Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bedelli Askerliğe Yaş Ayarı

Rewendor

Öne çıkan mesajlar

Durun len, heyecanlanmayın hemen. Size bişey yok.

Yaş sınırında bir değişiklik yapmamışlar. Hala 30dan gün alma mevzusu var.

Ama bakmışlar kendi oğulları yeğenleri arasında çok fazla 30 yaş altında kalmış var, bunun üzerine demişler ki "artık mahkemede yaşını büyütenleri de sayıyoruz, onlar da bedelli yapabilir." Böylece sıradan vatandaş hele şehirde doğduysa doğum belgesi hastanelerde üniversitelerde olduğu için kolay kolay yaş büyütemezken eli uzun vekillerin ricasıyla kendi akrabalarının belgeler kaybolacak, yaşları büyütülmek suretiyle çocukları yeğenleri askerlikten yırtabilecekler. Peki ya parası? E onu da düşündüler ya, daha geçenlerde milletvekili maaşına zamı yapıştırdılar işte.

http://www.trthaber.com/haber/gundem/bedelli-askerlige-yas-ayari-42077.html
Sosyal ağlarda paylaş

Mesela köyde yaşıyosunuz, sen de evde ebeyle doğuyorsun. Baban da küçük köyden en yakın hastanenin olduğu şehre 1.5 sene sonra işi düştüğünde seni nüfsua kaydettiriyor, Kaydedilirken de o günün tarihi baz alındığından sen düzeltene kadar 1.5 yaş küçük gözüküyorsun. Sonra belli başlı işler için yaş olayı devreye girdiğinde sen itiraz edip onu düzelttiriyorsun. O zaman yaş büyütme oluyor.

Yaş küçültme genelde prof. sporculara yapılır, düşük seviye milli takımlarda oynasınlar ortalığı toz duman etsinler büyük takımlara pahalı fiyata kakalansınlar diye.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
"Yeni düzenlemeyle, 15 Haziran'a kadar yaşını 30'un üzerine büyütenler, örneğin; 1983 yılında doğan bir yükümlü, bugünden itibaren mahkemeye başvurur ve hastane kayıtlarının esas alınmasıyla doğum tarihini 1982 olarak değiştirebilirse bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek."

E gidiyim yarın büyüttüreyimmi yani? illegal olması şartmı ? Hastanede doğanın doğum tarihiyle oynanmaz muhabbeti yalan bir muhabbetmi ? Zaten değiştirilemeyecek bişi niye çıkar ki ?
Sosyal ağlarda paylaş

"Yaş büyütmek için bir kac koşul gerekli. 1- Dış gorunumunuz nufusta gorunen yasiniza uymamalidir. Yani nufustaki yasinizdan daha buyuk gorunmelisiniz. Yasinizin nufustakinden daha buyuk oldugunu doktor raporu(kemik yasi) ile veya taniklarla ispat etmelisiniz. 2-Buyutmek istediginiz yasta kardesiniz olmamalidir. 3-Hastane veya dogumevi gibi biryerde dogmus olmamalisiniz. 4-Daha once yas duzelttirmesi yapmis olmamalisiniz. Davayi suan siz resid olmadiginizdan ancak veliniz veya vasiniz acabilir. Dava ikametgahinizin oldugu yerde veya nufusa kayitli oldugunuz yer Asliye Hukuk Mahkemesinde acilir."
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
bu yasanın degisiklik nedeni yuksek askeri idari mahkemesine acılan davalar.

bu davayı acan kısılerden bir tanesi de benim.

resmi hastane kaydı ile dogum tarihim 12 12 1982 olmasına ragmen nufusa 1.1.83 yazıldıgı icin 1 gun le kacırıyordum bedelli askerligi.

6 ay once hastane dosyam ile mahkeme de yasımı degistirdim ve dogru olan 12.12.1982 yaptırdım.

askerlik subesine gittigimde yas degisikligi yaptıgın icin bedelliden yararlanamazsın dediler, bende YAIM e dava actım.

bu edinilen degil dogumsal hak oldugu icin hukuken sıkıntılar olmuş.

sonuc olarak benim durumumda bulunan tahmini 20 kişinin davası TBMM ye yollanmış ve 81. madde de degisiklik yapılmış.

"MADDE 15- 1111 sayılı Kanunun 81 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“MADDE 81- Askerlik çağına girdikten sonra yapılan yaş değişiklikleri (mahkemece resmi hastane doğum kayıtları esas alınarak yapılanlar hariç) askerlik işlemlerinde dikkate alınmaz."

parantez icindeki bolum eklendi yasaya.. valla hic umudum yoktu bu davaları acarken ama bi sans diyerekten denedik ve sonu mutlu oldu :)

Askeriye ozellikle hastane kaydı istiyor, sahit ya da dna/kemik tarama testlerini kabul etmiyor yaş degisikligi davası icin sunulan dellilerde.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

ulan topiği görünce nası bi heycanla açtıysam bilgisayar takıldı
ama yine hüsran yine hüsran :(

zegna napcan şimdi sen yararlanabilcen mi bedelliden?

eet yararlanıcam resmi gazetede yayınlandı kanun. hayırlısıyla pazartesiye bi 15000 tl bayılıcam..
Sosyal ağlarda paylaş

pascalnouman said:

odullusoru said:

pascalnouman said:

bosuna para vermeyin aga gidin yapın gelin
@nutella olm hergun gittigin davutpasa eski askeri kışla haberin yok :D

sana verelim para sen bizim yerimize git yap hem para boşa da gitmemiş olur.

okudugunu anlamayanlar gitmesin zaten

bir üstteki mesaj alıntılanmaz.

fistoşum bile gitmeyin diyor. gider miyiz hiç fistoşum seni bırakıp oyyy oyyy.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...