Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gerçek islam bu değil !

Feamer

Öne çıkan mesajlar

Bone said:

dasaaa said:

bana din, peygamber etc değil de tanrının mutlak iyi bir güç olduğu inancı mantıklı gelmiyor hiç.

iyi bir güç değil nötr olarak takılıyor aslında.

tanrının iyi bir güç olduğu fikri hristiyanlıkta hakim. yahudiliğin ve islamın tarif ettiği tanrı kavramları birbirinden epey farklı olsa da her ikisi de epeyce nötral bir tanrı tarif ediyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

tufan olayi dunyanin alakasiz yerlerinde pek cok medeniyette var, maya kayitlarindada geciyor tufan, polinezyada bulunan bazi tabletlerdende cikti, alakasiz asya ulkelerindende cikti

sumerlerin ellerini kollarini sallayarak guney amerikaya gidip dinlerini yaydigi gibi bir sonuca varmiyorsak buyuk tufanin gerceklesmis bir global felaket oldugu konusuna inanabiliriz

ha nuh peygambere gelirsek

http://www.youtube.com/watch?v=CccaGaKOlSI

Şu video gerçek winner yalnız şuku.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

tanrı kanıtlanabilir mi çürütülebilir mi tartıştığınız şey o.
insanların inanıp inanmamasından daha saçma elbette ki.

şunu anlamak neden bu yeni ateist gençlik için zor onu çözemedim.
eğer tanrının varlığına inanıyorsan elinin altında kuran var ona açıp bakarsın.
eğer tanrının varlığı hakkında kanıt gereği duyuyorsan zaten o şey inanç olmaz.

saçma sapan ve mantıksız argümanlar üretiliyor, bazı gruplar sanki tanrıyı çürütmüş sanıyor kendisini, insanlara da bunu empoze etmeye çalışıyor.
ama tanrı günümüzdeki bilimle çürütülebilecek bir şey değil, dünyamızdaki bir varlık değil çünkü. dinlerin bize anlattığı üzerinden konuşursak, panenteistik bir olgudan bahsediyoruz.
o yüzden tanrının varlığını kanıt ile çözmeye çalışmak,
harun yahyacıların evrimi arı resimleriyle çürüttüğünü sanması kadar komik.

kime ne söylüyorum gerçi o da var,
insanlar antiteizm ile "daha kültürlü, daha gelişmiş, daha akıllı" olduklarını iddia etmekten hoşlanıyor,
diğer taraf da radikal islamı savunarak "daha ahlaklı, daha dürüst, daha hayırlı" olduklarını göstermeye çalışıyor...
aynı tas aynı hamam sürüp gidiyor olaylar...

Yine katılmıyorum, Viktor güzel yazmış. Tanrıya inanmakla, onu Kur'an da aramak arasındaki ilşkiyi bana açıklayabilirsen sevinirim.
Tanrıya inanıyorum ben, ancak dinlerin uydurma olduklarını, Viktor'la tamamen aynı şeylere katılarak düşünüyorum. Şimdi ikisi arasında, ilk sayfalarda yazdığım gibi farklar var. Tanrı'nın veya bir yaratıcının olması, dinlerin doğru olduğunu göstermiyor. Dinler, Tanrı inancından oldukça bağımsızlar bir kere bu konuda anlaşalım.
Viktor yazmış zaten...
Kaldı ki bir Tanrı'nın olduğunu, bir yaratan gücün olduğunu, ancak Dinlerin toplumları bir tutmak adına koyulan belli bir kurallar ve yasaklar topluluğu olduğunu düşündüğümüzü söyledik. Dinlere inananmamak aksine, sizi daha az inançlı yapmaz. Sadece dinlerin o kadar da kutsal olmadıklarını, bize zaten bilmediğimiz birşeyi söylemediklerini savunuyorum, bu yüzden de yukarıdan biri tarafından gönderilip yazılmadığını iddaa ediyorum. Benim fikrimce dinler, toplumların zamanının ileri görüşlü (aydınlanmış) kişileri tarafından eski inançlardan oldukça etkilenmiş, yeni toplumlara göre harmanlanmış gelenekler kümesi. Kısaca onların da Tanrı'nın varlığını işaret ediyor olmaları, onların yukarıdan gönderilmiş olduğunu göstermez, pekala da bir yaratana inanan insanlar tarafından oluşturulmuş olabilir ki, benim düşüncem bu yönde...
Çünkü benim anladığım senin düşüncene göre eğer Tanrı varsa dinler de doğru olmalı ki bence hiç alakası yok. İnsanların antik çağlardan beri oruç tutuyor olmaları ve bu geleneklerin günümüze kadar geliyor olması, onların taa o zamanlar Tanrı tarafından söylendiğine hiç bir zaman kanıt değil ki...
Sosyal ağlarda paylaş

