Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

rusya'da veya azerbaycan'da çalışma, hayat koşulları vs.

MeSh

Öne çıkan mesajlar

• 2 hafta sonra ...
Azerbeycan, Bakü'de biraz çalışma fırsatı buldum. Güzel muhitte kaldımdı ben, oldukça güzel her şey. Bidahaki ay bir daha gideceğim falan hatta, uzun soluklu proje. Hayat pahalı, Türkiye'den olduğunu anladıklarına geçirmeye çalışıyorlar falan. Pastanelerden ucuza yiyebiliyorsun onun dışında gege. Kızlar güzel gibi, erkekleri çirkin göründü, dolayısıyla, bir türk erkeği avantajlı. Sempatizanlar falan hem.
Sosyal ağlarda paylaş

MeSh said:

yeni mezun mühendis olarak çalışma üzerine iki seçeneğim var. rusya veya azerbaycan'da şantiye kafası.

düşünce tarzım ise basit. en az 3 yıl kalır, çalışırım. hem para birikir, hem askerliği aradan çıkarırım hem de iş tecrübesi ile birlikte istanbul'a döner, kaldığım yerden devam ederim.

bu minimum 3 yılı geçirmek için hangi ülke tercih edilmeli?

açıkçası gönül, 5 yıl okunan elektronik mühendisliğindeki erkek egemen sınıflarından sonra bir rusya istemiyor değil. fakat rusça seviyem olarak bi "da" var o kadar. tahminimce o da yetmez. ingilizcem ise iyi.

diğer taraftan azerbaycan'da dile adapte olmak daha hızlı. büyük abim zaten mevcut olarak azerbaycan'da şantiyede çalışıyor. azeri bir yengem mevcut. az da olsa tanıdık, danışabilecek yüzler var yani. fakat aldığım duyumlara göre ülke mantalitesine adapte olmak biraz can sıkıcıymış.

neyse işte, buralarda yaşamış olan, iş tecrübesi olan veya sırf turistik amaçla gidip bakmış olanın bile yorumları lazım. bi de mümkünse internet hızı karşılaştırması tabi. internet hızı mühim.

Azerbeycan olur.99da bir gittim berbat idi sonra Eurovizyon'nun aydınlatma otomasyonu için gittim inanılmaz idi ciddi yatırım var.2030a kadar ciddi projeler söz konusu.

Rusya...ayrı bir topic lazım tabi iş hayatı ve okumak için gidenler ayrı dünyalarda yaşıyorlar.

Ne otomasyonu yapacaksın onu anlamadım.Otomasyoncu'nun işi şantiye bitimine kadar sürmez.BMS cimisin KNX cimisin nesin in misin cinmisin.

Senin gibi eleman aldığım dönemlerde lakabınızı 0km koyardık.Bundan dolayı uğraşırsın ama şantiyede...tam anlayamadım ne yapacaksın şantiyede ?

Sahcı olabilirsin,elektrik mühendisi olmadığından alçak,orta ve yüksek gerilimde çalışamazsın özellik yurt dışı şantiyelerinde ince dokurlar tabi iş veren ve şantiye önemli ama yinede iş vermezdim sana.İmalat ve alt yapıyı kontrol edebilmen için tecrübe sahibi olman lazım.

Gelelim 3 yıllık tecrübe ile akarım sohbetine sil onu kafandan o sohbet sadece iş tecrübesi kazandırır iş veren olarak bana böyle bir şekilde yaklaşsan derim ki hmmm demek ki bu cocuk verdiğimiz işi yapar fazlası değil çünkü çok adam var senin gibi...yanlış anlama.

Geçtiğim yollardan geçiceksin.Rusyada ömrümden ömür gitti...bir ben bilirim birde o şantiyeden görünen tepeler birde hatıra kalan beyaz saç tellerim.Şantiyeciliği bırakalım 4 yıl oldu.

Şantiyecilik zor meslektir.İşi yapanların hikayesi ayrıdır,teslim edenlerin ayrı.

Bak şimdi sen bana ne yapacağını,gerçek hedefini paramı kariyer mi net olarak söyle bana dökeyim manueli kendine hayatına adapte edersin.

