Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

askerlik durum belgesi nasıl alınır?

ShadowFury

Öne çıkan mesajlar

Yüksek lisans kayıtları için durum belgesi lazımmış, askeriyeye de hiç işim düşmedi şimdiye kadar ne yapıcam ne edicem neyle uğraşıcam hiç bilmiyorum (6 ay önce mezun oldum, nasıl olsa yüksek lisansa başlıycam diye yoklamaya gitmedim. gerçi mezun olduğun anda okul bildiriyosa veya dönemlik tecil ediyolarsa şu an kaçak sayıyo olabilirler öyle bi problem de var).

Durum belgesini almak için nereye gitmem, ne yapmam lazım? İstedikleri belgeler neler?
Kayıt için istenen belgeler duyurusunda askerlik durum belgesini yazmışlar, sonra aynısını kayıtlar sırasında teslim edilmelidir yazmışlar ama daha aşağıda ders kayıtlarından 1 ay sonrasına kadar getirmeyene engel koyulacaktır filan demişler, kayıtlar için yetiştirmem gerekmiyomu bunu?
Sosyal ağlarda paylaş

mezun olduysan celbe koymuyolar
yoklama kaçağı oluyosunda hiç bi cezası yok
git abi askerlik subesine
once 2 sene tecil ettirmen gerekcek onun icin diploma felan gerekcek
seni yedek subay aday adayı olarak gataya sevk etcekler
muayene ye girceksin
eger bi sıkıntın sorunun yoksa 1 gunde biter gatada işin
muayene ardından belgelerini alıp subeye gitceksin
tecil işlemin biticek
askerliği tecillidir diye belge alıcaksın

bu arada cogu oklul askerlik belgemi kabul olursam getiricem
serefsizim diye bi yazı kabul ediyo
o yazı ile basvuruyosun
eger kabul edilirsen gidip tecilini alıp mastere baslarsın
Sosyal ağlarda paylaş

baba şöle yapıyorsun.

hangi ildesin?

atıyorum istanbul-kadıköy diyelim.

zeynep kamilde askerlik şuben. arıyorsun telefonla
0.216.651 58 03 - 651 58 14 - 651 58 16
şu imin sanırım telefon numarası.

askerlik durum belgesi alıcam, ne gerekiyor bunun için?

diye soruyorsun.

sonra da gidip ne gerekiyorsa yapıyorsun.

kurallar değişsin değişmesin en garantili yöntemdir vallahi.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

mezun olduysan celbe koymuyolar
yoklama kaçağı oluyosunda hiç bi cezası yok

şu yanlış bu arada çünkü bende böyle düşünüp 1-1.5 sene sonra gittim yoklamaya askerlik şubesine, iş güç pek umursamadım.
Kaçak durumundaymışım neyse işlemlerimi halettim fakat 3-4 ay sonra eve yazı geldi yaklaşık 1600TL ceza kestiler kabahatlar kanunu kapsamında itiraz hakkı falan filan var ama uğraşmadım gidip paşa paşa kaymakamlığa ödedim, peşin ödeyince indirim yaptılar 1300mü ne ahah
kısaca askerlik işinizi ertelemeyin gidin tecil falan ne hakkınız varsa zamanında kullanın
Sosyal ağlarda paylaş

Ahahahahah bürokrasiye boğacaklarını tahmin etmiştim de bonepart ın dediği kadar beklemiyodum ya.
Bir de işin bürokrasisi 3-4 gün sürüyosa ve kayıtlar için durum belgesi mutlaka gerekiyosa sıçtım ben, kayıtlar perşembe günü.

