Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yobaz strikes back, madalyalı atlet

Artariel

Öne çıkan mesajlar

Lan olm insanın iyi olmasının da dinle alakası yok zaten.Ama din adına yapılan şeyler ortada.İnsanların iyiliği kötülüğü değil dinin buna alet edilmesi ve edilmeye de ne kadar uygun olması var ortada.Bunu inkar mı edeceksin yani ?

Ha ama dinin güzelliklerle dolu olduğunu söylersen onu ayrıca başkalarıyla tartışırsın ben sıkılıyorum o konularda.İnanç mantıkla olacak şey değil.Mantıkla yaklaşılmayan konu da körü körüne inattır zaten, o durumda ki biriyle tartışmak saçma.
Sosyal ağlarda paylaş

tomkat said:

din ne kadar komik lan

sen git evreni yarat

4 temel kuvveti yarat (kutle cekim, elektromanyetik, guclu etkilesim, zayif etkilesim)

bunlari dengele

galaksileri yarat

sonra dunya gezegenindeki sapient varliklarin pipileriyle ne yaptiklarina veya yilin 1 ayi boyunca ne yiyip icmediklerine karis

hadi cani sikildi diycem, can sikintisi sadece insana ozel ve tanri insan degil

sosyopat diycem, o da insana ozgu

ahah aynen bu mantikla kopmustum ben de dinden.

benimle ne isi var lan bu tanrinin? baska isi yok mu koca galakside anasini satiyim. cocuk gibi oyuncaklar yaratmis kendine. BU NE YAEE diye ergen isyanina girmistim
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

kufretmeyenle, hakaret etmeyenle, satasmayanla tartismana devam et. ne alakasi var benim dedigimle bunlarin?

tartisacak adam bir suru var. ama soruya cevap vermek yerine "ama eskiden de boyleydi/bunu tartisiyoruz onu neden tartismiyoruz" tarzi konuyu degistirmeye kalkarsan, isine gelmeyeni atlayip gormezden gelirsen olay honkurmeye gelir tabi.

Nedense bu hep konu CHP ya da Kemalistlere gelince bir anda "yaauuu konuyu değiştiriyorsun" oluyor. Hiç bir konuda hiç bir şekilde konuşulmasın istiyorsun.

Olay konunun değişip değişmesinden çok Türkiye'ye hakim otoriter zihniyetin ve bağlı bulunduğu lider kültünün eleştirilmesinden duyulan rahatsızlık.

Bu konuda mesela sayfalarca islam tartışılmış ayetlere hadislere, araplara, ateizme, tibetteki rahiplere bile gelinmiş ama CHP ya da Kemalizm keywordlerini görünce bir anda çıldıran insanlar var.

Laf lafı, konu konuyu açıyor bu topikte olduğu gibi ama konu bu iki şeye gelince nedense tartışılmasın istiyorsunuz. Hönkürmeler başlıyor sonra.

Marty said:

throine le bile ne kadar tartisti insanlar, tartistik. sonunda pes edildi. cunku adamin amaci tartismak degil. iste o gelince basliga honkurme tarzina donusuluyo artik.

Amacım ne tam olarak? Onu geçtim pes etmek ne demektir yahu?? Yarış mı yapıyoruz, güreş mi tutuyoruz?

Benim istediğim şey bir iki tane az biraz birikim sahibi, fikir sahibinden çok fikirleri tartışmayı seven, ezber bozan fikirleri olan insanlarla tartışmak.
Sosyal ağlarda paylaş

aynı şeyi üçüncü kez yazmaya başlıyorum ve inanıyorum ki bu sefer anlaşılır olabilirim :)

öncelikle neye inandığınız veya inanmadığınız beni zerre alakdar etmiyor, çünkü bu tamamen kişiyi bağlayan bir şey, beni rahatsız eden şey "kuranda ayet var, aha bu yüzden, işte isbatı" diye orda gezmek ve yanlış bilgiyi insanlara empoze etmek, bunları da bu düşüncenin bayraktarlığını yapanları imana getirmek için yazmıyorum, yazıyorum çünkü arada belki birilerin dikkatini çeker karşı fikirler diye.

