Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yobaz strikes back, madalyalı atlet

Artariel

Öne çıkan mesajlar

bu korku olayını aça aça anlatmanın lüzumu olmaması gerekir. fakat genel olarak ölümün bilinmezliği ve bunun karşısında insanın acizliği de dinlerin genel içerikleri içine giriyor.

islam için konuşursak;

korkmayın, cennet ve cehennem var.

ödül ile insanları iyiliğe yöneltiyor.
ceza ile kötülükten uzaklaştırıyor.

bu sebepten ortadaki gerçeklere gözlerini kapatan korkaklar var. ölümüne doğru inanmaya başlayan ateistler olduğu gibi. hatta pascal;

varsa, inanırsam sınırsız kazancım olur.
yoksa, inanırsam sınırlı dünyevi kaybım olur.
varsa, inanmazsam başını tutarım.

o halde inanmak daha mantıklı.

diyor pascal.

gördüğün üzere bir ödüllendirme ve belli başlı korkulan konulara teorik bir cevap veriyor diye inanma durumu olabiliyor.

sadece bu kadarla da kalmıyor. sevdiklerinin ölümünün verdiği acı ve korkudan kaynaklı bir durum da var. sevdiğinin cennete gittiğine inanarak içini rahatlatma durumu.

bir diğer konu ise ilahi adalet bunla ilgili. şöyle ki, bu dünyada senin ananı, bacını, babanı, evladını öldürdüler. bunun üzerine 10 yıl hapis yedi. hatta daha da kötüsü adalet sisteminden kaçtı. o halde bu adamın senin çektiğin acıdan daha az çekmesi sana daha çok acı veriyor. o adamın yaptıklarının yanına kar kalacağı korkusu da oluşuyor. fakat din diyor ki sana; HOP. orda dur. ben bu adamı cezalandırırım. bu şekilde için de rahatlıyor.

hayatın boşluğu korkusu da var. ya bir hiç için yaşıyorsam korkusunu da yaşayabiliyor insan. fakat din buna bir anlam buluyor. sınav için varsın, yarattım seni, benim kurallarıma göre de yaşa. böylelikle, boşa giden, dünyevi zevklerden uzak durmuş bünyesinde bir zevk, bir neşe oluşuyor. rahatlıkla yaşayıp, yine sonu din tarafından belirlenmiş ölüme giderken içi rahat olabiliyor.

genel adaletsizlik de var. niye bu adam zengin de ben değilim. niye ben böyle bir hayatı yaşamak zorundayım, böyle bir aileye doğdum diye düşünüp acı çekiyor. fakat din diyor ki; bi dakika. herşey kaderde yazıldığı gibidir. yazılan budur. senin sınavın fakirliğinle. bu fakirliğin içinde, nefsine hakim olamayıp, hırsızlık yaparsan cehenneme gidersin. fakat sen yine bana göre yaşarsan, bu aslında boş, adaletsiz, zenginin istediği gibi yaşayabildiği, istediği kadını elde edebildiği, geri kalanları da sana bıraktığı dünyada, kendini tutarsan, seni cennete gönderecem. orada istediğin gibi yaşayacaksın diyor. yine yüreğine bir nebze su döküyor.

gibi gibi şeyler var osuranboğa.
Sosyal ağlarda paylaş

senin açıkladığınn şey anca dinlerin ortaya çıkma nedeni olabilir.

adam siz ölümden korktuğunuz için inanıyorsunuz demiş bu mantıkla korkmuyor olsak inanmayacağız hatta ateyistlerin hiçbirisi ölümden korkmuyor da demek.ölümden korkmak insani bişeydir can bu sonuçta.gerçi bu adamı kim ciddiye alır önceki sayfadaki yazısından sonra o da ayrı mesele. uzun açıklama için saol :P
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ey âdemoğlu, her şeyi senin için yarattım, seni de kendim için. Üzerindeki hakkım için sakın benden gafil olup senin için yaratılanlara dalıp kalmayasın.

