Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hayatları karartılan Pakistanlı kadınlar

SekerPembe

Öne çıkan mesajlar

Geçen yıl uygulamaya konulan daha ağır cezalara rağmen, Pakistan'da kadınlara yönelik asit saldırıları artarak devam ediyor.
Her yıl 150 kadının çoğunlukla eşleri ya da eşlerinin ailesi tarafından asitli saldırıya uğradığı tahmin ediliyor.
Dört çocuk annesi Şama, adının 'mum' anlamına geldiğini ve kocasının da kendisini mum gibi yaktığını söylüyor.
Yüzü de dahil olmak üzere vücudunun yüzde 15'i yanmış ve ömür boyu bunun izlerini taşıyacak.
Suçu, güzelliği.
"Kocamla sık sık tartışırdık" diyor Şama hastane yatağında.
"O gün yatmadan önce 'güzelliğinle çok övünüyorsun' dedi ve geceyarısı üstüme asit atıp kaçtı."
Kaçarken telefonunu da yanına almış ki Şama yardım isteyemesin.
'Canlı cenaze'
Saldırı öncesi halini gösteren bir fotoğrafı uzatıp "Ne haldeydim, ne hale geldim" diyerek ağlamaya başlıyor.
"Hayatımın bütün renkleri silindi. Canlı bir cenaze gibiyim, hatta yaşama hakkımın bile olmadığını düşünüyorum" diyor.

Yeni yasa çıktı ama...
Geçen yıl yürürlüğe giren bir yasa, saldırganlar için 14 yıldan başlayan ve ömür boyu hapse kadar uzayan bir ceza öngörüyor.
Yeni yasaya destek veren eski milletvekili Marvi Memon, çoğu saldırganın ceza almadan tahliye olduğunu söylüyor.

BBC Turkce
Sosyal ağlarda paylaş

Valla 20 dakikadır bakıyorum.Bir dönem okuduktan sonra hafızamdan asla silinmeyen bir haberdi ama kusura bakmayın resmi kaynak bulamadım.Eski bir haber :)Muhtemelen bende bbcde okumuştum emin değilim

spopoiler

IRUM SAİD

Şu anda 30 yaşında. Kezzapla yakıldığında 18 yaşındaydı. Evlenmeyi reddettiği erkek caddenin ortasında vücuduna kezzap attı. Kör oldu. Yüzü, sırtı ve omuzları yandı. Tam 25 kez ameliyat oldu ve ancak bu kadar düzelebildi.

ATİYE HALİL

3 yıl önce 13 yaşındayken komşularının yaşlı bir akrabası Atiye ile evlenmek istedi. Ailesi kabul etti. Ama Atiye daha küçük olduğunu belirtip bu isteği reddetti. Reddedilmeyi kendine yediremeyen erkek, Atiye’yi kezzapla yaktı.

NECEF SULTAN

5 yaşında uyurken babası tarafından yakıldı. Çünkü baba Pakistan’da değersiz olarak kabul edilen bir kız çocuk daha istemiyordu. Necef yaralarının iyileşmesi için 15 kez ameliyat oldu. Şu anda 16 yaşında 2 gözü kör ve yüzü iskeleti andırıyor.

SABİRE SULTAN

Şu anda 30 yaşında olan Sabire, kocası tarafından yakıldı. Kocası, bir kavga sonucunda Sabire’nin yüzüne kezzap attı. Sabire bu olayı yaşadığı zaman hamileydi. Bir başka deyişle hamile olması bile onu koca şiddetinden kurtaramadı.

SAİRA LİYAKAT

Şu anda 26 yaşında olan Saira, 15 yaşındayken evlendirildi. Evliyken okula devam etmek, mezun olmak istedi. Ama kocası Saira’nın bu isteğini yüzüne kezzap atarak cezalandırdı. Saira eski fotoğraflarına bakarak avunuyor şimdi.