başlarken şuna da değinmek istiyorum, "işte kuran ayeti yakın" diye milleti galeyana getirenler ile "işte kuranda yazan, bu kadar geri bir din bu" diyenler birbirinizden farklı değilsiniz

ikinizde kendi çıkarlarınız için gerçekleri saklıyorsunuz, öbürü bilerek yapıyor, siz belki bilmeden yapıyorsunuz.

sorun kuranı bir formul kitabı gibi düşünmeniz, (bilim ile uğraşan insanlarda bu daha yaygın oluyor) ve yazılanları formul veya sorunu direk cevabı olarak görmeniz : (böyle olduğunu farz ediyorum)

nasıl bir hukuk kitabını rast gele bir sayfada yazılanlar ile hakim sonuca varmıyorsa, müslüman da kuranda yazılanların hepsini bilmek ve yorumlayıp anlamak ile sorumludur.

kuranda mantık bu şekildedir, ben bakarayı okuduğumda yahuıdileri yakalım aklıma gelmez, orada verilen bir mesaj, ve ibret vardır, ben ona göre kendimi çeki düzen etmem gerektiğin anlarım,

ha bir başkası tamamen tersini anlaya bilir, zaten kuranın mucizevi tarafıda budur,

kitap ve peygamber herkesi inanan yapmak için gelmemişlerdir, bütün bunlar bir sınavın parçasıdır, ve sınavın soru kitabı olan kuranda, sınavı zorlaştıracak çeldirici sorularla doludur.

bir insan kurana ve peygamberin hayatına bakım, "hmm 16 yaşındaki kızla evlenmiş bende evlenmeliyim" veya "görüyormusunuz adam 16 yaşında kızla evlenmiş..." derse affedersiniz ama ben kitabı ve peygamberi suçlamam, adamın hastalıklı düşüncesini suçlarım, okuduğundan kendine yontuğunu irdelerim.

çünkü bilirim ki, ben dahil bir çok kişi bu okuduklarımızdan tamamen farklı şeyler anlıyoruz.

şimdi bir örnek yobazın adam kandırması:

adam babadan-anadan müslüman ne kuran okumuş nede başka bir şey ama asırladır beynine sokulan hurafeler ile yaşamış kendini has müslüman olarak görüyor.

bir gün camide? bir yerden emir geliyor ve başlıyor bizim yobaz anlatmaya
-aynı sızın seçmece yaptığınız gibi oda aradan ayetler alıp hadislerle harmanlıyor-

arapça olarak hüzünlü makamda okumaya başlıyor, sonra türkçe

"olarak işte cemaat dine ve allaha küfür edenlerin cezası budur"

cemaat galeyanda, yine daya arapçayı damardan

"işte cemaat din gününe karşı çıkanların cezaları bunlardır, sizdemi ortaksınız buna"

cemaat yok haşa, yine daya arapçayı

"o halde cemaat ne duruyorsunuz, dinsizlere ceza vakti"

----

sizde aynısını yapıyorsunuz kendi argümanlarınızı savunmak için sizde kendinize yontuyorsunuz

o cemaat okusa kuranı anlasa, o ceza ve sözlerin kime hedef aldığını bilse, gerçek müslüman olsa bunların hiç biri konuşulur olmayacaktı

artık anlamak isteyen anlar, anlamayan anlamaz, istemeyen anlamazlıktan gele bilir
Sosyal ağlarda paylaş