Hızlı yazdım idare edin,bakarım bir ara.
Sosyal ağlarda paylaş

mesaj için saol cute,

şimdi şantiyecilik yapacağım büyük ihtimal çünkü yurt dışında çalışmak istiyorum. Yapacağım iş otomasyon üzerine olur diye tahmin ediyorum ama gerekirse elektrik işini de yapabilirim. Bunun haricinde bir şey bilmiyorum. Yeni mezunum, doğru dürüst tecrübem yok. Bir kaç şirkete cv'mi yolladım, bayramdan sonra haber gelir dendi genel olarak, dolayısıyla beklemedeyim. An itibarı ile de Eylül gibi başlarım diye umut ediyorum.

Asıl amacım para da kazanmak kariyer de yapmak. Zaten ikisi birbiri ile doğru ortantılı değil midir? Yurt dışına çıktığımda da üç-beş yıl iş tecrübesine sahip olmaktan başka bir beklentim yok. Bana verilecek görevlerden de fazlasını nasıl yapabilirim? Ben, benden ne istenirse onu layıkıyla yerine getirmeye çalışırım heralde. Bunların haricinde de işe bir noktadan başlamadan tecrübe sahibi olamam. Yapmam gerekeni çalışıp öğreneceğim. Piyasada da çok adam olduğunu tahmin ediyorum. Şimdi çömez olarak atıp tutmak yanlış olur ama içten içe piyasada sıyrılmak istiyorum. Madem ben bu işleri 30-40 yıl yapacağım. Yaptığım işi iyi yapmam lazım. Bunun içinde mesai saati vesaire önemli olmadan çok çalışmaya mental olarak hazırım. Başka ne diyebilirim aklıma gelmiyor yani sonuçta işin iç yüzünü şahsen görmeden pekte konuşamıyorum. Anlatmak istediklerinin de büyük bölümünü gördükten sonra daha iyi anlayacağımı düşünüyorum.

Açtığım başlık ve yaptığım ufak tefek araştırmalar sonucu da rusya veya azerbaycan farketmeksizin ikisinde de yaşayabileceğime karar verdim. İki ülkenin de artıları, eksileri var fakat bana göre dengeli sayılabilir. O yüzden ilk iş nerede çıkarsa ben oraya. :)
Sosyal ağlarda paylaş

MeSh said:

mesaj için saol cute,

Tamam dostum o zaman iyi dinle atlamadan yazmaya çalışıcağım.Şantiyecilik bizim aile mesleğimiz, çok uzun dönem uzak kalmaya uğraştım ama malesef girdik işin içine sonrasında otomasyon dalına yöneldim.Neden dersen aile yaşantısı...Ayrı detay neyse.

Otomasyonu şantiyede öğrenemezsin.Supervisor gelir devreye alır gider senin tek yaptığın bus alt yapısını hazırlamak olur shortly kabloyu çek bırak.

Otomasyon dediğinde 2 ye hatta çok alt dala ayrılırda ana 2 daldan oluşur.BMS-building Management Systems mekanik otomasyon.KNX aydınlatma ve akıllı ev sistemleri.İkisii şantiyede öğremen için iyi birinin kol kanat açması lazım,açsa bile alt yapısı öğrenirsin.Programlama Topology programla senaryolar vs... bunların eğitimleri var.Siemens KNX üstüne nadir olmak üzere yılda 2 kez kurs verir idi,Instabus kadrosu dağıldı malesef vermiyorlar.Ücretli bir kurs 1.5 yada 2 k idi.BMS öğreneyim dersen yine iyi bir firmaya girip az ayıya dayı demen lazım hangimiz demedik ki...

Şantiye kısmına geçelim...valla dostum babamın lafıdır şantiyecilik ibnelik işidir.Düzgün adamlarla çalışmazsın asla kimse ile haşır neşir olma..iş yaptıramazsın.İlk yıllarını insan çalıştırmak ve kendini geliştirmek üzere eğit sonraki yıllar diplomatik warfare üstüne eğit.

