Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

YGS ve dershaneyi kaldırıyoruz

EVIL_DeaD

Öne çıkan mesajlar

Ardeth said:

Kısacası yapılması gereken kötü üniversitelerin kapatılıp yerlerine meslek okullarının açılması (bu da zart diye olmaz tabi belki 20 senelik bir süreç falan). Ama AKP bunun tam tersini yaparken, YGSyi kaldırma gibi bir planla gelmesi uygulanabilir gözükmüyor.

En büyük hataları zaten bu mantar gibi üniversite açmalarıydı. Her ile bir havaalanıcılar gibi her ile bir iki üniversite yapmaya başladılar.

Hala adını bilmediğim duymadığım üniversiteler var. Her gün yeni bir üniversite. lol

İşletme, iktisat, eğitim fakültesi zaten bu bundle şeklinde. Lab'ı olmayan yere mühendislik fakültesi açıyorlar. Buradan mezunları da görüyoruz adam iş bulamamış kpss'de de batırmış çoğu 4 yıl üzerine 2 yıl polislik okuyor ancak öyle bir yerlere geliyor.

Sokakta mühendis polis görürsen şaşırma yani ben çok gördüm. ahah
Sosyal ağlarda paylaş

GEd said:

ÖSS yle boğaziçi odtüye giren kısım yükselti mi ki eğitimi torpil düşürsün.

Ben Boğaziçinde şahsen temel bilimlerde ve mühendisliklerde çok iyi öğrenciler gördüm. Stanford, MIT, California santa Cruz, Carnegie Mellon, Pittsburgh, Brown üniversitesine doktoraya giden insan geçen seneden tonla. Lisede Matematik Dünyası dergisine yazılar gönderen 2-3 kişi Boğaziçi, ODTÜ gibi üniversitelerde lisans okuyor şu an. Tabi kötü fakülteleri ve öğrencileri de gırla. Ama zaten diğer bir sorun da üniversitelere çok öğrenci alınmasında. Bu kadar çok öğrenci alındığında hepsinin süper hevesli iyi öğrenciler olmasını beklemek mantıklı olmaz.

Ama zaten bu gibi üniversitelerde torpilini eğitimi etkileyecek kadar fazla olacağını sanmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

E zaten benim söylediğim iyi öğrenciler mesela Boğaziçinin dörtte birinden azını oluşturuyor. ama dediğim gibi sorun zaten çok fazla öğrenci olmasında. Yarı yarıya indirilmeli en azından.

Dediğin de doğru. Boğaziçinde en düşük puanlı temel bilimlerden biri fizik bölümü. Millet Boğaziçine kapak atabilmek adına sırf fiziğe giriyor. Ama fizik dediğin bölüm istemeden okursan cehenneme çevirir hayatı. Bu mentalite yüzünden iyi öğrenci oranı en düşük fizikte. Ha bu şekilde girip de sonradan çok iyi olan öğrenciler de tanıyorum ama onlar istisna. İnsanların daha bilinçli olması lazım tercih konusunda o kesin.
Sosyal ağlarda paylaş

umarım hic bir üniversitenin dokusu bozulmaz

sayet türkiye de üniler sadece bogazici ve odtü degil

düşünürken o yuzden diger üniversitelerin iyiligini de dusunmek gerek

4-5 geometrisi sorusu fazla yapıp 9 eylul yerıne odtu ye gıtmek insanı dahi yapmaz,daha iyi bir egitim alma fırsatı verir sadece daha oturmus kurumsal üniler diye.

mevcut sistem zaten şu halde ;

daha kotu nasıl olabiliri akp yakında zoru basararak yapıcak.

Sosyal ağlarda paylaş

yapmaz ama zaten çoğu üniversitenin kapatılıp yerine meslek okullarının açılması gerekir. Boğaziçi matematiğe ya da bilgisayara 9ı291041241 kişi girmeye çalışmazsa zaten yeterince girmek isteyen adamın girme ihtimali ÖSSden daha yüksek bence. O 4-5 geometri sorusu dediğin aralığa binlerce insan yığılıyor bu sistem yüzünden. Onlardan 5i boğaziçi bilgisayarı yazınca, 4-5 soru daha az yapan adam giremiyor. Ama o boğaziçi bilgisayarı yazan 5 kişiden 4ü genelde bilgisayardan nefret ediyor sonra vs de vs.

Kısacası içersinde adam gibi akademik araştırma yapılmayan, adam gibi ders programları yapılmaya çalışılmayan, adam gibi hoca olmayan üniversitelerin kapatılması lazım. Kusura bakmayın ama Ege yöresindeki hiç bir üniversite'nin matematik bölümü daha fazla seçmeli ders açabilmek için YÖKe diretmiyor ama Boğaziçi diretiyor*. Hangi üniversitede isteyen lisans öğrencisi izin alırsa master ya da doktora derslerini alabiliyor? Akademik bir üniversitenin 3. 4 seneden sonra standart derslerin yanında daha ileri seviyede dersler sunabilmesi lazım. Bunu yapmak için uğraşmayan üniversiteler kapatılsa daha hayırlı olur bu ülke için. Belki de ülkedeki
üniversitelerin %80inini meslek okuluna dönüştürülmesi lazım.

*: nerden biliyorsun derseniz her sene şirincedeki matematik okuluna egedeki bir çok üniversiteden öğrenciler geliyor onlarla konuşuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Adam haklı ama. Türkiye'deki adam gibi üniversiteleri sayarsan 3-4 tane özel bir 10-15 tane de devlet sayabilirim ancak.

