Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.8 [10mayis12]

Kharon

Öne çıkan mesajlar

2000 civarı bütçemiz var, oyun için kasa toplamak istiyoruz. bütçeyi biraz aşabiliriz de ufacık farklar için 200 - 300 tl fark vermek koyar sanırım biraz. ne önerirsiniz? bi kaç ürün baktık exadan ama uyumları ve performansları konusunda pek bilgimiz yok.
işlemci
ekran kartı
anakart
hdd
kasa
ram

hangi parçaları değiştirmemiz gerekir, uyumlu mudur bunlar ve önerebileceğiniz başka şeyler var mı? plx
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun amaçlı alttaki kasa nasıl, 2-3 yıl med idare etsin yeter ? 50-100 tl fark var ama sistemin performansı %20 artar dediğiniz bir şey var mı ?

sistem

ANAKART-->GIGABYTE GA-H61N-USB3
INTEL H61, DDR3, LGA1155, USB3.0, HDMI, DVI-D, D-SUB

CPU-->INTEL Core i3-3220
SR0RG, 3.30GHz, 3MB L3, çift kanal DDR3, 22nm, LGA1155

VGA-->MSI N450GTS-MD1GD5
GTS450, PCI-E16 2.0, 1GB/128bit GDDR5, HDMI, DVI, D-SUB

RAM-->CORSAIR CMV4GX3M1A1333C9
Value 4GB DDR3-1333MHz CL9 1.5V

Toplam maliyet 735 TL. Fiyat nasıl ?
Sosyal ağlarda paylaş

@FromtheHell

Kasa içinde gelen PSUlarda genelde 80+ olmuyor. Buna dikkat et. Değilse PSU'suz bir kasa alıp kaliteli bir PSU alabilirsin.

Ekran kartı olarak Powercolorı tercih edebilirsin. Hem daha hızlı hem fiyatı daha uygun bir kart.

Bunun dışında win7 kullanacağını düşünerek RAM'i en az 8gb yapman baya iyi olacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Kuzenim icin topliycaz kasayi, o linkledigim ramlerden toplayip 16gb a tamamlamayi dusunuyo zaten. Aslinda kafamiza takilan sey kasanin amd ile uyumlu olup olmayisiydi. Kendi kasamin islemci fan haznesi(islemciye uzanan boru) islemcinin yan tarafinda kaliyo biraz, oyle bi sey yasamak istemedik. Kasa ve psuya ayri ayri bakalim bi de madem, tesekkur ettim.
Sosyal ağlarda paylaş

benim madalyonum yok diye mi cevap vermiyosunuz... :(

edit: sorumu değiştiriyorum şu an itibari ile sdfsd

1700-1800 tl civarında kasa toplamak istiyorum. asıl amaç çizim programları vs vs olacak render falan sıkıntı çekmeden yapabilmek istiyorum. ekran kartı beni oyunlarda 3-4 sene idare ederse güzel olur.

var mı öneriniz hazır sistemlerden veya şu işlemci ve şu ekran kartını al gerisini sen tamamla dediğiniz bişeyler?

tekrar edit: kasayı kuzenime toplıcaz, 3dmax vray render vs gibi programlar kullanıyormuş. çizerken yüklü çizimlerde donma yapmassa, render alırken hızlı olursa iyi olur falan diyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Render konusunda genelde Intel işlemcileri AMD işlemcilerine göre daha iyi. Yani sen gidip Intel - sandy-bridge bir işlemci alacaksın ama onların fiyatları da biraz tuzlu.

Benchmark Testlerine bakarak, işlemcileri karşılaştırarak bir fikir edinebilirsin.

Ekran kartı olarak şu an piyasa da AMD 7000 serisi ve NVIDIA 600 serisi hakim durumda. AMD den 7850 veya üzeri bir model yada Nvidia dan GTX 650 serisi veya üzeri bir kart takabilirsin.

Geri kalan parçalar zaten genelde standartlaşmış parçalardır. RAM in markası çok önemli değil. HDD olarak Western Digital yada Seagate seçebilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

teşekkür cevap için.