ŞAMİM AKTER

18 yaşındaki Şamim’in yüzüne, 3 yıl önce sokakta yürürken tanımadığı 3 erkek kezzap attı. Erkekler, bir kadının sokakta tek başına yürümesini islama aykırı bulmuşlardı. Bu yüzden de kendilerine göre Şamim’i kezzap atarak cezalandırmışlardı.

Yıllar öncesine ait bazı kurallar

Kanunlara göre haklarınız şöyle:

"Yelkenli kullanmanız yasak.
"Sokaklarda başınız açık gezmeniz yasak.
"Bir topluluk içinde konuşmanız yasak.
"Erkeklerin elini sıkmanız yasak.
"Kocanız sizi döverse şikayet etmeniz yasak.
"Siyasete girmeniz yasak
"Derneklere üye olmanız yasak
"Her türlü motorlu vasıta kullanmanız yasak.
"Bisiklete binmeniz yasak.

Kocanızın veya aile büyüğü erkeğin izni olmadan şunları yapamıyorsunuz:

"Seyahat etmeniz yasak
"Otelde veya kiralık bir evde tek başınıza kalmanız yasak
"Çocuğunuza istediğiniz adı vermeniz yasak.
"Bir işte çalışmanız yasak.
"Çarşafınızın rengini değiştirmeniz yasak.
"Orta öğretim, lise veya üniversitede okumanız yasak.
"Yüzünüzü göstermeniz yasak..
"Kocanızdan boşanmanız yasak.
"Sevdiğiniz kişiyle evlenmeniz yasak.
"Boşandıktan sonra çocuklarınızı görmeniz yasak..
"Sosyal toplantılarda konuşmanız yasak.
"Kocasının ikinci bir kadınla evlenmesine itiraz etmesi yasak.

Sosyal ağlarda paylaş

Umuruk said:

Valla 20 dakikadır bakıyorum.Bir dönem okuduktan sonra hafızamdan asla silinmeyen bir haberdi ama kusura bakmayın resmi kaynak bulamadım.Eski bir haber :)Muhtemelen bende bbcde okumuştum emin değilim

spopoiler

IRUM SAİD

Şu anda 30 yaşında. Kezzapla yakıldığında 18 yaşındaydı. Evlenmeyi reddettiği erkek caddenin ortasında vücuduna kezzap attı. Kör oldu. Yüzü, sırtı ve omuzları yandı. Tam 25 kez ameliyat oldu ve ancak bu kadar düzelebildi.

ATİYE HALİL

3 yıl önce 13 yaşındayken komşularının yaşlı bir akrabası Atiye ile evlenmek istedi. Ailesi kabul etti. Ama Atiye daha küçük olduğunu belirtip bu isteği reddetti. Reddedilmeyi kendine yediremeyen erkek, Atiye’yi kezzapla yaktı.

NECEF SULTAN

5 yaşında uyurken babası tarafından yakıldı. Çünkü baba Pakistan’da değersiz olarak kabul edilen bir kız çocuk daha istemiyordu. Necef yaralarının iyileşmesi için 15 kez ameliyat oldu. Şu anda 16 yaşında 2 gözü kör ve yüzü iskeleti andırıyor.

SABİRE SULTAN

Şu anda 30 yaşında olan Sabire, kocası tarafından yakıldı. Kocası, bir kavga sonucunda Sabire’nin yüzüne kezzap attı. Sabire bu olayı yaşadığı zaman hamileydi. Bir başka deyişle hamile olması bile onu koca şiddetinden kurtaramadı.

SAİRA LİYAKAT

Şu anda 26 yaşında olan Saira, 15 yaşındayken evlendirildi. Evliyken okula devam etmek, mezun olmak istedi. Ama kocası Saira’nın bu isteğini yüzüne kezzap atarak cezalandırdı. Saira eski fotoğraflarına bakarak avunuyor şimdi.

ŞAMİM AKTER

18 yaşındaki Şamim’in yüzüne, 3 yıl önce sokakta yürürken tanımadığı 3 erkek kezzap attı. Erkekler, bir kadının sokakta tek başına yürümesini islama aykırı bulmuşlardı. Bu yüzden de kendilerine göre Şamim’i kezzap atarak cezalandırmışlardı.