, çılgın mı olm bu allah ne işi var diyen arkadaş için söylüyorum:

abi bence olaylar şöyle gelişti. tanrı oturuyordu böyle nurdan tahtında falan. dedi ki lan ben manyak mıyım sonsuzdan beri oturuyorum kös kös. bana karşı gelebilen, benim gibi ölçebilen akıllı varlıklar olsun. bu ne paso dereler akıyor kaç zamandır.

sonra şeytanı yarattı dedi ki bak şimdi ben iki salak yaratıcam, onlara akıl ve irade vericem. sana emrediyorum bunların akıllarını çel. kötü polis ol. sonra yollayalım dünyaya bakalım melekten farklı irade sahibi olan varlıklar olunca ne yapıyorlar.

iradesi benim mantığıma yakın olanları da atarız buraya iki laf edicek zihne sahip varlıklar olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Osuran_boğa said:

senin açıkladığınn şey anca dinlerin ortaya çıkma nedeni olabilir.

adam siz ölümden korktuğunuz için inanıyorsunuz demiş bu mantıkla korkmuyor olsak inanmayacağız hatta ateyistlerin hiçbirisi ölümden korkmuyor da demek.ölümden korkmak insani bişeydir can bu sonuçta.gerçi bu adamı kim ciddiye alır önceki sayfadaki yazısından sonra o da ayrı mesele. uzun açıklama için saol :P

çıkma sebebiyle beraber, artık yeni din çıkmadığı için, eldekine inanma sebepleri de olabiliyor.

aslen tamamen ölüm korkusuna yoramayız. dinin kolaya kaçıp, herşeye allah var, o yarattı cevabına benziyor. birçok sebep var inanmak için, ben onlardan bazılarını anlattım sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

Ben bakarayi okudugm da, bu allahin ne kadar yanci oldugunu goruyorum mesela. Cunku zamaninda yahudileri ustun yaratmis diyo allah kuranda. ha sonra yanlisindan donmus 3.5. baski kitapta ama is isten gecmis baksana.

Bu arada dunyadaki bi cok soruna bakiyosun, kaynagi din. Evet din olmasa baska bisi olabilir, dogru. Ama zaten sorunlar oyle cozulur. Ornegin bi yazilim yazdin, bi bug fixliyosun, soyle demessin, "abi bu bugi fixleyelim de, baska sorun illa cikacak", dersin ki "bunu fixleyelim baska sorun cikarsa onuda fixleriz"

Gelisim oyledir, buglari fixleye fixleye gelisirsin, bu koca bug i, fatal error u fixleyelim, sonrasina bakariz, gerekirse onlari da fixleriz.

(tu)

Sorunun en önemli kısmı başka sorun illa çıkacak deme kısmında bence.

Evet, insanların büyük bir kısmı cahil, şiddete meyilli ve en önemlisi birey olarak yaşamayı beceremiyor, bu yüzden bir güruha dahil olmak, daha ağır bir tabirle güdülmek için yaşıyorlar. Kabul ediyorum, din sorununun büyük bir kısmı da bu mob psikolojisinden ortaya çıkıyor. Birey olarak yaşayamayan/gelişemeyen moblar çareyi büyük bir topluluğa sığınmakta buluyor. Tabii mob psikolojisinin en büyük sonucu da topluluk dışındakilere karşı hissedilen düşmanlık. Bu kadar büyük ve bu kadar primitif bir topluluk oluşturduğun zaman içindeki mobların dışarıya karşı husumet hissetmesi, diğerlerini topluluğa çekmeye çalışması ve çekemediklerine nefret duyması yan veya dolaylı etki değil gayet doğal bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor.

Din sorununu ortadan kaldırmayla kastedilen bütün din kitaplarının/yapılarının yok edilip inananların katledilmesi değil zaten(makul insanların kastettiği diye düzeltiyim, öyle düşüneni de vardır elbet^^). Öyle bir durumda sorunun çözülmeyeceği gayet açık. Bir kitleyi dağıtırsın, o kitleyi oluşturan moblar başka kitleler oluşturur veya diğerlerine katılır, bir tane tanrı yok ya, binlerce tanrı gelmiş geçmiş tarihten lol^^ Hepsini aynı anda yok etsen bile uzun vadede benzer özellikler gösteren dinler çıktı, çıkıyor ve çıkmaya devam edecektir. Önemli olan mob psikolojisini düzeltmek ve dinleri bireyselleştirmek (veya daha basitinden bireyleri moblardan korumak)

tomkat said:

Marty said:

tomkat said:

din ne kadar komik lan

sen git evreni yarat

4 temel kuvveti yarat (kutle cekim, elektromanyetik, guclu etkilesim, zayif etkilesim)

bunlari dengele

galaksileri yarat

sonra dunya gezegenindeki sapient varliklarin pipileriyle ne yaptiklarina veya yilin 1 ayi boyunca ne yiyip icmediklerine karis

hadi cani sikildi diycem, can sikintisi sadece insana ozel ve tanri insan degil

sosyopat diycem, o da insana ozgu

ahah aynen bu mantikla kopmustum ben de dinden.

