Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Orduevlerinde kılık kıyafet düzenlemesi

cetoritto

Öne çıkan mesajlar

cetoritto said:

vallahi bu memlekette yaygarayı herkes ve her kesim kopardı ama bir benim gibi adamların olduğu kesim koparmadı.
Ne yaytgaralar, ne duygu sömürüleri, ne mazlum edebiyatı görmedi ki bu memleket? Bir çırpıda sayayım...türbana özgürlük, sakala özgürlük, cüppeye özgürlük, cemaatlere özgürlük, tarikatlere özgürlük, demokrasiyi kullanarak demokrasinin anasını belleyeceğiz diyenlere özgürlük, halk her şeyin en iyisini bilir-halk ne derse o olurculara özgürlük, hepimiz ermeniyizcilere özgürlük, hepimiz kürdüzcülere özgürlük, hepimiz her bir etnik kökendeniz(Türk hariç)cilere özgürlük.
Sana gelince. Siyasetten anlamadığını iddia ediyorsun, siyaseti sevmediğini söylüyorsun ama tüm dinci tayfa gibi yazın baştan sona siyaset. Zaten siyasetten anlamam ya da siyaset konuşmam diyen insanların çoğuna gülerim, çünkü yalandır genellikle bu söylem.
Senin şu yazdıklarınla ilgili olarak seni destekler şekilde yazı yazan adamlar, eğer mevzuyu din tartışmasına getirecekseniz tartışalım. Orduevine insanın istediği kıyafetle girememesini faşizm olarak nitelemek işgüzarlıktır. Camiye şortla girilmez, neden camiye girmek için gerekli olan bir kıyafet şekli vardır çünkü. Ya da yine bu şakirt tayfanın karşı çıktığı hastahane çalışanlarının başları açık olmaları konusu. Hastahanede çalışmanın gerektirdiği bir giyim tarzı var. Hijyen sözkonusu. Ama ille de türbanlı hemşire, doktor, hastabakıcı isterler; hee, çok şükür yaptılar zaten bu isteklerini. Bu örnekler çoğaltılır hepinizin bileceği gibi. Geldik işte orduevlerine. Başta da dedim, orduevi askeri bir ortam, her ne kadar sosyal tesislerinde düğün, nişan, sünnet vs. de yapılsa ortam askeri ortam olduğu için askeri düzen ve disiplinle bağlantılı kurallara uymak gerekir. Bunun faşizm ile bir ilgisi yoktur. Bulunulan ortamın kuralları gereğidir.

Ya hepsini gerçekten okumayı midem kaldırmadı, fakir edebiyatı direk midemi bozuyor kusura bakma da;

Ordu bir ibadethane de benim mi haberim yok?

Heryerde bir davranış biçimi gereksinimi elbette var da, kıyafet gereksinimi ne? 14. yüzyılda mıyız? Adapte olun azıcık.

camiye şortla girilmez gibi bir kanun yok, biri önünü keserse "Dürzü, istedigim yere istedigim gibi girerim, senin dini inancını paylaşmıyorum, extremist bir açıklıgım da söz konusu değil" diyecek yumurtalıkları sergileyemiyorsan burada dindar kesim tarafından ezilmiş idealisti oynamanın manası yok.

Ülkemizdeki dindarlar gerzek, anti-dindarlar da gerzek.

Hala azıcık kafası olanın kendini bir tarafa sıkıştırmayanlar oldugunu da çözemediniz. Herkes kendi hayatını adam gibi yaşasa şu ülkenin sorunlarının yarısı kafadan yok olacak zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

cetoritto said:

ehunekel said:

İnsanların istedikleri gibi, istedikleri yere girmeleri sizi neden bu kadar rahatsız ediyor anlamıyorum. Demişler ki, bugün buna izin verilse yarın öbürgün aczmendiler girer? Aczmendi diye tabir edilen grubun Türkiye'de kaç üyesi olduğunun farkında mısınız? Zaten onların muhakkak en çok istediği şey orduevlerine girmektir.

