Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türkiye'de medya yandaşlığı

liberal

Öne çıkan mesajlar

calimero said:

yoo, tersten de okuma. hayır sizin mantığın sakatlığı burada zaten. kemalizm eleştirisi yapan fethullahçı oluyor. sözcü, aydınlık şakşakçı yandaş diyen zaman abonesi oluyor fln...

forumda çoğu kişide mantık bu abi.

hayatları tamamen iki kutuplu. en ufak eleştiride hemen etiketleniyorsun. fetocu, dinci, akpci diye.

gerçi hoşuma da gidiyor gülüp eğleniyorum. arada postları arkadaşa da okutuyorum. lol

agnostik adama "köktendinci" diyecek kadar uçmuşlar artık sen anla bazıları ne kadar uçmuş. ahuah
Sosyal ağlarda paylaş

Tarafsızlığını yitirdiğini için olabilir mi acaba? Bu kafalar beni benden alıyor ya, bi sen tarafsizsin herkes yanlış biliyor. herkesin siyah dedigine beyaz diyince tarafsız olmuyorsun güzel arkadasim, o yaptığının başka bir adı var.

Ha birde basbakanla davalik olmak için illa ki hakaret etmek gerekmiyor, illa kedi karikaturunu, pengueni hatiratmak mi lazım?
Sosyal ağlarda paylaş

said:

agnostik adama "köktendinci" diyecek kadar uçmuşlar artık sen anla bazıları ne kadar uçmuş. ahuah

Ha birde sunu eklemek istiyorum. bu turden bir mesaji atan ne ilk uyesin, ne de sonuncu olacaksin. "ben aslinda hedeyim, ama beni hodo olarak goruyorsunuz lololo" turu mesajlarin hicbir anlami yok

gercek hayatta ne oldugunu (eger irlde tanimiyorsak) bilmemize imkan yok arkadasim. mesajlarina cevap veren uyelerin yararlanabilecegi kaynaklar sunlar:

uslup+mesaj icerigi

gercek hayatta ister agnostik ol, ister richard dawkins ol ister HERMAN model ikea sandalyesi ol bunun bizi ilgilendiren bir kismi yok. bizi ilgilendiren su yukaridaki iki eleman. eger sakirt agziyla yazi yazarsan sakirt etiketi yersin, bunda gulunecek ne var anlayamadim. hatta bence aglaman lazim "ya ben tarafsiz takiliyorum ama insanlar niye beni sakirt zannediyor :(((" diye.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

forumda çoğu kişide mantık bu abi.

hayatları tamamen iki kutuplu. en ufak eleştiride hemen etiketleniyorsun. fetocu, dinci, akpci diye.

gerçi hoşuma da gidiyor gülüp eğleniyorum. arada postları arkadaşa da okutuyorum. lol

hep apoyu övüp, apoyu destekleyip, apoyu haklı gösterip, apoyu eleştirenleri küçümser bir tavır sergilersem,
atatürkçü olduğum anlamına gelmez bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Leopar said:

Ha birde sunu eklemek istiyorum. bu turden bir mesaji atan ne ilk uyesin, ne de sonuncu olacaksin. "ben aslinda hedeyim, ama beni hodo olarak goruyorsunuz lololo" turu mesajlarin hicbir anlami yok

gercek hayatta ne oldugunu (eger irlde tanimiyorsak) bilmemize imkan yok arkadasim. mesajlarina cevap veren uyelerin yararlanabilecegi kaynaklar sunlar:

uslup+mesaj icerigi

gercek hayatta ister agnostik ol, ister richard dawkins ol ister HERMAN model ikea sandalyesi ol bunun bizi ilgilendiren bir kismi yok. bizi ilgilendiren su yukaridaki iki eleman. eger sakirt agziyla yazi yazarsan sakirt etiketi yersin, bunda gulunecek ne var anlayamadim. hatta bence aglaman lazim "ya ben tarafsiz takiliyorum ama insanlar niye beni sakirt zannediyor :(((" diye.

etiketlenmekten nefret etmiyorum bir önceki mesajımda dediğim gibi hoşuma da gidiyor eğleniyorum yani.
şakirt oldum yeri gelir kürt oldum, ermeni oldum, vatan haini de oldum sorun değil.

aynı kafa aynen devam hadi.
Sosyal ağlarda paylaş

Leopar said:

Tarafsızlığını yitirdiğini için olabilir mi acaba? Bu kafalar beni benden alıyor ya, bi sen tarafsizsin herkes yanlış biliyor. herkesin siyah dedigine beyaz diyince tarafsız olmuyorsun güzel arkadasim, o yaptığının başka bir adı var.

Pardon tarafsız olduğumu kim söyledi? Böyle bir şey yok. Kafanızdan uydurmayın.

