Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

THY uçuş ekipleri AHL'de eylem yapıyor

Llama

Öne çıkan mesajlar

Suark kardeşim. Bu senin dediğin "memnun olmazsan basıp gidebilirsin" konusu pek çok parametreye bağlı. Her şey ideal olsa bile yaş faktörü önemli. 25 yaşında bekar adamın rahatlığı ile 35 yaşında çoluk-çocuk sahibi, kredi borcu olan, ailesinin geçimi için belirli bir parayı her ay kazanması gereken adamın durumu aynı olamaz. Bunun zeka, kişinin tecrübesi, diğer nesillere ya da çalışanlara zarar vermesi ile bir ilgisi yok. Bu satırları yazıyorum diye yanlış anlaşılmak da istemem. 15 senedir çalışıyorum, ufak tefek maceraları saymazsak 6ıncı işyerimdeyim. Senin dediğin nedenlerden "yeter lan" diyerek kapıyı vurarak çıktığım da oldu, kapının önüne konulduğumda. Ama bu iş özellikle belli bir yaştan sonra, yaptığın iş ile de alakalı olarak öyle senin şu an ki heyecanınla ve gençliğinle söylediğin ve düşündüğün gibi olmuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

orası doğrudur, bilemem ilerisini. Ama girdiğim yerleri değiştirmek gibi bir huyum var, askerliğim dahil. ( bu arada bu tarz stuntları borcum olduğu dönemlerde yapmıştım, heh şimdi uçana kaçana kafasındayım =) )

nese bi hostes şöle yazmış ekşiden alıntılıyorum

"thy deki bir hostesten gelen mektup:

"75 milyon diyor ama biz lufthansa'da uçuyoruz sanki.. halk perişan ediliyor diyor, halk dediği biz değiliz sanki.. insanlar, hastasına, sınavına, düğününe gidemedi diyor. ulan sen bayram sabahı oğluna elini öptürürken ben anamınkini 4 gün sonra öptüm. sen, karına sarılıp yatarken ben gecenin 3'ünde karda kışta uçuşa gittim. sen servisinde, evine uyuyarak giderken; benim servisim nijerya'da silahlı saldırıya uğradı. sen 20 dakikada bir sigara molası verirken ben, eksik ekiple 16 saat mesai yaptım. sen sıcacık ofisinde oturup, sıcacık çayını içerken ben, karın kışın ortasında babetle yolcu karşıladım. sen kendini halsiz hissedip 2 gün işine gitmediğinde ben, işten atılma korkusuyla rapor alamayıp 10 tane penisilin iğnesini uçakta yedim! dedemin öldüğü gece, yasal hakkım olan mazeret iznimi onaylamadığın için uçuşa gitmek zorunda kaldım!

şimdi soruyorum; kim kimi sömürüyor? halkın üzerine oynuyor, insanları galeyana getirip bizleri hedef gösteriyorsun. beni insanın saymıyorsun; oturup dinlemiyorsun. şirketi sömürüyor, zarar veriyor diyorsun ama ben 6 senedir kirada otururken sen neden villada oturuyorsun?'" "

edit: mektup metin külünk'ün thy çalışanlarını halkı, 75 milyonu mağdur etmekle suçlaması üzerine yazılmış.

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=thy+hostesinden+gelen+mektup&utm_source=facebook&utm_medium=wall&utm_campaign=social&utm_content=thy+hostesinden+gelen+mektup
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

kanunlardan haberin var mı ya da dünyadan?
thy işten çıkarıyor ama grev hakkı diye bişey var bu adamların 16 maaş tazminat ödeyecek işten çıkardıklarına, iş kanunu bunu söyler
öyle müşteriler tazminat davası açarsa, thy de bunlara açar diye komik bişey yok yani.thy ye açılabilir ama thy nin öyle bi hakkı yok

selam

http://ekonomi.milliyet.com.tr/thy-den-aciklama/ekonomi/ekonomidetay/31.05.2012/1547609/default.htm

said:

Tüm uyarılarımıza rağmen yasadışı eyleme katılan ve görevine gelmeyen Türk Hava Yolları A.O'dan 260, THY Teknik A.Ş.'den ise 45 kişinin 2822 sayılı Kanunun ilgili maddeleri gereğince iş akitleri feshedilmiştir.

said:

Halka açık bir şirket olan Türk Hava Yolları, hissedarlarının hak ve menfaatlerini korumak için uğradığı maddi zararın sendika yönetimi ve eyleme katılanlardan tazmini için dava açılmasına karar vermiştir. Ayrıca yasadışı eylem çağrısı ve eylemle ilgili olarak ilgili mercilere suç duyurusunda bulunulmuştur. İş barışını tehlikeye atacak ve şirketimize zarar verecek hiçbir davranışa müsaade edilmeyecektir." İşten çıkarmalar nedeniyle takviye personel iş başı yaptırılarak, uçuşlardaki aksamaların giderildiği öğrenildi.