benim gördüğüm kadarıla din dediğin şey bir taştan daha tehlikeli değil ikisiyle de adam öldürebilirsin. birisini adamın kafasına at diğeriyle başkalarını kontrol ederek savaş çıkart.din tehlikeli madem kaldıralım sonra sıra neye gelecek? insanların bi fikir öne sürüp diğerlerinin onu takip etmesini engelleyebilirmsin.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaslar gercek islam nedir ogrenmek istiyorsaniz kaynak kitap olarak size tavsiyem ,seyhulislam ibni teymiyye kulliyatini okumanizdir.inanin butun sorularinizin cevabini bulabilirsiniz.ama asil mesele bulabilmek,cunku turkiye de ki kitapcilar tarikat hedesine bulastiklari icin takunya ve tesbihle kovalayabilirler sizi
Sosyal ağlarda paylaş

oncekendimi said:

tomkat said:

din ne kadar komik lan

sen git evreni yarat

4 temel kuvveti yarat (kutle cekim, elektromanyetik, guclu etkilesim, zayif etkilesim)

bunlari dengele

galaksileri yarat

sonra dunya gezegenindeki sapient varliklarin pipileriyle ne yaptiklarina veya yilin 1 ayi boyunca ne yiyip icmediklerine karis

trollemeden cevabını ayetlerle vereyim..

”Sudan bir insan yaratıp da ona bir soy ve hısımlık getiren O’dur. RABB’inin her şeye gücü yeter.” (Furkân 25/54)

”Ey insanlar! Eğer yeniden dirilmekten şüphede iseniz, şunu bilin ki biz sizi topraktan, sonra nutfeden (sperm), sonra alâkadan (aşılanmış yumurtadan) , sonra uzuvları (önce) belirsiz sonra (belirlenmiş) canlı et parçasından (uzuvları zamanla oluşan ceninden) yarattık ki size (kudretimizi) gösterelim.Ve dilediğimizi, belirlenmiş bir süreye kadar rahîmlerde bekletiriz; sonra sizi bir bebek olarak dışarı çıkarırız, sonra güçlü çağınıza uluşmanız için (sizi büyütürüz) içinizden kimi vefât eder; yine içinizden kimi de ömrünün en verimsiz çağına kadar götürülür; ta ki bilen bir kimse olduktan sonra bir şey bilmez hâle gelsin. Sen yeryüzünü de kupkuru ve ölü bir hâlde görürsün; fakat biz, üzerine yağmur indirdiğimizde, o kıpırdanır, kabarır ve her çeşitten (veya çiftten) iç açıcı bitkiler verilir. Çünkü Allah hakkın ta kendisidir. O, ölüleri diriltir yine O herşeye hakkıyla kadîrdir.” (Hac 22/5-6)

”…. İnkâr edenler, göklerle yer bitişik bir hâlde iken bizim, onları birbirinden kopardığımızı ve her canlıyı sudan yarattığımızı görüp düşünmediler mi? Yine de inanmazlar mı?” (Enbiyâ 21/30)

burda benim sorularimin cevabi yok
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bakarayi okudugm da, bu allahin ne kadar yanci oldugunu goruyorum mesela. Cunku zamaninda yahudileri ustun yaratmis diyo allah kuranda. ha sonra yanlisindan donmus 3.5. baski kitapta ama is isten gecmis baksana.

Bu arada dunyadaki bi cok soruna bakiyosun, kaynagi din. Evet din olmasa baska bisi olabilir, dogru. Ama zaten sorunlar oyle cozulur. Ornegin bi yazilim yazdin, bi bug fixliyosun, soyle demessin, "abi bu bugi fixleyelim de, baska sorun illa cikacak", dersin ki "bunu fixleyelim baska sorun cikarsa onuda fixleriz"

Gelisim oyledir, buglari fixleye fixleye gelisirsin, bu koca bug i, fatal error u fixleyelim, sonrasina bakariz, gerekirse onlari da fixleriz.
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

tomkat said:

din ne kadar komik lan

sen git evreni yarat

bunlari dengele

galaksileri yarat

ahah aynen bu mantikla kopmustum ben de dinden.