benimle ne isi var lan bu tanrinin? baska isi yok mu koca galakside anasini satiyim. cocuk gibi oyuncaklar yaratmis kendine. BU NE YAEE diye ergen isyanina girmistim

harbi yani

kitaplarda tanri insana benzemez, hic bir varliga benzemez, ne oldugunu idrak bile edemeyiz yaziyor

o yuzden can sikintisi, pisikopatlik teorilerim curuyor

hadi onlari da gectim

sen neden bir seyi yaratmak istersin?

sana hizmet etmesi icin (makinedir pcdir sudur budur)

eger mekanik formlar yaratirsak bu onlarla geyik yapmak icin degil, bizim ayak islerimizi yapmalari icin yaratiriz

eger tanri omnipotent ise bu teori de curuyor

cikamiyorum abi isin icinden

Tanrı(en azından din kitaplarında geçtiği haliyle) ultimate varlık olmak için bana fazla kusurlu geliyo zaten. Düşünsene adam omnipotent, ölümsüz ve bütün erdemlerin emsali olarak insanlardan bir takım beklentilerde bulunmuş, insanlar yola gelsin diye din oluşturmuş(diye varsayalım).

Öncelikle tanrıya asıl inanmama sebeplerim aslen omnipotent ve omnitemporal bir varlığın gerçekliğine inanmamam. Ama o konu dinden bağımsız tanrı konseptini de içerdiğinden o kısmı geçip din konusuna atlıyorum:

Tanrı figürü aşırı derecede insan özelliği taşıyor. Yani sen sözde bütün erdemlerin timsalisin, evrendeki herşeyi yaratacak kadar yücesin
-Bunlar çok ahlaksızlaştı, NUKE LOL
-Bunlar bana inanmıyooo, FLOOD LOL
Bildiğin ergen rage i laaan.

Cehennem tasvirleri de aynı şekilde mesela, onları atlıyorum Ardeth yazmış zaten. Bir varlık yaratıyorsun, sana inanması için test ediyorsun ve inanmazsa sonsuza kadar yakıyorsun. Ergenliği geçtim, bildiğin çocukça bi öfke bu. Büyüteçle karınca yakan çocuklar bile daha masum kalır.

Açıkçası Cennet vaatleri de aynı derecede rahatsız edici. Yani bir varlık var, hayatını bana inanarak ve şu yazdığım kurallara uyarak geçir ve şu kısıtlamaları aşma, sonra sonsuza kadar o kısıtlamaları istediğin kadar aşabileceğin, sonsuza kadar göğsü yeni tomurcuklanmış onlarca pedoyla gününü gün edeceğin bir ortam vaat ediyor.

Özet geçmek gerekirse yine erdem argümanını kullanırsak: Tanrı erdemleri öğütlemeyi veya onlara emsal olmayı geçtim Hristiyanlıktaki 7 deadly sins öğretisini aynen yansıtıyo.

Omnipotent ve omnitemporal argümanlarını atlayacaktım ama vazgeçtim: Sonsuzluk kavramına değinmek gerekli. Sonsuz diye bir şey varmıdır? Bir şey nasıl sonsuz olabilir?(kavramsal olarak değil, literal olarak bahsediyorum).
Hani tamam biz kısıtlı bilgimizle kolaya kaçmak için matematikte filan sonsuz kavramını kullanabiliyoruz, tamam da evrendeki bütün bilgilere sahip bir canlı için sonsuz tanımı biraz fazla çocuksu gelmiyor mu? Resmen mitolojik tanrılarla sidik yarıştırır gibi BENİM SONSUZ KERE SONSUZ GÜCÜM VAR modunda yazılmış gibi geliyor bana (ki genel olarak mitolojilerde geçen tanrıların zaman geçtikçe daha da belirsizleşmesi ve daha da güçlenmesi de biraz komik aslında).

Sonuç olarak kusursuz olması gereken bir varlığın bu kadar insansı olması bana saçma geliyor, tanrının varlığı gibi yokluğu da bilimsel olarak kanıtlanamayacağı için agnostik tanımına daha çok uyuyorum belki ama dinlerde geçen ultimate varlığın bu kadar kusurlu olması da o kadar aptalca geliyor ki dinlerde yazılan tanrıyı düşündüğümde yok lan kesin insan ürünü bu diyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

shadowfury haklı abi, düşünsene bugün bir anne çocuğu ne yaparsa yapsın yine onun arkasında oluyor. koşulsuz seviyor. kıyamıyor. bırak anneyi bir kardeş bile kardeşe neler feda edebiliyor.

insandan bilmem kaç kat merhametlidir denilen bir varlık kendi yarattığı bir canlıyı sonsuza kadar cehenneme atma gibi bir gaddarlığı nasıl yapar?
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...