Yıllar öncesine ait bazı kurallar

Kanunlara göre haklarınız şöyle:

"Yelkenli kullanmanız yasak.
"Sokaklarda başınız açık gezmeniz yasak.
"Bir topluluk içinde konuşmanız yasak.
"Erkeklerin elini sıkmanız yasak.
"Kocanız sizi döverse şikayet etmeniz yasak.
"Siyasete girmeniz yasak
"Derneklere üye olmanız yasak
"Her türlü motorlu vasıta kullanmanız yasak.
"Bisiklete binmeniz yasak.

Kocanızın veya aile büyüğü erkeğin izni olmadan şunları yapamıyorsunuz:

"Seyahat etmeniz yasak
"Otelde veya kiralık bir evde tek başınıza kalmanız yasak
"Çocuğunuza istediğiniz adı vermeniz yasak.
"Bir işte çalışmanız yasak.
"Çarşafınızın rengini değiştirmeniz yasak.
"Orta öğretim, lise veya üniversitede okumanız yasak.
"Yüzünüzü göstermeniz yasak..
"Kocanızdan boşanmanız yasak.
"Sevdiğiniz kişiyle evlenmeniz yasak.
"Boşandıktan sonra çocuklarınızı görmeniz yasak..
"Sosyal toplantılarda konuşmanız yasak.
"Kocasının ikinci bir kadınla evlenmesine itiraz etmesi yasak.

umarım öyledir...
Sosyal ağlarda paylaş

bence artık olayın cahillikle falan iglisi kalmadı. insan olan insana kötü birşey yaptığında kendini sorgular istemese de.

adamlar dnalarını editlemişler yani başka açıklaması yok olayın.

spoilerı da okumaya devam etmyecektim. hafızama kimlerin ne mal olduğu kazınsın da acımayayım sonra diye devam ettim.
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:

gerçek islam....

bu değil

İslamda kadına şiddet sert bir dille yasaklanmıştır arkadaşlar

Bu pakistandaki kanun koyan yaratıklar ve şeriat kuralları yerine kendi kurallarını şeriat mış gibi dayatan ve onların yaratıkların müridleri olan ve bu caanım kadınların bir şekilde kocaları olmuş zombilerin fevri hareketleridir bunlar

Bu insanların babalarını iyi araştırmak gerek...(pakistanlı teröristlerden ve kadınlarına bu zülmü yapanlardan söz ediyorum)

ve son olarak kuranda ki nisa suresinin mealini paylaşmak istiyorum
Erkekler; kadınları gözetip kollayıcıdırlar Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır ve erkekler mallarından bol bol harcamışlardır.ERDEMLİ KADINLAR (ALLAH’A) İTAATKARDIR; Allah'ın kendilerini koruduğu gibi,
gizliliği gereken şeyi korurlar. TERKEDİŞİNDEN korktuğunuz
kadınlara önce öğüt verin, sonra onları yataklarında yalnız bırakın ve nihayet ONLARDAN AYRILIN / ONLARI BIRAKIN Size uyarlarsa artık onlar aleyhine başka bir yol
aramayın. Allah çok yücedir, sınırsızca büyüktür

Şimdi elinize vicdanınıza koyup söyleyin ; Böyle diyen bir kurana karşı kadınlarına şiddet uygulayan onları islam öncesi adetlerdeki gibi kezzapla yakanların bırakınız müslüman olmayı yaşamaya hakları varmı ?

Gerçek islam asla kadınlara zarar veren , cihad adı altında bir yerleri bombalayıp masum onlarca insanı öldürmek değildir. Gerçek islam kadına tıpkı nadide bir gül gibi bakmak ailesine söz laf getirtmeden hakkı neyse onu getirip çoluğunu çocuğunu doyurmaktır.

İlla cihadın ne olduğunu öğrenmek isterseniz cihad israil ve amerikanın müslümanlara yapmış olduğu zulümlere karşı onlara başkaldırış ve onlarla savaşmaktır.

