Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Anarşizm fail.

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

Valla ne bileyim bu adamların bir dahaki sabah gidip starbucksta kahve içmesi baya komik özellikle bunun lüks tüketim aracı olduğu ve "daha az sistem parçası" alternatifleri olduğu düşünülürse. Benim kendine solcu ya da anarşist demeyen (ve bu tarz gösterilere katılacak kadar aktivist olmayan) ama bu fikirlere yatkın olan arkadaşlarım bile var starbucksa gitmeyen/gitmek istmeyen. Daha iyi alternatifleri var bu insanların ideolojileri açısından. Demek ki bu diğer güruh sokağa çıkıp da sağı solu yıkacak kadar ideolojilerine bağlı insanlar değil bunlar heh
Sosyal ağlarda paylaş

Genelde çiğ dönemlerinde öyle başlar o işler biz de ortaokul lisede amerikan malı/markası olan herşeyi boykot ederek başladık, sonra biraz derinleşince konuda geçiyor hepsi.

Sistemin daha az parçası olan diye birşey yok, kapitalizm bir sermaye birikim biçimidir ve küçük esnafdan tut seyyar satıcıya kadar hepsi aynı oranda öyledir. Velhasılkelam, starbucks lüks de sayılmaz günümüzde, fiyat/performans olarak en iyi yer diyebilirim. Muadili olan yerli sermaye hem daha pahalı hem daha kalitesiz.
Ha dersen her gün gider misin, hayır ama gidilecekse gidilir, yok ABD sermayesi yok pis kapitalist falan bunları aşmak lazım.
Ulusalcılıktan arınmanın yanına birşey daha ekleyelim öyleyse: Kapitalistler taş kalpli pis herifler olduğu için kötü değil dünya, starbucks'ın tüm hisselerini bugün stalin işletse de bir fark olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan said:

Ha dersen her gün gider misin, hayır ama gidilecekse gidilir, yok ABD sermayesi yok pis kapitalist falan bunları aşmak lazım.

sorun burda değil, gidilecekse gidilir tabi daha bugün starbuckstaydım. ama yarın elime bayrak alıp starbucks camı kırıyosam bende bi sorun var demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada benim sol eğilimli arkadaşlarım var gözden kaçmadı not düşeyim :p
Gerçek sol bu değil

Xenocide said:

Pirvan said:

sorun burda değil, gidilecekse gidilir tabi daha bugün starbuckstaydım. ama yarın elime bayrak alıp starbucks camı kırıyosam bende bi sorun var demektir.

Neden, starbucksda oturunca oranın hayranı, ölümüne aşığı olmak mı gerekiyor? Ben orayı sadece bir kafe zinciri olarak görüyorum, nefret etmeyi de, sevgi duymayı da anlayamıyorum.
Şimdi sen mesela bugün oturduğun evi, gün gelince yıktırıp çok daha lüksünü yaptırmak gerekirse sorunlu mu olacaksın?
Adam bugün kahvesini içiyor, zamanı gelince de yıkacak mekanı. Toplumsal devrim de böyle birşey zaten, bugün maaş aldığın üstünde yaşadığın hayatını borçlu olduğun şeyi yıkacaksın.

Ha, herifler ergen vandal o ayrı. Gereksiz ve zamansız davranarak mal konumuna düşüyorlar. İsyan öyle alelade edilmez, beklersin, hazırlanırsın, günü geldiğinde tek çeker bitirirsin işi.
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan said:

Genelde çiğ dönemlerinde öyle başlar o işler biz de ortaokul lisede amerikan malı/markası olan herşeyi boykot ederek başladık, sonra biraz derinleşince konuda geçiyor hepsi.

Sistemin daha az parçası olan diye birşey yok, kapitalizm bir sermaye birikim biçimidir ve küçük esnafdan tut seyyar satıcıya kadar hepsi aynı oranda öyledir. Velhasılkelam, starbucks lüks de sayılmaz günümüzde, fiyat/performans olarak en iyi yer diyebilirim. Muadili olan yerli sermaye hem daha pahalı hem daha kalitesiz.
Ulusalcılıktan arınmanın yanına birşey daha ekleyelim öyleyse: Kapitalistler taş kalpli pis herifler olduğu için kötü değil dünya, starbucks'ın tüm hisselerini bugün stalin işletse de bir fark olmaz.

Lüks tüketim aracı derken bildiğimiz anlamda fiyat açısından lüks tüketim aracı demedim (gerçi o da kişiden kişiye değişir heh). Tüketim aracı olarak temel bir ihtiyaç değil kıyafet, yemek vs gibi bir zevk aracı diycem garip olcak o yüzden lüks tüketim dedim hehe.