Kim eziliyorsa, kime haksızlık yapılıyorsa, kim eşit vatandaş olarak yaşayamıyorsa ben ona tarafım. Kendine demokrat, kendine özgürlükçü değilim.

Size göre zencilerin hakkını savunmak için illaki zenci olmanız gerekebilir bana göre bir beyaz olarak zencilerin hakkını savunabilirim. Ermeni ve kürt olmadan da Ermenilerin ve Kürtlerin haklarını savunurum.

Size göre birini savunmak için illaki o ezilen grubun bir üyesi olmanız gerekiyor. Böyle sakat bir özgürlük ve demokrasi anlayışı içinde yaşıyorsunuz. Sonra sizin gibi olmayanları da etiketleyip duruyorsunuz.

Bu sakat demokrasi ve özgürlük anlayışını istersen örnek vereyim?

Bone'un açtığı "Puşi takıyor diye tutuklanan insan" topiki. Puşi takıyor diye tutuklanınca sorun oluyor, insan haklarına aykırı oluyor ama birileri fes taktı diye insanları idam edilince haklı görülüyor.

Bana göre burada iki olay da insan haklarına aykırı.

Ama bu çifte standartçılara, kendine özgürlükçülere göre bir insan fes taktığı için gayet idam edilebilir ve bunda da hiç bir sorun görmüyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

kimsenin sapka takmadi, fes giydi diye insan asilmasini hakli gordugu yok, o senin yanilgin. olay su: boyle birsey olduguyla ilgili herhangi bir kanidin yok. o konuda sana kaynak soruldu, tarihi gecerliligi olan teyid edilebilir herhangi bir kaynak gosteremedin. hal boyle olunca olay "nenemin dorduncu kuzeni oyle duymus, valla"dan oteye gidemiyor.

yani biraz arastirin be abi, adam asmak oyle kolay bisey degil. istiklal mahkemelerinde asilan yaklasik 1600 kisinin suclari icin ayri ayri dava kayitlari var, googlea bile baksan az birsey buluyorsun. sapka takmadi diye asilan YOK. yok oyle birsey ya basbaya yok.

kusura bakma soyledigin cogu sey iste boyle havada kaliyor, sen "demokrasinin, ezilen kitlelerin yanindayim ben" derken bir de bakiyorsun ki "ahh herseyin sorumlusu kemalist diktatorluk, pis ordu, elitist fasistler" argumanina kaymissin. buradaki uyelerde dogal olarak killaniyor, ilk defa gordugumuz birsey degil cunku.

ornek: derin devleti lanetleyeyim derken cikip daha iddanamesi bile cikmamis (mesajin atildigi sirada) insanlar icin "silivrideki teroristler" diye yumurtlayan mi istersin, hapiste olen kuddusi okkir icin "hapisane kimseyi kanser yapmaz" diyen insanlik yoksunu adammi istersin, forum "ezilenin yanindayim ben"le baslayip zivanadan cikan adamlarla dolu. o yuzden "ezilenin yanindayim, demokrasi askeriyim ben cok sekerim" laflarina karnimiz tok biraz, mazur gor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben burada her şeyi kaynakla konuşurum kusura bakma kafamdan sıkmıyorum. Hayatında ders kitabından başka tarih kitabı okumamış adama bu saatten sonra elinden tutup okumaya gönderecek değilim. Ortada gizli saklı yok kimsenin bilmediği bir şey değil bunlar.

Mesela bir tartışmamızda 1930'lu yıllarda sırf muhalif diye sayıları 100'ü geçen İstanbul Üniversitesi'nin bir sürü değerli akademisyeni okuldan atılmıştı işlerinden olmuştu ve ilaç parası için kütüphanelerindeki kitapları satmak zorunda kalmışlardı ve tek suçları o dönemdeki yöneticilere muhalif olmaktı.

Böyle bir cümle söyledim diye aynen senin gibi yok kıçından sallıyorsun diyenler olmuştu. Ne yani ben şimdi bu adam Darülfünun Reformunu bilmiyorsaa bu benim mi suçum?

Bu olayı sallıyorsun diyen adam hiç hayatında ders kitabından başka kitap açmış mıdır? Hayatında İstanbul Üniversitesi'ne uğrayıp bu olayı ilk elden öğrenmiş midir hiç? Dönemin tanıklarının ağzından dinlemiş mi? Hayır tabi.

Böyle adamların yapabildiği tek iş forumda lisede tarih ders kitabında olmayan şeyleri söyleyince ona buna "kanıtın yok lolololol" diye saldırmak.