Hiç orduevlerinden başörtülü insanların geri çevrildiğini görmedim diyen olmuş. Ben de mesela hiç dinozor görmedim?!?
Şimdi nenelerimizin başörtüsü ayrı ama türban siyasi simge diyen olacaktır. Baştan söyleyeyim; siyasi simge ise buyurun tanımını yapın. Çünkü bugüne kadar yapabilen bir babayiğit çıkmadı.

Bu uygulama muhtemelen orduevlerini ele geçirmeye yaramayacak. Ya da rejim değişmeyecek. Bu kadar yaygara koparmanın anlamı yok.

Bütün bunlar sorun değil, hepsi hallolur. Ama Türkiye'deki şu empati sorunu ne zaman hallolur bilmiyorum.

Kendini kandırmak istiyorsan kandır ama komik olma.
Orduevlerine hiç girmediğin belli. Zaten başörtüsüne kimsenin bir şey dediği yok, türban değil bak dikkat ederim, başörtüsü.
Cumhurbaşkanının karısının taktığı türban...
Başbakanın karısının taktığı türban....
Meclis başkanının karısının taktığı türban...
Al işte, bak, yaptım sana siyasi simge olan türbanın tanımını ve uygulamalı gösterimini.
empati eğer tek taraflı işleyen bir müessese ise elbette ki o müessese yıkılır. soner yalçın, doğu perinçek, ergun poyraz, barış pehlivan, mustafa balbay, tuncay özkan içeriye tıkıldığında "hak etmişlerdir kesin" diyen kişiler nedim şener ve ahmet şık tıkıldığında "ama onlar bizim arkadaşımız, suçlu olamazlar" diyorsa neyin empatisinden bahsediyorsun? bu memleket bitmiş.

Neyin simgesi bu o zaman onu konuşalım. Daha önce orduevlerine gittim ve çok şükür kapıdan çevrilen insanlar da GÖRDÜM ve DUYDUM.
Madem siyasi simge neden biri de kalkıp, YA BU YEMEDİ DEĞİŞELİM SİMGEYİ demek yerine neden okullarını değişiyorlar, yurt dışına gidiyorlar? Sadece kadınlara yüklenen bu simgenin amacı ne? Bu siyasi simgeyi neden sadece kadınlar taşıyor.

Ayrıca tutuklanan gazeteciler ile ilgili, Ergenekon ile ilgili ya da hükumet ile ilgili konuşmuyoruz. Ben sana demokratlıktan bahsediyorum Akpli olmaktan falan değil.
Başka bir uygulama olur hoşuma gitmez yine konuşuruz. Zaten demokrasinin gereği budur. Ama o kadar faşizme alışmış bir halk tabakası var ki, bir şeyi savunmak onun tarafgirliği, holiganlığı demek oluyor gözünüzde. Komik!
Sosyal ağlarda paylaş

cetoritto said:

xunn said:

Ya hepsini gerçekten okumayı midem kaldırmadı,

hacı, şu cümleyi gördüm ve ben de senin yazdıklarını okumayı bıraktım.

Hepsini okusaydım beyin kusmuguna tahammülüm çok düşük oldugu için seni yermem şart olacaktı, ben banlanmamış oldum sen de saygınlıgının kırıntılarıyla bu topige veda edebilmiş oldun.

Win-Win.

*siiiip*

Sosyal ağlarda paylaş

ehunekel said:

Neyin simgesi bu o zaman onu konuşalım. Daha önce orduevlerine gittim ve çok şükür kapıdan çevrilen insanlar da GÖRDÜM ve DUYDUM.
Madem siyasi simge neden biri de kalkıp, YA BU YEMEDİ DEĞİŞELİM SİMGEYİ demek yerine neden okullarını değişiyorlar, yurt dışına gidiyorlar? Sadece kadınlara yüklenen bu simgenin amacı ne? Bu siyasi simgeyi neden sadece kadınlar taşıyor.

