Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

America fuck yea thread

liberal

Öne çıkan mesajlar

aquila said:

cinin olayi halk akillanana kadar. amerika sokar parmagini karistirir oralari da.

malsef pek sokamicaklar parmaklari, zira abd'yi yeni zengin cinliler finanse ediyor artik.

bizim gibi ulkelere parmak sokmaya benzemiyo. onun disinda cok engel var. abd menseyli urunlere erisim cok kisitli. zira dil yuzunden bir bariyer olusuyor ama o olmasa bile ikame edecek her turlu hizmet ve urune sahipler.

ihtiyaclari yok, ihtiyac duymadiklari icin o parmaklar giremiyor. anca tayvan meselesini bulandirir, sari deniz'de can sikici hareketler yaparlar.

bunlari yazdim ama yukarida viktor ozetlemis durumu. Cin'de durum boyle olmasi bir yandan, bu adamlarin dunyayi kontrol edecek olmasi falan pek gercekci degil. Amerika'nin buraya parmak sokamiyacak olmasi adamlarin dunyayi yonetecegine isaret degil. Daha cooooooook yollar var bu ulkenin onunde, o kivamlara gelene kadar.

liberal said:

lol

çinle dalga geçenler de var da

%4.1 işsizlik oranı, 6 trilyon gdp var. devlet kontrollü liberal market stabil olmayan her ülke için gerekli. hindistan'a acilen lazım hele. afrikalı ülkelere falan implement etsen cok iyi tutar bence

@reyou: qq moar.

guzel istatistik vermissin ama bu istatikleri akp falan da veriyor cok guzel duruyor. Cin'in bu istatiki degerlerinin hepsi yaniltici degerler. Neden diye soracak olursan kisa bir ornek vereyim:

Cin Halk Cumhuriyetin'de, her gelismis ve gelismekte olan ulkede oldugu gibi, yerlesim alanlari Kentsel ve Kirsal olarak ikiye ayriliyor ve GDP artisi vs bu siniflandirmalar uzerinden degerlendiriliyor. Ancak Cin Halk Cumhuriyeti, bir kirsal alani kentsel sinifina gecirmek icin kaba ve keyfi kistaslar kullaniyor. Kisacasi islerine geldiginde bolgeleri Urban olarak siniflandirip istatistiki ortalamalarla oynayarak disariya kendi islerine gelecek sekilde bilgi aktariyorlar.

Bu sebepten dolayi GDP veya issizlik orani yerine bu ulkede bulunan sosyal veya sosyo-ekonomik sorunlari irdelemek gerek. Daha isabetli betimlemeler ve analizler icin Gini degerine bakarak baslayabiliriz mesela. Ama tekrar soyleyeyim, Gini degerleri de saibeli cikiyor son verdigim ornek sebebiyle.

Son olarak akilda tutulmasi gereken birsey; biz daha kendi ulkemizde neler dondugunu anlayabilecek kadar bilgiye sahip degilken, Cin gibi, politikasi kapali, gizli ve keyfi bir ulke hakkinda bu tarz ekonomik istatistiklerle ulkeyi 'batacak' veya 'cikacak' seklinde degerlendirmek bizi sasirtir.
Sosyal ağlarda paylaş

çinin olayı afrika bu arada, çok büyük yatırımları var oraya. kıtayı ele geçircek adamlar yakında, tabi bu azınlık olan zengin kesim için geçerli, çoğunluk kısım gene olabilecek en düşük maaşlarla gecekondularda yaşamaya devam ediyor. hatta zenginler bu fakirlerden uzak kendilerine ait şehirler falan yapıyorlar. öyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

bu konuda son zamanda cok detayli arastirmalar yaptim, cin dediginiz tatava tamamen

amerika isterse 3 sene icinde butun uretimi geri kaydirir, ekonomisini toparlar cindeki gelismeninde icine eder ama bunun icin dunyanin jandarmaligini oynamayi birakmasi lazim, buda su anda cok zor gorunuyor

gerek amerikanin gerek dunyanin icine girdigi acmaza cozum avr aslinda, ancak sonuclarini tahmin edemedigimiz cok bilinmeyenli bir denklem bu

agir aksakta olsa calisan bir makinayi duzeltelim demek gibi bisi bu su anda, bisey tam bozulmamis ise tamir etmeye kasmiycaksin yoksa agir aksakta olsa isleyen sistem elinde patlayabilir

Tamam da isterse yaparsa gibi dönmüyor dünya Viktor sen de biliyorsun. Ron Paul'un sıkca söylediği de buydu. Çin'den alım yapmamalıyız vs. de dinleyen yoktu, olacağını da sanmıyorum. Her türlü devam edecem bu sistem önümüzdeki 15 yıllık süreçte. Çindeki ucuz ve tecrübeli iş gücünü nereye kaydırabilirsin ki? Brezilya desen tırıvırı. Hindistana hiç bakmıyorum bile.