Sistemin daha az parçası olan diye bir şey yok ise bile sistemde aktif ve pasif rolleri olan parçalar var. Bir starbucks ile öğrenci kantini arasında baya büyük bir fark var bu açıdan herhalde heh. Spesifik olarak bir öğrenci kantini ya da orta halli esnaf dükkanının değil de starbucksın seçilmesinin altında da bu fikirler yatıyor zaten. Arada bir fark olmadığını söylemek gerçekçi olmaz. Yani mesele ABD sermayesi ya da pis kapitalistler değil. Starbucks mecidiyeköydeki onca kafe arasından gelişi güzel bir şekilde seçilmiyor, spesifik olarak seçiliyor. Bu seçimi yapabilecek kadar ayrıştırabiliyorsan bu parçaları, o zaman birini kullanmayacak kadar da ayrıştırabilirsin.

Bu açılardan da devletin sunduğu su hizmeti ile starbucks'ı karşılaştırman komik olmuş. Bir insan starbucksı sopaladıktan sonra starbucksından feragat edemiyorsa bu komik baya heh
Sosyal ağlarda paylaş

kithnos_1 said:

Starbucks'a saldırmak yerine , Starbucks neleri doğru yapmış , benzer bir sektörde , biz bu doğruları kullanarak iyi birşey üretebilir miyiz , marka geliştirebilir miyiz diye bakmak lazım.

Saldırmakla neyi ispat etmeye çalışıyorlar anlamıyorum.

+rep sonuna kadar

Ekşi sözlğüktede yazdım aynı seyi zamanında. İnsan gibi dakka bası garson tarafından harasslanmadan istediğin kadar oturarak ders calısarak yayılarak hemde bu imkanları sana yap diye sunan bi işletmeye neden karşı oliyim ki. Pazar günü Etiler Starbucksta 6 saat oturduk 2 kahve içip. Yengeniz proje çizgi ben dizi felan izledim. Normal bi yerde otursan 15 dakkada bi garson gelip harasslıcak. Burda kimse rahatsız etmedi. Hemde sırf bu iş için oraya konulmuş çalışma masalarında oturarak.

Türkiyedeki kafe kültürü bu leş seviyede devam ettikçe gider Amerikanın köpeği de olmaya devam ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan said:

Bu arada benim sol eğilimli arkadaşlarım var gözden kaçmadı not düşeyim :p
Gerçek sol bu değil

Xenocide said:

Pirvan said:

Neden, starbucksda oturunca oranın hayranı, ölümüne aşığı olmak mı gerekiyor? Ben orayı sadece bir kafe zinciri olarak görüyorum, nefret etmeyi de, sevgi duymayı da anlayamıyorum.
Şimdi sen mesela bugün oturduğun evi, gün gelince yıktırıp çok daha lüksünü yaptırmak gerekirse sorunlu mu olacaksın?
Adam bugün kahvesini içiyor, zamanı gelince de yıkacak mekanı. Toplumsal devrim de böyle birşey zaten, bugün maaş aldığın üstünde yaşadığın hayatını borçlu olduğun şeyi yıkacaksın.

Ha, herifler ergen vandal o ayrı. Gereksiz ve zamansız davranarak mal konumuna düşüyorlar. İsyan öyle alelade edilmez, beklersin, hazırlanırsın, günü geldiğinde tek çeker bitirirsin işi.

abi ne diyon yav, şurada olanla söylediğin şeyin zerre alakası yok. starbucksa hayranım demedim, nefret de etmiyorum, aynen dediğin gibi bir kafe zincirine hayranlık duymaya veya nefret etmeye ben de anlam veremiyorum da yani starbuckstan nefret eden bi adamın gidip camlarına saldırmasıyla benim evimi yıktırıp daha lüksünü yapmamın ne alakası var, nasıl bi bağlantı kurdun öyle? senin bağlantına göre ancak şöyle olabilir; lüks bir evim vardır, bazı "anarşistler" gelip "senin evin çok lüks" diyip camını kapısını indirirler. ha bi de üstüne sonra ertesi gün evime gelip çayımı içmek isterler mesela :)
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan said:

Olay hayranlık duymak değil de taşla sopayla saldıracak kadar ciddiye aldığın bir sistemin parçacı olan bu starbucksından feragat edememe. yukarda da açıkladığım gibi oraya saldıran insanların gözünde starbucksla yandaki çaycı kahveci aynı seviyede değil. aynı seviyede olsa zaten kendi kendilerini de sopalamaları gerekir sistemin bir parçası oldukları için.
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan said:

starbucks'ın tüm hisselerini bugün stalin işletse de bir fark olmaz.

mantığı tam kavrayamamışsın sanırım zaten işletme dediğimiz şey liberal modelin bir parçasıdır tabi ki kim işletirse aynı olur olay işletme olmaması ,işletenin artık değerden malına mal katması ve bunu evladına bırakması olmamalı zaten .
Sosyal ağlarda paylaş

Sen benim dediğimi tam kavrayamamışsın sanırım,
Ben de tam olarak onu diyorum, bu sistematik bir mesele, bazıları kapitalizm değil de ABD ya da amerikalılar kötü gibi bir anlayışla düşünüyor.