Kasa
1 x Dark Orion Kırmızı Led Fanlı USB 3.0 ve eSATA Destekli High Power 600W Oyuncu Kasası 205,82 TL+KDV
İşlemci
1 x INTEL Core i7-2600K LGA 1155 8MB 3.4GHz Dört Çekirdekli İşlemci 602,98 TL+KDV
Anakart
1 x Asus P8H77-M LE Intel 1155 Soket DDR3 USB3 SATA3 mATX Anakart (Ivy Bridge) 203,64 TL+KDV
Bellek
1 x Corsair Vengeance 8GB (2x4GB) DDR3 1866MHz CL9 Dual Kit PC Belleği (CMZ8GX3M2A1866C9B) 139,83 TL+KDV
Ekran Kartı
1 x Zotac nVIDIA GTX 660 2048MB DDR5 192 Bit Pci Ekspres Ekran Kartı (ZT-60901-10M) 516,37 TL+KDV
HDD
1 x Seagate 500 GB 7200 RPM 16 MB Ön Bellek 3,5" SATA III DISK (ST500DM002) 139,50 TL+KDV

şunları seçtim toplam 2.067 tl tuttu. anakart ve kasayı tamamen sallamasyon seçtim hiç bi fikrim yok. sizce işlemciyi düşürmeden 1800 tl olma şansı var mı bu kasanın?

render ve çizim olaylarında intelin ve nvidianın daha iyi oldugunu duydum bu doğru mu? o yüzden ekran kartında amd'ye bakmadım hiç.
Sosyal ağlarda paylaş

Render GPU da yazılanlara göre NVIDIA daha uygun olur.

Parçalara hangi siteden baktın bilemiyorum ancak seçtiğin anakart max 1333mhz bellekleri destekliyor yani seçtiğin ramler o kasada çalışmaz. max. 1333 mhz ram seçmen gerekiyor.

Seçtiğin kasa üzerinde gelen PSU 80+ değil bu yüzden sıkıntı yaşayabilirsin. Onun yerine PSU'suz kasa bakıp ayrıca 80+ bir PSU takabilirsin.

Ekran kartı olarak 660ti ler normal 660 lardan daha iyi ama daha pahalı. Seçtiğin kart 660 arasında en hızlı olanı. Değiştirmen gerekmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi tekrar toplamalar falan yaptım sdfsd

teknobiyotik sitesinden yapıyordum genelde. fakat novabilgisayar'dan topladım bu sefer.

i5 3570K
gigabyte gtx660 oc windforce
corsair 8GB 2x4 Ram
seagate 500 gb hdd

seçtim 1300 tl oldu. 500 tl ye anakart ve kasa seçmem lazım. birinci sorum bu ben uyumlu olup olmadıgını anlamıyorum bana anakart ve kasa önerebilir misiniz? ikinci sorumda teknobiyotik de Zotac gtx660 vardı novada zotac yok gigabyte gtx660 var bunların farkı ne?

novabilgisayar'dan daha önce laptop aldım ve sorunsuzdu herşey. zaten ankarada oturuyorum elden almıştım gidip. bütün parçalar daha ucuz burda teknobiyotiğe göre. şu yukardakilerin aynısı 1517 tl tuttu teknoda gerçi onlarında 5 ana parça olayı var belki en sonda düşürüyorlardır bilemicem.

edit:novabilgisayar.com
Sosyal ağlarda paylaş

Nova'da çok fazla alternatif yokmuş. Ayrıca sitesi de çok ayrıntılı değil ama sen oradan alırım dediğin için oradan baktım.

Öncelikle Zotac 660 ile Gigabyte 660 OC sürümünü karşılaştırdığımız da Gigabyte daha hızlı görünüyor. Soğutma sistemi konusunda da sessiz ve daha iyi soğutuyor diyorlar kendileri :)

Ekran kartını Gigabyte alacağımıza göre anakartı da Gigabyte seçmekte fayda var.

GIGABYTE Z77M-D3H, Z77, DDR3, 2x PCIExp, Socket 1155, CrossFireX & SLI, 2400Mhz senin işini görür.

Baktım da çok fazla KASA ( psu suz ) seçeneği yok.
Kasayı da alırken orada görerek alırsın ama PSU'un 80+ olmasına dikkat et.
Sosyal ağlarda paylaş

Ramlerin mhz'sini yazmamışsın ama bu anakartta sorun yaşamazsın. Sen yinede 8 GB 1600mhz al.

HDD inde cache ve rpm'i yazmamışsın ama Nova'da görünen tek 500gb lık Seagate HDD'in 16mb cache'i var. 64mb'lık bişey alırsan daha hızlı işlem yapar ama onunda 500mb'lığı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...