Hepinize okuduğunuz için tşkler
Sosyal ağlarda paylaş

Katibim said:

hamsilipilav said:

gerçek islam....

bu değil

Bu pakistandaki kanun koyan yaratıklar ve şeriat kuralları yerine kendi kurallarını şeriat mış gibi dayatan ve onların yaratıkların müridleri olan ve bu caanım kadınların bir şekilde kocaları olmuş zombilerin fevri hareketleridir bunlar

Bu insanların babalarını iyi araştırmak gerek...(pakistanlı teröristlerden ve kadınlarına bu zülmü yapanlardan söz ediyorum)

Erkekler; kadınları gözetip kollayıcıdırlar Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır ve erkekler mallarından bol bol harcamışlardır.ERDEMLİ KADINLAR (ALLAH’A) İTAATKARDIR; Allah'ın kendilerini koruduğu gibi,
kadınlara önce öğüt verin, sonra onları yataklarında yalnız bırakın ve nihayet ONLARDAN AYRILIN / ONLARI BIRAKIN Size uyarlarsa artık onlar aleyhine başka bir yol

Şimdi elinize vicdanınıza koyup söyleyin ; Böyle diyen bir kurana karşı kadınlarına şiddet uygulayan onları islam öncesi adetlerdeki gibi kezzapla yakanların bırakınız müslüman olmayı yaşamaya hakları varmı ?

Gerçek islam asla kadınlara zarar veren , cihad adı altında bir yerleri bombalayıp masum onlarca insanı öldürmek değildir. Gerçek islam kadına tıpkı nadide bir gül gibi bakmak ailesine söz laf getirtmeden hakkı neyse onu getirip çoluğunu çocuğunu doyurmaktır.

İlla cihadın ne olduğunu öğrenmek isterseniz cihad israil ve amerikanın müslümanlara yapmış olduğu zulümlere karşı onlara başkaldırış ve onlarla savaşmaktır.

sudan, iran, afganistan, somali, endonezya, pakistan yada bilumum arap ülkeleri

şu ülkelerin ortak özelliklerini say bakalım.

bi tane kadının gerçekten el üstünde tutulduğu, gerçekten kutsal kitapta söylendiği gibi davranılan bi ülke söyle bana lütfen.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

Dark_Soul said:

Gerçek islam ı hiçbir yerde göremedik, artık nerelerde saklıyorlarsa.

Kendini müslüman olarak nitelendiren ve bu tarz davranışlar sergileyen tonla insan varken hala bu tarz müslümanlara istisnaymış gibi davranılması komik. Ortada iki seçenek var, ya islam bu insanları böyle yaptı ya da bu insanlar zaten böyle olmaya meyilliydi fakat islam dini insan toplumunu düzeltme konusunda yetersiz kaldı.
Sosyal ağlarda paylaş

Katibim said:

hamsilipilav said:

gerçek islam....

bu değil

iyi örnek olarak gösterdiğin sure bile gayet kötü ve rezil bir yazı. erdemli kadınlar itaatkarmış. bak sen. itaat etmeyenler erdemsiz yani? öldürüp kezzap atabiliriz yani? şu islam ne belaymış arkadaş 1500 yıldır kurtulamadık
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Aket-Atum said:

Dark_Soul said:

Gerçek islam ı hiçbir yerde göremedik, artık nerelerde saklıyorlarsa.

Kendini müslüman olarak nitelendiren ve bu tarz davranışlar sergileyen tonla insan varken hala bu tarz müslümanlara istisnaymış gibi davranılması komik. Ortada iki seçenek var, ya islam bu insanları böyle yaptı ya da bu insanlar zaten böyle olmaya meyilliydi fakat islam dini insan toplumunu düzeltme konusunda yetersiz kaldı.

abi islam neden böyle bişi yapsın ki. o zaman türkiyeninde böyle bi durumda olması gerekirdi. adamların içinde varmış belli yani. kötü her yerde kötü. bu hristiyanlar içinde böyle müslümanlar içinde böyle.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...