Adamlardaki tarih bilgisi "ders kitabında yazmıyorsa yoktur"dan öteye gitmiyor. lol
Sosyal ağlarda paylaş

soyledigin seylere kaynak vermedigin zaman bilmiyorsam ben de girip arastiriyorum ama sapka giymeyen kisinin devlet otoritesi tarafından asıldığına dair yaşlı bir dedenin röportajına gidiyor her haber ve kaynak heheh. ha şapka giymeyenlerin mahkemeye sevk edildigine dair daha bilimsel kaynaklar buldum, o bile hoş değil bence tabi. zorla yapılan reformlar her zaman ülkede kutuplaşmaya yok açar. ama tabi zorla yapılmasaydı nasıl yapılabilirdi, yapılmasaydı ne olurdu bunların cevabını üretmeden yapılmalıydı ya da yapılmamalıydı demek de mantıklı olmaz.

bir de tabi bu devrimin yapıldığı dönemlerde bir çok düşünürün, kişi ve insanın o zamanın edebiyatçı ve aydınlarının (türk ve yabancı) eserlerini okuyarak "sembolist akımlardan" (bunun daha doğru bir ismi olabilir) etkilendiğini unutmamak lazım. Ne bileyim ezan gibi, bayrak gibi, toprak gibi, dil gibi pek çok şey sembolize edilerek milleti bir arada tutan faktörler olarak algılanıyordu o zamanın grupları tarafından. tahmin ediyorum ki malesef kürtler gibi sorunumuz olan etnik kökenlere karşı üretilen dil baskılama politikasının fikir mimarı da da bu akımların yarattığı etki.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

soyledigin seylere kaynak vermedigin zaman bilmiyorsam ben de girip arastiriyorum ama sapka giymeyen kisinin devlet otoritesi tarafından asıldığına dair yaşlı bir dedenin röportajına gidiyor her haber ve kaynak heheh. ha şapka giymeyenlerin mahkemeye sevk edildigine dair daha bilimsel kaynaklar buldum, o bile hoş değil bence tabi. zorla yapılan reformlar her zaman ülkede kutuplaşmaya yok açar. ama tabi zorla yapılmasaydı nasıl yapılabilirdi, yapılmasaydı ne olurdu bunların cevabını üretmeden yapılmalıydı ya da yapılmamalıydı demek de mantıklı olmaz.

valla şu forumda doğru düzgün tartışabildiğim nadir insanlardansın tebrik etmem gerek ayrıca.

şapka olayında asan adam bizzat ben astım hatta hızımı alamadım gözdağı vermek için "ben kadınım şapkayla ne işim olur ki" diyen kendi halinde bohçacı bir kadını bile ipe götürdüm diyorsa orada daha başka bir şey düşünmem.

Ardeth said:

bir de tabi bu devrimin yapıldığı dönemlerde bir çok düşünürün, kişi ve insanın o zamanın edebiyatçı ve aydınlarının (türk ve yabancı) eserlerini okuyarak "sembolist akımlardan" (bunun daha doğru bir ismi olabilir) etkilendiğini unutmamak lazım. Ne bileyim ezan gibi, bayrak gibi, toprak gibi, dil gibi pek çok şey sembolize edilerek milleti bir arada tutan faktörler olarak algılanıyordu o zamanın grupları tarafından. tahmin ediyorum ki malesef kürtler gibi sorunumuz olan etnik kökenlere karşı üretilen dil baskılama politikasının fikir mimarı da da bu akımların yarattığı etki.

O dönemin inan bana bir Mussolini İtalyası'ndan, Nazi Almanyası'ndan pek farkı yoktu en azından icraat olarak o kadar olmasa da kafa olarak öyleydi.
Avrupa'da faşizm rüzgarları eserken biz de nasibimizi alıyorduk bundan.

Mesela 1930'lu yıllarda craniometry türkiye'de altın çağını yaşıyordu, 1937 basımı Yurt Bilgisi diye bir kitap biliyorum birisi bunun yazarı Joseph Goebbels dese inanırdım o derece şeyler yazıyor içinde.

Örnek vermem gerekirse;

O dönem Mimar Sinan'ın Türk olup olmadığını belirlemek için mezarı açılıp kafatası ölçümleri yapılmış. Hatta daha sonra Ankara DTCF kafatasını kayıp bile etmiş. Ülkesinin en büyük mimarının kafatasını kayıp eden bir ülke bu. Hala ortada yok. lol

Mimar Sinan'on kafatası ölçülüp Türk olduğuna kanaat getirilince Atatürk'ün emriyle heykelinin dikilmesi istenmiş yani böyle olayların yaşandığı dönemlerde gidip masum şeylerin yapıldığını söylemek hiç inandırıcı değil. Eminim çoğu kişinin bu Mimar Sinan olayından bile haberi yoktur.

