Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yobaz strikes back, madalyalı atlet

Artariel

Öne çıkan mesajlar

oncekendimi said:

ne diyelim aliş?

islamın ne olduğunu burada kiminle tartışacağız?

sivas katliamıyla,islamı eş değer tutanlarlamı tartışalım?

1.5 milyar insanın saygı duyduğu,gözünü bile kırpmadan canını verebileceği bir insana hakaret edenleri barındıran forumda tabii ki islam fuck yeah mesajları gırla gider,ehee ben yanlış anlamadım merak etmeyin o mesajı,ama siz gerçekten islamı çok yanlış anlamışsınız,laikliğe yönetim biçimi dini sadece budizm ve pagan dinleri gibi inanç biçimidir zannedebilen insanlarla tartışmam direkt işi dalgaya vururum,sizlerin yaptığı gibi maalesef:D

inanmıyorsanız saygı duymayın arkadaşım,duymuyorsunuz da zaten,çünkü ben inanmayanlara saygı duymuyorum.

cahillik,okumamışlık,diploma sahibi olamamaşlılık veya tam tersi olupda adam olamamaşsınız demeniz de zerre kadar ırgalamıyor beni,diyorum ya tekrardan,

eline fırsat geçen gücü ele geçirsin bakalım elmi yaman bey'mi yaman....

http://www.ascertainthetruth.com/att/images/stories/suicide_bomber_kkk.jpg

http://ivarfjeld.files.wordpress.com/2010/01/suicide-bomber-8.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

bence işin içine din adamı sınıfı giren ve oluşan her inanç sistemi bozulmaya mahkumdur.

İşte bu da bütün büyük dinler oluyor islam dahil olmak üzere.

Feamer said:

belki bu gün bakış açımıza göre budistler iyidir, ama arenada aslanlara atılan hristiyanlarda bir zamanlar çok iyiydi bunu unutmayın.

Derinlemesine düşünmüyorsun olayları. Hangi din devlet tarafından insanları sömürmek için kullanılmaya elverişli ise bozulur zamanla. Hristiyanlığa karşı çıkamayan Roma devletinin de yaptığı bu. Arenada aslanlara atılan hristiyanlardan karanlık çağlara 1000-2000 yıl var arada. Budizm ise M.Ö 500 yılından beri bugüne kadar gelmiş, yaklaşık olarak aynı süre yaşamış bir din. Öyle bir yazmışsın ki sanki dün çıkmış ortaya her an bozulabilir.

Feamer said:

gerçek islam bu değil diye şaklabanlık yapmak güzelde.

bu dinin en önemli özelliği, kurandı, yani öğretilerin bir kitapta olması ve herkesin din adamları olmadan ona ulaşabilir olması, bu sayede herkes "kendi anladığı şekilde yaşayacak" ve sınava girecekti ama yukarıda bahsettiğim nedenlerden bu şu anda yerine getirilemiyor.

Her büyük dinin kitabı var ama mesela "en önemli özelliği" bu dediğin dinde, nedense Türkçeleşmeye karşı çıkıldı bu ülkede senelerce. Dinin iyi anlaşılması pek de islamın özünde yok gibi hehe
Sosyal ağlarda paylaş

Ren said:

oncekendimi said:

ne diyelim aliş?

islamın ne olduğunu burada kiminle tartışacağız?

sivas katliamıyla,islamı eş değer tutanlarlamı tartışalım?

1.5 milyar insanın saygı duyduğu,gözünü bile kırpmadan canını verebileceği bir insana hakaret edenleri barındıran forumda tabii ki islam fuck yeah mesajları gırla gider,ehee ben yanlış anlamadım merak etmeyin o mesajı,ama siz gerçekten islamı çok yanlış anlamışsınız,laikliğe yönetim biçimi dini sadece budizm ve pagan dinleri gibi inanç biçimidir zannedebilen insanlarla tartışmam direkt işi dalgaya vururum,sizlerin yaptığı gibi maalesef:D

inanmıyorsanız saygı duymayın arkadaşım,duymuyorsunuz da zaten,çünkü ben inanmayanlara saygı duymuyorum.

cahillik,okumamışlık,diploma sahibi olamamaşlılık veya tam tersi olupda adam olamamaşsınız demeniz de zerre kadar ırgalamıyor beni,diyorum ya tekrardan,

eline fırsat geçen gücü ele geçirsin bakalım elmi yaman bey'mi yaman....