Ayrıca tutuklanan gazeteciler ile ilgili, Ergenekon ile ilgili ya da hükumet ile ilgili konuşmuyoruz. Ben sana demokratlıktan bahsediyorum Akpli olmaktan falan değil.
Başka bir uygulama olur hoşuma gitmez yine konuşuruz. Zaten demokrasinin gereği budur. Ama o kadar faşizme alışmış bir halk tabakası var ki, bir şeyi savunmak onun tarafgirliği, holiganlığı demek oluyor gözünüzde. Komik!

neyin simgesi olduğunu türbanı islami örtünme şekli olarak savunan adamlara sormak lazım. ben dünya üzerinde ne kadar müslüman ülke varsa (gerçek müslümanlık bu değilciler, neredesiniz :) ) hemen hepsini gezdim. irana 2 sefer gittim, yeni geldim. hiçbirinde şu türban örtünme şeklini görmedim. ama avcılar belediye başkanıydı yanılmıyorsam, "türban rahibe örtünme şeklidir" dedi diye adamı afaroz ettiler, kendi partisi bile sahip çıkmadı. oysa ki al karşına bir rahibe resmini, al bir tane de sıkmabaş tabir edilen türbanlı kadın resmini; iki resim arasındaki farkları bulmaya çalış.
sonuç olarak eğer bir kesim ısrarla türban da türban diyorsa bu simge değil de nedir? örnek: hilal şeklinde bıyık uzun bir dönem ülkcüler tarafından bırakıldı,haliyle ne oldu, hilal bıyık ülkücülerin sembolü oldu...
örnek 2:deniz gezmiş idam edildi, onun giydiği parka onlarca yıl solcuların simgesi oldu...
başta dediğim gibi, türban neden simge? bunu ille de türban diyenler cevaplayacak ama neyin simgesi? e cevap çok açık, türbanı bu zamana kadar savunan kesim kim ise, hangi kesim ise onun simgesi. yani artık şu saatten sonra demagojiye gerek yok, tıpkı bir dönem şimdi ki bdp'nin atası olan partilerin milletvekilleri tvlara çıktığında saf saf bazı gazeteciler, emekli subaylar, "pkk'yı kınıyoruz deyin, hadi desenize" şeklinde bir tavır takınırlardı, onun gibi. Herkes neyin ne olduğunu çok iyi biliyor, kimse kimseyi kandırmasın.
Ergenekonla ilgili yazdıklarım seninle ilgili değil, yazdıklarımın tamamını içselleştirerek okursan yazının sadece senin yazdıklarına değil başka bazı arkadaşların yazdıklarına da cevaplar içerdiğini anlayacaksın. Bu halka artık güvenmiyorum, hiçbir zaman da halk dalkavuğu olmadım. Bu yüzden halk faşizmi sever, halk şunu sever, bunu sever bilmem. Ama Aziz Nesin'in halkımız konusunda söylediklerine her zaman sonuna kadar katıldım, katılmaya da devam edeceğim. Demokrasi eğer demokrasiyi kullanarak kendisini yok etmek isteyen kişilerin elinde bir araç haline dönüşmüşse yerim öyle demokrasiyi, kusura bakma. Örnek: Sçeimle gelen Hitler, örnek: Seçimle gelen Mussolini, örnek: seçimle gelen Menderes.
Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

ehunekel said:

Bir de ek olarak Atatürk bir din değil orduevleri de ibadethane değil. En ufak bir fırsatta peygamber, din kıyaslamaları saçma oluyor. İkisini bir ayıralım.