Bir de askerlik şubesini ikametgahımın bulunduğu yere göre mi seçmem lazım, nüfus kayıt yerine mi? Sanırım başka şubelerden de yapılabiliyomuş ama bürokrasi ikiye katlanıyomuş o yüzden kendi askerlik şubene git dediler ama hangisi olduğunu bilmiyorum. Hangi şubeye gitmem gerektiğini nereden öğrenebilirim?
Sosyal ağlarda paylaş

ya ben tekrar kendi durumumdan soliyim
ben kadıkoyde ikametgahlıyım
kartalda yaptım
biraz mırın kırın ettiler yapamayız dediler
ama yapıyolar
butun memurlar bole
yapamayız diyolar useniyolar onnar yapsın diye ama yapabiliyolar
aynı seyi vergi dairesinde yasadım

neden bura geldin diyince kartalda calısıyorum
kadıkoye gidemiyorum felan dedim yaptılar

kesin kayıt icin lazım genelde bu arada
basvuru icin gerekli değil dediğim gibi cogu okulda

bide 3 4 gun bende uzun surme sebebi sorun cıktıydı bende hgatada
saglamsan 10 dakkada muayene ediyolar
bi gun git sevk belgeni al gataya
ikinci gun sabahtan gataya git
aksama kadar belgeni alır subene gidersin
Sosyal ağlarda paylaş

Farketmez hangi askerlik şubesine gidersen git alırsın belgeni.

Benim askere gidiş işlemleri bile 2 saatte bitti, tecil okadar da sürmez. Sen diplomanı fotoğraflarını filan her halükarda yanında bulundurda nolu nolmaz uğraştırmasın. Benim bildiğim tecil için muayneye girmiyorsun. Değiştiyse bilmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Pazartesi-Salı hallettim tecil işini, çok uzun sürmedi.
İleride başkasına lazım olursa diye yazıyim;

FFR;
tags: askerlik durum belgesi üniversite yüksek lisans tecil

İş büyük ölçüde Bonepart ın dediği gibi. Öncelikle 2 sene tecil ediyorlar(üniversite mezunu olarak hakkınız olan tecil bu, ve kaçıyim sonra yakalarlarsa tecil ederim o tarihten itibaren kullanırım diye düşünmeyin, ne zaman tecil ederseniz edin tecil diploma tarihinden itibaren başlıyo, 2 sene sonrasına kadar geçerli oluyo) sonra durum belgesi veriyorlar.
Tecil etmek için önce askerlik şubenize gidiyosunuz, yanınızda diploma aslı, fotokopisi, nüfus cüzdanı aslı, fotokopisi ve vesikalık fotoğraf bulunduruyosunuz(fotokopileri ve fotoğrafları 4 er tane diye okumuştum da daha az kullandılar sanırım, saymadım. ama yine de 4 ten fazla götürün, Türkiyede bürokrasinin nasıl işlediği pek belli olmuyo^^).
Bu kısım hallolduktan sonra sizi aile doktorunuza muayeneye yolluyolar. Askeri hastaneyi aradan çıkarmışlar, sadece aile doktorunuz gerekli görürse askeri hastaneye yolluyorlarmış. Aile doktorunda da pek bişey yapmıyolar göğüs, sırt dinliyo tansiyon ölçüyo, kronik hastalığın var mı diyo o kadar. Size şubeden verdikleri kağıdın altındaki kısımları doldurması ve ufak kağıtta bi rapor vermesi lazım.
Tekrar şubeye gidip raporu veriyosunuz ve teciliniz tamamlanıyor. Sonrasında durum belgesini veriyolar hemen zaten.

Bir de sanırım yoklama kaçağı olmak için 1 sene kaçmak gerekiyo, mezun olduğunuz ay değil yıl önemli. Çünkü sırada beklerken bankodaki memur her geleni azarlıyodu 1 senedir nerdesin sen evladım yoklama kaçağısın filan diye, bana hiçbişey demediler(şubat 2012 mezunuyum, 6 ay oldu mezun olalı)
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • 5 ay sonra ...
Merhaba arkadaşlar. Ben de bugün y.lisans için askeri durum belgesi aldım.Verdikleri belgelere yeni iletişim adresimi yazmama rağmen askeri durum belgeme daha önceki evimizin adresi yazılmış verdikleri belge geçersiz olur mu sizce? (e-devlet şifresiyle bilgileri güncelleyebiliyormuşuz ama yine de acayip tırsıyorum). Teşekkürler.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 yıl sonra ...
  • Yeni Oluştur...