Bariz bi-polar dünyaya kayıyoruz. Benim merak ettiğim Amerikanın buna yönelik stratejisi ve herhangi bir strateji bile duymadık, fikir yürütemiyoruz.

@Konn: Çin zaten dünyayı yönetecek demek için çok çok erken. Adamlar 1980'den beri yavaş yavaş toparlamaya başladılar ki bu süreç en az 20 yıl daha alacak.

Elbette o sayılarla oynanıyordur ama çinin devesa değişimini görmek için sayılara bakmaya pek de gerek yok. Çinin güçlenmesi demek ille de halkın gelirinin yükselmesi demek de değil. Çin başlı başına başka bir dünya tek parti sistemiyle ve halkın kendi içerisindeki yapısıyla. Daha 10 yıl önce "made in china mı? hehehe" derken lenovo, huawei gibi markalar artık pazarda gözle görülür yerlerde. Ağır sanayi boostlanmaya başlamış bile.

Ben de Norak'ın dediğine benzer haberler okudum mesela. Hatta bir yerlerde de afrikaya kurulacak güneş santrali mi ne okumuştum. Abd ve çin özellikle bunda çekişmedeydi sanırım (haber asılsız da olabilir tam hatırlamıyorum içeriği)
Sosyal ağlarda paylaş

gleoddyn said:

Buna benzer kuklalı zımbırtı vardı eskiden. Uzay mekikleri vardı, 1'den 5'e kadar numaralandırılmış. Her operasyon için ayrı bir mekik havalanırdı, neydi onun adı?

thunderbirds

hatta severek izlerdim o sıralar

http://www.youtube.com/watch?v=9RzCB3VRruE
Sosyal ağlarda paylaş

liberal said:

Çindeki ucuz ve tecrübeli iş gücü

çinin devesa değişimini görmek için sayılara bakmaya pek de gerek yok.

Ağır sanayi boostlanmaya başlamış bile.

dunyayi yonetme durumuna zaten katiliyorum oyle bir cikarim yapmak mumkun degil demistim. zaten o is sadece para veya guc ile olmuyor, kulturel unsurlarin global skalada kabul de gormesi gerekiyor.

tecrubeli ve ucuz is gucu demissin. Bu biraz celiskili kaliyor. Adamlarin artik tecrubelendigi ortada ancak is gucu maliyetleride artis gosteriyor. Kit'a Cin'e dogru kayiyor uretim. Ayrica ucuz is gucu kullanimi vb. ucuz yontemler devlet tarafindan yavas yavas engellenmeye basliyor. Yani sosyal problemlere onem vermeye basliyorlar. Ayni sekilde agir sanayii boostlaniyor, yani cin'de yatirim stratejik sanayiye yonleniyor. Bu adamlarin maliyetlerini de arttiriyor. Tahminlere gore Cin, onumuzdeki yillarda, stratejik sanayiye yonelmesinin yaninda, ulke ekonomisini daha da kontrollu ve kalifiye hale getirecek.

Sayilara bakmaya gerek olmadigini soylemeye calismistim zaten. Nasil sayilara bakamsan da adamlarin gelisimini yadirgayamiyorsan, sayilara bakarak ulke icindeki sosyo-ekonomik problemleri de goz ardi edemiyorsun. Temelde 3 ana problemi var cin'in.

1- Gelir Dagilimi
2- Cevre Kirliligi
3- Hizli Kentlesme

Ilk ikisi zaten anlasilir ancak bu ucuncu problem cok karisik. Bir cok mini-problemi icerisinde barindiriyor. Buna insanlarin devrim sonrasi yasadiklari kulturel sok gibi unsurlar da dahil. Adamlarin herseye erisimi olmasina ragmen halk gercekten cok yetisiz.

Bunlarin sebeplerini gormek cok zor degil, 1970'ten bu yana Cin'in ekonomik planlarini inceleyince az cok anlasiliyor.

Ozetle, soylenen bircok seye katiliyorum, ve ekliyorum; Cin'in onunde 15-20 sene gibi uzun bir surec oldugunu dusunuyorum. Bunu 2-3 sene once de soyluyordum ve o zaman sosyo-ekonomik sorunlara yonelmeleri gerektigini ve cozdukleri takdirde bi-poler dunya kacinilmaz diyordum. Simdi burda yasarken goruyorum, adamlar hayatin her alaninda, adim adim yeni yasalar ve kanunlar cikartiyorlar bu problemleri gidermek icin. Cevre kirliligi konusunda cok ciddi calismalar oluyor, endustrilerin kucuk ureticilerini temelli kapatmaya kadar varan onlemler aliniyor. Iste bu politikalarini gorunce soyleyebiliyorum, Cin simdilik dogru yolda ilerliyor, eger onumuzdeki 15-20 senelik sure icerisinde agir bir hasar gormezlerse, resmi olarak;

** Welcome Bipolar World **
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...