Diğerleri kapansın, meslek okulları açıksın. Ya da İzmir Yüksek Teknoloji gibi yerler olsunlar yeni üniversiteler. Son açılan devlet üniversiteleri arasında başka iyi yok zaten - ki o da 20 yıl oldu. Uludağ'nın konservatuar çok iyi mesela, öreki bölümlere gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Adam haklı ama. Türkiye'deki adam gibi üniversiteleri sayarsan 3-4 tane özel bir 10-15 tane de devlet sayabilirim ancak.

Diğerleri kapansın, meslek okulları açıksın. Ya da İzmir Yüksek Teknoloji gibi yerler olsunlar yeni üniversiteler. Son açılan devlet üniversiteleri arasında başka iyi yok zaten - ki o da 20 yıl oldu. Uludağ'nın konservatuar çok iyi mesela, öreki bölümlere gerek yok.

Uludağ'da çok iyi bölümler var abi, okuduğum için söylemiyorum.
Makinedeki profların bi çoğu alanlarında adı bilinen insanlar.
Tıp ve veterinerlik fakültesi kalite.
Eğitim fakültesinde bikaç iyi bölüm var.

Ha mühendislik fakültesinde makine dışında alayını atabilirsin mesela. Fen edebiyat at çöpe gitsin. İktisadi ve idari bilimler fakültesine benzin dök yak, ekolhoca.com'dan integral çalışan öğrencileri var o fakültenin.

Bunu cidden uludağ makine öğrencisi olduğum için söylemiyorum sdf, farkediyorsun zaten hocaların durumlarından, birde diğer ünilerde okuyan arkadaşlarla oturup muhabbet edince direk bölümünün farkı çıkıyor.

Böyle böyle traşlarsak aslında çok güzelleşir üniversiteler de, 4 yıllık diploma almaya da bölüm lazım bu millete. Herkesin çocuğu üniversite mezunu olmak zorunda çünkü artık sdf.
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle bir sorun var ki ama bir üniversitedeki matematik ve fizik bölümlerini kapatıp makinayı açık bırakamazsın. Her yörede böyle iyi bölümlerin olduğu üniversitelerin bölümlerini bir araya getirmek gibi bir fikir olabilir ama bu bölümleri neye göre seçeceksin? Seçilmeyen bölümlerin hocaları da kesin çigenelik yapacak hallerine bakmadan. Bu fikir hiç uygulanabilir değil yani o yüzden. En iyi ihtimal iyi hocaların başka üniversitelere transfer edilmesi olabilir. Zaten ideal akademik üniversitenin hoca sayısı fazla öğrencisi az olmalı.
Sosyal ağlarda paylaş

ben anlamadım, çok yavan bi açıklama olmuş.

dersanelerin kaldırılması ok zaten, süper bi olay. Çoktaaaan yapılması gereken bişidi ama ygs yi nasıl kaldıracaklar?

bide okulun iyiliği önemlidir evet, ama bu kadar okumak isteyen genç varken ayıklayamassın sınırlayamassın.

sen minimal düzeydede olsa, standart eğitimleri ver onu yetiştir yeter. Zaten devam etmek istiyosa kendi devam eder,
zaten 2 üniversite arasında ki fark 2 tanedir
1- imkanlar. Bu kısım bişileri daha iyi kavraman ve pratik yapman; hatta geliştirmen için önemli. Ama yükske lisans altı çok çok ta iyi olmasına gerek yok. ( her bölüm için geçerli değil tabi ). Elektronik mühendisi olacak adama bi elektrik labi bide matlab-c çalıştıran bilgisayar yeter. Bundan fazlası yüksek lisans içindir - ya da o tarafa hazırlık için alınan dersler için . Thevenin alamayan adama milyon dolarlık alet kullandırmanın bi anlamı yok.

2- hoca kalitesi.
Evet bu önemli, ama öğrenci için önemli. Yani anlaması, sorularının daha iyi yanıtlanması vs için. İyi bi hoca, dersi çok daha az çalışmanı(vakit olarak) gerektirecek bir şekilde çok güzel öğretebilir, ya da kendisi bişiler yapmıştır bölümle ilgili ondan ilham alırsın, seni aydınlatır vs.
ama şart değildir. Olmazsa olmaz değildir.

o yüzden bi standartı yakalayabildiğin sürece okul açmaya devam ediceksin
Sosyal ağlarda paylaş

en önemlisi okullar arasındaki kalite uçurumunun giderilmesi lazım.

paran varsa daha üst kalitede bir eğitim almak herkesin hakkı ama en iyisi ile en kötüsü arasında bu kadar uçurum olmamalı.

bir yanda istanbul'da senelik 30k ödeyen öğrenci ile hakkaride okuyan 3 ayda bir öğretmeni değişen adamı aynı sınava sokuyorsun ve bir bölüm için bu iki kişiden sınavda aynı başarıyı göstermelerini bekliyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

1994 yilinda universiteye giris sinavina girdigim sene Tansu Ciller sinavin kalkacagini soylemisti. Birkac sene sonra biri daha ayni seyi soyledi.

Yani politikacilarimizin arada sirada ortaya atmayi sevdikleri bir sey bu. Ama yapmalari mumkun degil, cunku Turkiye'de onun yerine koyabilecekleri sinava dayanmayan bir sistem olamaz. Iyice eskiden oldugu gibi merkezi sistem yerine her universite kendi sinavini yapabilir belki, ama neticede yine sinav olur.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...