ahada adamlar voleyi çaktı, eyvah eyvah
Sosyal ağlarda paylaş

uluslararası firmalar oluyor bunları denetleyen. uçaklara gizli girerler hatta.

grevin olduğu gün, thy, yurtdışı uçuşunu olması gereken personel sayısının 1/5 i ile yapıp, neredeyse intihar uçuşu düzenletiyor.

bu kadar olmasada sık sık bunları yaptıklarına denk gelinebilir.

bir yakalansalardı öyle bir uçuşla denetlemeye, elma şekeri ile bir olurdu hisseleri, görürdük onların maddi zararlarını.

çalışanlardan yana thynin zarar görmesine hayır, hemen tazminat davası.
yönetim thyyi yıllarca altından kalkamayacağı intihar uçuşlarına sokuyor. sorun yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Bugün airport haberde yayımlanmış...

Gözlerim nemli okudum, iyi özetlemiş:

O uçaklar nasıl uçuyor biliyor musun? Sadece pilotlarla yakıtlarla hosteslerle kanatla motorla vırtla zırtla değil. Yüreklerle uçuyor. Günde 4 şehre ülkeye ' her iniş yaptığında ara' diyen annelerin söz verdirmesiyle. 'Bu bayramda da mı gelmeyeceksin?' diyen babaların sözleriyle, 'bu yılbaşında da mı olmayacaksın, doğum günümde yoksun, özel günümde yoksun, ne zaman arasam havadasın' diyen tatlı arkadaş sitemeriyle, 4 gün sonra çocuğunu görecek olan hostes annenin titrek yüreğiyle, kimi zaman sırtımızı dayadığımız, kimi zaman kargoya yüklenmiş radyoaktif maddelerin üzerimize sinen kargoya yüklenmiş radyoaktif maddelerin üzerimize sinen kanser olasılığıyla, o gün annaesi- babası- kardeşi- esi vefat edip izin alamayan sefere gelip yüzünüze gülmek zorunda olan insanüstü varlıklara günde 4 sefer 1000 kişiye hoşgeldiniz-yine bekleriz diyebilen yetenekli insanlara her zaman Tarkan’la Rihanna’yla uçmayıp askerime taş atanlarla senin adını duymaya korktuğun insanlarla, her yolcu gelmeden önce ve sonra bomba aradığımız ellerimizle, 40 yaşında emekli olacak olup 65 yaşında maaş alacak olmanın verdiği aradaki 25 yıllık kayıpla, her zaman Amerika’ya değil kritik zamanlarda stratejik bölgelere (Van, Somali, Kabil, Bağdat) senin haritada adını bilmediğin yerlere uçuyoruz arkadaşım.

Senin o 40 takla attığın türbülansta ben işimi yapmaya çalışıyorum... Bizimle uçmak ister misin? Çok mu uçtuk... Sen de uç ! Uç ki.... 2 kuruş fazla aldığımız paranın bir yerlerinde gözün olmasın . Gel bugün benim yerime sen uç, En ufak bir sallantıda , ki buna biz türbülans deriz - gözlerimin içine korkuyla bak . Ben sana ‘bir şey yok merak etme’ dercesine ‘sakin ol’ bakışı atayım. Yaptığımız tüm birikimin kanserle mücadelede yarın harcanacak olmasının nasıl bir şey olmadığını bilmeden bizim aldığımıza göz dik...

Sizin yerinize çalışacak bir dolu insan var demeye devam et, o sığ kafanla. Her birimizin mühendis, işletmeci, iktisatçı, uluslararası ilişkiler mezunu olduğumuzu bilmeden hala " o kadar para alıyorlar " demeye devam et. Her birimizin en az ingilizce konuştuğunu, İspanyolca, Fransızca, Almanca, japonca, Çince konuşanlarımızın da olduğunu bilmeden her birimize sanki aldığımızı hak etmediğimizi düşünmeye devam et... Her yıl saatlerce eğitim alıp sırf senin başına bir şey gelirse hayata tutundurmak için müdahele ettiğimizi ya da edeceğimizi bilmeden.. Uçağındaki güvenliğin biz olduğumuzu bilmeden... Hayata getirdiğin çocuğun bile ebesi olduğumuzu bilmeden... Sadece bizi garson olarak nitelendiren sen !