Bakın ben size olayı anlatayım:

Şu anda dünyada yaşayan insan haline bürünmüş ruhlar olarak bizler tanrının bir parçasıyız. Bu tanrı tanımlanabilen ve bilinen konseptte bir tanrı değil sadece deneyimlenebilen bir şuurdur. Neyse burada olmamızın sebebi tanrıdan ayrılmayı ve deneyim sahibi olmayı istememizdir. Bu sebeple bu bedenlere büründük. Kısacası yüksek bir şuurdan düşük bir şuura indik buraya gelerek. Maneviyatın bütün sebebi tekrar o ruhun sahip olduğu şuur seviyesine çıkmaktır.
Zamanında bu şuur seviyesine çıkan insanlar ki hepside değil bu şuur seviyesine çıkıp aydınlanma yaşayan insanların iletişimi iyi olanları peygamber olmuştur ve öğretilerini emanet ettikleri kitlenin bu öğretilere ne kadar ihtiyacı varsa o kadar siyasileşmiştir öğretileri kısacası din halini almıştır. Yani din özetle maneviyatın siyasi hale getirilmesidir.

Bu noktada dinlerden kitaplardan veya hocalardan gurulardan tekkelerden kültlerden tarikatlardan öğrenilecek hiçbirşey yoktur. Şuuru olan herşey tanrının bir parçasıdır.
Maneviyat ile ilgilenen insanların farkındalığı arttıkça beden ve zihni aşıp öze ulaşması gerekir. Bunun için dünyadaki herşeyi görmeli tanımalı ilkel hayvan beynini yenmeli vücudunu en doğal hale getirmeli ardından zihni aşmalı ve ruha yani öze ulaşmalıdır. İşte bu kaynağa geri dönmektir. Daha önce kaynağa dönebilen insanlar bu kaynağa tanrı demişler. Onun için boşuna tartışmanıza gerek yok daha önce bu kaynağa ulaşmış iddia sahiplerine göre göre tanrı ne inanılan ne inanılmayan ne de şüphecilikle çözülebilecek birşey değildir. Tamamen tecrübe edilmesi gerekir.
Sosyal ağlarda paylaş

ole new age crap filan olmasinada gerek yok, bakin buyuk ustad ne diyor

http://www.youtube.com/watch?v=0azoN7t3UhM

http://scrwmedia.com/ufj/files/2012/03/Neil-Degrasse-Tyson-Is-Officially-The-Sexiest-Astrophysicist-Alive-Stephen-Hawking-Unimpressed.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-josx4W-oIno/T9ilgxl4HjI/AAAAAAAALF0/m8xSzEwGkYQ/neil_degrasse_tyson_badass_616.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

tufan olayi dunyanin alakasiz yerlerinde pek cok medeniyette var, maya kayitlarindada geciyor tufan, polinezyada bulunan bazi tabletlerdende cikti, alakasiz asya ulkelerindende cikti

sumerlerin ellerini kollarini sallayarak guney amerikaya gidip dinlerini yaydigi gibi bir sonuca varmiyorsak buyuk tufanin gerceklesmis bir global felaket oldugu konusuna inanabiliriz

ha nuh peygambere gelirsek

http://www.youtube.com/watch?v=CccaGaKOlSI

cokta inanılmaz değil zaten böle biseyi uydurmak, sel basıcak diye korksan bi türüz sonucta.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

pray and beg..
to the most neutral one gibi bişi mi yani??