BonePART said:

kithnos_1 said:

Starbucks'a saldırmak yerine , Starbucks neleri doğru yapmış , benzer bir sektörde , biz bu doğruları kullanarak iyi birşey üretebilir miyiz , marka geliştirebilir miyiz diye bakmak lazım.

+rep sonuna kadar

Ekşi sözlğüktede yazdım aynı seyi zamanında. İnsan gibi dakka bası garson tarafından harasslanmadan istediğin kadar oturarak ders calısarak yayılarak hemde bu imkanları sana yap diye sunan bi işletmeye neden karşı oliyim ki. Pazar günü Etiler Starbucksta 6 saat oturduk 2 kahve içip. Yengeniz proje çizgi ben dizi felan izledim. Normal bi yerde otursan 15 dakkada bi garson gelip harasslıcak. Burda kimse rahatsız etmedi. Hemde sırf bu iş için oraya konulmuş çalışma masalarında oturarak.

Türkiyedeki kafe kültürü bu leş seviyede devam ettikçe gider Amerikanın köpeği de olmaya devam ederim.

Katılmadığım herhangi bir nokta yok, zaten ben de demiştim. Aynı fiyata kötü kahve+kötü muamele+ arabesk müzik tarzı Türk mekanlarında içmek çok saçma, amerikanın da köpeği olmuş olmuyoruz.

said:

starbuckstan nefret eden bi adamın gidip camlarına saldırmasıyla benim evimi yıktırıp daha lüksünü yapmamın ne alakası var, nasıl bi bağlantı kurdun öyle?

Şöyle bir bağlantı kurdum. Bugün yaşadığımız "ev"=kapitalizm. Starbucks da onun bir parçası. Yarın yaşadığımız evi(kapitalizmi) yıktırıp daha iyi bir ev olan sosyalizm bilmemne dersen artık, o zaman starbucks da yıkılır. O zamana kadar kullanmakta da herhangi bir problem görmem, kahvemi içerim. Devrim falan olursa da düşünmeden yıkarım.
Sosyal ağlarda paylaş

sistemin bayrağını en önde taşıyan abd olduğu için böyle bir yaklaşım var evet ama mümkün olduğunca az kullanmak lazımdır bu gibi işletmeleri zira starbucks kahveciden ziyade cam duvarların arkasındakileri sizden ayırarak sosyal statü farkını yaratan bir şeydir yani insanlar leziz kahvesinden çok orada kahve içmenin hissetirdiklerinden orayı tercih ederler yoksa starbucksın kahvesi 10 lira etmez.
orada alınan her kahve , izlenen her acun programı , her hamburgerin tüketilmesiyle onlar kendini yeniden üretir buna mahal vermemek adına ben mümkün olduğunca az tüketmeye özen gösteriyorum özgürlük halkalarını kendimizden doğru ufak ufak açtığımızı ve durmaksızın özgürleşmemiz gerektiğini düşünüyorum bu tarz ufak değişiklerinde hayata bakışa büyük etkileri oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle.

.....,,,,,, arada alıp kullan abi.

said:
starbucks kahveciden ziyade cam duvarların arkasındakileri sizden ayırarak sosyal statü farkını yaratan bir şeydir yani insanlar leziz kahvesinden çok orada kahve içmenin hissetirdiklerinden orayı tercih ederler yoksa starbucksın kahvesi 10 lira etmez.
orada alınan her kahve , izlenen her acun programı , her hamburgerin tüketilmesiyle onlar kendini yeniden üretir buna mahal vermemek adına ben mümkün olduğunca az tüketmeye özen gösteriyorum özgürlük halkalarını kendimizden doğru ufak ufak açtığımızı ve durmaksızın özgürleşmemiz gerektiğini düşünüyorum bu tarz ufak değişiklerinde hayata bakışa büyük etkileri oluyor.