Dolayısıyla ders kitaplarındaki resmi ideolojiye göre düzenlenmiş tarihi öğrenen adamlara bu olaylar sanki bambaşka bir evrendeki Türkiye'de gerçekleşmiş gibi geliyor ama yanılıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

o olayın herkes açısından sunulan bir farklı yorumu bu sadece. bir iki görgü tanığının söylediği şeylerle sırf senin görüşlerine uyuyor diye tarih yapamazsın kusura bakma. o durum için bunun sadece antropolojik ve tarihsel bir inceleme olduğunu söyleyen bir sürü de insan var. hangisine inanacaksın? kendi görüşüne daha yakın olana mı?

ayrıca o dönemin nazisiyle karşılaştırman ise olaya taraflı bakışın daniskası. konsantrasyon kampları ile, gaz odaları ile, canlı denek insanlar üzerinde yapılan tıbbi çalışmalarla ne olduğu belirsiz bir şapka kanunu mu bir tutuyorsun anlamadım? böyle ağır bir karşılaştırma yapacaksan inanılır analojiler kurman lazım yoksa insanlar tabi ki lol deyip geçer.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

O dönemin inan bana bir Mussolini İtalyası'ndan, Nazi Almanyası'ndan pek farkı yoktu en azından icraat olarak o kadar olmasa da kafa olarak öyleydi.

ahah biri bu çocuğa dur desin

ulan keşke hakkaten kesselermiş faşizm olsaymış o zamanlar. şunların torunlarıyla uğraşmazdık hiç değilse.
Sosyal ağlarda paylaş

kaldı ki şapka kanunundan asıldığını söyledin 1-2 kişi gerçekten doğru olsun diyelim (ki dediğim gibi birinde röportajdan başka bir kaynak bulamadım), bunu hala Nazilerle karşılaştırmak çok komik. İdeolojik baskılama var o doğru, ama Almanyada yapılan şey çok daha farklı. "İdeolojinizi değiştirin" gibi bir baskılama yok, direk ırkçılık üzerinden insanları öldürme var. Irk ve ideoloji arasında dağlar kadar fark var öncelikle.
Sosyal ağlarda paylaş

ya boş konuşma.

ne yaparsan yap nazi almanyasıyla 20ler TCsini benzetemezsin. ne kafa olarak ne başka birşey olarak. burda yaz da, sağda solda konuşma böyle suratına gülerler adamın, açık açık taşşak geçerler kalbin kırılır sonra.

madem o kadar özgürlükçüsün, hümanistsin TC tarihinde adnan menderesten sonra en faşist dönemi yaşıyoruz, gelmiş burda 20ler nazi kafasındaydı diyorsun.

samimi değilsin, takiye başarısız.

1/10
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

throine said:

en azından icraat olarak o kadar olmasa da kafa olarak öyleydi.

Böyle bir cevabın geleceğini biliyordum öyle anlaşılmasın diye özen de gösterdim ama boşunaymış. lol

kafa olarak öyle olsaydı, ülkenin başındaki güçlü bir hükümeti kim durdurdu? bunların cevabını vermen lazım. kafa yapısı olarak öyle olmak demek o icraatları yapmayı haklı görmek demek. o zaman neden o icraatları yapmadılar. hükümet yapmaya çalıştı da halk mı izin vermedi? Daha önceki "demokratik bir sisteme elverişli değildiyse o sistem, bu gün nasıl çok partili sisteme geldik" sorumla eş. ama lütfen amerika durdu katliamları deme.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

kaldı ki şapka kanunundan asıldığını söyledin 1-2 kişi gerçekten doğru olsun diyelim (ki dediğim gibi birinde röportajdan başka bir kaynak bulamadım), bunu hala Nazilerle karşılaştırmak çok komik. İdeolojik baskılama var o doğru, ama Almanyada yapılan şey çok daha farklı. "İdeolojinizi değiştirin" gibi bir baskılama yok, direk ırkçılık üzerinden insanları öldürme var. Irk ve ideoloji arasında dağlar kadar fark var öncelikle.

Sen de benim örnek verdiğim kişi sayısının üzerinden gidiyorsun hep. :)

Darülfünün olayında kendi bildiğim tanıdığım bir iki örnek verdim diye ünivesiteden 1-2 kişi atılmış dedin 100lerce kişi çıktı. Yani benim gidip 100 küsür kişinin adını yazacak halim yok.

Ben burada bir iki isim söylüyorum diye olaylar bir iki kişi arasında geçmiyor.

Yine Darülfünun konusunda yaptığın hatayı yapıyorsun hala burada Çetin Altan'ın dedesinden ve bir kadından örnek verdim diye bu olayı 1-2 kişiye indirdin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...