Sana diyecek çok şey var ama sen bizim bu saydıklarımızın hiçbirisin.. Belki de sırf bu yüzden hiçbir zaman bizim gibi olamayacaksın... Haset dolu dünyanda üç kuruşluk beyninle, köhne, sığ düşüncelerinle yaşamına devam et... Sana diyeceğim tek şey var ....." oğlum bak git " ....
Sosyal ağlarda paylaş

BAIIHAN said:

bir yakalansalardı öyle bir uçuşla denetlemeye, elma şekeri ile bir olurdu hisseleri, görürdük onların maddi zararlarını.

yalan bunlar ya , danışıklı dövüş hep

şu grev de 2m$ zarar etti misal thy , son 2 ay içersinde de 200m$ zarar ettirdik biz sektör olarak ama sesi bile duyulmadı, ört bas ettiler , lodosa zarta zurta bağladılar

ama devlet var arkasında bir cebinden alıp ötekine koyuyor bi şekilde
Sosyal ağlarda paylaş

Rotweiler said:

.
.
.
[/i]
bir yandan QQ yaparken bir yandan da insanları ezmek hoş gözükmüyor yav

herkes ekmeğinin peşinde işte

cahil adama laf anlatayım diyor tamam da herangi birinin okurken durduk yere tokatlanır gibi hissetmesine hiç gerek yok
dahası o duygu sömürüsünü hissedince insanın midesi bulanıyor
samimi değil bu üslup pek
Sosyal ağlarda paylaş

iyi de o işi kendileri seçti
uçak düşcek diye korkuyorsalar yolcular da içinde, üstelik para veriyorlar
bakım yapan arkadaşlarına güvenmiyorlar mı

atc lik için sınavı kazanmıştım
mülakata kadar 1 ay lan gece çalışabilir miyim diye düşündüm
bayramı yok vs. dedim
gitmedim
maaşı da çok iyiydi

şimdi de ordan başka bölüme geçerdim diyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Rotweiler said:

O uçaklar nasıl uçuyor biliyor musun? Sadece pilotlarla yakıtlarla hosteslerle kanatla motorla vırtla zırtla değil. Yüreklerle uçuyor. Günde 4 şehre ülkeye ' her iniş yaptığında ara' diyen annelerin söz verdirmesiyle. 'Bu bayramda da mı gelmeyeceksin?' diyen babaların sözleriyle, 'bu yılbaşında da mı olmayacaksın, doğum günümde yoksun, özel günümde yoksun, ne zaman arasam havadasın' diyen tatlı arkadaş sitemeriyle, 4 gün sonra çocuğunu görecek olan hostes annenin titrek yüreğiyle, kimi zaman sırtımızı dayadığımız, kimi zaman kargoya yüklenmiş radyoaktif maddelerin üzerimize sinen kargoya yüklenmiş radyoaktif maddelerin üzerimize sinen kanser olasılığıyla, o gün annaesi- babası- kardeşi- esi vefat edip izin alamayan sefere gelip yüzünüze gülmek zorunda olan insanüstü varlıklara günde 4 sefer 1000 kişiye hoşgeldiniz-yine bekleriz diyebilen yetenekli insanlara her zaman Tarkan’la Rihanna’yla uçmayıp askerime taş atanlarla senin adını duymaya korktuğun insanlarla, her yolcu gelmeden önce ve sonra bomba aradığımız ellerimizle, 40 yaşında emekli olacak olup 65 yaşında maaş alacak olmanın verdiği aradaki 25 yıllık kayıpla, her zaman Amerika’ya değil kritik zamanlarda stratejik bölgelere (Van, Somali, Kabil, Bağdat) senin haritada adını bilmediğin yerlere uçuyoruz arkadaşım.

Senin o 40 takla attığın türbülansta ben işimi yapmaya çalışıyorum... Bizimle uçmak ister misin? Çok mu uçtuk... Sen de uç ! Uç ki.... 2 kuruş fazla aldığımız paranın bir yerlerinde gözün olmasın . Gel bugün benim yerime sen uç, En ufak bir sallantıda , ki buna biz türbülans deriz - gözlerimin içine korkuyla bak . Ben sana ‘bir şey yok merak etme’ dercesine ‘sakin ol’ bakışı atayım. Yaptığımız tüm birikimin kanserle mücadelede yarın harcanacak olmasının nasıl bir şey olmadığını bilmeden bizim aldığımıza göz dik...

Sizin yerinize çalışacak bir dolu insan var demeye devam et, o sığ kafanla. Her birimizin mühendis, işletmeci, iktisatçı, uluslararası ilişkiler mezunu olduğumuzu bilmeden hala " o kadar para alıyorlar " demeye devam et. Her birimizin en az ingilizce konuştuğunu, İspanyolca, Fransızca, Almanca, japonca, Çince konuşanlarımızın da olduğunu bilmeden her birimize sanki aldığımızı hak etmediğimizi düşünmeye devam et... Her yıl saatlerce eğitim alıp sırf senin başına bir şey gelirse hayata tutundurmak için müdahele ettiğimizi ya da edeceğimizi bilmeden.. Uçağındaki güvenliğin biz olduğumuzu bilmeden... Hayata getirdiğin çocuğun bile ebesi olduğumuzu bilmeden... Sadece bizi garson olarak nitelendiren sen !