http://www.ascertainthetruth.com/att/images/stories/suicide_bomber_kkk.jpg

http://ivarfjeld.files.wordpress.com/2010/01/suicide-bomber-8.jpg

ahah abi sticky falan yapılsın bu mesaj veya her hafta alıntılayalım
Sosyal ağlarda paylaş

kitapta eksik var veya yok mesela o değil,

mesele bu coğrafyada onbinlerce yıllık bir din bezirganları sınıfı var, ve bu adamlar her inancın içine itina ile girmiler niye rant fazla, roma ile de avrupaya, osmanlı ile de bize girdi,

bu adamların rant sağlaya bilmesi için, onların istediği gibi bir din olması lazım, kuran var ama sadece onların anlaması lazım, herkezmi anlıyor ozaman, mezhep önderinin öğretilerin kitaplaşması oradan takibi lazım bu böyle gidiyor bildiğiniz gibi, ve her geçtiği yerden baya bir para bırakıyor.

bu gün nasıl kemalist yozlaşmasını eleştiriyorsak, dinin içindede bu var türban çarşaf gibi dogmaları çıkartıp adamları rahat bırakırsak, bu zümrenin imtiyazı ortadan kalkar.

yani sorun yazan veya yazmayan değil babadan oğla geçen öğretilmiş ve dikte edilen hususlar.

daha öncede yazmıştım kitapta yazan bir durum olsa bu sivasda otel kundaklama, o kadar adam okuduğundan aynı şeyi çıkartıp orayı yakmaz, ama sen adamalara ne düşüneceği anlatırsan bu olur.

kitaptaki miras falan gibi konuları çıkartırsak budizm den öğreti olarak bi fark yok ki, uygulama meselesi hep onuda yukarıda yazdım.
Sosyal ağlarda paylaş

dinlerin kaynaginda insan oldugu icin boktan olmasi kismina katiliyorum. ama sadece su anda birileri dinin kontrolunu aldigindan degil bu. en basindan beri boyle. en basta peygamberi rahatsiz etmeyin tarzi kurallar gelirken tanridan, simdi sagda solda ne kadar seyh, haci hoca falan varsa feto gibi, onlarin istedigi yonde kurallar geliyo. daha dogrusu o sekilde tercume ediliyo kuran. hatta onu da gectik artik kendi kitaplarini okutuyolar zaten.
hristiyanlikta da var ayni sey, gidip kurtaj yapan doktorlari vuruyodu beyinsizler birilerinin lafiyla.

budizmde var mi boyle lafi dinlenen insan tarzi birsey bilmiyorum tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

dinleri aptal ve okumayan cahillerden uzak tutmak lazım. inanın çok kafa karıştırmayan basic etikleri öğrenmeleri onları cennete daha kolay sokacaktır.

koşucuya "ay çıplak bu" diyen adam ya aptaldır, okuduğunu anlamıyordur. ya da cahildir okumamıştır.

ha bu aptallık/cahillik din ile mi alakalı?
yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan gibi bi soru.

dinin uygulanması ilk etapta belli kabulleri ve bu kabulleri hiç sorgulamamayı getiriyor. bir kısmı kabul edilebilir şeyler. bir kısmı gereksiz.. devamında ise bu tür sorgulamamalar artıp, düşüncenin temel yapısı haline geliyor. ki bu kemikleşmiş düşünceye sahip insanlar örümcek kafalı falan diye adlandırılıyor.

özetle dinlerin her biri, istenildiğinde grupları delilik seviyesine getirebilen bir "kabul etme" altyapısına sahip. dolayısı ile teknoloji, bilgiye ulaşma ve de diğer yandan da amerikan usulü idiocracy ve buna uygun yaşam sürdükçe dinin etkisinin kimi kesimlerde daha da sertleşeceği, kimi kesimlerde ise tamamen etkisini yitireceği aşikar.

bu kutuplaşma sadece işte tr gibi ülkelerde yaşayanların sinirlerini mi gericek, yoksa diğer taraflarda da sorunlara sbep olacak mı? hm çok kestiremiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Her büyük dinin kitabı var ama mesela "en önemli özelliği" bu dediğin dinde, nedense Türkçeleşmeye karşı çıkıldı bu ülkede senelerce. Dinin iyi anlaşılması pek de islamın özünde yok gibi hehe

kitap olup olmaması değil ki mesele, kitap varma camekanın içinde başında din adamı bekliyor, sen gidip ona soruyorsun, saygıdeğer bey ben ne yapayım, o ne olması gerekiyorsa kendi çıkarı için onu söylüyor, kitapta ne yazmış ne etmiş kimsenin umurun da değil.