Şimdi dostum elektronikcisin anladığım kadarı ile merak etme rahat ol..Ne adamlar tanıdım mühendis değiller,alt yapıdan yetişmişler zehir gibiler ama şahet yükselemiyorlar...sırf şu diploma mevzuları yüzünden.

Açalım şimdi konuyu...

Alçak akım senin gitmek istediğin yer.CCTV,Fire F. , Security ,Audio , Automation intel. home systems kısacası KNX. orta ve yüksek gerilim yüksek mühendis dalları ben olsam yoğunlaşmam her noktaya hakim olamazsın ama işin nasıl işlediğini , iş teslimatına gelene kadar ki nokta nedir,bu işler şantiyede ne gibi sorunlara yol açar öğrenirsin.Alçak akım yada zayıf akım (2.yi tercih etme noob derler )...

Yeni CV attın umarım tanıdık vardır genelde seçmezler tecrübesiz elemanı..+ ların tabiki var ( bekar,0km,kamikaze) ama yurt dışı işi zordur..neden dersen.

2 tip şantiyeci vardır.İş bitiren ve salla siki al maaşı yapan...Sen ortada olacaksın..nereye yöneleceğin senin iş prensiplerin ve duruşun belirleyecek.Umarım kaliteli bir şekilde yetiştirirsin kendini...Sıyrılmak kolay değil,işi yapan kesimler teslim edenler farklı noktalarda iş yapıyorlar halbuki aynı gemidesiniz.Bizim işte 2. ana olay hak ediş üstüne maaş alırsın...saçma kadro iş yapamaz no money...iyi kadro iş yapar ama işi teslim edecek kapasitede proje müdürü yada elek.mekanik şef yoktur yine no money.

Bizim işin 2 şeyi zordur başı ve sonu.Mobilizasyon ve Dokumantasyon kısacası handovering.Yabancı standartlara çok alışma Türkiyede zorluk çekersin.Lettering olayları çok ağır bu yabancıların...bizim türklerdeki yaratıcılık yok ama 10 numara standartları var.

Eskiden bizim meslek güzel idi..herkes işi düzgün yapana dürüst olana verirdi..şimdi herşey para.Aksini idda eden GTFO diyeceksin.

Son tavsiyem...Ses ada Işık mühendisliği branşlarında eğitim alabiliyorsan,düşünmeden al.büyük açık var ve önü çok açık...Şantiyecilik bitti,bitti derken top iş verenin elinde piyasayı çok büküyorlar...5 6 yıl çalışırsın şansın yaver gider ise şans ile şunu demek istedim iyi bir firma,babacan proje müdürlerine denk gelirsen döndüğünde güzel firmada çalışabilirsin.( ama dönme amk gerek yok..)

Şuanki aklım olsa ses yada aydınlatmaya yönelirdim yada dönmezdim.

İstanbul içi staj düşünürsen,ses et bana.Segatech var Soyak Crystal towerda staj ayarlarım sana,otomasyonda ayarlamak isterdim,proje koodinatörlüğü yapıyorum firmada ama stajer almıyorlar.Patron yiğenide ensemde bu aralar...göt lalesi tam bir çöp recycle bile edilmeyen tiplerden.

Neyse..aklıma gelenler bunlar hee birde şu var benim gibi yurt dışlarında çalışıp 3 4 dil bilirsen.Çok güzel devrik yazarsın ve resmi email yazman vaktini alır :)

Konu derin ondan az yazdım : ) Sen iyi düşün bence şantiyecilik ve otomasyonu karıştırdın.Alt yapısını sah mühendisi olursan yaptırırsın,otomasyoncu olucam dersen Supervisor deniyor alt yapısı ve programlaması üstüne iyi olman lazım.Eğitim alman şart...yada TRde bir yerde bu işe başlaman.

Yolun başındasın benim dediklerimde eksik yok fazla var..Kimse bana detay vermemişti baya çektim ama mücadele işte..Her zaman derim bu şantiyecileri anlamıyorum bu kadar eforu başka yere verseler ilah olur ama her işi yapacak adam lazım..Aklına takılan olursa sor elimden geleni yaparım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 7 yıl sonra ...
  • 1 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...