e yani gereksiz.

e bin türlü tanrı var abi işte, sümerdede işte 2 tanrı, biri diğeridnen beter. korkuyolar adamların serrinden o yüzden tapıyolar.

hanı sonra 3 yuzyılda o kadar darlaştıkı zaten tanrı algımız anlayısımız, dini cesitliliğimiz, tanrı diyince tek mutlak hersseey kadir değilse tanrı değilmiş gibi düşünüyoruz ama öle bişey yok yanı.
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

Bakın ben size olayı anlatayım:

Şu anda dünyada yaşayan insan haline bürünmüş ruhlar olarak bizler tanrının bir parçasıyız. Bu tanrı tanımlanabilen ve bilinen konseptte bir tanrı değil sadece deneyimlenebilen bir şuurdur. Neyse burada olmamızın sebebi tanrıdan ayrılmayı ve deneyim sahibi olmayı istememizdir. Bu sebeple bu bedenlere büründük. Kısacası yüksek bir şuurdan düşük bir şuura indik buraya gelerek. Maneviyatın bütün sebebi tekrar o ruhun sahip olduğu şuur seviyesine çıkmaktır.
Zamanında bu şuur seviyesine çıkan insanlar ki hepside değil bu şuur seviyesine çıkıp aydınlanma yaşayan insanların iletişimi iyi olanları peygamber olmuştur ve öğretilerini emanet ettikleri kitlenin bu öğretilere ne kadar ihtiyacı varsa o kadar siyasileşmiştir öğretileri kısacası din halini almıştır. Yani din özetle maneviyatın siyasi hale getirilmesidir.

Bu noktada dinlerden kitaplardan veya hocalardan gurulardan tekkelerden kültlerden tarikatlardan öğrenilecek hiçbirşey yoktur. Şuuru olan herşey tanrının bir parçasıdır.
Maneviyat ile ilgilenen insanların farkındalığı arttıkça beden ve zihni aşıp öze ulaşması gerekir. Bunun için dünyadaki herşeyi görmeli tanımalı ilkel hayvan beynini yenmeli vücudunu en doğal hale getirmeli ardından zihni aşmalı ve ruha yani öze ulaşmalıdır. İşte bu kaynağa geri dönmektir. Daha önce kaynağa dönebilen insanlar bu kaynağa tanrı demişler. Onun için boşuna tartışmanıza gerek yok daha önce bu kaynağa ulaşmış iddia sahiplerine göre göre tanrı ne inanılan ne inanılmayan ne de şüphecilikle çözülebilecek birşey değildir. Tamamen tecrübe edilmesi gerekir.

said:
I died as a mineral and became a plant,
I died as plant and rose to animal,
I died as animal and I was Man.
Why should I fear? When was I less by dying?
Yet once more I shall die as Man, to soar
With angels bless'd; but even from angelhood
I must pass on: all except God doth perish.
When I have sacrificed my angel-soul,
I shall become what no mind e'er conceived.
Oh, let me not exist! for Non-existence
Proclaims in organ tones,
To Him we shall return.

mevlana cok guzel yazmis ama ozellikle ingilizcesini koydum HZ MEVLANA diye kendini olduren muslumbordlerin hicbiri adam gibi okumamistir mevlananin ogretisini

hadi mevlanayi gecelim, junga gelelim, benlik ile ilgili freudun tabularini yikan, sirf metafizige kaydigi icin bugun hakettigi sayginin onda birini anca goren ustad ne demis

http://heyartist.files.wordpress.com/2011/09/collective-unconscious.jpg?w=689

http://www.kheper.net/topics/Jung/person.gif

ha bide allahsizligi yayma kursusu baskani dawkinsin su lafinida koymak lazim bu topige

said:
The God of the Old Testament is arguably the most unpleasant character in all fiction: jealous and proud of it; a petty, unjust, unforgiving control-freak; a vindictive, bloodthirsty ethnic cleanser; a misogynistic, homophobic, racist, infanticidal, genocidal, filicidal, pestilential, megalomaniacal, sadomasochistic, capriciously malevolent bully.

a.k.a. adam hakli beyler...
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...