Sana diyecek çok şey var ama sen bizim bu saydıklarımızın hiçbirisin.. Belki de sırf bu yüzden hiçbir zaman bizim gibi olamayacaksın... Haset dolu dünyanda üç kuruşluk beyninle, köhne, sığ düşüncelerinle yaşamına devam et... Sana diyeceğim tek şey var ....." oğlum bak git " ....

bu mesleklerine kutsallık yapıştırma nanesi her meslekte var. yersen.
Sosyal ağlarda paylaş

• 8 ay sonra ...
Güncel.

İş sözleşmeleri feshedilen 305 THY ve Teknik A.Ş işçisinin davalarından 83 adedi Hava-İş lehine sonuçlandı.

Grev yasağına karşı çıktıkları için iş sözleşmeleri feshedilen 305 THY ve Teknik A.Ş işçisinin davalarından, Bakırköy 14. İş Mahkemesinde görülen 15 işçinin davasında Mahkeme Bilirkişi Heyetinin raporuna dayanarak işçilerin işe iadesine karar verdi. Bu işe iade kararı ile davalardan 83 adedi Hava-İş lehine sonuçlandı.

Kaynak
Sosyal ağlarda paylaş

1.5 sene itfaiye'de çalıştım, 20 senedir itfaiye erliği yapan insanlar tanıdım. Hiçbiri de bir gün çıkıp ta; ''Ama biz insanların hayatlarını koruyoruz, oksijenden çok karbonmonoksiti içimize çekiyoruz, yangın sırasında 1000C derecelere varan ısı ile mücadele ediyoruz ( ki insan vücudu 177C derecelik ısıya sadece 1 dakika dayanabiliyorken), parlama-patlama riskini saymıyorum bile'' diye bık bık ettiklerini duymadım. üstelik aldıkları maaşta bu arkadaşların aldıklarının yarısından biraz daha az. ücret protestolarına saygı duyuyorum, haklıdırlar da ama lütfen mesleklerini çok kutsal birşeymiş gibi göstermesinler...
Sosyal ağlarda paylaş

nordlydian said:

1.5 sene itfaiye'de çalıştım, 20 senedir itfaiye erliği yapan insanlar tanıdım. Hiçbiri de bir gün çıkıp ta; ''Ama biz insanların hayatlarını koruyoruz, oksijenden çok karbonmonoksiti içimize çekiyoruz, yangın sırasında 1000C derecelere varan ısı ile mücadele ediyoruz ( ki insan vücudu 177C derecelik ısıya sadece 1 dakika dayanabiliyorken), parlama-patlama riskini saymıyorum bile'' diye bık bık ettiklerini duymadım. üstelik aldıkları maaşta bu arkadaşların aldıklarının yarısından biraz daha az. ücret protestolarına saygı duyuyorum, haklıdırlar da ama lütfen mesleklerini çok kutsal birşeymiş gibi göstermesinler...

etsinler ? etmelerini engelleyen ne var ? İnsanların onurlarıyla çalışmalarının önünde duran engel varsa sesini çıkaracak bukadar basit. Belki seslerini çıkarmadıkları için senelerdir eziyet çekiyorlar, eğitimsizler. İnsanların mesleklerini kendi istekleriyle seçmeleri ve karşılığında bir maaş almaları insan gibi yaşamalarını engelleyen bir durum değil. Haklarını arayan insanlara çemkirmekten bir vazgeçin ya. Siz hakkınızı savunmuyorsunuz veya savunamıyorsunuz diye her insan kuzu olacak, boyun eğecek diye bir durum yok.

Her mesleğin sorunları vardır, her mesleğin zor olduğu, katlanılması gereken durumları vardır ama bunların olması insanların bu meslekleri icra ederken köle gibi çalışmalarını gerektirmez. İnsan insan gibi çalışacak ve verdiği hizmet o doğrultuda kaliteli olacak. Ölümü gösterip sıtmaya razı ediyorlar sizleri ondan sonra "Allah razı olsun" diyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

Hacım ben esnaf çocuğuyum ve çalışana saygım sonsuz, zaten olmasa bugün bu kadar rahat uyuyor olamam
Ama...
Sen işe girerken biz sözleşme imzalıyorsun, orda bir bir yazıyor "haftada şu kadar saat uçacağım, alacağım maaş şu kadar, yıllık izin şu kadar gündür vs vs" eğer şirket sana hakkını vermiyorsa önce sendikana o da olmadı TAMAMEN işçi lehine karar veren iş mahkemesine başvurursun, hakkını alırsın.yok havada türbülansa girdim yok taklaya geldim falan bunlar bebe muhabbeti gibi geliyor bana...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...