umurunda olsa bu dinde koca koca para ve çıkar karşılı din öğretilmez diye ibare var,

var ama her namazda koca imam, dilenci gibi "camiyee yardıımm"

ee kitabın peygamberin burada suçu ne?

budizm olayını coğrafi durum ve halkın sosyoekonomik olarak ta incelenmeli

tapınakların zenginlikleri de unutulmamalı.

ha şunu ekliyim, bunlar "senin dinin sana, benim dinim bana diye" namaz kılarlar 5 kere ama çıkıp başına bez bağlamdıpı için bunları söylerler.

din ne yapsın?
Sosyal ağlarda paylaş

ahahah kralindan allahindan bahsetmiyodum ya, budizmle ilgili tek bilgim baris dolu sevgi kelebekleri olmasi ama islami da sordugun zaman onu da oyle anlatiyolar zaten. boyle, buddhanin karikaturunu yapmislar, katli vacibtir deme yetkisi olan biri var mi diye sorayim bari. belki bilen vardir
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

boyle, buddhanin karikaturunu yapmislar, katli vacibtir deme yetkisi olan biri var mi diye sorayim bari. belki bilen vardir

lamalar var :D

10 sene önce çin'de cami yakıyordu budistler, dalai lama şiddete karşıyım, herşeyi bırakır giderim dedi. sonra o cami yakılan bölgedeki lamalar dışladı dalai lama'yı.

üzgünüm ama gerçek :(
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

Marty said:

boyle, buddhanin karikaturunu yapmislar, katli vacibtir deme yetkisi olan biri var mi diye sorayim bari. belki bilen vardir

lamalar var :D

10 sene önce çin'de cami yakıyordu budistler, dalai lama şiddete karşıyım, herşeyi bırakır giderim dedi. sonra o cami yakılan bölgedeki lamalar dışladı dalai lama'yı.

üzgünüm ama gerçek :(

hindistanda olanlar gibi din kısvesi altında yapılan ulusalcı salaklıklar olmasın sakın bunlar da? kaynak gönder bakayım araştırayım
Sosyal ağlarda paylaş

aga müslüman mallık yapınca islam fuck yeah, budist yapınca milliyetçi salaklık mı?

arattır google da camii budist diye çıkar mutlaka. ayrıca konun gelişimi her zamanki gibi para. bölgedeki müslüman azınlık ticarette öne çıkınca budist kardeşler arasında fakirlik ve işsizlik artıyor. haliyle beleş yaşama alışmış budist din adamlarına gelen bağışlar azalıyor ve gerisini biliyorsun zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

aradım bulamadım hatta benim bahsettiğim olayla ilgili olanları buldum ama onlar çok daha önce.

Budistleri savunmak için bir sebebim yok herhangi bir dine sempati duymuyorum ama benim bahsettiğim hindistanda olan olayların analizini insanlar dincilikten ziyade ulusalcı akımlara bağlayarak yapıyorlar. böyleyse böyle yani. bizim ülkede olan çoğu olaylarda böyle bir yaklaşım mantıklı durmuyor zira etnik kökene yönelik bir saldırı yok. mesela kürtler aslında müslüman değil deyip kürtlere karşı din kısvesi altında bir saldırı düzenleseler bu ulusalcı bir hareket olurdu. hrant dinki müslümanlığa laf ediyor diye din kısvesi altında saldırıp öldürseler bu yine ulusalcı bir hareket olurdu öldürülmesinin asıl sebebi çünkü ermeni sorunu ilgili yaptığı yorumlar.

o yüzden elinde kaynak varsa göster bakayım dedim. olayın adını falan biliyor musun mesela, bilmem ne events, falan diye geçiyordur belki. Böyle yazdım çıkmadı mesela

https://www.google.it/search?rlz=1C1RNAN_enIT460IT460&sugexp=chrome,mod=15&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=buddhist+burning+mosques#hl=tr&safe=off&rlz=1C1RNAN_enIT460IT460&sclient=psy-ab&q=buddhist+burning+mosques+china&oq=buddhist+burning+mosques+china&gs_l=serp.3...2623.3436.0.3539.6.6.0.0.0.0.105.533.5j1.6.0...0.0.jK4afPve51A&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.,cf.osb&fp=b9e5691eb52ea653&biw=1517&bih=714
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...