benimle ne isi var lan bu tanrinin? baska isi yok mu koca galakside anasini satiyim. cocuk gibi oyuncaklar yaratmis kendine. BU NE YAEE diye ergen isyanina girmistim

harbi yani

kitaplarda tanri insana benzemez, hic bir varliga benzemez, ne oldugunu idrak bile edemeyiz yaziyor

o yuzden can sikintisi, pisikopatlik teorilerim curuyor

hadi onlari da gectim

sen neden bir seyi yaratmak istersin?

sana hizmet etmesi icin (makinedir pcdir sudur budur)

eger mekanik formlar yaratirsak bu onlarla geyik yapmak icin degil, bizim ayak islerimizi yapmalari icin yaratiriz

eger tanri omnipotent ise bu teori de curuyor

cikamiyorum abi isin icinden
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

Ardeth said:

Amacın Kuranda yer alan bazı ayetlerin gerçekten sapıkça fikirler olup olmadığını tartışmak. Bunu çok sakin bir çok müslümanla tartışmaya çalıştım bu forumda ve dışarda gelebildiğim en tutarlı cevap "allaha inanmayan gerçekten iyi biri olamaz" oldu. Ben napayım şimdi heh? 10 kere falan bu konuyu bir müslümanla tartışmaya çalıştım aldığım en iyi cevap bu. Bu çarpıklıklar halı altına itildikçe benim de içimden bunu insanların gözüne sokmak geliyor artık.

ben bunu anlatmaya çalışıyorum zaten, neresi anlaşılmaz oluyor onu anlamadım

allaha inanmayan birinin gerçekten iyi olamayacağını mı anlatmaya çalışıyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

update, bug fix vs sorun cozumunun yaninda ilk yapilanin yanlislar icerdigi bilgisini barindirir. Bu da tanri kavramina (herseye gucu yetip, bilen) ters.

Tanrinin varligi inanc meselesi, sistemin icerisindeki bir parca olarak disindaki birseyi anlamaya calismak nafile. Cikip gelse biri, mucizeler yaratsa tanri olmaz zaten, buyucu olur.

Tanri kavrami bunun disinda, ispatlanamaz olmali. ya inanirsin, ya inanmazsin. Zaman sadece bize, bu evrene ozgu bi kavram olabilir, koca evren dedigimiz onun icin 2 satir kod olabilir.

agnostikten anca bu kadar derinlik, idare edin

edit. anlam karmasasi seysi
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

Ben bakarayi okudugm da, bu allahin ne kadar yanci oldugunu goruyorum mesela. Cunku zamaninda yahudileri ustun yaratmis diyo allah kuranda. ha sonra yanlisindan donmus 3.5. baski kitapta ama is isten gecmis baksana.

Bu arada dunyadaki bi cok soruna bakiyosun, kaynagi din. Evet din olmasa baska bisi olabilir, dogru. Ama zaten sorunlar oyle cozulur. Ornegin bi yazilim yazdin, bi bug fixliyosun, soyle demessin, "abi bu bugi fixleyelim de, baska sorun illa cikacak", dersin ki "bunu fixleyelim baska sorun cikarsa onuda fixleriz"

Gelisim oyledir, buglari fixleye fixleye gelisirsin, bu koca bug i, fatal error u fixleyelim, sonrasina bakariz, gerekirse onlari da fixleriz.

pardon nerede diyor ben duymadim? gercekten bilmiyorum yani soylersen hangi ayet oldugunu 3 ayri tefsirden yorum yazabilirim.bilmemek degil ogrenmemek ayip sonucta
Sosyal ağlarda paylaş

ha dunyadaki yasam bir testmis

e zaten bu tanri zamana hukmeden bir varlik ise zaten herkesin yasami boyunca neler yapacagini daha onu dunyaya getirmeden once bile biliyor

eger oyleyse neyin testi bu

bazi inancli arkadaslarima soruyorum bu sorulari hepsinin yaniti

"hmm ben bilmem bu konuda uzmanlasmis birine sor"

tek bir kaynagi var her dinin, onlar da dogmalarla dolu

uzmanlasmak isteyen nasil uzmanlassin bu konuda tek kaynagin bir kitap olunca
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...