur.

ben sadece işçiye hakkını verip de bunu lütfediyormus sanan iş verenlere söyledim onu.

onun dışında staj yaptıgım fabrikalarda ben de cok kötü iş verenlere denk geldim.

adam kobi,ek iş gelir yetişmesi gereken,akşam 5 olmuş paydosa yakın,işçiye söyler fazla mesai gerek diye,işçi eyw der ama ücretini de ister,iş veren olmaz der,çalışmıyorsan sktr git adam mı yok der,işçiler birbirine bakar,tamam çalışalım ama bari ek ücret alsaydık der,yok olmaz derken çalışmaya başlarlar,saat olur 7,saat olur 8 derken saat olur 10,işçilerin karnı acıkır ve yemek isterler,en azından bi yarım tavuk söyleseydin derler,taş çatlasa 10 işçi,5 saat fazladan çalışmış ve ücretlerini ödememişsin,istemiyorsan sktr git demissin,adamların yemek talebine aldıgı yanıt şu,kebap söyleyelim isterseniz paşam.

yer eskişehir organize sanayi
Sosyal ağlarda paylaş

Öeh fazla mesai yaptırıp parasını vermeyip bide üstüne yemek söylememek de büyük eşşeklikmiş.

Viktor gayet güzel teorik olarak anlatmışsın xy teorisini de, senin söylediğin performans değerlendirmesi kolay bi iş değil ki. Baya ciddi iş gücü ve bilgi birikimi gerektiriyor bunu yapmak, kobiler nasıl altından kalkacaklar o işin?
Sosyal ağlarda paylaş

Yoo sadece buyuk sirketlerde degil, 5-10 kisilik sirketlerde bile var. Alani olmasa da, havuzlu spor salonlarina ucretsiz uye yapmak en cok yapilanlardan biri aslinda.

Adami limuzinle kapisindan aldiran is adamlari var. Masoz soyledim. Onun disinda bedava gezilere goturmek, mountaineering yaptirmak, yine bedava berber laundry vs bulundurmak. Bayagi ilginc perkler var. Ha mesela oyun odasi, xbox vs ps3 oluyo, canin sikildiginda gidiyon oyun atiyon sana soran karisan yok.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Ben bir "işveren" olarak yazayım bir şeyler. Bir aile şirketini yönetiyoruz, 3 kişiyiz ve 15-20 civarı çalışanımız var.

Benim burada bulunduğum süre içerisinde ve babamın tecrübelerine dayanarak konuşuyorum; Çalışana iyilik karşılık bulmaz.

5 senedir yanımızda çalışan birisi vardı, çok severdik çok iyi davranırdık iyi para verirdik. Gençti 30 lu yaşlarda. Bir gün yakaladık adam projeleri çalıyor. Kendisi "eğitimli" bir beyaz yakaydı.

Gelelim mavi yakalara. 20 yıldır yanımızda çalışan imalat elemanı gider bizi iş mahkemesine şikayet eder, imalattan çalar çırparlar, baret tak dersin arkanı dönersin en vefalı elemanın baret takmamak için lobi yapar. Arkanı dönersin işi sallar. Yanlış yapılan bir iş görür bana ne der uyarmaz, arkadaşlarına yanlış bilgi verir hata olsun da azar yesin diye, bir ton malzeme gider umru olmaz. Sen a dersin, işçi b der.

Ve en önemlisi, ne kadar verirsen o kadar isterler. Sen hep onların emeğini sömürüyor olursun, hep haksız kazanıyor olursun. Hep onlar çalışır, sen yersin. Kaç para maaş verirsen ver. Kendinden kısıp onların maaşlarını tamamladığını bilmezler zaman zaman, senin hep çok paran vardır, hep onları sömürürsün.

Bizim sorunumuz işveren değil, alt kültür. Bu seviyedeki insanların 90%'ı vefasız, çakal, düzenbaz.

Benim amcam ben küçükken bana işçi milletini yerde gördün mü bir tekme de sen vuracaksın demişti, oha demiştim ne diyor lan bu adam.

Şimdi düşünüyorum da, sert de olsa haklı bir yorum.

Budur.

Malesef işçi milleti böyle bizde. Adam çalıştırmak, uğraşmak falan çok dert işi.
Sosyal ağlarda paylaş

Bizim de aile şirketimiz var, 35 kadar da çalışanımız var. Cidden çok büyük dert yani. Adam aybaşı ay ortası avans alır 200, 300, 100. Dersin çocuk okutuyor ihtiyacı var verirsin. Ay sonu maaşından alacak kalmaz abi sen avanslar ile almışın tüm maaşını dersin ooo olur mu öyle şey önümüzdeki aydan say sen ver biraz der.

Kimisi ihtiyacım var der 2-3k borç alır her ay 100 100 maaşından kesicez öyle ödersin tamam mı dersin. Daha 2. ay bu ay kesmesek der? Hayır dersen vay aç gözlü patron olursun... Adamlar patron içerde oturuyor para otomatik geliyor sanıyor. Şehir şehir gez mal satmaya çalış, malı sat 2012 Temmuzda, Ocak 2013 çeki al. Banka'ya açtığın murabbaları, akreditifleri denkleştir, bizim gibi üretim yapıyorsanız elektriğini öde 25-30k, işçilerin sigortaları, stopajı, kdv'si, emlak vergisi... O işçi hatalı bir mal üretirse mal aynen geri çakar çat diye ağzına reklamasyon keserler, hepsi sana kaçar. Kalite kontrol raporlarına göre belli hatalarda ücret kesinitisi yapacam! dersin OUVVV diye başlarlar... Cidden TR'de adam çalıştırmak çoook büyük iş kobiler için. Kurumsallar için daha rahat. Gözünün yaşına bakmıyorlar, full sömürüyorlar işçi sesini de pek çıkaramıyor. Ama Kobilerde abi-kardeş ilişkisi olduğu için sıkıntılar doğuyor işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:
Almanya'da mesela pek öyle bir şey yok. Adamlar öğlen 3te 4te mesaiden çıkıp sonra takılıyorlar istedikleri gibi./quote]

abi zaten şirketler beni 3'de 4'de bıraksın isterse o saate kadar su vermesin ıfjdkops. Nerde 3'de işten çıkmak, çıksma ben kendime havuzu bulurum zaten gidecek ehaha
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...