starbucks hizmet veren bir yerdir ve iyi bir hizmet vermektedir. insanlar ondan dolayı iyi hizmet veren yerleri seçer. marka değerinin olması abd malı olmasından değil, farklı bir satış mantığı ile müşterilerine doğrudan hitap etmesindendir sadece. zamanla marka değeri ülkesinin sınırlarını aşmışsa bu başarının sonucudur.
başarı ise herkesin elde etmesi için kıçını yırtması gereken önemli bir nanedir doğrusu.
starbucks gibi yerleri protesto ederek, ya da camını kırarak falan başarıyı yaratan ve farklı düşünen zihinlere zarar vermez, sadece ve sadece o markanın bugünkü adı üstünden para kazanmak isteyenleri az biraz sinirlendirmiş olursunuz.

yahu tüketici alışkanlıkları diye bi olaylar, insanların belli şeyleri sevmesinin sebepleri var vs.
şimdi bunlar ameriganın oyunu!! siz de goyunusunuzuzuz diyerek saçmalama devirleri 80lerde hadi olmadı 90larda bitmedi mi?

kahvenin doğduğu coğrafyalardan değil de okyanus ötesinden geliyorsa bu artık gündelik hayatın parçası olmuş hizmetler oturup protesto etmek değil, benzer başarıları yakalamak için düşünmek gerekir.

ha siz içmeyin abi, düşünmeyin de fazla. protesto falan iidir.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

kithnos_1 said:

+rep sonuna kadar

Aynen öyle abi.

Hep Starbucks üzerinden gittik ama dediğin gibi , verdiği hizmet aldığı karşılığa göre gayet adil . Adam sadece ürün değil yanında sistemini satıyor , biz bunu anlıyamadık hala.

Sadece Starbucks değil , genel olarak ticaret sistemine henüz ayak uyduramadık.

--
Alakasız bir örnek belki ama ;

2 hafta kadar önce bir müşterimiz bize endüstriyel bir bant sordu , burada bir ana dağıtıcı 3 de bayisi var bu markanın , 4 ünü de aradık mail attık . Biri 15 gün sonra döndü , diğeri tutturdu ofisinizde ziyaret edelim öyle fiyat verelim diye , ulan en hızlı şekilde işimi çözmeye çalışıyorum , sen çay içmeye gelicem diye tutturuyorsun. Verdik parasını USA'den aldık. Adamlar internetten satıyor , onu geçtim , orda brokera soruyorsun , aynı gün fiyat geçiyor , tak diye satıyor. Bizim ki hala çay çorba muhabbet peşinde , ofise gelicek beni tartıcak , fiyatı geçiricek sonra pazarlıkla uğraşıcaz
Sosyal ağlarda paylaş

ovchinnikov said:

sistemin bayrağını en önde taşıyan abd olduğu için böyle bir yaklaşım var evet ama mümkün olduğunca az kullanmak lazımdır bu gibi işletmeleri zira starbucks kahveciden ziyade cam duvarların arkasındakileri sizden ayırarak sosyal statü farkını yaratan bir şeydir yani insanlar leziz kahvesinden çok orada kahve içmenin hissetirdiklerinden orayı tercih ederler yoksa starbucksın kahvesi 10 lira etmez.

sosyal statü farkı mı? benim oraya gidip de tek bir şey almadan saatlerce oturmuşluğum oldu. oraya kahve içmeden oturup ders çalışmaya gittiğim çok oldu.

ha yok o kahveyi alamayanlar da var diyorsan, öğrenci kantinindeki çayı da almadan önce cebindeki parayı düşünmesi gereken öğrenciler bile var. zorluyorsunuz bence biraz, herkes kendi gelirine göre tüketim yapıyor. önemli olan gelir uçurumunun fazla olmaması, daha zengin kesime hitap eden şeylerin sırf zenginlere hitap ediyor diye değerinden fazla saçma fiyatlara satılmaması vs
Sosyal ağlarda paylaş

ovchinnikov said:

yazdığım mesajın hiç bi kısmını okumadan yazmış olman göz yaşartıcı ki 3 kişide aynı seyi yazmış
1 kişide quotelemiş beni
yane 4 5 tane aynı mesja var
biz starbucksa leziz kahvesi yada camla ayrılmasından gitmiyoruz

sunduğu hizmetten gidiyoruz
mesela caribou cafe diye bi yer war caddede hiç gittiniz mi bilmem
alt katında lcd ekranlı toplantı salonları war
calışma odası gibi
3 4 tane
büyük ihtimalle kullanmak içinde bişi istemiyolardır
adamlar sana oturup dinlenmem muhabbet etmen ders çalışman için rahat bi ortam sunuyolar

bunun yanında da sana bi ürünlerini satıyolar
ki şu gune kadar 4 kişiş geldinizi 1 kahve aldınız kalkın diyen starbucks calısanıda gormedim
bumu kapitalism
yoksa 10 dakkada bir çay içiyo musunuz diye rahatsız eden yada 4 kişi gelip bi kişi bişi yemeyince surat yapan garson mu kapitalism
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

öncelikle.