yok canım, bu da yaygın kullanılan bir demagoji
ne yani din olunca beyinleri kullanmayı bırakacak mıyız? Asla.
burada kastettiğim şudur: nasıl ki ibadethanelere girişte bir kılık-kıyafet, adab söz konusu ise orduevlerinde, hastahanelerde, madenlerde, okullarda, her türlü işyerinde uyulması gereken kılık-kıyafet, adab kuralları vardır.
mesele bundan ibarettir.
edit: düşündüm de, aslında sana karşı çok iyi niyetli yazmışım ve sen aslında hiç iyi niyetli değilsin. senin karşında aptal mı var "atatürk bir din değil, orduevi ibadethane değil" diye yazıyorsun? hep farklılığı yaratın, ondan sonra da "empati neden yapmıyorsunuz?" diye yazın,çizin, bağırın. Eziksiniz ve ezik olarak kalmaya da mahkumsunuz. 50% ile değil 99% ile de gelseniz genlerinize işlemiş eziklik, yahu ülkenin tüm kjurumları artık cumhuriyet devrimine karşı ideolojinin elinde, hala daha forum köşelerinde ağlak muhabbetidir, ezik muhabbetidir, haksızlığa uğruyoruz, efendim bu faşizmdir muhabbeti gidiyor.
Vay arkadaş!!!
Sosyal ağlarda paylaş

yazılanlar zoruna gidince ve hele bir de yazılanlar gerçek olunca, işte senin yaptığın gibi tepki veriyor insanlar...
B)-
ama bu hakikati değiştirmiyor tabi.
edit: xunn'a yazmıştım ama ardından bu seleph zıplayıp benzer tepki göstermiş. ikiniz için de geçerli yazdıklarım.
Sosyal ağlarda paylaş

cetoritto said:

sonuç olarak eğer bir kesim ısrarla türban da türban diyorsa bu simge değil de nedir? örnek: hilal şeklinde bıyık uzun bir dönem ülkcüler tarafından bırakıldı,haliyle ne oldu, hilal bıyık ülkücülerin sembolü oldu...

simge olsa ne olacak ki? sen burada faşizan solcu görüşlerini açık açık dile getirebiliyorken, üniversitedeki kız da kendi görüşünü temsilen bir simge ile okula gidiversin ne olacak? ya da ülkücü bıyığı ya da kominik bıyığı ile...
Sosyal ağlarda paylaş

cetoritto said:

yazılanlar zoruna gidince ve hele bir de yazılanlar gerçek olunca, işte senin yaptığın gibi tepki veriyor insanlar...
B)-
edit: xunn'a yazmıştım ama ardından bu seleph zıplayıp benzer tepki göstermiş. ikiniz için de geçerli yazdıklarım.

Üstat faşizmin ilacı WWII, bu forumda seni fixleyebilecek ilaç yok.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

cetoritto said:

B)-

Üstat faşizmin ilacı WWII, bu forumda seni fixleyebilecek ilaç yok.

+1
Sosyal ağlarda paylaş

Sağa sola sallamayın ağzınızı. Saçmaydı. Bir asker çocuğu olarak ordu evlerine sürekli giden biri olarak söylüyorum bunu. Traş olmaya giderdik yanıma asker takıp berbere kadar refakat ederlerdi :) Ben senelerce gittim ama ablam başörtülü olduğu için hiç giremedi. Açıkcası hataydı düzeltildi ama çetin gibi ne dediğini bilmezleri gördükçe size bundan daha fazlası lazım demiyor değilim.

Türbanlı, başörtülü kadının çocuğu alacaksın, mal gibi kullanacaksın. Hatta hatan yüzünden ölecekler ama anasını, eşini tanımayacaksın. Peh...
Sosyal ağlarda paylaş

yazdıklarım ortada, yani yorum falan da yazmıyorum, ben anlamıyorum "çetin gibi ne dediğini bilmez adamlar" falan nasıl yazıyorsunuz, ne içiyorsunuz, ne yiyorsunuz, ne okuyorsunuz, ne çekiyorsunuz, ne anlatıyorlar size? nasıl bir düşmanlık sizin ki? ablan başörtülü ise bir sıkıntı yaşaması imkansız orduevinde ama türbanlı ise yaşamıştır. orduevlerini bilirim, çok girmiş çıkmışlığım vardır. sadece asteğmenken değil sivilken de. subay akrabalarımız vardı.
edit: şimdi yazınca birileri kızıyorlar da yine dizi dizi inciler, bana sallama yarışına girmişler. isimlere bakın, aynı kişiler.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...