.....,,,,,, arada alıp kullan abi.

said:
starbucks kahveciden ziyade cam duvarların arkasındakileri sizden ayırarak sosyal statü farkını yaratan bir şeydir yani insanlar leziz kahvesinden çok orada kahve içmenin hissetirdiklerinden orayı tercih ederler yoksa starbucksın kahvesi 10 lira etmez.

starbucks hizmet veren bir yerdir ve iyi bir hizmet vermektedir. insanlar ondan dolayı iyi hizmet veren yerleri seçer. marka değerinin olması abd malı olmasından değil, farklı bir satış mantığı ile müşterilerine doğrudan hitap etmesindendir sadece. zamanla marka değeri ülkesinin sınırlarını aşmışsa bu başarının sonucudur.
başarı ise herkesin elde etmesi için kıçını yırtması gereken önemli bir nanedir doğrusu.
starbucks gibi yerleri protesto ederek, ya da camını kırarak falan başarıyı yaratan ve farklı düşünen zihinlere zarar vermez, sadece ve sadece o markanın bugünkü adı üstünden para kazanmak isteyenleri az biraz sinirlendirmiş olursunuz.

yahu tüketici alışkanlıkları diye bi olaylar, insanların belli şeyleri sevmesinin sebepleri var vs.
şimdi bunlar ameriganın oyunu!! siz de goyunusunuzuzuz diyerek saçmalama devirleri 80lerde hadi olmadı 90larda bitmedi mi?

kahvenin doğduğu coğrafyalardan değil de okyanus ötesinden geliyorsa bu artık gündelik hayatın parçası olmuş hizmetler oturup protesto etmek değil, benzer başarıları yakalamak için düşünmek gerekir.

ha siz içmeyin abi, düşünmeyin de fazla. protesto falan iidir.

Şöyle bir şey var oradaki hizmetler halkın her kesimine ulaşmıyor çünkü çok pahalı. İyi hizmet = çok para , çok para = Bol emek diyebiliriz fakat işin ilginci ortalama gelir düzeyine sahip insanlar oraya rahatlıkla gidiyorlar fakat düşük gelirlilerin oraya gitme ihtimali pek yok . Peki soru şu ; düşük gelirli insanda(örneğin kereste fabrikasında çalışsın) orta gelirli insan kadar çalışıyor hatta yüksek gelirli patronların bir çoğundan çok çalışıyor o halde bu hizmetten neden orta ve üst gelirliler yararlanırken o yararlanamıyor ? halbuki 2 side ayni emeği gösteriyorlar.En basitinden oradan o hizmeti alanlar ile alamayanlar arasında bir sosyal fark oluşuyor. Sizi diğerlerinden ayıran aynalı camlı bahçeler,mekanlar...
Ben zaten yukarıda bu protesto ile ilgili düşüncelerimi uzun uzun yazdım eylemi yapan arkadaşlara arka çıkmıyorum.

Tüketici alışkanlıklarını gerçek ve genel geçer kabul etmek için tüketim kültürünün insanın özü itibari ile değişmez bir parçası olduğunu söylememiz gerekir ki bence bu böyle değildir. İnsanlar tüketime teşvik edilirler reklam, film, eğitim vs vasıtasıyla.Bu yüzden hayatımızın her alanında reklamlar arasında yaşıyoruz.
Starbucksın(burada starbucks x diyebiliriz marka değeri olan firmalar diyelim) sattığı ürünün ve verdiği hizmeti maliyetinden çok daha yüksek fiyatlarla satması da reklamların bunun yanında kültür endüstrisi ile dizilerin, dayatılan hayat tarzlarının sonucu.Bu aygıtlar o kadar etkili ki artık bizim için neyin radikal yahut normal olduğuna dahi başkaları karar veriyor.

Kahve içmiyorum değil tabi ki içiyorum çok ta severim burada direk starbucksı veya mcdonaldsı eleştirdiğimde yok bu firmalar kapansa da yerine mtarbucks gelecek.Bunlar sistemin parçası oluşumlar benim kendimce bunlara temkinli yaklaşmamın sebebi bu firmaların tüketim düzenini ve liberalizmin yalanlarının(rasyonalizm ,fırsat eşitliğini vs) içselleştilmesindeki rollerini gördüğüm ve benim topluma ve insana bakışımda yanlış yargılara yönlendirdiğini düşündüğüm içindir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...